Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ساختن شهرك‌ها در زمین غصبی با قباله شرعی

تهيه شده توسط محمد فهیم حیدری
شنبه 25 جدي 1389 ساعت 10:13

ساختن شهرك‌ها در زمین غصبی با قباله شرعی

اعمار ده ها شهرك و بلند منزل در مركز و ولایت های كشور، توسط افراد زورمند با مشكلات بسیاری همراه است.

بررسی و تحقیق پیرامون هر كدام از این مشكلات در اعمار شهرك ها نیازمند این است تا زاویه های مبهم زیادی شكافته شده و مشخص شود كه وجود این شهرك ها با چه معیارهایی برابر است و از چه كاستی هایی برخوردار می باشند.

میزان مقاومت آن ها در مقابل زلزله و سایر حوادث طبیعی، استفاده از مواد با كیفیت و متناسب به استندردهای جهانی و مطابقت با نقشهء شهری از مواردی است كه در این شهرك ها قابل تردید و پرسش قرار دارد.

اما مهم تر از آن اینكه ادعاهایی وجود دارد كسانی كه دست به شهرك سازی زده اند زمین های اكثر آنان ملكیت دولت بوده و آنان این زمین ها را غصب كرده اند. در حالیكه مالكان این شهرك ها ادعا دارند زمین هایی را كه آنان بالای مردم به فروش رسانده اند، از نیاكان شان برای شان به میراث گذاشته شده و یا هم از پول شخصی خود این زمین ها را از نزد مردم خریداری نموده و دو باره به فروش رسانده اند.

نظر به گزارش وزارت انكشاف شهری در حال حاضر 27 شهرك در ولایت ها و 16 شهرك در كابل از سوی این ارگان ثبت شده است، ولی تمامی این شهرك ها مورد تأیید شاروالی كابل نمی باشد.

شاروالی كابل تنها شهرك هایی را كه به شكل بلند منزل اعمار شده اند تایید نموده و باقی شهرك ها را غیر قانونی می داند.

مسئولان این نهاد می گویند، اكثر شهرك هایی كه در كابل اعمار شده غیر قانونی بوده و زمین آن از سوی گروه های مافیایی زمین غصب شده است.

لستی كه در وزارت انكشاف شهری موجود است، نشان می دهد كه افراد زورمند و قومندان های محلی سابق توانسته اند این زمین ها را به فروش برسانند.

شهرك های كه در كابل اعمار شده قرار ذیل می باشد:

1 شهرك نجات مینه كه در دشت چمتله موقعیت دارد، به مالكیت عبدالرب رسول سیاف

2 شهرك كارتهء نجات مینه در دشت چمتله، مربوط نجیب الله كابلی

3 شهرك كامیاب در دشت چمتله، مربوط انجنیر نیك محمد

4 شهرك صفا در دشت چمتله، مربوط تیمورشاه

5 شهرك طلایی در دشت چمتله، مربوط گل حیدر

6 شهرك حاجی ادروگل  در كاریزمیر، مربوط وحیدالله ادروگل

7 شهرك ملی بهسود در قلعه حیدر خان، مربوط محمد عالم

8 شهرك رستم حیدری در پروان سوم، مالك شهرك شركت رستم حیدری

9 وارثه حاجی صالح محمد در باغ بالا، مالك شهرك، غلام دستگیر حكیم

10شهرك حاجی نظیر مینه در دامنهء كمری، مالك شهرك محمد افضل احمدزی

11 شهرك درویشان در رحمان مینه، مالك شهرك نجیب الله

12 شهرك دولت زی در قلعه محسن بتخاك، مالك شهرك وكیلان دولت زی

13 شهرك نوروز آباد در بگرامی، مالك شهرك حاجی نوروز

14 شهرك امید سبز در دارالامان، مالك حاجی نبی خلیلی

15 شهرك صفا سبز در چوك ارغندی، مالك شهرك عبداللطیف هاشمی

16 هوتل و قهوه خانه توریستی  قرغه، مالك وحیدالله كاشفی

در این میان تعدادی از شهرك هایی نیز وجود دارد كه بدون تفاهم با ارگان های مربوطه اعمار شده و یا در حال ساخت و ساز می باشند.

سید تیمور شاه تهور، سرپرست ریاست ناحیهء 12 شاروالی كابل از ساخت شهرك دوستی در مربوطات این ناحیه ابراز بی خبری كرده می گوید كه از مدتی بدین سو این شهرك از سوی مسئولان كابل بانك  كار را آغاز كرده اند، اما هیچگونه تفاهم  با این اداره تا حال انجام نشده است.

شاروالی كابل كه باید در جایگاه یك ادارهء مسئول از تمام موارد پلان گذاری، نقشهء شهرك ها و موقعیت اعمار آن آگاهی داشته باشد، در جریان اعمار بعضی از شهرك ها اصلاً  قرار نمی گیرد.

شاولی زمیع، رئیس انسجام و پالیسی شاروالی كابل می گوید كه این اداره تنها با چند شهرك كه به شكل بلند منزل اعمار شده، تفاهم انجام داده است كه از آن جمله شهرك طلایی، شهرك شاداب ظفر، شهرك آریا وشهرك رستم حیدری در ساحهء پروان سوم می باشد.

وی باقی شهرك ها را در كابل خودسر دانسته گفت: "آنان هیچگونه اسناد قانونی نزد شاروالی كابل ندارند، و زمین هایی را كه به فروش رسانده اند، غصب می باشد."

رئیس پالیسی و انسجام شاروالی كابل از حدود زمین های دولتی كه تا حال غصب شده اظهار بی خبری نموده اما با تاکید می گوید: "اكثر شهرك ها كه به شكل خودسرانه اعمار شده، زمین های آن از سوی زورمندان و افراد عادی غصب گردیده اند."

وی دست مافیا را در غصب زمین های دولتی دخیل دانسته، می گوید: "مافیا تلاش دارند تا زمین های بیشتر را غصب كنند و شاروالی كابل را همیشه مورد تهدید قرار داده و از موضع نظامی حرف زده اند."

به گفتهء رئیس پالیسی و انسجام شاروالی كابل "هر سنگی را كه برداری، یك زورمند زیر آن خوابیده است كه با تأسف مافیا همیشه در غصب زمین ها دست داشته و دست دارند."

رئیس پالیسی و انسجام شاروالی كابل می گوید كه بیشتر زمین ها در ناحیه هشتم، دوازدهم و هفدهم شهر كابل از سوی زورمندان غصب گردیده است.

وزارت انكشاف شهری كه مسئول اصلی در خصوص ثبت و بررسی وضعیت این شهرك ها می باشد نیز وجود مشكلات در این شهرك ها را مورد تأیید قرار داده است. اما این ارگان تا كنون اقدام مؤثری در راستای جلوگیری از اعمار شهرك های خود سر، ننموده است.

سید عثمان، رئیس انكشاف شهری وزارت انكشاف شهری می گوید "این اداره، شهرك ها را مطابق كروكی به دست آمده كه توسط یك ارگان حقوقی مخصوص كدستر تثبیت شده باشد مورد بررسی قرار داده و مطابق زمین و ملكیت آن، پلان های شهری طرح و دیزاین می گردد و یا هم شهرك های دیزاین شدهء آنان از سوی وزارت انكشاف شهری ثبت شده و اجازه اعمار داده می شود."

وی می افزاید: "شهرك هایی كه در حال ساخت می باشند شكایات زیاد وجود دارد و تعداد شهرك های كه از سوی این وزارت ثبت نشده است تعداد شان بیشتر می باشد."

با وجود اینكه این وزارت از غصب زمین های دولتی توسط افراد زورمند اطلاع دارد، دیده می شود كه موانع قانونی فراروی اعمار این شهرك ها ایجاد نگردیده است. شواهد و گفته ها نشان می دهد كه موضوع غصب زمین در سراسر كشور بیش از آنچه تصور می شد، گسترده بوده و این روند همچنان ادامه می یابد.

 

زمین های غصبی و قباله های شرعی!

هرچند به تصریح مسئولان امور شهرك هایی كه زمین شان غصب شده، به ده ها مورد می رسد، اما جالب است كه تمام این شهرك ها دارای قباله های شرعی می باشند.

زلمی زابلی رئیس كمسیون سمع شكایات مشرانو جرگه بدین عقیده است، شهرك هایی كه ساخته می شوند، 99  فیصد آن زمین های دولتی بوده و به فروش رسانده می شود.

ولی وی از مشكل دیگری شكایت دارد كه همانا داشتن قباله های شرعی می باشد.

به گفتهء وی "مشكلی كه وجود دارد، دادن قباله های شرعی از سوی ارگان های عدلی و قضایی به این شهرك ها می باشد، تا هیچگاه آنان مورد بازپرس قرار نگیرند كه چگونه زمین ها را به دست آورده اند."

زابلی اضافه داشت: "این مسئله باعث نگرانی و حیرت اعضای كمسیون سمع شكایات مشرانو جرگه شده كه در گذشته مالكان آن ها یك خانهء كهنه هم نداشته اند، اما  در حال حاضر از هزاران جریب زمین سخن می گویند."

به گفتهء مسئولان ذیصلاح در نهادهای قانونی و حقوقی، وجود قباله های شرعی در دست مالكان شهرك ها، مانع از آن می گردد تا اقامهء دعوا علیه شان صورت گرفته و آنان مورد پیگرد قرار گیرند.

رئیس كمسیون سمع شكایات مشرانو جرگه دست داشتن افراد بلند رتبهء دولتی را در غصب این زمین ها تأیید می كند.

زابلی بدین باور است، افرادی كه زمین های دولتی را غصب و بالای مردم به فروش رسانده اند اشخاص زورمند بوده و از حمایت افراد بلند رتبهء دولتی برخوردار اند، چرا یك شخص عادی نمی تواند هزاران جریب زمین را غصب و آن را شهرك بسازد.

به گفتهء رئیس كمسیون سمع شكایات ولسی جرگه، دولت تا حال توان آن را پیدا نكرده است چنین قضایا را مورد پیگیری قرار داده و با افرادی كه قانون را نقض كرده اند برخورد قانونی نماید.

زلمی زابلی گفت: "هرگاه از جانب كسی برای آنان شكایت نرسد، كمسیون شكایات مشرانو جرگه غصب زمین ها را از سوی افراد مورد بررسی قرار نمی دهد."

شكایت رئیس كمسیون سمع شكایات ولسی جرگه از دست داشتن مقام های دولتی در حالی صورت می گیرد كه به تازگی ادارهء خاصی در این راستا ایجاد شده و مسئولیت این امر را به عهده گرفته است.

این اداره كه متشكل از وزارت خانه های زراعت، مالیه، داخله، انكشاف شهری و عدلیه  از سوی رئیس جمهور تحت نام ادارهء اراضی افغانستان در چهار چوب وزارت زراعت ایجاد شده و وظیفه دارد تا برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی سهولت هایی را در واگذاری زمین فراهم سازد. از سوی دیگر این اداره مسئولیت دارد تا از غصب و سوء استفادهء غیر قانونی زمین های دولتی جلوگیری نماید.

هرچند میزان زمین های غصب شده به صورت دقیق در پایتخت كشور وجود ندارد، اما نظر به زمین های غصب شده در سه دهه قبل، مشخص خواهد شد كه مقدار زمین های غصب شده بسیار قابل توجه است.

حشمت الله ناصری رئیس ارتباط عامه و رسانه های ادارهء اراضی می گوید: "روی 33 فیصد زمین های افغانستان كه سه دهه قبل سروی صورت گرفته بود، نشان می دهد كه 875000 هزار هكتار زمین زراعتی در سراسر كشور از سوی زورمندان غصب شده است، اما رقم زمین های غصب شده در كابل معلوم نمی باشد."

به باور كارشناسان، از آن جهت كه كمسیون ها و اداره هایی، مثل ادارهء اراضی امتحان عملی در جامعهء افغانستان نداده و كار مؤثری انجام نداده اند، در این خصوص نیز انتظار كار مؤثر، كمتر قابل تصور است.


زورمندان دولتی؛ پیشگامان غصب زمین

دخیل بودن مقام های عالی رتبهء دولتی درغصب زمین، عامل اصلی گسترش این پدیده شده و مانع قدرتمند فراروی مبارزه با آن به شمار می آید.

عدهء از نمایندگان مردم در ولسی جرگه براین باور اند كه شروع رواج غصب زمین از پروژهء شیرپورآغاز شد. آنان معتقداند كه غصب این منطقه از جانب افراد زورمند، رهبران جهادی و مقام های حكومتی، به دیگران نیز جرأت غصب را داده و باعث افزایش این مسئله در سراسر كشور گردید.

رمضان بشردوست یكی از نماینده های ولایت كابل در ولسی جرگه  بر همین عقیده است.

به گفتهء وی "رئیس جمهور مطابق قانون اساسی حق ندارد كه زمین های دولتی را به كسی واگذار نماید و در صورتیكه قانون اجازه دهد، رئیس جمهور می تواند زمین های دولتی را در اختیار بعضی از پروژه ها قرار دهد."

بشر دوست، رئیس جمهور، معاونان، عدهء از وزرا و شماری از نماینده های مردم را در غصب زمین های دولتی متهم نموده می گوید: "هرگاه حكومت درست سركار آید، باید این زمین ها از نزد افراد زورمند دوباره گرفته شود."

بشردوست در مورد شهرك هایی كه از سوی زورمندان ساخته شده است گفت: "برای همه معلوم می باشد كه چه كسانی آنان را حمایت می كنند."

شواهد نشان می دهد كه موارد غصب زمین در كشور به مرحلهء خطرناكی رسیده و نیازمند این است تا اقدام جدی برای مقابله با این پدیده صورت گیرد.

یوسف پشتون، وزیر اسبق وزارت انكشاف شهری گفته بود كه به طور متوسط رزوانه 1000 تا 1500 جریب زمین دولتی از سوی افراد زورمند در سراسر كشور غصب می شود كه بیشتر این زمین ها در كابل و مناطق شمالی كشور می باشند.

به باور آقای پشتون، رهبران سابق جهادی و مقام های دولتی از کسانی اند که در این "روند پرمنفعت" دخیل اند. او چندی پیش از حضور و فعالیت "مافیای زمین" در افغانستان خبر داده بود و برخی از وزیران دولت را متهم به دست داشتن در این گروه های غیر قانونی نموده بود.

اما مهم تر از آن این است كه علی رغم اظهارات این مقام ها، نام ها و اسناد مقام های غاصب تا هنوز كشف نگردیده و علنی نشده است.

آقای پشتون نیز چندی پیش در حالیكه از ایجاد گروه قوی مافیایی شكایت داشت، ولی هیچگاهی حاضر نشد تا نام این مقام های دولتی را افشا نماید.

در عین حال چندی قبل مقام ها در وزارت عدلیه گفته بودند كه افراد زورمند به نقشه های رسمی موجود در اداره های دولتی دسترسی پیدا كرده و با تغییر این اسناد، زمین های غصب شده را به نام خود كرده اند.

اعلام این موضوع به معنای این است كه گروه های مافیای غصب زمین، گسترده تر از آن است كه با برخوردهای سطحی نابود گردد، بلكه ریشهء این گروه در عمق اداره های دولتی جا باز نموده و در تمام بخش های قانونی برای جعل و تقلب اسناد نیز دست به كار شده اند.

در حالیكه گفته می شود اكثر شهرك های آباد شده روی زمین های غصب شده اعمار شده اند، عدهء از صاحبان این شهرك ها مدعی اند كه زمین های شهرك شان را از مردم خریداری نموده اند.

یكی از این افراد، مالك شهرک سبز در ساحهء ده سبز می باشد. مقدم امین، مالك این شهرك می گوید: "زمین هایی كه مربوط به وی است، از مردم خریداری نموده وهیچگونه زمین های دولتی از سوء وی غصب نشده است."

امین به این باور است كه زمین های دولتی از سوی افراد زورمند و قومندانان كه از حمایت مسئولان حكومتی برخورد دار اند، غصب  گردید است.

آقای امین، غصب زمین را بدون سهم داشتن مقام های دولتی غیرممكن می داند.

وی می گوید: "هرگاه حكومت در غصب زمین های دولتی سهیم نباشد، هیچ فردی و یا شركتی توان آن را ندارد كه زمین های دولتی را غصب نماید."

مشكل اعمار شهرك تنها به مواردی خلاصه نمی شود كه بدون جواز رسمی از وزارت انكشاف شهری ایجاد شده اند، بلکه مالكان شهرك هایی كه جواز رسمی از جانب وزارت انكشاف شهری دریافت نموده اند نیز تخلف های  فراوانی را مرتكب گردیده اند.

در شهرك هایی كه ازسوی وزارت انكشاف شهری ثبت شده و گویا جنبهء قانونی را به خود اختیار نموده اند، تخلف های زیادی دیده می شود. از جمله اینكه نمره هایی كه از سوی وزارت انكشاف شهری برای این شهرك ها ثبت شده است، با نمره های موجود مطابقت ندارند. نمره های این شهرك ها كمتر از آن می باشد كه در جواز نامهء رسمی وزارت انكشاف شهری به ثبت رسیده است.

شهرك هایی كه ازسوی وزارت انكشاف شهری و شاروالی كابل مورد تأیید قرار نگرفته اند، به ده ها می رسد كه هیچ ارگان توان آن را ندارد تا دوباره آن زمین ها را از نزد آنان بازگرداند.

با این حال، غصب زمین به یك روند غیر قابل كنترول تبدیل شده و به آسانی میسر نخواهد شد تا جلو این كار غیر قانونی گرفته شود.

یوسف پشتون گفته بود، حدود سه ملیون جریب زمین دولتی به صورت غیر قانونی  توسط زورمندان تصاحب شده و این روند جریان دارد.

بعضی از این افراد و اشخاص پر قدرت، زمین های دولتی را غصب و به اقارب خویش به انواع  مختلف توزیع نموده اند.

غصب مناطق سبز و عام المنفعه نیز از دشواری های دیگر در برابر دولت در زمینهء کنترول مالکیت دولتی شمرده می شود. در بیشتر موارد "افراد مسلح " مسئول این اقدامات شناخته می شوند.

نبود سیستم پیگیری از جانب دولت و همچنان دست داشتن تعدادی از مقام های عالی رتبه در این كار غیر قانونی، باعث گردیده تا هیچ هراسی از غصب زمین توسط افراد زورمند وجود نداشته باشد.

سستی و كاستی موجود در سیستم عدلی و قضایی دولت باعث گردیده تا مالكان این شهرك ها از پیگیری دوسیه شان ترسی نداشته باشند. حتا مالكان این شهرك ها در بسیاری موارد حاضر به پاسخگویی در نزد هیچ مرجع و یا رسانه های آزاد نمی شوند.

طور مثال ما چندین بار با حاجی نبی خلیلی، مالك شهرك امید سبز و نجیب الله كابلی، مالك شهرك كارتهء نجات مینه به تماس شدیم، اما آنان از ارایه پاسخ در مورد ساخت شهرك های شان خود داری كردند.

به هر ترتیب، به نظر كارشناسان اگر گاهی یك سیستم حكومتی قدرتمند با ارادهء قاطع به وجود آید، روی كار نمودن پیگیری زمین های غصب شده باید از اولویت اول كار آن باشد. دولت كنونی نیز اگر واقعا در پی مبارزه با این پدیده می باشد، لازم است تا در مرحلهء اول ریشهء گروه های مافیای زمین را از اداره های دولتی خشك نماید.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

  • يكشنبه 17 حمل 1393 ساعت 09:26 | زهرا کریمی
    سلام ببخشید من یک سوال فنی داشتم. ما زمینی در شهرک امید سبز کابل یا همان شهرک حاجی نبی داریم. شنیدم که از سوی دولت گفته شده که مالکین هر چه زودتر بیان خونه هاشون رو بسازن وگرنه باید ب قیمت نصف ب دولت فروخته شود راست هست یا نه.من هم اکنون در ایران هستم و نمیتوانم ب انجا مراجعه کنم لطفا میشه اگه اطلاعی دارین در جهت صحت این خبر مرا مطلع سازین؟ با تشکر من ایمیلم رو میزارم براتون.
  • يكشنبه 04 حوت 1392 ساعت 02:54 | رسولی
    برادر گرامی و محترم و نهاد محترم! موضوعات را که شما لطف فرمودید کاملأ وطن دوستانه، بشردوستانه، عدالت طلب و منطقی میباشد. من با عقیده شما کاملأ موافقم و لی از زاویه دیگر، نظر من این است که بجای اینکه ما زورمندان، غارت گران زمین و ملکیت های دولتی و غیردولتی را متهم کنیم باید ارگان های دولتی مانند شهرسازی، شاروالی و وزارت خانه هار را متهم کنیم، این کاملأ هویدا است که چرا مردم به این همه خودسری ها زده است، مسؤلیت همه این خودسری ها برمیگردد به دولت جمهوری اسلامی خود مان، همه کسانی را که شما غاصب میدانید ملت این کشور است برادر و از روی ناچاری و نداشتن مسکن و نداشتن پلان مؤثردولتی مجبور به خرید زمین های گردیده اند که خودشان هم نمخواستند، که این خود باعث رشد غاصبان زمین شده است، مسؤلیت همه این مشکلات را چه بخواهیم و چه نخواهیم دولت خود من و تو دارد، مردم بیچاره سال ها انتظار کشیدند که دولت ماسترپلان بسازد و مردم از مصرف سرمایه شان در ساحات به اصطلاح غضب شده مسکن نگیرند، ولی دولت ما به مردم چه کرد؟؟؟ آیا کسی سراغ دارد که دولت پلان طرح کرده باشد و غم مردم بیچاره را خورده باشد؟؟؟ نه! کوتاه بگویم همه پاسخ ها منفی است... حالا که مردم بیچاره از دولت نا امید شدند و سرپناهی برای خود خریدند، دولت میخواهد خراب شان کند به چه حقی!!! آیا همه این خانه سرمایه ملی افغانستان نیست؟؟ اگر کسی میگوید من ثابت میکنم که هست، پس ما نباید به سرمایه ملی کشور ما این گونه بی توجه باشیم، درست است حق به حق دار برسد، دولت ما رشد کند، ولی نه با این طرز فکر بلکه اگر کسانیکه زمین ها را غضب کرده اند باید به دولت جواب گو باشند و تمامی تکس و یا هزینه های که دولت بالای آنها سنجش میکنند پرداخت نمایند اما نه اینکه مردم بی گناه پایمال گرد... با احترام.

نوشتن نظر