Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

دست‌های بزرگ آلوده به فساد

تهيه شده توسط حامد كوهستانی
چهارشنبه 19 عقرب 1389 ساعت 12:18

دست‌های بزرگ آلوده به فساد

در این اواخر حکومت افغانستان برای بررسی دوسیه‌های اعضای کابینه مطابق به مادهٔ هفتاد و هشتم قانون اساسی کشور، محکمه خاصی را ایجاد نمود.

قرار است دوسیه‌های آن عده از وزیرانی که در چند سال گذشته به انجام جرایم مختلف از سوی لوی سارنوالی متهم شده اند به این محکمه محول گردد.

با آن كه بعد از ایجاد اداره موقت در کشور، شماری از اعضای کابینه و افراد بلند رتبهٔ حکومت افغانستان به رهبری حامد کرزی به اتهامات مختلفی چون فساد، رشوه ستانی، اختلاس و سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای متهم و دوسیه‌های شان به ارگان‌های عدلی و قضایی کشور ارسال گردیده، اما تا هنوز نتیجهٔ تصامیم نهایی هیچ محاکمه ای در مورد این افراد برای مردم، روشن نگردیده است.

به این دلیل شماری از شهروندان افغانستان ضمن انتقاد از عدم توجه مقام‌های عدلی و قضایی کشور در خصوص دوسیه‌های اعضای بلند رتبه حکومت می‌گویند، وجود تعامل معافیت در سطح رهبری دولت سبب افزایش فساد در اداره‌های دولتی وغیر دولتی افغانستان گردیده است.

عبیدالله یک تن از باشنده‌های شهرکابل می‌گوید: "حکومت افغانستان اگر می‌خواهد به حیث یک حکومت قانونی مشروعیت خود را ثابت نماید، باید قانون را بالای اعضای بلند رتبه و وزیران کابینه تطبیق نماید."


زورمندان فاسد، مانع عدالت

استفاده از زر و زور توسط مجرمانی كه شریك قدرت می‌باشند، مانع بزرگی فرا روی رسیدگی به دوسیه‌های جرمی آنان به شمار می‌آید. این مشكل از گذشته‌های دور تا كنون باعث شده كه در رسیدگی به دوسیه‌های جرمی افراد بلند رتبه، شفافیت حاصل نشده و این دوسیه‌ها هم چنان مسدود باقی بمانند.

رحمت الله نظری، معاون لوی سارنوال در امور نظارت می‌گوید: "درحال حاضر حدود 20 قضیه از وزیران، معینان، سفرا، والیان واعضای بلند رتبهٔ حکومت افغانستان نزد این اداره ثبت می‌باشد که در میان آن‌ها دوسیهٔ دو تن از وزیران بر حال در کابینه ای فعلی نیز وجود دارد."

به گفتهٔ آقای نظری تطبیق قانون بالای افراد عادی هیچ گاهی برای این اداره مشکل ساز نبوده، اما اجراات لوی سارنوالی در مورد زورمندان و کسانی که در رده‌های بالا و طبقه حاکم قرار دارند به دلیل داشتن نفوذ، اسلحه و محافظان مسلح به مشکلات روبرو می‌باشد."

همچنان عزت الله واصفی، رئیس قبلی ادارهٔ مبارزه با فساد ضمن تأکید به موجودیت فساد در رده‌های بلند اداره‌های دولتی می‌گوید: "در زمان مسئولیت اش در این اداره حدود 174 دوسیهٔ افراد بلند رتبهٔ حکومتی را به شمول معاونان رئیس جمهور، وزرای کابینه و والیان برجسته از ولایت‌های مختلف کشور را بررسی و به اداره لوی سارنوالی افغانستان ارسال نموده بود."

به گفتهٔ آقای واصفی "رهبری حکومت افغانستان در چند سال گذشته تصمیم و ارادهٔ قاطع برای از بین بردن فساد در اداره‌های دولتی نداشته و رسیدگی به این دوسیه‌ها به اساس علایق صورت گرفته است."

براساس شواهد موجود، افرادی كه در سارنوالی تصمیم به رسیدگی این نوع دوسیه‌ها می‌گیرند، تحت فشار قرار گرفته و دست‌های قدرتمندی وجود دارد كه مانع رسیدگی به این دوسیه‌های جرمی می‌شوند.

این موضوع را اظهارات آقای واصفی تأیید می‌كند. بنا بر اظهارات وی "پس از آنکه او با ادارهٔ لوی سارنوالی در تصادم قرار گرفت از او در آن زمان از سوی افراد مختلف تقاضا صورت گرفته بود تا دوسیه‌ها را حفظ و از رسیدگ به آن‌ها چشم پوشی نماید."

او اضافه می‌كند که "اگر ادارهٔ لوی سارنوالی و یا شخص لوی سارنوال در خصوص دوسیه‌های افراد بلند رتبه حکومتی توان اقامهٔ دعوا را در محکمه ندارد، باید استعفا نماید."

هم اكنون بسیاری از افراد متهم كه در گذشته دارای پُست‌های بلند دولتی بوده و متهم به فساد اداری می‌باشند، آزادانه زندگی می‌كنند. درحالی كه دوسیه‌های جرمی این افراد در لوی سارنوالی كشور موجود است، اما تاکنون این دوسیه‌ها حالت اجرایی را به خود نگرفته است.

محمد صدیق چکری، سرپرست قبلی وزارت حج و اوقاف، حمید الله قادری وعنایت الله قاسمی وزرای سابق ترانسپورت و هوانوردی، محمد امین فرهنگ وزیر سابق تجارت و صنایع، نادرآتش رئیس د آریانا افغان هوایی شرکت، عبدالاحد صاحبی شاروال سابق کابل، وهاب الدین سادات و فقیر بهرام معینان سابق شاروالی کابل، اشراق حسینی معین سابق وزارت معارف، عطاالرحمن سلیم معین سابق وزارت حج و اوقاف، اکبر بارکزی معین سابق وزارت آب و برق، محمد ولی رسولی معین سابق وزارت فواید عامه و احمد ضیا صالحی مسئول مالی شورای امنیت ملی از جمله کسانی اند که نام‌های شان به صورت رسمی به عنوان متهمان از سوی ادارهٔ لوی سارنوالی کشور اعلام گردیده است، ولی در عین حال هیچ كدام از این افراد تحت پیگرد قانونی قرار نداشته و حتی تعدادی از آنان علی رغم احضاریهٔ لوی سارنوالی برای پاسخگویی به اتهام شان حاضر نشده اند.


حمایت ریاست دولت از فاسدان

حمایت از متهمان فساد اداری از جانب حكومت معضلی است كه تا كاخ ریاست جمهوری نیز ریشه دوانیده است. عدهٔ از متهمان به اختلاس و فساد اداری به طور مستقیم از جانب شخص رئیس جمهور كرزی مورد حمایت قرار گرفته و دوسیه‌های آنان مسدود و یا متروك گذاشته شد.

از آن جمله می‌توان عبدالاحد صاحبی شاروال کابل واحمد ضیا صالحی مسئول مالی شورای امنیت ملی را نام برد كه به صراحت مورد حمایت رئیس جمهور قرار گرفته و حتی با الفاظ احترام آمیز "پاكدامنی" مخاطب قرار داده شدند.

به تعقیب متهم شدن آقای صاحبی رئیس جمهور کرزی در یک کنفرانس خبری شاروال سابق کابل را یک شخص "پاکدامن" خطاب نموده و گفت که مبارزه با فساد نباید وسیلهٔ انتقام جویی گردد.

رئیس جمهور کرزی در آن نشست خبری به خبرنگاران گفت که "در مورد پاکی شاروال کابل شک ندارد، عدالت باید بی عدالتی نباشد و ثابت گردد اتهامی که علیه شاروال کابل وارد گردیده حقیقت است."

وی افزود: "در صورتی که این اتهام نادرست باشد و به یک اتهام نادرست یک انسان پاک بدنام گردد، به حیث رئیس جمهور افغانستان وظیفهٔ خود می‌دانم تا از شخصیت یک فرد دفاع نمایم."

دفاع جدی رئیس جمهور از شاروال سابق كابل در حالی صورت گرفت كه لوی سارنوالی در اواخر ماه جدی سال گذشته عبدالاحد صاحبی را به سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی که باعث وارد شدن بیشتر از هشت صد هزار افغانی خساره به دارایی عامه گردیده بود، متهم نموده بود.

با صدور حکم این اداره، نیروهای امنیتی آقای صاحبی را بازداشت نمودند، اما وی بعد از چند ساعت کوتاه به هدایت لوی سارنوال از بند رها گردیده و فردای همان روز در یک نشست خبری در مقر شاروالی کابل اتهام‌های وارده علیه خود را بی اساس و یک دسیسه خواند.

همچنان احمد ضیا صالحی، مسئول مالی شورای امنیت ملی در حدود سه ماه قبل از سوی اداره مبارزه علیه جرایم سنگین به گرفتن رشوت متهم و از طرف مؤظفین همین اداره بازداشت گردید که نامبرده نیز پس از چند ساعت بازداشت، دوباره رها گردید.

مشكل دیگری كه همواره رسیدگی به این گونه اتهام‌ها را دشوار می‌سازد، نبود هماهنگی میان اداره‌هایی است كه به نوعی در یك راستا فعالیت دارند. به طور مثال سخنگوی رئیس جمهور وحید عمر از گرفتاری ضیا صالحی توسط ادارهٔ مبارزه با جرایم سنگین شاكی بوده و آن را خلاف قانون می‌داند، در حالی كه باید رئیس جمهور در حین ایجاد این اداره از نحوهٔ فعالیت آن آگاه بوده و از نحوهٔ كار آن اطلاع می‌داشت. یا اینكه اظهارات سخنگوی رئیس جمهور با گفته‌های معاون لوی سارنوال در خصوص رسیدگی به دوسیهٔ ضیا صالحی در تضاد كامل قرار دارد.

پس از رهایی آقای صالحی، وحید عمر سخنگوی رئیس جمهور ضمن انتقاد از عملکرد ادارهٔ مبارزه با جرایم سنگین، گرفتاری‌های این اداره را در مخالفت با قوانین بشری و قانون اساسی افغانستان عنوان نموده به کلید گفت که "به اساس فرمان رئیس جمهور فعالیت‌های این اداره باید قانونمند گردد."

همچنان وی علاوه نمود که "ضیا صالحی کارمند شورای امنیت ملی کشور به اتهام اخذ ده هزار دالر امریکایی رشوت از سوی ادارهٔ مبارزه با جرایم سنگین متهم گردیده و در حال حاضر همه روزه به منظور پاسخ به پرسش‌های لوی سارنوالی افغانستان به این اداره مراجعه می‌نماید."

سخنگوی رئیس جمهورعلاوه نموده که "پلان این است تا ادارهٔ مبارزه با جرایم سنگین و ادارهٔ تحقیقات حساس باید قانونمند و گزارش ده به حکومت افغانستان و خارج از نظام در افغانستان فعالیت نداشته باشند."

اما رحمت الله نظری، معاون لوی سارنوالی پس از اظهارت سخنگوی رئیس جمهور کرزی در مصاحبه با کلید گفت که "ضیا صالحی پس از رهایی اش تا هنوز به سارنوالی حاضر نگردیده است."

وی افزود که "باوجود ارسال پنج مرتبه جلب به آدرس کار و خانه ای ضیا صالحی او تا هنوز به ادارهٔ لوی سارنوالی حاضر نگردیده است."

سخنگوی رئیس جمهور کرزی در حالی اجراات اداره مبارزه با جرایم سنگین را مورد انتقاد قرار داده و در مخالفت با قوانین بشری عنوان می‌نماید که این اداره نزدیك به یک سال قبل به فرمان رئیس جمهور کرزی در چوکات وزارت امور داخله فعالیت می‌نماید.

عبدالهادی خالد، معین سابق وزارت امور داخله و کارشناس امور نظامی ضمن انتقاد ازعملکرد حکومت افغانستان در خصوص مبارزه با فساد اداری در مورد نحوهٔ فعالیت ادارهٔ مبارزه با جرایم سنگین به کلید می‌گوید: "منابع تمویل کننده این اداره را برای جمع آوری مدارک و اسناد "اف بی آی" و "ساک" که یک اداره مشترک پولیس ایالات متحده امریکا و انگلستان می‌باشد، تشکیل می‌دهند ولازم بود تا رهبری حکومت افغانستان در آغاز ایجاد این اداره، رعایت قوانین افغانستان را توسط آن، نظارت می‌نمود."


ده ملیون دالر بدون سرنوشت

یكی دیگر از دوسیه‌های جنجال بر انگیز، اتهام فساد اداری وزیر اسبق ترانسپورت و هوانوردی می‌باشد. حمیدالله قادری وزیر اسبق ترانسپورت و هوانوردی در سال 1387به اساس فرمان رئیس جمهور کرزی به اتهام اجراات نادرست در جریان قرار داد انتقال حجاج افغان به عربستان سعودی از وظیفه اش بر طرف و به سارنوالی معرفی گردید.

اما با آن که آقای قادری از همان زمان تا به حال در افغانستان حضور دارد، لوی سارنوالی تا هنوز در مورد قضیهٔ وی هیچ تصمیمی اتخاذ نکرده است.

رحمت الله نظری، معاون لوی سارنوال در امور نظارت در مصاحبه اختصاصی با کلید، کم توجهی لوی سارنوالی را در دو سال گذشته در مورد قضیهٔ حمیدالله قادری تأیید نموده و نامشخص بودن سرنوشت بیش از ده ملیون دالر امریکایی را در جریان عقد قرارداد انتقال حجاج در سال 1387مانع اجراات لوی سارنوالی در قضیه حمیدالله قادری عنوان نموده بود. اما وی در اوایل هفتهٔ گذشته به خبرنگاران گفت: "دوسیه آقای قادری از دو سال پیش به این طرف تکمیل گردیده و به دلیل عدم موجودیت محکمهٔ خاص که برای بررسی دوسیه‌های وزرا در مادهٔ هفتاد وهشتم قانون اساسی پیشبینی گردیده است، قضیه بدون کدام تصمیم در اداره لوی سارنوالی باقی مانده است."

به گفتهٔ آقای نظری "در جریان انتقال حجاج افغانی در سال 1387 برعلاوهٔ آن که سرنوشت بیش از ده ملیون دالر امریکایی حکومت افغانستان به اساس قرارداد انجام شده با کمپنی گلوبل تا هنوز نامعلوم است، حدود یازده ملیون دالر امریکایی خسارت به حکومت افغانستان وارد گردیده و تمام این مشکلات به اساس اجراات حمیدالله قادری وزیر ترانسپورت و هوانوردی سابق به میان آمده است."

وی می‌افزاید: "مكتوب‌های متعددی را به وزارت‌های امور خارجه و ترانسپورت به منظور تعیین سرنوشت بیش از ده ملیون دالر ارسال نموده اند و قرار است به زودی ادارهٔ لوی سارنوالی در مورد دوسیهٔ حمیدالله قادری تصمیم اتخاذ نماید."

پرسشی كه نیازمند پاسخ روشن است، این می‌باشد كه معیار انتخاب کمپنی‌های خصوصی هوایی در سال 1387 از سوی حکومت افغانستان برای انتقال حجاج افغان چه بوده است؟

حمیدالله قادری، وزیر سابق ترانسپورت و هوانوردی می‌گوید: "در جریان 9 سال گذشته برای انجام این پروسه هیچ معیار خاصی، وجود نداشته است." وی مدعی است معیار كاری وی در انجام قرارداد انتقال زایران حج در سال 1387 که با کمپنی ناس عربی و گلوبل مالیزیایی صورت گرفته بود، به طور کامل قانونی بوده و هیچ مشکلی ندارد.

قادری می‌افزاید با آن که وی به صفت وزیر ترانسپورت در آن زمان با انتخاب کمپنی خارجی برای انتقال حجاج افغانی موافق نبود، ولی انتخاب کمپنی ناس عربی برای انتقال حجاج افغان به علاقمندی رئیس جمهور کرزی صورت گرفته بود.

به گفتهٔ آقای قادری "یک گروپ از مشاوران رئیس جمهور و یک تعداد از تاجران افغان بدون در جریان گذاشتن رهبری وزارت ترانسپورت تماس‌هایی را با کمپنی‌های خارجی به منظور انتقال حجاج برقرار نموده بودند و می‌خواستند، قرارداد مطابق میل خود را به امضای وزیر ترانسپورت انجام دهند."

گفته می‌شود در تعدادی از قراردادهای صورت گرفته مسایل حقوقی آن به صورت درست مد نظر گرفته نمی شود. همین مسئله باعث می‌گردد تا در اجرای آن نقص‌هایی رونما شده و در صورت عدم اجرای درست قرار داد، ضمانتی وجود نداشته باشد.

بنا بر اظهارات حضرت عمر زاخیلوال، وزیر مالیهٔ کشور این نقص در قرار داد انتقال حجاج در سال 1387 نیز وجود داشت.

رئیس جمهور کرزی پس از برکناری حمیدالله قادری، حضرت عمر زاخیلوال را که در آن زمان به صفت مشاور اقتصادی رئیس جمهور و رئیس ادارهٔ حمایت از سرمایه گزاری (آیسا) ایفای وظیفه می‌نمود به سرپرستی وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی مقرر نمود.

آقای زاخیلوال در مورد عقد قراردادی که به منظور انتقال حجاج افغان صورت گرفته بود، می‌گوید: "قرارداد متذکره یک قرارداد نهایت ناقص و با کمپنی ای صورت گرفته بود که توانایی انجام آن را نداشته و حتی یک کمپنی تقلبی و تنها به نام بوده است."

او می‌افزاید: "به عنوان مثال هیچ قراردادی بدون ضمانت بانکی وجود ندارد، اما در این قرارداد با آن که در متن اولی آن تضمین بانکی گنجانیده شده بود، ولی پس از آن در تعدیلاتی که از سوی کمپنی پیشنهاد گردید، تضمین بانکی از سوی وزارت ترانسپورت معاف گردیده و همین مسئله یکی از مواردی است که در حالی حاضر برای استرداد پول از کمپنی قراردادی به حکومت افغانستان مشکل خلق نموده است."

اما حمیدالله قادری، ضمن تأکید بر معتبر بودن قرارداد انجام شده با کمپنی ناس و گلوبل در مورد اظهارات حضرت عمر زاخیلوال می‌گوید: "آقای زاخیلوال در انجام قرارداد انتقال حجاج افغان در آن زمان اهداف و منافع مشخصی را تعقیب می‌نمود."

حمید الله قادری مدعی است که متن قرارداد انجام شده با کمپنی ناس و گلوبل را حضرت عمر زاخیلوال که در آن زمان رئیس اداره حمایت از سرمایه گذاران و مشاور ارشد رئیس جمهور بود در اختیارش قرارداده بود.

اما آقای زاخیلوال این ادعا را رد نموده و می‌گوید: "قراردادی را که او در اختیار آقای قادری گذاشته بود کاملاً از جانب وی باطل و با قرارداد جدید، قرارداد امضا نموده است."

به این ترتیب، سوال این است که حکومت افغانستان به خصوص وزارت خانه‌های مسئول در این قضیه برای استرداد بیش از ده میلون دالر امریکایی که در جریان دو سال گذشته نزد کمپنی‌های ناس و گلوبل بدون کدام محاسبهٔ حقوقی باقی مانده چه کارهایی را انجام داده اند؟

شواهد موجود مبتنی بر اظهارات مقام‌های مسئول دولتی نشان می‌دهد كه در حال حاضر هیچ فرد یا ارگانی مسئولیت استرداد این پول را به عهده نمی گیرد. هر كدام از نهادهای مربوطه، سعی بر آن دارند تا از این مسئولیت شانه خالی نموده و باز گرداندن پول متذكره را به شخص یا ارگان دیگری واگذار نماید.

عباس آرمان مسئول مطبوعاتی ادارهٔ امور که تنظیم کننده تمام فرامین دفتر ریاست جمهوری است به کلید می‌گوید: "پس از بروز مشکلات در جریان انتقال حجاج افغان در سال 1387 و برطرفی حمید الله قادری از پست وزارت، مسئولیت تعقیب استراداد پول متذکره به اساس مصوبهٔ شورای وزیران و حکم رئیس جمهور مربوط به وزارت امور خارجه می‌باشد."

همچنان حمیدالله فاروقی، سرپرست قبلی وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی در مورد تعقیب استرداد بیش از ده ملیون دالرامریکایی از کمپنی‌های گلوبل و ناس می‌گوید: "در این مورد چندین مکتوب میان وزارت امور خارجه و ترانسپورت رد و بدل شده و سرانجام به اساس پیشنهاد وی، رئیس جمهور با صدور حکم دومی به وزارت امور خارجهٔ کشور هدایت داده است تا موضوع را از راه‌های دپلوماتیک به طور جدی تعقیب نماید."

به گفتهٔ آقای فاروقی "تا زمانی که وی به صفت وزیر ترانسپورت ایفای وظیفه می‌نمود، کدام نتیجهٔ قاطع در رابطه به حصول پول متذکره به وزارت ترانسپورت گزارش داده نشده بود."

داکتر داود علی نجفی، سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی نیز ضمن تأکید بر کُندی روند تعقیب موضوع استراداد بیش از ده ملیون دالر از مجراهای دپلوماتیک توسط وزارت امور خارجه می‌گوید: "دلیل اصلی بروز مشکل در عقد قرارداد میان وزارت ترانسپورت و هوانوردی وقت و کمپنی‌های ناس و گلوبل برای انتقال حجاج افغان در سال 1387، پایین بودن ظرفیت کمپنی طرف قرارداد و کم توجهی قرارداد کننده‌ها از جانب حکومت افغانستان بوده است."

وی می‌افزاید: "در آخرین مکتوب از وزارت امور خارجه تقاضا نموده است تا با توجه به گذشت زمان موضوع را به صورت جدی تعقیب نمایند، اما تا هنوز نتیجهٔ مثبتی در پی نداشته است."

تا كنون دو مصوبهٔ شورای وزیران و حكم رئیس جمهور به وزارت امور خارجه مسئولیت داده است تا به منظور تعقیب استرداد بیش از ده ملیون دالرامریکایی از کمپنی‌های ناس و گلوبل اقدام‌های لازم را انجام دهد. اما از اظهارات مقام‌های مسئول چنین برداشت می‌شود كه در وزارت امور خارجه در این راستا كم كاری صورت گرفته و این وزارت در انجام وظیفهٔ محوله كوتاهی نموده است.

کلید به منظور روشنی بیشتر، موضوع را با مسئولان این وزارت مطرح نمود، ولی با وجود تماس‌های مکرر و چندین روز انتظار، احمد ظاهر فقیری سخنگوی وزارت امور خارجه، حاضر به ارایه معلومات مفصل در این مورد نگردید، اما در یک کنفرانس مطبوعاتی به جواب خبرنگار کلید با آن که تعقیب موضوع متذکره را مربوط به ادارهٔ لوی سارنوالی افغانستان عنوان نموده می‌گوید: "در این مورد تماس‌هایی از سوی وزارت امور خارجه با مقام‌های عربستان سعودی صورت گرفته و چون موضوع یک قضیهٔ قضایی می‌باشد، تکمیل شدن آن نیاز به زمان دارد."

سوالی که به ذهن هر شهروند افغانستان بدون پاسخ باقی مانده این است که چرا حکومت به خصوص وزارت امور خارجه در رابطه به تعیین سرنوشت بیش از ده ملیون دالرامریکایی که در دو سال گذشته در اختیار دو کمپنی ناس و گلوبل در بلاتکلیفی باقی مانده، اقدامات جدی روی دست نگرفته است؟

عبدالحلیم مرادی، محصل سال دوم پوهنتون كابل از این كه چرا چنین دوسیه‌هایی پیگیری نمی گردد، شاكی بوده و آن را موجب بی اعتمادی مردم نسبت به دولت می‌داند. به گفتهٔ وی "نبود سیستم مجازات و مكافات در كشور باعث شده است تا خلاف كاران جرئت بیشتری نسبت به انجام جرم پیدا نموده و هیچ هراسی از پیگرد قانونی وجود نداشته باشد."

با توجه به گفته‌های سخنگوی وزارت امور خارجه می‌توان گفت که مسئولان این وزارت با وجود مصوبهٔ شورای وزیران و فرمان رئیس جمهور افغانستان در جریان دو سال گذشته برای استراداد مبلغ متذکره از این دو کمپنی توجه چندانی نکرده اند.

با این حال به باور کارشناسان، وجود تعامل معافیت در رده‌های بلند دولتی وعدم تطبیق یکسان قانون بالای افراد سبب گردیده تا مردم افغانستان با گذشت هر روز اعتماد شان را نسبت به دولت به خصوص ارگان‌های عدلی و قضایی کشور از دست دهند.

این تعامل به گونهٔ می‌باشد كه در آن سود نا مشروع اطراف تعامل از افراد مؤظف در ارگان‌های دولتی وجود دارد. به طور مثال در خصوص اخذ پول عمر داوودزی، رئیس دفتر آقای كرزی چنین اتهام‌هایی وجود دارد. به نقل از روزنامهٔ باختر مورخ دهم عقرب، آقای داوودزی با استفاده از پول‌های باد آورده چندین خانه در دبی خریده كه اسناد بعضی از این خانه‌ها به نام یكی از اقاربش به نام انجنیر حسن ثبت شده است. این نقل قول از زبان یكی از مقام‌های سابق ریاست جمهوری گرفته شده است.

این موارد، حقیقت‌های تلخی است كه اداره‌های دولتی افغانستان را فرا گرفته و طبق تحقیق ادارهٔ بین المللی شفافیت این کشور را در رتبهٔ دوم جهانی به لحاظ ابتلا به فساد اداری قرار داده است. حقیقت‌هایی كه زندگی روزمرهٔ مردم افغانستان را نیز تحت تأثیر قرار داده و با سرنوشت سیاه گرهٔ نامطلوب خورده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر