Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مشكل برق كابل به زودی حل نخواهد شد

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهی
دوشنبه 22 قوس 1389 ساعت 09:55

مشكل برق كابل به زودی حل نخواهد شد

مشكل برق كابل علی رغم مصرف نزدیك به دوصد ملیون دالر تا هنوز به طور اساسی حل نگردیده و تعداد زیادی از شهروندان در پایتخت از نعمت برق محروم اند.

پایتخت نشینان كشور از اینكه با گذشت 9 سال از عمر حكومت و سرازیر شدن ملیون ها دالر كمك به دولت افغانستان تا هنوز فاقد برق می باشند، شكایت دارند.

شاه ولی از باشندگان ناحیه 13 شهر كابل است. وی می گوید: "در طول 24 ساعت در محل زندگی ام تنها سه ساعت برق ضعیف جنراتوری دارم كه در برابر آن ماهوار 550 افغانی پرداخت می كنم."

مشكل نداشتن برق تنها مختص به محل زندگی این شهروند نشده، بلکه بسیاری مردم از نقاط دیگر شهر نیز از این مشكل رنج می برند. در عین حال نقاط دیگری از شهر كابل كه دارای برق شهری نیز می باشند، از قطع مكرر برق شاكی بوده و منظم نبودن برق در مناطق شان را مشكلی می دانند كه باعث اختلال در برنامه ریزی زندگی شان می گردد.

سید عباس موسوی، باشنده ناحیه 6 شهر كابل می گوید: "هیچ برنامهٔ منظمی برای برق در محل سكونت ما وجود ندارد. ما حتی نمی توانیم برنامه ریزی داشته باشیم كه برای شب های بدون برق چه تدبیری باید سنجید. چرا كه نمی دانیم چه موقع برق است و چه زمانی نیست."

این مشكلات درحالی برای پایتخت نشینان محسوس است كه بارها از جانب وزارت انرژی و آب وعده داده شده بود كه به زودی مشكل برق شهر كابل حل خواهد شد. این وعده که در سال 1386 به شهروندان كابل داده شده بود و باردیگر همین وعده ها در سال جاری به شكل دیگری تكرار می گردد. وزیر انرژی و آب  در 30 سنبله امسال اعلام کرده بود که الی ۲ سال و ۶ ماه آینده ۷۵ در صد شهروندان کابل از انرژی برق بهره مند می شوند. در واقع این وعده ها در سال های گذشته نیز به شكل دیگری داده شده و هر ازگاهی موجب چشم روشنی به شهروندان پایتخت نشین می گردد.

درهمین حال وزیر انرژی و آب كشور می گوید: "مشكل برق كابل دوام خواهد داشت و به زودی قابل حل نیست."


خصوصی شدن برق كابل

مسئولان وزارت انرژی و آب به منظور بهبود وضعیت برق در شهر كابل نسبت به خصوصی سازی برق كابل اقدام نموده و آن را به شركت خصوصی برشنا شركت یا "برشنا كوت" واگذار نمود.

این واگذاری از اول ماه میزان سال جاری انجام شد. داکتر جلیل شمس، رئیس شرکت تجارتی برشنا در یک کنفرانس مطبوعاتی به رسانه ها گفت: "تصدی برشنا که تصدی دولتی بود به شرکت تجارتی برشنا سپرده شد، که منبعد عواید و مصارف آن را دولت به دوش ندارد بلكه ضرر و فایده آن به دوش شرکت تجارتی برشنا خواهد بود."

وی در این نشست خبری افزود: "تصدی برشنا در چند سال اخیر 45 ملیون دالر ضرر داشت، که این ضرر را هیچ ارگان خصوصی پرداخته نمی تواند و بعد از این تا پنج سال آینده، این شرکت خواهد توانست که این ضرر را تلافی کند."

آقای شمس هدف از تجارتی سازی برق را در كابل و دو شهر بزرگ دیگر (كندهار و جلال آباد) عرضه بهتر برق، جلوگیری از ضایعات بیشتر و افزایش ظرفیت انتقال آن دانست.

وی هدف دیگر آن را ازدیاد عواید دولت دانسته افزود: "هیچ بودجه و سکتور دیگری نمی تواند برق را وارد، نگهداری و توسعه دهد، که این کار می تواند عواید برق را بالا ببرد، تا این شبکه بیشتر در سایر ولایت ها توسعه و مشکلاتی که وجود دارد آن را برطرف نماید."

به گفتهٔ شمس، ادارهٔ انکشافی بین المللی امریکا با همکاری بانک جهانی وبانک انکشاف آسیایی، دولت افغانستان را کمک می کند تا برق کابل و دو ولایت دیگربه سکتور تجارتی تعلق یابد تا خدمات بیشتر برای مردم و تجار مساعد گردد.

همچنان رید ایشمیل آمر دفتر زیربناها و انرژی ادارهٔ انکشافی امریکا به رسانه ها گفت: "ما کمک می کنیم تا خدمات خوبتر و بهتر برای مردم در عرصهٔ انرژی فراهم شود و همچنان ظرفیت برق آبی، حرارتی و آفتابی نیز بالا برود."

وی در این كنفرانس تعهد سپرد كه آنان به کمک خود ادامه می دهند و 48 ملیون دالر را به شرکت برشنا در کابل، 10 ملیون دالر در قندهار و 11 ملیون دالر را در ننگرهار به این شرکت می دهند.

وی افزود: "این مساعدت ها یک بخش از برنامهٔ مساعدت ۱،۷ بلیون دالری را در سکتور انرژی در افغانستان، سرمایه گذاری می نماید."

برق كابل و دو شهر بزرگ دیگر در حالی تجارتی و خصوصی شد كه یك روز قبل از آن وزیر انرژی و آب اعلام کرده بود که تا ۲ سال و ۶ ماه آینده ۷۵ در صد شهرواندان کابل از انرژی برق بهره مند می شوند.


منابع برق كابل

برق فعلی كه مورد استفادهٔ شهروندان پایتخت قرار می گیرد، به صورت عمده از سه منبع است. برق وارداتی ازبكستان، برق آبی بندهای اطراف شهر كابل و برق حرارتی از جنراتورهای برقی به منظور تولید برق در شهر كابل.

گلاجان حیران، رئیس عملیاتی شركت برشنا می گوید: "به منظور صلاح حال شهروندان كوشش می شود تا بیشترین مصرف از منابع برق آبی در داخل كشور باشد كه هزینهٔ كمتری را در بر دارد، بعد از آن برق وارداتی بوده و در مرحله سوم نیز از منابع حرارتی صد میگاوات و شمال غرب استفاده خواهد شد."

وی مصرف برق را در ساعات مختلف، متفاوت دانسته و می افزاید "با فرا رسیدن زمستان در ساعات سرد شبانه روز، مصرف برق نیز افزایش می یابد."

به گفتهٔ وی برق وارداتی از كشور ازبكستان فی كیلو وات در بدل 6 سنت خریداری می گردد و انتقال برق در مسیر راه نیز هزینه هایی را در بر می گیرد كه قیمت آن در محل مصرف، نسبت به انجام این هزینه ها صورت می گیرد. در عین حال آقای حیران می گوید قیمت فعلی برق در شهر كابل برای شهروندان قرار ذیل می باشد:

"قیمت برق برای منازل رهایشی تا 300 كیلو وات مبلغ 1 اعشاریه 5 افغانی بوده و در صورت مصرف بیشتر از آن به 6 افغانی و 8 افغانی افزایش می یابد. قیمت مصرف برق در اداره های دولتی و ساحات تجارتی 10 افغانی می باشد."

قرار اظهارات مسئولان وزارت انرژی و آب، براى سراسر كشور به ۵۰۰۰ میگاوات برق نیاز است، اما اكنون در كشور تنها ۱۲۰۰میگاوات برق موجود است.

به گفتهٔ سرپرست وزارت انرژی و آب، در حال حاضر جمعاً ۳۶ فیصد هموطنان از تسهیلات برق مستفید اند.

قرار معلومات وى، این ۱۲۰۰میگاوات برق را تولیدات داخلى و برق وارداتى از كشور هاى همسایه تشكیل می دهد.

افغانستان از ایران، تركمنستان، تاجكستان و ازبكستان برق وارد می كند و مدت زمان وارد نمودن برق از كشورهای همسایه در یك پروتوكل رسمی درج نگردیده، بلكه بستگی به روابط نیك یا بد همسایه ها به این كشور دارد.

به باور كارشناسان، وارد نمودن برق از كشورهای همسایه نیز حربهٔ برای استفاده های سیاسی از این كشورها خواهد بود. انجنیر شاه ولی، به این عقیده است كه "باید مسئولان كشوری برای فراهم آوری منابع انرژی در داخل كشور كوشش نمایند. زیرا زمانی فرا خواهد رسید كه قطع برق یك ابزار فشار در دست كشورهای همسایه باشد."

 

موانع عمده فرا روی برق كابل

تاكنون چندین قرارداد برای ببهود وضعیت برق كابل از جانب دولت افغانستان صورت گرفته و هر بار امیدواری هایی خلق شده است كه برق كابل سراسری و شبانه روزی خواهد شد.

به تاریخ 26 عقرب سال 1386 محمد اسماعیل وزیر انرژی و آب در جریان كنفرانس خبری به مناسب امضای قرارداد با یك كمپنی آلمانی، از بازسازی و تجدید شبکهٔ برق شهر کابل و تخصیص یکصد ملیون دالرازسوی رئیس جمهور کشور به این منظور یادآوری نموده علاوه کرد که قراردادهای آن به چهار کمپنی سپرده شده و طی دو هفتهٔ آینده بعد از داوطلبی به اجرا سپرده خواهد شد.

با سپری شدن سه سال از آن زمان تاكنون نیز مشكلات زیادی برای سراسری شدن برق شهر كابل وجود دارد. سرپرست وزارت انرژی و آب مشكل موجود را ناشی از انكشاف بی رویهٔ شهر و افزایش مصرف شهروندان پایتخت نشین می داند. به عقیدهٔ وی "اگر میزان جمعیت شهر كابل را مثل چند سال پیش مد نظر قرار دهیم، فعلا 70 درصد از شهریان كابل، دارای برق می باشند." اما به گفتهٔ وی افزایش جمعیت، اعمار بی رویهٔ شهر و منازل خود سر در مناطق غیر پلانی و اعمار روز افزون شهرك ها در اطراف شهر كابل، عواملی می باشند كه مانع از سراسری شدن برق شهر كابل می گردد.

محمد اسماعیل می گوید: "قرار براورد ما در چند سال پیش، مشكل برق كابل با دوصد ملیون دالر قابل حل بود؛ اما امروز دیده می شود كه برای حل اساسی این مشكل به بیش از 270 ملیون دالر دیگر نیز ضرورت است."

از این گفته ها برمی آید كه مشكل برق كابل با مصرف دوصد ملیون دالر حل نشده و گشودن گره از این معضل زمان زیاد و هزینهٔ بیشتری را نیازمند است. این درحالیست كه قبلاً از جانب این وزارت اعلام می شد كه برق شهر كابل به زودی حل خواهد شد. تاكنون كمك های زیادی برای حل این مشكل انجام شده كه یكی از آن ها انتقال برق از كشور ازبكستان می باشد.

برای تطبیق پروژهٔ انتقال برق از ازبكستان، حکومت آلمان قبلاً مبلغ 6.26 ملیون یورو را در اختیار دولت افغانستان قرار داده بود. اكنون این پروژه به شكل قسمی مورد بهره برداری قرار گرفته و تا حدودی توانسته است به بهبودی وضعیت برق كابل كمك شود.

در حالیكه سرپرست وزارت انرژی و آب مدعی است كه بر اساس پلان چند سال قبل و نقشهٔ شهری پایتخت، اكنون 70 درصد از شهر كابل از نعمت برق بهره مند گردیده اند، اما گلاجان حیران، رئیس عملیاتی شركت برشنا این مقدار را بیشتر می داند. به عقیدهٔ وی كه یکی از مسئولان بخش اجرایی شركت برشنا برای توزیع برق می باشد، "فعلا ساكنان شهر كابل به طور صد درصد دارای برق می باشند." وی مدعی است كه تنها ساحات غیر پلانی از نعمت برق محروم اند كه در پروژه های انكشافی توزیع برق به این مشكل نیز رسیدگی خواهد شد.


برق در ساحات غیر پلانی

به باور سرپرست وزارت انرژی و آب اگر توسعهٔ شهر كابل به گونهٔ غیر استندرد و خارج از پلان شهری آن به گونهٔ كنونی ادامه یابد، مشكل برق شاید اصلاً قابل حل نبوده و هرگز سراسری و برای تمام شهروندان پایتخت نشین نخواهد شد. وی مثال می زند كه "شهر كنونی كابل در حال حاضر از شرق به تنگی غارو وصل شده و از غرب نیز به كمپنی و پغمان می رسد، در حالیكه بیشتر این محدوده خارج از نقشهٔ شهری آباد شده و در پلان سال های پیشین وزارت انرژی و آب نبود."

پرسشی كه در این خصوص مطرح می باشد این است كه با عدم جلوگیری نهادهای دولتی از اعمار این خانه های خودسر، آیا شهروندان این كشور، مستحق امتیازات شهری از جمله برق نمی باشند؟

پاسخ این جواب را گلاجان حیران، رئیس عملیات شركت برشنا چنین ارایه می كند: "هرگز چنین نیست، هدف ما این است كه دولت باید نقشه های شهری را برای اعمار منازل در شهر كابل مهیا می ساخت. حال كه چنین نشده، تطبیق پروژه های برق رسانی در این مناطق نیز به اجرا گذاشته خواهد شد."

به گفتهٔ وی، دولت تا كنون برای رفع مشكل برق شهروندانی كه در ساحات غیرپلانی زندگی می كنند، هزینه هایی را انجام داده كه از آن جمله تخصیص 15 ملیون دالر برای رفع مشكل برق در ناحیه 13می باشد.

قرار اظهارات وی به منظور توسعه شبكهٔ برق رسانی در منطقه دشت برچی به تاریخ ۳۱ سنبله، قراردادی بین محمد اسماعیل سرپرست وزارت انرژى و آب و ساپنل میتل (Swapnil mittal ) رئیس كمپنى هندى انجلیک انترنشنل (Angelique International) در كابل به امضاء رسید.

سرپرست وزارت انرژی و آب حین امضای این قرارداد گفته بود كه "در این پروژه برعلاوهٔ سروى و دیزاین، نصب ۹۰ پایه ترانسفارمر با داشتن ظرفیت ۲۵میگاوات برق و ۳۲۰۰ پایه و همچنان تمدید ۲۸۰ كیلو متر لین برق شامل است."

اسماعیل خان همچنان گفت "این پروژه در مدت یك و نیم سال تكمیل خواهد شد و با تكمیل این پروژه،  ۲۵۰۰۰ خانواده در غرب شهر كابل از سهولت برق مطمئن بهره مند خواهند شد."

این در حالیست كه غرب كابل با هزاران منزل مسكونی فعلاً از نعمت برق محروم بوده و خانه های شان فاقد برق شهری می باشد. حتی گاهی اوقات این گمانه در میان آنان خلق می شود كه دولت در خصوص توزیع برق نگاه چندگانه به شهروندان دارد. عبدالفتاح باشندهٔ ناحیه 13 در این خصوص چنین اظهار نظر می كند "نهادهای مربوط به توزیع برق به منطقهٔ محل سكونت ما توجه جدی انجام نداده و این مسئله باعث خواهد شد تا فاصله میان دولت و ملت بیشتر شود."

اما آقای حیران از مشكل دیگری یاد می كند و آن افزایش نفوس روز افزون و اعمار خانه های جدید است. وی می گوید: "وزارت انرژی و آب و شركت برشنا وقتی منطقهٔ را با نفوس معین آن پیشبینی می كند، با گذشت چند ماه دیده می شود كه در آن منطقه چندین خانه و صدها شهروند دیگر اضافه شده است كه این مسئله پلان اصلی توزیع برق را برهم می زند."

وی به موضوع دیگری نیز اشاره می كند كه وجود فابریكه های تولیدی در بعضی از این نقاط است. به باور آقای حیران "باید دولت در راستای برچیدن و انتقال این فابریكه ها در پارك های صنعتی اقدام نماید تا هم از مصرف زیاد برق جلوگیری شود و هم اینكه عوارض جانبی آن متوجه ساكنان محل نگردد."


شبكهٔ برق كهنه و پایه های بی كیفیت نو

بر اساس اظهارات رئیس عملیاتی شركت برشنا، یكی از اقدامات مؤثر برای بهبود وضعیت برق كابل، تعمیر و بازسازی شبكه های فرسوده و كهنهٔ برق در این شهر است.

سرپرست وزارت انرژی و آب نیز از این مشكل شاكی بوده و دلیل قطع برق در بعضی مناطق را نیز فرسوده بودن شبكه های برق رسانی و سوختن لین های برق در بعضی نقاط می داند. وی می گوید: "اگر امسال در بعضی نقاط قطع برق صورت می گیرد، به دلیل كمبود برق نبوده، بلكه به دلیل سوختن سیم های برق و فرسودگی شبكهٔ برق رسانی است."

این مشكل در بعضی نقاط باعث قطع شدن برق به صورت هفته وار نیز می گردد. عبدالعالم، باشندهٔ قلعه فتح الله می گوید: "یك هفته كامل برق ما قطع بود و از این ناحیه به شدت دچار مشكل بودیم. گفته می شد كه لین عمومی برق از ساحهٔ برج برق تا منطقهٔ محل مصرف سوخته و تبدیلی آن نیازمند زمان است."

این مشكل تنها در خصوص لین ها نیست، بلكه موارد دیگری را نیز شامل می شود. خرابی میترهای برق و نشان دادن مصرف بیش از حد توسط این میترها یكی از مشكلات دیگری است كه باعث شكایت شهروندان پایتخت نشین گردیده است.

سید حمزه، با شندهٔ ناحیه هفتم ساحهٔ ده مرادخان از افزایش صرفیه برق شكایت نموده می گوید: "با وجودی كه ما در خانه خود یخچال، آب گرمی و حتا تلویزیون نداریم و فقط از دو الی سه گروپ برای روشنایی خانهٔ خود استفاده می كنیم؛ اما باز هم مصرف برق ما گاهی صد الی دو صد افغانی می شود و بعضی اوقات از ده هزار هم تجاوز می كند."

سید حمزه اضافه می كند كه "سال گذشته یكبار صرفیه برق ما 17 هزار افغانی شده بود و ماه گذشته میتر ما عوارض تخنیكی پیدا كرده بود كه این بار نیز مصرف برق ما در دو ماه پانزده هزار و سه صد افغانی آمده است كه واقعاً ما را حیران ساخته است."

گلاجان حیران وجود این نقیصه را قبول نكرده و می افزاید: "درصورت وجود چنین عوارض، بخش های تخنیكی ما برا رفع آن آماده بوده و در صورت مراجعهٔ شهروندان به مشكل آنان رسیدگی خواهد شد."

شبكهٔ برق رسانی كابل به دلیل گذشت سال ها از تأسیس و پی ریزی آن دچار چنین نقیصه گردیده است، اما مواردی از تأسیسات برقی نو نیز وضعیت بهتر از آن را ندارد. نصب پایه های عمومی برق در جاده های شهر كابل و مناطق تازه اعمار، یكی از آن موارد است.

انجنیر حسین پایه های نصب شده در كنار جاده های عمومی كه از آن جمله در ناحیه 13 نصب شده است را بی كیفیت و غیر استندرد می داند.

انجنیر گلاجان حیران نیز ضمن قبول این مسئله آن را مربوط به ریاست پلان وزارت انرژی و آب دانسته می گوید: "این پایه از طرف كمپنی "كی ای سی" طی یك قرارداد با ریاست پلان وزارت انرژی و آب نصب گردیده و تشویش خرابی آن نزد ما نیز وجود دارد؛ اما كمپنی مذكور مدعی است كه این پایه ها كیفیت لازم را دارد."

در عین حال انجنیر ضیاگل، رئیس پلان وزارت انرژی و آب نیز این پایه ها را مطابق به استندرد لازم می داند. این درحالیست كه تعداد از همین پایه ها با گذشت كمتر از یك سال دچار خرابی شده و مقاومت و كیفیت این پایه ها از مشاهدهٔ حالت ظاهری آن ها مشخص است كه كیفیت چندانی ندارند.

به هر حال، شهروندان پایتخت نشین منتظر اند كه چه زمانی شهر كابل شاهد روشنایی شبانه روزی در تمام ساحات خویش خواهند شد و آیا با تهیه و مصرف بیش از 270 ملیون دالر دیگر این مشكل به شكل اساسی حل خواهد شد یا خیر؟

این سوالی است كه گذشت زمان و عملكرد وزارت انرژی و آب و نهادهای همكار حمایتی و اجرایی آن پاسخ خواهند گفت.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

  • سه شنبه 05 حوت 1393 ساعت 17:52 | sharifahmad ismail
    سلام نظر من این است که افراد که قبضه برق خود را تحویل نکردن بسیار یک مردم غیریب است چون در شهر کابل کار وجود ندارد مردم چه قسم پول برق پردختد نمایم مردم کابل سه یوم میشود که برق را ندیده حال شما قضاوت نمایم که مردم چه کارکنم

نوشتن نظر