Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ترس از رسانه ها یا بی اعتنایی؟

تهيه شده توسط فرخ لقاسلطانی و محمدرضا گلكوهي
دوشنبه 18 دلو 1389 ساعت 12:07

ترس از رسانه ها یا بی اعتنایی؟

مسئولان دولتی به ندرت حاضر می شوند معلومات دست اول را در اختیار رسانه ها قرار دهند. این نقیصه در مورد رسانه های داخلی از وسعت و شدت بیشتری برخوردار است.

بسیاری اوقات، واقعیت های درون ارگ پیش از آنكه به اطلاع رسانه های داخلی برسد، در آن سوی مرزها منتشر می شود.

رسانه های داخلی نیز بسیاری از رویدادهای تازه را وقتی به نشر می سپارند كه از بستر مطبوعات خارجی منتشر شده و منبع نشر معلومات رسانه های داخلی نیز نشریات خارجی می باشند. این مشكل از آنجا ناشی می شود كه مسئولان دولتی به ندرت حاضر می شوند معلومات دست اول را در اختیار رسانه های داخلی قرار دهند. این نقیصه در مورد رسانه های آزاد و بی طرف از وسعت و شدت بیشتری برخوردار است.

بدون شك در نبود معلومات دقیق و دست اول، ممكن شایعاتی نیز دامن زده شود كه قطعاً به ارزش محتوای رسانه ای نیز آسیب های جدی وارد خواهد كرد. از سوی دیگر، پخش شایعاتی كه از حقیقت بهرهء اندكی دارند، باعث می شود تا حیثیت حكومت خدشه دار گردیده و فاصله میان حكومت و رسانه ها بیشتر شود.

این در حالیست كه مواد قانونی در قانون رسانه ها حق دسترسی به معلومات را برای رسانه ها محفوظ می دارد. در مادهء چهارم، فصل اول قانون رسانه ها به صراحت گفته شده كه "هر شخص حق آزادی فکر و بیان را دارد. طلب، حصول و انتقال معلومات و نظریات بدون مداخله و محدودیت از طرف مسئولان دولتی شامل این حق بوده...."

با توجه به این مادهء قانون، هرگونه اقدام مسئولان دولتی در جهت عدم ارایه معلومات به رسانه ها، به معنای لگدمال كردن این مادهء از قانون رسانه ها است.

اما در حالیكه به حق طلب، حصول و انتقال معلومات در قانون رسانه ها تصریح گردیده است، هیچ پاپبندی و الزامی به این مادهء قانونی از جانب مسئولان حكومتی وجود ندارد.

كارشناسان، نبود ضمانت اجرایی و ضمایم جزایی برای تخلف از قانون رسانه ها در خصوص مسئولان حكومتی را دلیل اصلی تخلف آنان از مواد قانون رسانه ها می دانند.

صدیق الله توحیدی، مسئول دیدبان رسانه ها، بهترین راه برای حل این مشكل را، ایجاد  قوانین مشخص و دادن ضمانت اجرایی آن از سوی مقام های حكومتی می داند.

به عقیدهء آقای توحیدی"باید قانون رسانه های همگانی تعدیل شود و احكام جزایی ضمیمه های این قانون به خصوص حق دسترسی به معلومات از سوی مجلس به تصویب برسد."

وی در این خصوص می افزاید: "من یقین دارم كه در آن صورت مسئولان از دادن معلومات به رسانه ها خود داری نخواهند كرد."


بی اعتنایی یا ناتوانی

به باور خبرنگاران، ارایه معلومات دست اول به رسانه های غربی و خود داری مقام های حكومتی از مصاحبه با رسانه های داخلی، نوعی بی اعتنایی به صنف ژورنالیستان و رسانه های داخلی است.

احمد شعیب، نویسنده و ژورنالیست در روزنامهء چراغ می گوید: "بیشتر مقام های حكومتی در تلاش اند تا خبرهای دست اول را به رسانه های غربی بدهند كه این خود نوعی بی اعتنایی به رسانه های داخلی به حساب می آید."

این ژورنالیستان معتقد اند كه اگر مسئولان حكومتی به رسانه های افغانستان اعتماد نموده و خبرهای داغ و قضایای تازه را به رسانه های داخلی زودتر از رسانه های خارجی ارایه نمایند، در آن صورت به اعتبار رسانه های كشور نیز افزوده خواهد شد.

رحیم سرچشمه ای، مسئول خبر در هفته نامهء اقتدار ملی معتقد است "در صورتی كه مسئولان حكومتی به رسانه های داخلی اعتماد كنند، بدون شك اعتماد به نفس رسانه گران نیز افزایش یافته و اعتبار رسانه های داخلی نیز بیشتر خواهد شد."

اما مقام های مسئول در حكومت كشور این ادعا را رد نموده و بی اعتنایی به رسانه ها از جانب حكومت را نمی پذیرند. آنان ناتوانی و نبود ظرفیت رسانه های داخلی را دلیل اصلی برعدم دسترسی آنان به رویدادهای تازه و معلومات دست اول می دانند.

مسئولان در وزارت اطلاعات و فرهنگ با رد ادعاهای مطرح شده مبنی بر خودداری مقام ها از مصاحبه با رسانه های آزاد و مستقل داخلی و ارایه معلومات دست اول می گویند که رسانه های داخلی توانایی جذب موضوعات خبر ساز را ندارند.

مبارز راشدی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ دلیل اصلی عدم دسترسی رسانه های داخلی را به معلومات دست اول نبود ظرفیت و توانمندی رسانه ها می داند. به باور وی: "با وجودی كه رسانه ها در كشور زیاد شده، ولی هنوز رسانه ها از رشد كیفی كمتری برخوردار اند و بسیاری از آن ها حتا ارزش خبرها را درك نمی كنند."

اما مسئولان رسانه ها این ادعا را رد نموده و دلیل ندادن اطلاعات به رسانه های داخلی از جانب مقام های حكومتی را زد و بندهای سیاسی و انجام معامله می دانند.

فریده نیكزاد، مسئول آژانس خبری وخت، زد و بندهای سیاسی را عامل عمدهء خود داری مقام های دولتی از مصاحبه با رسانه های مستقل می داند. به باور وی "شاید بسیاری از خبرهای دست اول معامله شود كه این امر نیز چیز غیرعادی نیست."

در این میان، مسئولان مركز رسانه های حكومت اعتقاد دارند كه ضعف رسانه های داخلی باعث می گردد كه آنان دسترسی به رسانه ها نداشته باشند. به این معنا كه آنان نمی توانند معلومات جالب و دست اول را در حین مصاحبه به دست آورند.

عبدالحكیم عاشر، رئیس رسانه های حكومت می گوید: "در سال یك بار مصاحبه با رسانه های داخلی كافی است." هدف وی از این سخن این است كه تعداد رسانه های داخلی بسیار زیاد است و مصاحبه از جانب شخص اول مملكت در هر سال با یك رسانه صورت می پذیرد.

اين ادعا در حالی صورت می گيرد كه كليد گروپ، منحيث يك مركز رسانه يی معتبر تا حال شش بار تقاضای مصاحبه با شخص رئيس جمهور را نموده و تا كنون اين درخواست ها پاسخ مثبت نيافته است.

در حالیكه مسئولان رسانه ای و مطبوعاتی حكومت در خصوص ندادن اطلاعات به رسانه ها، مسئولان حكومتی را مقصر نمی دانند؛ اما تعدادی از مقام ها این نارسایی را ناشی از كاركرد حكومت می دانند.

حضرت عمر زاخیلوال، وزیر مالیه با قبول اینكه مسئولان حكومتی از چندی به این سو بیشتر تمایل مصاحبه با رسانه های خارجی دارند، می گوید: "مردم خود ما برای ما مهم است، زیرا باید از رخدادهای كشور، مردم افغانستان با خبر شوند و این ممكن نیست؛ مگر از طریق رسانه های داخلی."

عدم دسترسی به معلومات در تمام كشور وجود دارد، اما این مسئله بیشتر از سایر نقاط كشور، مردم ولایت های بلخ و میدان وردك را به ستوه آورده است. این واقعیت را می توان از اظهارات انجام شدهء مسئولان و ژورنالیستان مقیم در این ولایت دریافت نمود.

رحیم الله سمندر، رئیس انجمن آزاد ژورنالیستان افغانستان اظهار می دارد: "عدم دسترسی به معلومات نه تنها در كابل، بلكه در تمام ولایت های كشور به خصوص در شمال دیده شده است."

گل رحمان همدرد، از ژورنالیستان ولایت بلخ می گوید: "شماری از زورمندان در این ولایت به رسانه ها فشار می آورند تا دست از نشر حقایق برداشته و اخبار تشریفاتی را منتشر كنند."

به عقیدهء وی نشر اخبار تشریفاتی از جانب رسانه ها و عدم دسترسی آنان به معلومات دست اول، باعث گردیده است تا كیفیت محتوایی رسانه ها در حد غیر قابل باور تنزل یابد.

به اعتقاد ژورنالیستان، هراس مقام های دولتی از حضور كمتر به رسانه ها و ندادن اطلاعات به آنان، ترس از این است كه نارسایی در خصوص عملكرد شان افشا نگردد. به اعتقاد آنان بی خبری مردم از طریق رسانه ها از كاركرد مسئولان حكومتی موجب دوام نارسایی ها شده و جلو شفافیت سازی را خواهد گرفت.

امین الله وردك، یكی از باشندگان ولایت میدان وردك در این خصوص اظهار می دارد: "هراس مقام های دولتی از افشا شدن موارد اجرایی نادرست، عامل عمدهء است كه آنان از ارایه معلومات دست اول خود داری می كنند."

كارشناسان نیز هراس از افشای نقایص در عملكرد دولت را دلیل اصلی خود داری از ارایه معلومات می دانند.

محمد هاشم عصمت اللهی استاد پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون كابل به این باور است كه "شاید از ترس رسانه ها، آخرین خبرها را ندهند، زیرا ترس از رسانه ها در هر دولت وجود دارد، به خصوص دولتی كه كاری انجام نداده باشد."

به عقیدهء وی اگر این نقیصه از دیدگاه دولتمردان كشور دور شود، رسانه ها بهتر می توانند نقش سازندگی خویش را بازی نموده و به عنوان ناظر و چشم بینای جامعه كار كنند. ولی اگر مسئولان حكومتی همچنان بر بی اعتنایی و بی اعتمادی شان بر رسانه ها ادامه دهند، باعث خواهد شد تا وضعیت ناگوار كنونی ادامه یافته و نقش رسانه ها در كشور برجسته به مشاهده نرسد.

غرب زدگی و تحت تأثیر قرار داشتن مقام ها از جانب رسانه های خارجی، گزینهء دیگری است كه كارشناسان آن را دلیل عدم دادن اطلاعات به رسانه های داخلی می دانند.

انجنیر محمد عاصم نمایندهء مردم در ولسی جرگه، عدم مصاحبهء مقام های دولتی با رسانه های آزاد داخلی را یك نوع غرب زدگی پنداشته می افزاید: "تمایل به رسانه های غربی به دلیل حضور غربی ها و مؤثریت آن ها در كشور است كه یك نوع روحیهء غرب زدگی را در كشور به وجود آورده است."

داد نورانی، نويسنده و آگاه امور براين باور است كه "چون دولت به خارجی ها وابسته است، رسانه های خارجی نيز با حمايت سفارتخانه های خارجی قادر به كسب معلومات و مصاحبه با مقامات اول كشوری می شوند. از سوی ديگر اعتماد دولت افغانستان به رسانه های خارجی بيشتر بوده و آنان فكر می كنند كه از طريق اين رسانه ها، صدای شان بهتر به گوش خارجی ها خواهد رسيد."

فضل حق مراد، كارشناس مسايل سياسي نيز معقتد است كه "مقام های دولتی فكر می كنند كه رسانه های خارجی بيشتر نظريات شان را به گوش غربی ها رسانده و همين مسئله باعث می شود كه آنان به رسانه های خارجی بيشتر اعتماد كنند."

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر