Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پايگاه دايمي امريكا؛ وابستگی يا ثبات؟

تهيه شده توسط فرخ لقا سلطاني/محمدرضا گلكوهي
يكشنبه 15 حوت 1389 ساعت 15:05

پايگاه دايمي امريكا؛ وابستگی يا ثبات؟

 

ايجاد پايگاه دايمي امريكا در افغانستان، يكي از اهداف اصلي اين كشور بوده و گمان مي رود اكنون به مرحلهء اجرايي نزديك شده است.

رئيس جمهور كرزي، در مراسم افتتاح پارلمان  از اين مسئله یاد آوری نمود. وي ايجاد پايگاه دايمي را يكي از خواست هاي امريكايي‏ها دانسته تأكيد كرد كه هرگونه تصميم گيري در اين خصوص مربوط به مردم افغانستان، نهادهاي قانوني و مبتني بر منافع ملي خواهد بود.

به دنبال اظهارات رئيس جمهور كرزي، جنرال رحيم وردك وزيردفاع كشور نيز در مصاحبهء اختصاصي با بي بي سي از ايجاد پايگاه دايمي امريكا در افغانستان به عنوان يك امر مثبت و عامل ثبات در افغانستان، استقبال نمود.

اين درخواست در حالي مطرح مي‏شود كه افغانستان در آستانهء گرفتن مسئوليت تأمين امنيت از كشورهاي خارجي است. برمبناي توافق‏هاي انجام شده بايد تمام نيروهاي نظامي خارجي در سال 2014، افغانستان را ترك نموده و در نقش چتر حمايتي براي نهادهاي امنيتي افغانستان ايفاي وظيفه نمايند.

آنچه در چنين شرايط، ذهن مردم افغانستان را به خود مشغول نگهداشته و به عنوان يك پرسش جدي خاطر آنان را مي آزارد، اين است كه ايجاد پايگاه دايمي امريكا بر كدام ميكانيزم دپلوماتيك استوار خواهد بود؟ منافع و ضررهاي آن براي مردم افغانستان و اين جغرافياي آشوب خيز چه بوده و برخورد آنان با افغان ها، همسايه ها و نهادهاي امنيتي افغان چگونه خواهد بود؟

عبدالغفور، جوان 19 ساله كه نسبت به سرنوشت سياسي كشورش حساسيت خاصي دارد، مي گويد: "بايد اهداف اين مسئله براساس قرارداد دپلوماتيك براي مردم روشن شود. بايد همه بدانند كه فوايد و منافع اين پايگاه چه بوده و آسيب هاي احتمالي آن نيز به آگاهي مردم رسانيده شود."

عاطفه، متعلم صنف يازدهم از اين مسئله چنين ابراز نگراني مي كند: "بايد حضور دايمي نيروهاي نظامي خارجي در افغانستان طي يك همه پرسي صورت گيرد و نهادهاي ملي نيز به صورت همه جانبه در اين قضيه نظر داده و نگراني هاي مردم را رفع نمايند."

اما شماري از كارشناسان روابط بين الملل ايجاد پايگاه نظامي امريكا را درافغانستان به نفع مردم و دولت مي دانند.

نجيب الله محمود، كارشناس روابط بين الملل معقتد است كه حضور دوام دار امريكا تاثير خوبي در بهبود امنيت و بازسازي كشور دارد.

وي مي افزايد: "درصورتي كه افغانستان براي امريكا اجازهء داشتن پايگاه دايمي را بدهد، چند خوبي دارد اول اينكه ما از لحاظ امنيتي مطمئن مي شويم.

فايدهء دوم آن نيز ادامهء كمك‏هاي امريكا در افغانستان است و مسئلهء سوم نيز كار باسازي است كه به نظر مي رسد بدون يك همكار نيرومند خارجي ممكن نخواهد بود تا دولت افغانستان به خوبی آن را به پيش ببرد."


وابستگي نهادهاي امنيتي:

عدهء ديگري از كارشناسان، نظر متفاوت تري نسبت به اين قضيه دارند. آنان نسبت به اين موضوع ديدگاه مثبتي ندارند. به اعتقاد اين كارشناسان، حضور دايمي نظاميان امريكا در افغانستان نهادهاي امنيتي داخلي را به نهادهاي وابسته تبديل نموده و مانع از كسب استقلال اين نهادها مي گردد.

عتيق الله امرخيل، كارشناس نظامي ضمن اين كه وجود اين پايگاه را براي نيروهاي امنيتي افغان تضعيف كننده مي‏داند، مي‏افزايد: "دركشوري كه نيروهاي نظامي خارجي حضور دارد، در واقع قسمتي از قدرت كشور ميزبان، در اختيار كشوري قرار مي گيرد كه داراي پايگاه نظامي است. در چنين صورت، نقش اردوي كشور ميزبان در تأمين امنيت و اجراي مسئوليت پايين خواهد آمد."

به باور جنرال امرخيل، هدف امريكا از ايجاد پايگاه نظامي در يك كشور، اشغال آن كشور است.

تعدادي از مردم نيز نسبت به اين مسئله نگراني داشته و استقرار دايمي نيروهاي نظامي امريكا در خاك افغانستان را، نشان وابستگی این کشور به قدرت‏های خارجی می دانند.

نورالله؛ جوان 21 ساله در اين خصوص چنين ابراز نظر مي‏كند: "ترس من از اين است كه ايجاد پايگاه دايمي امريكا در افغانستان موجب شود تا كشور ما به يك كشور وابسته و حكومت ما به نحوي به نظام سر سپرده تبديل گردد."

بیشتر شهروندان کشور به این باورند که تصمیم گیری در بارهء این موضوع، نظرخواهي تمام اقشار مردم افغانستان را نياز دارد.

در اين ميان، تعدادي از كارشناسان، هرگونه نفع و ضرر ايجاد پايگاه دايمي امريكا را براي افغانستان، بستگي به تعامل دولت افغانستان مي دانند.

رمضان بشر دوست، عضو ولسی جرگه و از آگاهان امور سیاسی چنین اظهار نظر می کند: "اگر پايگاه دايمي امريكا در افغانستان ايجاد شود و يك دولت قوي و مردمي در افغانستان ایجاد گردد، بايد از امريكايي‏ها بخواهد كه در بدل حضور دايمي آنان، افغانستان به قدرتمندترين كشور در منطقه مبدل شود." به نظر وي خواسته‏هاي افغانستان در قبال اين موضوع مي تواند اين باشد كه بايد "بخشي از خاك ما كه امروزه در اختيار كشورهاي ايران، پاكستان و كشورهاي آسياي ميانه است، دوباره به افغانستان بازگردانده شود." به باور بشردوست، دولت افغانستان مي تواند از امريكا بخواهد كه در بدل حضور دايمي در خاك كشور، افغانستان جايگاهي داشته باشد كه در معادلات قدرت، ايران و پاكستان تحت كنترول اين كشور باشد نه اين كه ما تحت كنترول آنان باشيم."

به هرترتيب، صلاحيت مراجع قانوني و نهادهاي ملي است؛ تا شرايط چگونگي حضور دايمي امريكا را در قالب پايگاه دايمي مشخص نمايند.

رئيس جمهور كرزي، نيز چندي پيش در نشستی خبري در كابل گفت: "ايجاد پايگاه دايمي يكي از آرزوهاي امريكايي‏هاست و ما با آنان در اين خصوص در حال صحبت هستيم. البته اين صحبت از طرف مردم افغانستان و مبتني بر منافع ملي است كه بستگي به فيصلهء ولسي جرگه و لويه جرگهء افغانستان دارد."


نگراني همسايه‏ها:

هراس ديگري كه در نظر كارشناسان مطرح مي شود، استفاده از اين پايگاه، براي اهداف منطقوی و حتا دخالت در امور سياسي كشورهاي همسايه است.

جنرال امر خيل به این باوراست كه "ممكن است قول اردوها و فرقه‏هاي امريكا در اين پايگاه مستقر شوند. امريكايي ها قواي نظامي خود را در افغانستان جابجا مي‏كنند و از اين قوت‏هاي نظامي به خاطر اهداف خود استفاده نمايند. يا اگر ضرورت باشد به كشورهاي ديگر مداخله می کنند."

واكنش جدي روسيه نيز دليل قطعي برتأييد اين مدعا است. اين كشور كه دشمني ديرينه با ايالات متحده امريكا دارد و در گذشته حريف قدرتمند اين كشور به شمار مي آمد، با صدور اعلاميه‏‏ای، از امريكا خواسته بود كه از ايجاد پايگاه دايمي در افغانستان دست بردارد.

در اعلاميه‏ای كه از سوي وزارت امور خارجه روسيه به تاريخ اول ماه حوت به نشر رسيد، ابراز نگراني شده بود كه ايجاد پايگاه دايمي امريكا در افغانستان براي روسيه قابل تأمل و سوال بر انگيز است.

به هرصورت، در صورت عبور اين مسئله از فلترهاي قانوني و توافق‏هاي دپلوماتيك، پايگاه دايمي امريكا در افغانستان در پنج نقطه ايجاد خواهد شد.

دين محمد جاويد، مسئول مركز تحقيقات اجتماعي افغانستان محل احتمالي ايجاد اين پايگاه ها را در پنج زون شمال، جنوب، شرق، غرب و جنوب غرب افغانستان مي داند. به باور وي اين پايگاه‏ها در نقطه‏هاي استراتژيك سياسي و اقتصادي ايجاد خواهد شد، به گونهء كه ازين نقطه‏ها استفاده‏هاي مفيد صورت پذيرد.

اما به باور كارشناسان، ايجاد پايگاه دايمي امريكا در مناطق استراتژيكي چون قندهار، هلمند و ساير ولايت ها حساسيت كشورهاي همسايه را به دنبال خواهد داشت. اين درحالي است كه رئيس جمهور كرزي بارها براين مسئله تأكيد نموده است كه افغانستان هرگز اجازه نخواهد داد تا خاك اين كشور بستر حمله بركشورهاي همسايه قرار گرفته يا به ميدان جنگ منطقوی تبدیل شود.

افغانستان تنها كشوري نيست كه امريكا در آن داراي حضور نظامي است. بنا به گزارش مرکز تحقيقاتي بین المللی کندی، امریکا در حال حاضر 700 تا 800 پایگاه زمینی، دریایی، هوایی و جاسوسی در خارج از امریکا دارد. به طور مشخص 737 پایگاه اين كشور در 130 کشور خارجی قرار دارند که شماری از این پایگاه‏ها، كمپ‏هاي نظامي موقت هستند. تعداد مراکز و فرقه‏هاي اردوي امریکا در خاک آن کشور به 6000 می رسد.

هم اکنون ۱۲۰‬هزار نظامی امریکایی در کشورهای اروپایی، ۲۰۰‬هزار در شرق ميانه، ‪۹۰‬هزار نفر سرباز در شرق دور و بقیه در سایر کشورهای جهان و به خصوص در افریقا مستقر مي‏باشند و 325 هزار نظامی امریکا هم اکنون در خارج ازامریکا بسر می برند كه 120 هزار آن در افغانستان حضور دارند.


مخالفت‏اشخاص و مخالفان دولت:

تاكنون افراد مستقل سياسي نيز با اين مسئله مخالفت نشان داده اند. در روزهاي اخير، اسماعيل خان، سرپرست وزارت انرژي و آب و قومندان سابق جهادي مخالفت شديد خويش را با ايجاد پايگاه دايمي ابراز نمود. عطامحمد نور، والي بلخ نيز در يك سخنراني رسمي از اين امر انتقاد نموده و آن را عامل وابستگي نهادهاي امنيتي به خارجي ها دانست.

گروه‏هاي مخالف مسلح دولت نيز با اين موضوع مخالف اند. ذبيح الله مجاهد، يكي از سخنگويان طالبان در تماس تلفوني با كليد گروپ گفت: "اين گروه مخالفت شديد خويش را با ايجاد پايگاه دايمي امريكا اعلام نموده و در صورت حضور نظامي اين كشور به مبارزه شان ادامه خواهند داد."

پيش از اين نيز، خروج نيروهاي نظامي خارجي از پيش شرط‏هاي مذاكرهء اين گروه با دولت افغانستان اعلام شده بود. اين درحالي است كه شوراي عالي صلح، حضور اين نيروها را تا ايجاد ثبات قابل اطمينان دركشور، ضروري مي داند اما ايجاد پايگاه دايمي را مطلوب نمي داند.

قيام الدين كشاف، سخنگوي اين شورا در كنفرانس مطبوعاتي در كابل، هراس خود را از ايجاد پايگاه دايمي امريكا در افغانستان اين‏گونه اعلام داشت: "بدون شك ايجاد پايگاه دايمي براي همسايه‏ها نگران كننده است و هرگونه آسيب ناشي ازا ين مسئله براي همسايه‏ها، در افغانستان نيز تأثير گزار خواهد بود."

در همين حال، ویکرم سنگهه، معاون نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید  كه این موضوع يك درخواست و نظر شخصی ازجانب برخی از سناتوران و شماری از سیاست مداران امریکایی بوده است.

اين مقام امريكايي در مصاحبه با ملیارد صادق آزاد، خبرنگار كليد گروپ در واشنگتن اظهار داشته است: "ایالات متحده نمی‏خواهد در افغانستان پایگاه‏های نظامی دایمی داشته باشد. این موضوع را قبل ازین نيز رییس جمهور و وزیر خارجه ایالات متحده گفته اند."

ويكرم سنگهه، مقصر اصلي رشد تروريزم در منطقه را، پاكستان دانسته و همكاري هاي امريكا را بعد از سال 2014مساعدت‏هاي ملكي و حمايت از نيروهاي نظامي افغانستان دانسته است.

درنهايت، مي توان به اين نتيجه دست يافت كه افغانستان در صورتي مي‏تواند از ايجاد پايگاه دايمي نفع ببرد كه يك چارچوب قانوني، براي ايجاد آن ساخته شده و اين موضوع به شكل كارشناسي شدهء آن آسيب زدايي گردد.

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر