Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مذاكرات بی نتیجه دولت با حزب اسلامي

تهيه شده توسط محمد فهيم حيدري
شنبه 07 حوت 1389 ساعت 15:06

مذاكرات بی نتیجه دولت با حزب اسلامي

 

مذاكره هيئت پنج نفري حزب اسلامي با دولت در هفت ماه پيش بدون نتيجه ماند و دلايل آن نيز تا هنوز نامشخص است.

گفته مي‏ شود هيئت حزب اسلامي با مقام ‏هاي دولتي، رهبران سابق جهادي، قومندان نيروهاي خارجي در افغانستان و نمايندهء سازمان ملل متحد در افغانستان ديدار و گفتگو داشتند.

اين هيئت با پیشکش طرح پانزده ماده‏ ای به دولت افغانستان، خواستار خروج نيروهاي خارجي از كشور شده بودند.

به گفتهء هارون زرغون، سخنگوي حزب اسلامي، رهبران سابق جهادي و كشورهاي خارجي به خصوص ايالات متحده امريكا نمي خواهند با حزب اسلامي مذاكره صورت گيرد و خارجي ها بيشتر در ناكامي اين مذاكره نقش داشتند.

زرغون مي افزايد:"حزب اسلامي طرح معقول را به منظور آوردن صلح به افغانستان در 15 ماده آماده كرد و هيئت با صلاحيت را به خاطر گفتگو با كرزي و امريكايي‏ها فرستاد داد؛ تا روي طرح پيشنهادي حزب اسلامي بحث صورت گيرد و براي افغان ها حق داده شود كه در مورد سرنوشت شان تصميم بگيرند."

زرغون با تأكيد براين ‏كه امريكا بر موضع نظامي تاكيد دارد و نمي خواهد كه مشكل افغانستان از طريق گفتگو و مذاكره حل گردد، پيشنهاد خروج نظاميان خارجي را بدون قيد و شرط، مانع اصلي فراروي رسيدن به اهداف مذاكره با دولت مي داند.

هرچند وحيد عمر سخنگوي رياست جمهور مي گويد:" يك طرح از جانب حكومت افغانستان نيز به هيئت حزب اسلامي داده شده و براي آنان گفته شده بود كه روي طرح حكومت با رهبري حزب اسلامي گفتگو كرده و دوباره به كابل بر گرداند، اما اين هيئت ديگر برنگشت."

غيرت بهير، عضو هيئت اعزامي حزب اسلامي، دريافت هرگونه طرح را ازجانب حكومت به شدت رد نموده مي گويد:"هيچ‏ گاه از جانب دولت افغانستان، براي آنان كدام طرحی در آن وقت داده نشده بود.» به گفتهء وي تنها رئيس جمهور، در ديدار با هيئت حزب اسلامي از آنان خواست كه در طرح خود تا اندازهء تجديد نظر نمايند.

پوهنوال حاجي محمد اكرم، رئيس اداري كمسيون تحكيم صلح با تأييد اين كه براي هيئت حزب اسلامي امتياز و پست دولتي پيشنهاد شده بود، مي گويد:" روي بعضي از مسایل با آنان توافق هم صورت گرفته بود."

وي افزود که تاريخ خروج نيروي هاي خارجي از كشور از خواستهء ديگر اين هيئت بود و در طرح پيشنهادي مطرح گرديده بود.

در عين حال، مديرسيد رحمن واحديار، مسؤل امور ولايتي دفتر حزب اسلامي در كابل،  بدين باور است كه دولت افغانستان هنوز آمادهء صلح با مخالفان خود نيست.

به گفتهء وي امريكايي ها و دولت افغانستان هردو تصميم ندارند كه صلح در افغانستان بيايد.

اما وحيد عمر، سخنگوي رئيس جمهور كرزي مي گويد:" تمايل از جانب حكومت افغانستان به منظور مذاكره با مخالفان وجود دارد و هيچ ‏گاه حزب اسلامي از نظر انداخته نشده است."

در حالي كه هارون زرغون، از علاقه‏ مندي امريكا و ناتو بر راه حل نظامي قضيهء افغانستان سخن مي گويد، جوزف بلاتز، سخنگوي نيروهاي ناتو در افغانستان تأكيد دارد:" اين خيلي مهم است، به خاطر داشته باشيم جنگ در افغانستان صرف از طريق راه‏هاي نظامي حل نمي شود. ما بايد حتي بيشتر از گذشته دامنهء فعاليت‏هاي خويش را وسعت بخشيم؛ مثلا از لحاظ حكومت داري خوب، انكشاف و راه حل‏هاي سياسي دامنهء فعاليت‏ها گسترده تر گردد و در راس آن، خيلي مهم است كه تاثيرات آشتي و مصالحه را در سطح افغانستان و منطقه بررسي كنيم. به عبارت ديگر؛ آيساف از گفتگوهاي خوب بين دولت افغانستان و شركاي آن حمایت می کند.»

بنا به اظهارات آقاي بلاتز، آيساف به طور فعال در گفتگوهاي صلح اشتراك نمي كند و اين برنامه بايد توسط دولت افغانستان پيش برده شود.

وي مي گويد كه دولت افغانستان بهتر از هر نهاد ديگر خوب‏تر مي داند كه با كي و چگونه مصالحه كند. اما عدم اشتراك آيساف در برنامهء مصالحه به اين معني نيست كه آيساف نسبت به اين موضوع علاقه‏ مندي ندارد.

كارشناسان به این باوراند كه حزب اسلامي در گفتگوهاي صلح جايگاه برجستهء دارد.

به نظر وحيد مژده، آگاه امور سياسي، امريكا بايد با يكي از جناح‏هاي مخالفان دولت در ميز گفتگو بينشیند.

به باور مژده:" از جناح‏های كه در آينده مورد توجه امريكا قرار خواهد گرفت، گروه حزب اسلامي گلبدين حكمتيار خواهد بود."

به باور وي تا سال 2014 بايد در افغانستان رهبر نو بيايد، چرا، دوران آقاي كرزي به پايان مي رسد و ضرورت به رئيس‏ جمهور جديد مي باشد.

مژده افزود:"امكان دارد كه يكي از چهره هاي جوان تر حزب اسلامي  نقش مهم تر را در حكومت آينده به عهده بگيرد."

نقش نمايندگي سازمان‏ملل متحد نیز در اين گفتگوها اساسي خوانده شده بود.

مداخله كشور‏هاي خارجي:

در جریان مذاكرهء دولت با حزب اسلامي 30 هزار عسكر تازه نفس آيساف و امريكايي وارد افغانستان شدند. هارون زرغون، اين مسئله را مخالفت آشكار امريكا با پروسهء صلح مي داند.

اما وحيد‏عمر، سخنگوي رئيس ‏جمهور كشور با رد مداخله كشورهاي خارجي در پروسه صلح مي گويد:" دولت افغانستان این صلاحيت‏ را دارد كه با مخالفان روي ميز مذاكره بنيشند."

به باور وي مانعی از جانب خارجی‏ها در روندمذاکره، وجود ندارد.

رئيس‏اداري تحكيم صلح، نيز مداخله كشورهاي خارجي را رد نموده گفت:" آنان تا حال شاهد مداخله كشور‏هاي خارجي در مذاكرات دولت افغانستان با مخالفان نبوده اند."

وی تأكيد مي ‏كند كه خارجي‏ها در اين جا نظر به خواست دولت آمده اند و بيشتر از40 كشورعملاً عليه القاعده و مخالفان دولت افغانستان درگیرجنگ هستند.

وی می گوید:" ممكن است در بعضي موارد نظريات آنان شامل باشد؛ اما به صورت مستقيم آنان دخالت ندارند."

ايالات متحدهء امريكا، از كشورهايي است كه متهم به برهم زدن مذاكرهء صلح با حزب اسلامي است. ولي سفارت اين كشور در كابل از اظهار نظر خود داری کرد. اما در نامهء گفته است كه ايالات متحده امريكا از پروسهء صلح وآشتي به رهبري دولت افغانستان حمايت مي كند، مشروط به این‏ که مخالفان دولت، ارتباط شان را با گروه القاعده قطع كنند، قانون اساسي افغانستان و ساير قوانين( به شمول احكامي كه از حقوق زنان و مردان افغان حراست مي كنند) را قبول کنند.

نقش شوراي عالي صلح

نقش شوراي عالي صلح، در مذاكره با حزب اسلامي مؤثر خواهد بود؛ چرا كه گفته مي شود اعضاي سابق حزب اسلامي نیز در ترکیب آن شامل می باشند.

اما سخنگوي حزب اسلامي، معيار تشكيل اين شورا را نادرست مي داند.

به اعتقاد آقاي زرغون:"اصول جرگه اين طور نيست كه از يك طرف اعضاي جرگه تعيين شوند و كساني كه در جرگه صلح تعيين شده اند، بيشتر آنان والي ها، رهبران جهادي و افراد دولتي هستند و از دولت نمايندگي مي‏ كنند. من به اطمينان گفته مي توانم كه درهر صلح كه حزب اسلامي حضور نداشته باشد نتيجهء آن منفي خواهد بود و بدون حزب اسلامي هيچ حكومتي نمی تواند امنيت را تامین کند."

انتقاد زرغون از انتصاب شوراي عالي صلح نيز شديد است. به نظر وي در اين پست بايد فرد بي طرف منصوب مي شد. اما قيام الدين كشاف، سخنگوي شوراي عالي صلح مي گويد كه هم اكنون در نصف اداره‏هاي دولتي اعضاي حزب اسلامي شامل مي باشند.

به باور بهير، هرگاه رهبران جهادي و كساني كه در شوراي عالي صلح حضور دارند مستقلانه عمل نمايند مي توانند نقش مهمي درآوردن صلح داشته باشند.

صبغت الله مجددي، مانع اصلي نتيجهء مذاكره با حزب اسلامي را عملكرد منفي رهبر اين حزب در گذشته مي داند.

وي مي گويد:"در گذشته رهبر حزب اسلامي بعضي كارهايی را انجام داد كه رهبران جهادي نمي توانست با وي موافقت نمايد و مردم نيز از وي خفه مي باشند."

اما جمال الدين حكمتيار، پسر گلبدين حكمتيار خارجي‏ها را در بي نتيجه ماندن مذاكرات دولت افغانستان با حزب اسلامي مقصر مي داند.

وي به اين باور است كه قدرت به دست خارجي‏هااست و دولت افغانستان بدون آنان نمی تواند تصميم بگيرد.

با اين وجود، واحديار با تصريح اين‏ كه تا هنوز مذاكره مستقيم ميان شوراي عالي صلح و حزب اسلامي صورت نگرفته معقتد است كه حزب اسلامي به رهبري گلبدين‏ حكمتيار، بيشترين مخالفت را با كساني دارد كه عضویت شوراي عالي صلح را دارند.

واحد يار افزود كه شوراي عالي صلح از سوي حكومت ايجاد شده و مخالفان دولت در آن عضويت ندارند. لذا چنين شوراي يك طرفه عملكرد موفقي نخواهد داشت.

با اين حال، مولوي قيام الدين كشاف، سخنگوي شوراي عالي صلح مي گويد:"هرگاه مذاكره با مخالفان انجام شود حزب اسلامي در گام‏هاي نخست مدنظر گرفته خواهد شد."

هيئت اعزامي اين شورا در پاكستان به منظور گفتگو با مخالفان دولت و حزب اسلامي، نيز دستاورد مشخصي از آن سفر به همراه نياوردند. در حالي ‏كه غيرت بهير، يكي از اعضاي حزب اسلامي مي گويد:"كشور هاي همسايه به خصوص پاكستان مي تواند در آوردن صلح نقش بسزايي داشته باشد."

در همين حال، سخنگوي ناتو، مخالفان دولت را به توسل به خشونت متهم نموده و ابزار خشونت را اشتباه بزرگ مخالفان مي خواند.

جوزف بلاتز، مذاكره با جنگ‏ جوياني را كه به كشتار عساكر خارجي و افراد ملكي ادامه مي ‏دهند، بي معنا مي داند. در عين حال وي تأكيد مي كند:" ما نا گزيريم تمام گزينه‏ها از قبيل گزينه‏هاي نظامي، سياسي، اقتصادي و انكشافي را به كار گيريم تا طالبان و ساير گروه هاي شورشي دست از جنگ بردارند. دست كشيدن از جنگ بهترين راه براي رسيدن به صلح سعادتمند در افغانستان مي باشد.»

با این ‏که، كاركرد شوراي عالي صلح در مذاکره با مخالفان، تا کنون بی نتیجه مانده است؛ اما رئيس اين شورا حاضر نشد که در بارهء کارکرد شورا، توضیح دهد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر