Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

رأی مردم یا تصمیم دوبی ‌ـ‌ شهزاده؟

تهيه شده توسط محمد رضا گلكوهي
يكشنبه 07 قوس 1389 ساعت 11:44

رأی مردم یا تصمیم دوبی ‌ـ‌ شهزاده؟

نتیجهٔ نهایی انتخابات كه با تأخیر‌های پی در پی در روز سوم قوس اعلام شد، با موجی از اعتراض‌ها مواجه بوده و با اتهام تقلب گسترده همراه می‌باشد.

اداره لوی سارنوالی اعلام این نتایج را بدون بررسی تخطی‌های قانونی، سؤاستفاده اراکین بلند پایه، فساد اداری و شکایات متعدد، قبل از وقت دانسته و عواقب وخیم و دردناک ناشی از آن را یک فاجعهٔ بزرگ برای ملت افغان و نظام دموکراتیک موجود در کشور می‌داند.

اعلام نتیجه نهایی انتخابات در روز سوم قوس شامل 34 حوزه انتخاباتي از 33 ولايت و حوزه انتخاباتي كوچي‌ها مي گردد كه تنها ولایت غزنی را شامل نمي شود.

به گفتهٔ رییس کمیسیون مستقل انتخابات، دلیل عدم اعلام نتايج ولايت غزني مشكلات تخنیكی می‌باشد. هرچند در مورد این ولایت، ملاحظات سیاسی نیز وجود دارد.

به گفتهٔ آقاي معنوي، در لیست نهايي 27 چهرهٔ جديدي كه در لیست ابتدايي نام‌هاي شان نبود وارد شده اند. در لیست نهايي ولايت كابل نيز به دليل ورود اين 27 چهره، تغييرات فاحشي ديده مي شود. گفته مي شود كه اين تغيير در نتيجهٔ بررسي شكايت‌ها توسط كمسيون سمع شكايات انتخاباتي صورت گرفته است.

نتایج نهایی در حالی اعلام می‌گردد كه اعتراض‌ها از جانب نامزدان بازنده، حذف شده از لیست نهایی و لوی سارنوالی به اوج خود رسیده و این اعتراض‌ها و جنجال‌ها مایهٔ نگرانی بسیاری از مردم گردیده است.

عبدالاحمد، مرد 42 سالهٔ كه به زعم خودش فرد شایستهٔ را انتخاب نموده، وضعیت كنونی را نگران كننده می‌داند. به باور وی "جنجال‌های موجود، اعتبار انتخابات را كاهش داده و ارزش رأی مردم را پایین می‌آورد."


فیصله‌های دوبی و کابل

مهم ترین موضوع مورد بحث، رسیدگی جانبدارانه به شكایت‌های انتخاباتی و تصمیم گیری‌ها براساس سلیقه‌های سیاسی و معامله‌های اقتصادی است.

لوی‌سارنوال می‌گوید که اسناد موثقي موجود است  که در مورد موفقیت نامزدان ولسى جرگه در سراى شهزادهٔ کابل و دوبى تصامیم اتخاذ گردیده است.

محمد اسحاق الکو، لوی‌سارنوال در کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه گفت که  شکایات رسیده در مورد انتخابات به لوی‌سارنوالى به کمیسیون شکایات انتخاباتى ارسال گردیده، اما آن کمیسیون هیچ جوابى را ارایه نکرده است.

لوی سارنوال افزود که وظایف هر دو سخنگوس کمیسیون انتخابات را به تعلیق درآورده است. در اعلامیه مورخ 24 نوامبر لویه سارنوالیآمده است که" این اداره مصمم بود که شکایات متذکره را دقیقاً در چوکات قوانین نافذهٔ کشور بررسی همه جانبه نموده و بعد از ختم تحقیقات در مورد، قرار قانونی خویش را صادر و به ادارات ذیربط ابلاغ و بعداً نتایج انتخابات به سمع هموطنان رسانیده می‌شد. که با تأسف چنان نشد، لهذا این اداره با قاطعیت تام از عدم تائید اعلان نتایج انتخابات، اعلامیه خویش را صادر و به هموطنان خویش به صداقت تام وعده می‌دهد که قضایای فوق را بررسی و تحقیق جدی نموده و عاملین آن را به میز محاکمه خواهند کشانید."

هم چنان لوی سارنوال ادعای فرار رییس دفتر آقای معنوی را مطرح نمود، چیزی كه فضل احمد معنوی آن را بی اساس می‌خواند. جدی تر از تمام این اظهارات، تأكید لوی سارنوال بر همراهی نامزدان معترض و تهدید کمیسیون بر آرام نماندن این نهاد می‌باشد. روشن است كه اين اظهارات به معنی اقدامات قضايی از جانب اين نهاد خواهد بود.

هرچند این اظهارات را فضل احمد معنوی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات رد نموده و آن را مایهٔ تأسف خواند، اما این ابراز نظر از جانب یك مقام عالی قضایی عمق جنجال را در قضیهٔ انتخابات بیشتر می‌سازد. به خصوص اینكه موجود بودن اسناد مؤثق در این خصوص مطرح شده و نشان می‌دهد كه ادعای لوی سارنوال با مبنای مستدل ایراد شده است.


ستم سیاسی

چگونگی بررسی شكایت‌ها یكی دیگر از موضوع‌های جنجال برانگیز در این خصوص می‌باشد. بسیاری از كاندیدان معترض بررسی این شكایت‌ها را مغرضانه خوانده و حذف نام شان را از لیست نهایی یك ستم سیاسی می‌خوانند.

رحيمه جامي، از نامزدان حذف شده از لیست نهايي با ابراز احساسات گريه آلود از خودش "به عنوان مظلوم ترين فرد حذف شده از لیست نهايي" نام برده و اين امر را يك اعمال غرض سياسي تلقي نمود.

كليمزي، يكي ديگر از نامزداني كه نامش از لیست نهايي حذف شده مي گويد: "كميسيون سمع شكايات، معلومات دقيق از تقلب‌هاي انجام شده ندارد و تصميم‌هاي اين كمسيون ناشي از غرض‌هاي شخصي مي باشد."

کمیسیون سمع شكایات انتخاباتی پس از برگزاری انتخابات ولسی جرگه در 27 سنبله، بیش از پنج هزار هشتصد و پنجاه شکایت انتخاباتی را دریافت نموده است.

بر اساس اولویت سنجی این کمیسیون، شکایت‌های رسیده در سه كته گوری (الف، ب و ج) تقسیم بندی شده اند. بنا به اظهار نظر مسؤلان این کمیسیون، بخش الف شكایت‌ها كه تعداد شان نزدیك به دوهزار و پنجصد شكایت می‌رسید، در نتیجهٔ نهایی انتخابات تأثیر گزار واقع شده و موجب تغییر در نتیجهٔ انتخابات ولسی جرگه گرديد.

اكنون سؤال این است كه بررسی این شكایت‌ها تا چه اندازه عادلانه بوده است؟


حذف نام 19 كاندید

بالاخره بررسی بخش الف شكایت‌ها منجر به حذف 19 نفر از نامزدان از لیست ابتدایی گردید.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی به تاریخ 30 عقرب اعلام نمود كه در آرای مربوط به این افراد، تقلب گسترده  صورت گرفته بود.

با این اعلام، مسئلهٔ كه بیشتر افكار عامه را به خود مشغول نگه داشت، این است كه معیار بررسی این شكایت‌ها تا چه اندازه نزدیک به عدالت و انصاف بوده و تا چه میزان به هدف شفافیت صورت پذیرفته است؟

مردم بر این باور اند كه اگر این شكایت‌ها با مبنای رسیدگی شفاف به شكایت‌های رسیده انجام یافته باشد، بدون شك اقدام نیك و امر میمون است اما اگر در تصمیم گیری کمیسیون سمع شكایات، سلیقه‌های فردي و گرایش‌های گروهی مد نظر باشد، پیامد آن ناگوار خواهد بود.

عاطفه، متعلمی كه در پروسهٔ رأی دهی شركت نموده می‌گوید: "نفس پیگیری شكایت‌ها از جانب کمیسیون سمع شكایات انتخاباتی، امر قابل ستایش است اما اینكه تا چه اندازه این رسیدگی بر مبنای انصاف و عدالت باشد، باید این کمیسیون پاسخگو باشد."

میثم غزنوی، آگاه امور سیاسی بر این باور است كه "جدیت این کمیسیون در امر رسیدگی به شكایات باید همراه با اثبات این موضوع باشد كه در روند رسیدگی به شكایات، هیچ گونه هدف و مقصدی در كار نبوده و صرف به خاطر شفافیت در نتایج صورت گرفته است."

اظهارات رییس مجلس ولسی جرگه نیز حكایت از این دغدغه داشت. محمد یونس قانونی گفت در میان نامزدهای رد صلاحیت شده کسانی هستند که "کوچکترین نشانهٔ تقلب، تخطی و تزویر در وجود آنان احساس نمی شود و نیازی به تقلب ندارند".

آقای قانونی افزود: "اگر در این مورد برخورد سلیقه ای صورت گرفته باشد، اشتباه و نادرست است. خوب است که به حکم قانون انتخابات، قناعت نامزدها فراهم شود."


تظاهرات گسترده

تا كنون تعدادی از نامزدان بازنده در انتخابات ولسی جرگه بارها دست به تظاهرات زده و اعتراض‌هایی را به راه انداخته اند. آخرین مورد آن مسدود ساختن جادهٔ كابل به شمال بود. این نامزدان انتخابات 27 سنبله را غیر مشروع و نتایج آن را نقض حقوق مردم می‌دانستند.

لیاقت علی امینی، یكی از نامزدان معترض در این تظاهرات عقیدهٔ خویش را این گونه بیان داشت: "اگر انتخابات به شكل تقلب آمیز آن به نتیجه برسد، به معنای دفن دموكراسی است."

وی به نمایندگی از نامزدان معترض، دفاع از حاكمیت قانون و حقوق شهروندی را حقوق مردم دانسته و خواستار شفافیت در انتخابات گردید.

اما نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در عین حالیكه تظاهرات را حق هر شهروند افغان می‌داند، كار کمیسیون مستقل انتخابات و سمع شكایات را شفاف دانسته و تأكید می‌كند كه "هیچ نوع تغییری در تصمیم کمیسیون صورت نخواهد گرفت و در نهایت كسانی به ولسی جرگه راه خواهند یافت كه دارای رأی باشند."


پیامد اعتراض‌ها

در نهایت، این نگرانی در اذهان مردم پدید می‌آید كه پیامد این تظاهرات و اعتراض‌ها چه بوده و تا چه اندازه می‌تواند اوضاع جاری كشور و تشكیل قوه مقننه را متأثر سازد؟

به عقیدهٔ معترضان در صورتی كه به خواست آنان پاسخ داده نشود، آنان اوضاع را در بعضی نقاط كشور متشنج نموده و باعث راه اندازی جریان‌های قوی مخالفت با دولت خواهند شد.

احمد خان سمنگانی عضو کنونی مجلس و یكی از كاندیدان معترض در جلسهٔ اول قوس مجلس ولسی جرگه، كار کمیسیون سمع شكایات را تصمیم فردی دانسته و آن را شخصیت كشی خواند.

آقای سمنگانی كه یكی از قومندان‌های قدرتمند جنبش ملی به رهبری جنرال دوستم بود، با تأكید به سلیقه ای خواندن كار کمیسیون سمع شكایات، گفت كه "از حق خود دفاع" خواهد كرد.

اسامی افرادی که به تازگی از فهرست برندگان حذف شده اند، از ولایت‌های مختلف كشور می‌باشند، اما بیشترین آنان از حوزهٔ انتخاباتی هرات اند.

بر این اساس در صورت عدم فراهم آوری قناعت آنان و كنترول نكردن خشم این نامزدان، هرگونه اقدام جنجال آمیز این نامزدان می‌تواند عامل ناآرامی در ولایت‌های كشور شود.

هرچند به زعم آگاهان امور باید این نامزدان با توجه به اینكه خواستار تعمیق دموكراسی و خواهان حقوق مردم می‌باشند، منازعات خویش را از طریق دموكراتیك و گفتگوهای مسالمت آمیز حل نمایند.

محمد قاسم عرفانی، استاد پوهنتون كاتب بر این باور است كه "توسل به ابزار خشونت برای كسب حقوق شهروندی ارزش آن حق را تنزل خواهد داد."

رییس جمهور كرزی نیز در كنفرانس مطبوعاتی دوم قوس خود با اشاره به این موضوع، هرگونه خشونت در این خصوص را خودخواهی و خیانت ملی خواند.

در عین حال وی رسیدگی شفاف کمیسیون شكایات انتخاباتی را ضرورتی پنداشت كه در شرایط حاضر می‌تواند نقطهٔ پایان بر غایلهٔ موجود انتخابات ولسی جرگه بگذارد.

این در حالیست که حشمت کرزی نیز با مسدود ساختن شاهراه کابل –قندهار تهدیدی را مطرح نموده است.

به این ترتیب اكنون وظیفهٔ کمیسیون مستقل انتخابات و دیگر نهادهای مربوطه است كه چگونه به این نزاع‌ها خاتمه بخشیده و نقطه‌های سیاه انتقاد را از جانب معترضان به نتایج انتخابات پاك نماید تا مشروعیت تشكیل پارلمان آینده مورد سوال و تردید واقع نگردد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر