Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

زنان بیوه در گیر و دار زندگی

تهيه شده توسط سهیلا وداع خموش
يكشنبه 21 قوس 1389 ساعت 14:23

زنان بیوه در گیر و دار زندگی

همزمـــــان با افزایش خشونت علیه زنان در سال جاری، نگرانی های زیادی از وضعیت زنان بیوه نیز وجود دارد. كمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه ترین گزارش سالانـــــۀ خود به مناسبت 25 نوامبر، روزجهانی محو خشونت علیه زنان به 1167 مورد خشونت در ســـــال جاری اشاره كرده و وضعیت زنان بیوه را در كشور تكان دهنده خواند.

‌بر اساس ایــــن گزارش، زنان بیوه از تمام حقوق شرعـــــی و بشری خویش چون تعیین سرنوشت، ازدواج، گشت و گـــــذار آزادانـــــه، تحصیل، كار، دسترسی به صحت و حتی حق دیدار از اقارب شان نیز محروم اند.  ایـــــن گزارش می رساند كه 90 در صد زنان بیوه در افغانستان با مشكلات اجتماعی وخشونت های خانوادگی رو به رو اند.

‌دختر 32 ساله ای كـــــه  30 سال قبل پدرش را در جنگ های ولایت خوست از دست داده می‌گوید: "زمانی كـــــه پدرم كشته شد، كاكایم می‌خواست، مادرم را به عقد خود درآورد، اما مادرم قبول نكرد. با رد این پیشنهاد یكـــــی از كاكاهایم او را از خانه كشیده و خودش مسئولیت پرورش من و برادرم  را به عهده گرفت." ‌ ‌

نامبرده خاطرات تلـــــخی را یاد آور شده  اضافه می‌كند: " زمانی كـــــه من و برادرم بزرگ شدیم، به جستجوی مـــــادر  پــرداختیم، ولی هنگامی او را یافتیم،اعصابش را از دســـــت داده بود و ما را نشناخت. اكنون با آنكه با ما زندگی می كند، هیچ وقت ما را اولاد خود قبول نكرده و یگانه چیزی را كه از ما به یاد دارد، لباس هـــــای دوران كودكی ما است كه نزد خودش نگهداشته و هر ازگاهی آن را می بوسد و گریه می كند."

بی بی ماه گل باشندۀ‌‌ گذرگاه كابل می گوید: " 14 ساله بودم كه ازدواج كردم و زن چهارم شوهرم بودم.در 17 سالگی شوهرم لادرك شد و شنیدم كه او را در پلیگون پلچرخی در گودال ها انداخته و دفن كرده اند. در آن زمـــــان یك پسر داشتم و خانوادۀ‌‌ خسرم مـــــی خواست مرا به پسر كاكای شوهرم كه مرد كهن سالی بود عقد كنند، من با رد این پیشنهاد با یگانه پسرم  از قریه فرار كرده و شهر آمدم. پسرم را به سختی بزرگ نمودم، اما او با زن و فرزندانش به اروپا رفت و مرا تنها گذاشت."

منیژه زن 19 ساله دیگری كه پنج ماه قبل شوهرش را كه افسر اردوی ملی بـــود، در یكی از ولایت های شمالی از دست داده است، مـــی گوید: "سه طفل دارم و پس از مرگ شوهرم نتوانسته ام از امتیاز شوهرم مستفید گردم بـــــه ناچار با پدرم زندگی می‌كنم. برادر شوهرم می خواست مرا به نكاح خود در آورد، ولی از خانه شان برآمده و در این جا زندگی می كنم." وی بـــــا ابراز نگرانی كه در خصوص اولادهایش دارد، مـــــی گوید: "دو طفل شیرخوار دارم، از اینـــــكه خودم شیر ندارم، ناگزیر هردو را با شیر خشك تغذیـــــه مـــــی كنم. در این اواخر شنیده ام كـــــه فامیل شوهرم اولاد هایم را از من خواهند گرفت."

پروین رحیمی مسئول بخش حمایت حقوقی دفتر ساحوی كمســـــیون حقوق بشر افغانستان بیان می‌دارد: ”‌زنان بیوه ای كـــــه به دفاتر حقوقی ما مراجعه می كنند، دارای مشكلات زیادی از قبیل غصب ملكیت، ازدواج اجباری به عنوان بیوه های میراثی، حضانت اطفال، اخراج از منزل، محروم شدن از اولاد، منع كـــــار در اجتماع، مورد حمایت قرار نگرفتن در سن كهولت از سوی اولادها و به خصوص عروســان  یا دامادان شان می باشند.“ او به این باور است كه تفسیر نادرست از احكام شرعی، عدم آگاهی از حقوق زنان و عدم تطبیق قانون در جامعه از عوامـــــلی اند كه در گسترش مشكلات زنان بیوه افزوده است.  ‌ ‌

از سوی دیگر ثریـــــا صبحرنگ، كمیشنر بخش حقوقی زنان كمـــــسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید: "برای اولین بار تحقیقی در مورد زنان بیوه صورت گرفته كه در این تحقیق با هزار زن از هفت ولایـــــت چون كابل، كاپیسا، هرات، بلخ، ننگرهار و..  مصاحبه صورت گرفته و نشان داده كه زنان بیوه از تمام حقوق شان محروم بوده و تحت خشونت هـــــای روانی، اجتماعی، خانوادگی و ساختاری قرار دارند."

به گفتۀ‌‌ وی در این تحقیق مواردی از خشونت ها واضح شده كه  40.3 درصـــــد لت و كوب، 31.9 درصد سلب آزادی كـــــه شامل خود سوزی و خود كشی می شود، 70 در صد محرومیت از حق ازدواج و همچنان بیش از 54 درصد این زنان بیوه كه با دست مزد كمتر از 2000 افغانی كار می كنند به ثبت رسیده است. ‌ ‌


پیامدها

مسئولان كمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نگرانی از پیامدهای منفی، وضعیت زنان بیوه سخن می گویند. ‌ ‌

خانم صبحرنگ می گوید كه تعداد زیادی از خانم های بیوه در بی سرنوشتی به سر برده و حتی به روی جاده ها مانده و مورد تجاوز قرار گرفته اند. گفته می شود كه 85 درصد زنان بیوه  فاقد مسكن می باشند. گدایی، تن فروشی، قاچاق مواد مخدر از جمله پیامدهای منفی آن است كه با تاسف 32 در صد زنان گدا كه از سوی كمسیون جمع آوری گداهای سره میاشت به ثبت رسیده اند، زنان بیوه اند. همچنان 40 درصـــــد از زنانی كه به جرم زنا زندانی اند، 23.5 در صد به جرم قاچاق مواد مخدر و 14.7 در صد به اتهام سرقت و باجگیری در زندان های ولایت كابل بسر می برند، متشكل از زنان بیوه بوده كه همه ناشی از بـــــی توجهی دولت، مشكلات اقتصادی و خشونت های خانوادگی می‌باشد. ‌ ‌

در همین حال فضل الرب غزالی، رئیس مرستون های سره میاشت مـــــی گوید: "بیشتر گداها كه از طریق ما جمع آوری مـــــی شوند به چهار كتگوری تقسیم مـــــی گردند.

بـــــی بضاعتان، معتادان، پیرمردها و پیر زنانی كه حالت روانی خوب ندارند و كتگوری چهارم، گـــــروپ هـــــای غیر مسئول می‌باشند كه از اطفال و زنان استفاده می كنند. اما زنان بیوه و بدون سرپرست شامل كتگوری اول شده كــه بـــــا اطفـــــال شان به مرستون پذیرفته می‌شوند. در مرستون علاوه بر اعاشه و اباطۀ‌‌  بیوه زنان برای اطفال شـــــان زمینه تعلیم و تربیه نیز مساعد شده است و تا زمانی خود كفایی شان از آنان حمایت صورت می گیرد.در ضمن همین اكنون به تعداد 45 خانواده زنـــــان بیوه در مرستون سره میاشت نگهداری می شوند."

جبارخیل زن بیوه ای است كـــــه تحت حمایت سره‌میاشت قـــــرار دارد وباشندۀ‌‌ تگاب ولایت كاپیسا می‌باشد، او می گوید: "دوسال قبل شوهرم فوت نمود و یـــــك سال می شود با پنج اولادم در سره‌میاشت بـــــه سر می برم، بعد از وفات شوهرم قرضداران زیادی درخواست پول شان را كردند و می گفتند كـــــه اگر پول آنان را ندهم، در عوض اولادهایم را می گیرند.همان بود كه به كابل آمده و دست به گدایی زدم تا اینكه از طریق ریاست جمع آوری گداها به اینجا معرفی و حال خیلی  زندگی آرام دارم."

پریگل باشندۀ‌‌ نجراب كه در مرستون سره میاشت به سر می بـــــرد می گوید: "سه سال می شود كه شوهرم را از دســـــت داده ام، ده اولاد دارم و بزرگترین اولادم دختر19 ساله و خورد ترین آن سه ساله می باشد. زمین و خانۀ‌‌ مـــــا در سرك سازی از بین رفت و ما را از آن جا بیرون كردند. روز های سخت  بسیاری را سپری كردیم تا به كابل آمدیم و با اطفالم دست به گدایی زدم، دو شب را در سرك ها در سرمای زمستان خوابیدیم تا اینكه كارمندان جمع آوری گداها ما را به اینجا انتقال دادند. حال دو اتاق با تمام وسایل در اختیار داریم و اطفالم نیز مكتب می روند."


زنان بیوه و فشارهای روانی

براساس تحقیق كمسیون حقوق بشر 32 درصد از زنان بیوه به تكالیف روانی مبتلا اند و 22 در صد مشكل حاد جسمانی دارند. در همین حال در شش ماه اول سال جاری كه به تعداد 558 تن مریض در شفاخانۀ‌‌ صحت روانــــی و معتادان  بستر و تداوی شده اند كه  شامل 254‌ زن و به همین ترتیب در بخش‌ مریضان سراپا 4204 تن مراجعه كرده كه 3349 تن آنان ‌زنان تشكیل می‌دهد.

داكتر مصدق نادمـــــی ترینر متخصص روانی در شفاخانهء صحت روانی و معتادان می گوید: "فشار های روانی به صورت عمومی به دو بخش تقسیم می شود یكــــی حاد و دیگری مزمن، به طور مثال اگر زنی شوهر خود را به اثر طلاق و یا فوت از دست می دهد، ایـــــن موضوع اســـــترس حاد است، هر استرس حاد مـــــی تواند سبب تشدید حالات روانی شود. این امراض شامل افسردگی، اختلالات روانی و حتی خطرناكترین تكالیف روانی می شود كه با از دست دادن شوهر، اســـــترس سبب شعله ورشدن مرض روانی خواهد شد كه با تاCسف گراف استرس نزد زنان نسبت به مردان  دو برابر بیشتر است."  ‌ ‌


زنان بیوه درگیر سنت ها

رسم و رواج هـــــا و پیروی از سنت های ناپسند، مشكلی است كـــــه در تمام عرصه ها به خصوص وضعیت زنان بیوه نقش مخرشی را بازی می كند. بـــــر اســـــاس تحقیق تازۀ‌‌ كمسیون حقوق بشر افغانستان، 50 در صد مشكل زنان بیوه در جرگه ها و اقوام رجعت داده می شود كه این خود نگرانی را بار آورده است. ‌ ‌

زنان بیوه در ولایت ننگرهار برای دسترسی به حقوق شان نیز به مشكلات فرهنگی، خانوادگی، اقتصادی و اجتماعـــــی  روبرو اند. مهمترین نیاز زنان این ولایـــــت، بهبود وضعیت اقتصادی و ارتقای سطح زندگـــــی شان می باشد كه تا حال فراهم نشده است.

رابعه یكی از این خانم ها است كه به ریاست امور زنان ولایت ننگرهـــــار مراجعه كرده می گوید: "چندین بار به ایـــــن ریاست مراجعه نمودم، اما مشكلم حل نشد و مجبور شدم با یكی از برادران شوهرم عروسی كنم."

انیسه عمرانی رئیس امور زنان ننگرهار در این باره می گوید: "مشكل این خانم به خاطر حل نشد كه او نمی توانست بدون عروسی با ایورش ، زندگی خود و  اطفالش را بـــــه طور درست پیش ببرد." عمرانی می افزاید كه وضعیت زنان در این ولایت خوب نیست، اما تلاش می شود تا در بهتر شدن وضعیت زنان گام های ارزنده برداشته شود.

درعین حال مسئولان ادارۀ‌‌ كار وامور اجتماعی در ولایت هرات نیز می گویند كه وضعیت زنان بیوه در این ولایت نگران كننده است.

غلام هادی كاكر معاون ریاست كار و امور اجتماعی شهدا و معلولین این ولایت با بیان ایـــــن مطلب گفت: "حدود4000 زن بیوه در ایـــــن ریاست ثبت است كه وضعیت اقتصادی اغلب آنان خراب بوده و با مبلغ 700 افغانی كه ماهانه از این ریاست اخذ می نمایند، نمی توانند مشكلات اقتصادی خود را مرفوع سازند."

پریگل یكی از باشندگان هرات كه شوهر خود را در جنگ ها از دست داده و بـــــا مشكلات اقتصادی مواجه است، می گوید: "بعد از اینكه شوهرم شهید شد، برادرش مرا جبراً بـــــه عقد نكاح خویش در آورد،بعد از یك سال او نیز به اثر مریضی فوت كرد و از آن پس مجبورم نفقۀ‌‌ چهار طفلم را پیدا كنم."  ‌ ‌در همین حال منیژه صادق، رئیـــــس امور زنان ولایت هرات می گوید: "مــــا در تلاش هستیم تا با ایجاد زمینۀ‌‌ كار و ساخت ماركیت های زنانه برای تعداد زیادی از زنان بیوه در این ولایت زمینۀ‌‌ كار را فراهم نماییم." ‌ ‌


ضعف اقتصادی، مشكل اساسی

از آنجا كه اقتصاد‌، كلید مشكـــــلات زندگی به حساب می آید، امروز یكی از مشكلات زنان بیوه، ضعف اقتصادی مـــــی باشد كه آنان را درگیرودار زندگی سرگردان ساخته است. ‌ ‌

حسین علی "معین" كارشناس و معـــــاون توسعۀ‌‌ اقتصـــــاد وزارت امـــــور زنـــــان می گوید: "عدم استقلالیت اقتصـــــادی زنان واقعاً نگران كننده است. حاكم بـــــودن عنعنات و رسوم خرافاتی كه خلاف دین مبین اسلام است، در دهات و قریه ها باعث می شود تا مـــــردان متعصبانه مانع كار و پیشرفت اقتصادی زنان شوند. وزارت زنان تلاش كرده تا افكار عامـــــه را در جامعه روشن ساخته و مطابق بـــــه شریعت اسلام، برای زنان اجازۀ‌‌ كار و فعالیت بدهد."

آقای معین می افزاید:"اقتصاد مشكل عمده برای تمام زنان به خصوص زنان بیوه پنداشته می شود. از این رو ایـــــن وزارت تلاش می كند تا زمینۀ‌‌ كار برای تمام زنـــــان بـــــه خصوص زنـــــان بیوه و بی‌سرپرست را مساعد سازد."

وی تصریح كرد؛ هرچند وضعیت اقتصادی زنان نسبت به سال های گذشته بهتر شده، اما به توجه بیشتر نیاز دارد. ریاســـــت توسعه اقتصاد وزارت زنان بـــــرنامه هـــــای خاص خود را در این راستا داشته و قرار راپورهای جمع آوری شده در 9 سال بـــــرای 1501649 زن در سراسر كشور زمینۀ‌‌ كار فراهم شده است.

‌او افزود: "تنها در سال 1388 برای تعداد 75881 زن در بخش های اقتصادی، زمینه ارتقای ظرفیت و كاریابی فراهم شده و در سال 1389 برای 45300  زن زمینۀ‌‌ ارتقای ظرفیت و كاریابی مهیا گردیده كه اكثر این تعداد را زنان بیوه شامل می‌شوند." ‌ ‌

در همین حال شكـــــیلا افضل یار، معاون ریاست حقوق وزارت امور زنـــان می گوید: "این ریاست در مورد حل مشكلات زنان در چند بخش می تواند آنان را كمك كند. ما در قسمت مشوره دهی، راجع سازی آنان به مراجع عدلی و قضایی، گماشتن وكیل مدافع به خاطر حل قضایای شان و فراهم آوری زمینۀ‌‌ كار با تمام زنان همكاری مـــــی كنیم. اكثر مشكلات زنان بیوه را كه نزد ما مراجعـــــه می كنند، غصب ملكیت، ازدواج اجباری، بیرون كشیدن آنان از خانه توسط خانوادۀ‌‌ شوهر و غیره تشكیل می دهد." ‌ ‌


فراموشی ورثۀ‌ شهدا ‌ ‌

كسانی كه طی ســـــال هــای متمادی جنگ های داخلی كشور، جان های شان را از دست داده اند، اكنون ورثـــــۀ‌‌ آنان بـــــه خصوص زنان بیوه، با  مشكلات زیادی درگیر اند.  ‌ ‌

زرغونه باشندۀ‌‌ ناحیه هفتم شهر كابل می گوید: "بیست سال قبل  شوهـــــرم را در اثر جنگ های داخلی در شهر مزار شریف از دست دادم.  دو پسر دارم و سالانه مبلغ چهار هزار افغانی از حقوق شهیدی شوهرم دریافت مـــی كنم. یك پسرم سن 18 سالگی را تكمیل كرد و مطابق به قانون شهدا و معلولین او نمـــــی تواند از حقوق پدرش مستفید گردد. در چنین شرایط كه زمنیۀ‌‌ كار برای جوانان مساعد نیست او چه كاری كرده می تواند، زندگی ما به بسیار سختی مـــــی گذرد. هیچ مرجعی به زنان بیوه توجه نمی كند، جدا از مشكل اقتصادی دید منفی مردم وســـــنت هـــــای مروج جامعه ما هم چیزیست كه فرا راه زنان بیوه قرار دارد."  ‌ ‌

این درحالیست كه سراج الحق سراج، آمر عمومی محاسبۀ‌‌ وزارت امور شهدا و معلولین وزارت كار و امور اجتماعی مـــــی گوید: "بالاترین حقوقی كه برای خانوادۀ‌‌ شهدا داده می شود، نه هزار و شش صد افغانی در یك سال می شود و پائین ترین آن 1500 افغانی می باشد. هــــرگاه  فرزند شهید به سن 18 سالگی مـــــی رسد، مطابق به قانون حقوق او قطع می گردد. كـــــه با بزرگتر شدن فرزندان فقط برای خانم بیوه، مبلغ 1920 افغانی می رسد كه در حقیقت این یـــــك مشكل مالی است، ولی در بُعد معنوی، آنان نیز به فراموشی سپرده شده اند و لازم است تا در بُعد معنوی آنان كار صورت گیرد تا حداقل خانوادۀ‌‌ شهدا بتوانند در جامعه قدر داشته باشند. خوشبختانه در قانـــــون جدید همۀ‌‌ این مشكلات در نظر گرفته شده است." ‌ ‌

از سوی دیگر عبدالوكیل وثیق، رئیـــــس شهدای وزارت شهدا، معلولین و كـــــار و امـــــور اجتماعی می‌گوید كه به تعداد 133 هزار تن ورثه شهدا در كشور حقوق خود را دریافت می كنند كه 70 در صد این ارقام را خانم های بیوه تشكیل داده  و 30 در صد آنان را مردان شامل می شوند. ‌ ‌

او می افزاید كه وضعیت زنان بیوه در كشور بسیار خراب بوده و آنان مشكلات زیـــــادی دارند كه تا كنون به مشكل شان رسیدگــــی صورت نگرفته و معاشی كه بـــــه آنان پرداخت می گردد، تكافوی زندگی شان را نمی كند،اما با به وجود آمدن قانون جدید، همه امتیازات ورثه شهدا مد نظر گرفته شده و انشاالله مشـــــكلات شان مرفوع خواهد شد و مطابق این قانون، امتیاز شهدا بلند خواهد رفت.  نامبرده همچنان علاوه نمود كه تمام خانواه های شهدا به شكل ناحیه وار در كابل  تثبیت شده اند و با تفكیك جنسیت آنان را به ثبت رسانده اند. ‌ ‌

در مجموع 6726 زن بیوه در نواحی شهر كابل در سه بخش یعنـــــی در بخش نظامی1910 تن، در افسران و مجاهدین 3038 تن و در بخش ملكی و سایر اتباع كشور 1775 زن بیوه به ثبت رسیده اند. ممكن است ایـــــن ارقام با سروی عمومی به  600 هزار زن برسد و قرار است  ایـــــن  بـــرنامه به تمام كشور وسعت داده شود.


حقوق زنان بیوه دراسلام

در دین مبین اسلام ، برخی از آیات و تفاسیر آمده است كه اگر به آن عمل گردد، زنان بیوه از حقوق خود مستفید می گردند. ‌ ‌

مولوی حاجی امین الله ایوبی، مدیر تبلیغات ادارۀ‌‌ حج و اوقاف ولایـــــت هرات می گوید: "از دیدگاه اسلام هیچ كســـــی حق ندارد كه مانع حضور و فعالیت خانم هـــا در عرصه های اجتماعی گردد.“ او می افزاید كـــــه اسلام برای زنان اجازه داده تا دوشادوش مردان در تمام عرصه های زندگی كار و فعالیت نمایند.

در عین حال قیام الدین كشاف، عالم دین و رئیس شورای علمای كشور می گوید: "دین مقدس اسلام در مورد زنان بـــــه خصوص بیوه ها سفارش های زیادی دارد كه اگر بر مبنای آن عمل گردد، زنان در اجتماع مورد تجاوز، خشونـــــت و حق تلفی قرار نخواهند گرفت. نبی كریـم "ص" در مورد حق بیوه ها و یتیمان می فرمایند: "كسانی كه در انجام امور یتیمان و بیوه ها سعی می نمایند، اجر آنان برابر با مجاهدی اســـــت كـــــه در راه خداوند "ج" جهاد می‌نماید و به اندازه آن نماز گزاری است كه شب را به تهجد بیدار می ماند." ‌ ‌

او افزود: "دین مقدس اسلام در مورد حق بیوه ها می فرماید: زن بیوه تا زمان تكمیل عدت شرعی در همان خانۀ‌‌ كه ازدواج نموده باقی خواهد ماند و به او حقوقش داده خواهـــــد شد و هرگاه زن بیوه دارای فرزندان باشد، حق دارد حضانت فرزندان خود را تا وقتی بــــه عهده گیرد كه فرزندان اجرای امور مربوط بـــــه خود را خودشان به عهده گرفته بتوانند و ضرورت به دیگران نداشته باشند. در این مدت وارثان شوهر این خانم، مكلف اند تا به این خانم بیوه، غذا، لباس و ضروریات اولیهء زندگی او را فراهم نمایند." ‌ ‌

در آیتی آمـــــده است: "ای مومنان، برای شما روا نیست تا زنان را به زور به میراث ببرید"  به این معنی كـــــه زنان بیوه را به زور در خانه نگهداری ننمایید و یا به او دستور ندهید كه با برادر و یا فرزند كوچكتر و یا بزرگترتان ازدواج نماید.

‌آقای كشاف اضافه می كند كه با تاسف عدۀ از مـــــردم، زنان بیوه را برای طفل خورد سال و یا مردانی كه دو چند عمر همان زن عمر دارد، نكاح می نمایند و این ظلمی است كه انسانیت از آن نفرت دارد. دین مقدس اسلام این امر را به شدت تقبیح  مـــــی نماید. اما در بسیاری موارد، مردم از رسم و رواج های ناپسند استفاده كـــــرده و احكام الهی را نادیده می گیرند. ‌ ‌


راه حل و نتیجه گیری

كار وسیع و فرهنگی، مصئونیت و رفاه اجتماعی، تغییر باورهای نادرست جامعه، توجه جدی دولت و جامعۀ‌‌ بین المللـــــی، فراهم سازی استراتیژی مشخص برای حمایت از زنان بیوه، ایجاد مهارت ها، خودكفایـــــی و استقلالیت اقتصادی، اگاهی دهی، بالا بـــردن سطح سواد و غیره از راه های اند كه می تواند به این مشكل پایان بخشد.

خانم هلینا كوهستانی مشاور حقوقی دفتر عدالت برای همه در ولایت كابل می گوید: "برای بهبود وضعیت زنان باید چند مورد در قوانین افغانستان تعدیل و یا حد اقل به خاطر حمایت از حقوق زنان بیوه، مواردی اضافه گردد كه تا حال چنین چیزی نشده و قانون باید صراحت داشته باشد."

به خاطر از بین بردن دیدگاه های منفی در قبال زنان بیوه، باید برنامه های آگاهی دهی راه اندازی گردد وتا زمانی كه ذهنیت سازی نشود، زنان بیوه از حق و حقوق خود آگاهی نیابند، نمـــــی توان به مشكلات آنان رسیدگی نمود . رسانه ها نیز در این مورد مسئولیت دارند كه باید به آن بپردازند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (4)

  • شنبه 10 ميزان 1395 ساعت 02:06 | اسحاق نوری
    سنت زن دوم وسوم چهارم رزق خدا وند مدهدو سیله ان شو هراست هر کسکه قوه جسما نی دارد با ید زن بیوه بگرد ما هم بخا طر رضا یت خداو ند اما ده استم که یک زن بیوه بگرم
  • شنبه 27 جدي 1393 ساعت 03:43 | فاطمه
    من هم یک خانم بیوه هستم دارای یک دختر هستم وبه این عقیده هستم که هیچ حق مارا خورده نمیتواند وما باید یاد بگیریم تاروی پاهی خود ایستاد شویم
  • يكشنبه 31 حمل 1393 ساعت 03:30 | مجمدحسین
    باتوجه به اینکه سالهای متمادی درافعانستان جنگ است تعداد بیوه هرروز زیاد تر می شود باید مردانی که وضعیت مناسب دارند اقدام به کرفتن زن دوم وسوم کنند و در این زمینه بایدخود زنها بخصوص آنهای که شوهردارندجهاد کنند وبه شوهرانشان همکاری کند تادرکنارش از زنان هموطن شان سرپرستی شود وکسی رنج بی شوهر بودن رانکشد

نوشتن نظر