Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

70 درصد مردم به پای صندوق های رای میروند

تهيه شده توسط کلید گروپ
جمعه 26 سنبله 1389 ساعت 14:41

70 درصد مردم به پای صندوق های رای میروند

دومین انتخابات ولسی جرگه افغانستان یکی از مهمترین تحولات در یک دهه گذشته در کشور محسوب می شود که بسیاری کارشناسان نتیجه آن را تعیین کننده شرایط و وضعیت سیاسی و اقتصادی افغانستان خوانده اند.

با توجه به این مهم کلید گروپ نظر سنجی ای را در 13 ولایت، مرکزی، شمالی، جنوبی، شرقی و غربی کشور انجام داده که بر بنیاد آن میزان خوشبینی مردم به دور دوم کاری 5 ساله ولسی جرگه 67.8 درصد ارزیابی شده است.

در این نظر سنجی که از 1281 تن زن و مرد صورت گرفته همچنین 32.5 درصد از مصاحبه شونده گان در مورد کارایی و موثریت پارلمان آینده ابراز تردید کرده اند.

با این وجود 70.8 درصد از مصاحبه شونده گان آماده گی خود را برای حضور در پای صندوق های رای در روز رای دهی 27 سنبله اعلام داشته اند ولی 29.3 درصد نسبت به دلایل مختلف به ویژه ناامنی گفته اند که در روز رای دهی برای دادن رای حاضر نخواهند شد.

بیشتر افرادی که در این نظر سنجی گفته اند از حضور در پای صندوق های رای ابا می ورزند عمدتا باشنده گان ولایت های نا امن و جنوبی کشور میباشند.

همچنین در این نظر سنجی 67.3 درصد مردم از پارلمان گذشته ناراضی بوده و تنها 32.7 درصد نسبت به کارکرد 5 سال گذشته ولسی جگه ابراز رضایت کرده اند.

این نظر سنجی در ولایت های، کابل، کندوز، بامیان، پکتیا، پکتیکا، کندهار، هلمند، ننگرهار، غزنی، بغلان، هرات، خوست و بلخ انجام شده است.

این در حالیستکه حدود 150 میلیون دالر برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه هزینه شده و بر بنیاد اعلام کمیسیون مستقل انتخابات بیش از 17 میلیون تن در کشور کارت رای دهی گرفته اند.

همچنین گفته شده که بیش از 310030 ناظر ملی و بین المللی از این انتخابات نظارت خواهند کرد.

از سوی دیگر وزارت دفاع کشور اعلام کرده که بیش از 390 هزار تن که شامل نیروهای اردو، پولیس، امنیت ملی و نیروهای خارجی تحت فرمان ناتو می شود مسوولیت تامین امنیت رای دهنده گان در روز انتخابات را بر عهده دارند.

انتخابات ولسی جرگه کشور در حالی فردا 27 سنبله برگزار خواهد شد که بد امنی و احتمال تقلب در این انتخابات از عمده ترین نگرانی های مردم در این انتخابات برشمرده می شود و در حال حاضر 1019 سایت انتخاباتی به دلیل ناامنی ها مسدود شده اند.

این دومین انتخابات ولسی جرگه پس از سقوط طالبان در سال 2001 است و در آن بیش از 2500 نامزد برای 249 کرسی ولسی جرگه رقابت می کنند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر