Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تلاش مافیا برای کشت چرس

تهيه شده توسط کلید
شنبه 06 سنبله 1389 ساعت 15:31

تلاش مافیا برای کشت چرس

" سال قبل عدهء زیادی از دهقانان به وفور چرس کاشته بودند و امسال نیز خریداران دهقانان را تشویق نموده اند که محصولات چرس شانرا بخوبی جمع آوری کنند كه به قيمت مناسب خریداری خواهند کرد."

اين اظهارات سید شمس الله باشنده ولسوالی کشنده ولایت بلخ است، اما مسوولین ریاست مبارزه با مواد مخدر اینولایت می گویند که امسال کشت چرس را به صفر خواهند رساند.

به گفتهء اين مسوولين تا کنون 84 تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در ولایت بلخ گرفتار و به پنجه قانون سپرده شده اند.

احمد فرید عاجزی سرپرست ریاست مبارزه با مواد مخدر ولایت بلخ گفت که "امسال تلاش میکنند هیچ بوتهء چرس دربلخ کشت نگردد."

به گفتهء وي، آنان برنامه تخریب مزارع را با همکاری دهقانان و بزرگان محل روی دست دارند که درهمین نزدیکی ها اجرا خواهد شد .

با آنكه نيروهاي پوليس ادعاي برخورد با فروشندگان و استفاده كنندگان چرس در اين ولايت را دارند، فروش و استفاده چرس در شهر مزارشريف بطورعلني صورت مي گيرد.

جمعه گل دكاندار بازار لیلامی شهرمزارشریف مي گويد که "درین بازار تعداد زیادی از دکانداران ودوستانشان همه روزه چرس استفاده می نمایند، اما کسی نیست که مانع آن گردد."


كشت روز افزون

الله محمد یک باشنده ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ درمورد كشت چرس میگوید که دولت درسالهای قبل مزارع چرس را ازبین می برد اما اکنون دهقانان چرس را میان گياهان دیگرمی کارند.

او میگوید:" بیشترین چرس همراه با سبزی جات، مزارع پنبه وغیره کشت می گردد."

به گفتهء وي"علت اینکه دهقانان چرس را در مزارع بصورت مخلوط می کارند اینست که دولت نمی تواند برای نابودی آن اقدام نماید زیرا با تخریب بوته های چرس، سایر گياهان نیز ازبین می رود."

او تائید می کند که فروشنده های مواد مخدر ازاینکه چرس بلخ با کیفیت هست دهقانان را تشویق میکنند تا بیشتر به کشت آن روی بیاورند.

اما لطف الرحمان لطفی عضو دفتر "یو ان او دی سی" و مسوول بخش مواد مخدر و جرایم سازمان ملل درمزارشریف میگوید:"کشت چرس در بلخ سابقۀ دیرینه داشته و امسال نیز درشمال شماری از مناطق بلخ کاشته شده است."

اما وی تاکید می نماید که دهقانان، بزرگان و متنفذین ولسوالی ها وعده داده اند که در از بین بردن مزارع چرس همکاری می كنند.

لطف الرحمان میگوید، طی سالهای اخیر، مبارزه دولت برای محو مواد مخدر وهمچنان شیوع نوعی مرض برمزارع مواد مخدر در ولایات هلمند و قندهار باعث شد تا قيمت مواد مخدر در کشور افزايش يابد.

احمد فرید عاجزی میگوید که آنها تا کنون تعداد زیادی از قاچاقچیان مواد مخدر را در بلخ دستگیر و به پنجه قانون سپرده اند. بنا به اظهارات وي تاكنون"درپیوند به 87 قضیه مواد مخدر که چرس نیز شامل آن است 86 تن را گرفتارنموده اند و از ین تعداد بیشتر از50 تن شانرا به جزای حبس کوتاه مدت و طولانی مدت نظر به سبکي و سنگینی جرم شان به زندان انداخته اند."


معتادان چرس

یکی از مقامات شفاخانه شهرمزارشریف که نخواست نامش فاش شود گفت: "درمورد معتادان چرس هیچ توجهي صورت نگرفته است، باید درین مورد نیز توجه جدی شود زیرا چرس باعث تخریب رشته های عصبی شده و معتاد را دیوانه میسازد."

در همين حال عاجزی  می گوید: "در بین این افراد کودکان و زنان نیز شامل می باشند."

به گفتهء وي این نوع اعتیاد بیشتر بشکل سنتی بوده و اکثرا میان ترکمن ها که معمولا به صنعت قالین بافی مصروف اند رواج بيشتر دارد.

لطف الرحمان لطفی مسوول دفترجرایم ومواد مخدر سازمان ملل می گوید که"دولت هزینۀ زیادی را برای کشت و معیشت بدیل برای دهقانان در نظر گرفته است."

او یگانه راه حل عدم رجعت دوباره دهقانان به کشت مواد را معیشت بدیل دانسته میگوید:"در اين راستا به همکاري جامعه جهانی تلاش ها از طریق وزارت زراعت و مواد مخدر صورت می گیرد."

عاجزی هم چنان می گوید، در ولایت بلخ محلات بیشتری برای تداوی معتادین ساخته شده؛ قرار است یک شفاخانه 75 بستر برای تداوی معتادان ساخته شود و مراکز ديگري نیز وجود دارد که میتوان برای کاهش درتعداد معتادان مؤثر واقع شوند.

این درحالیست که درسال 2005 آمارمعتادان به مواد مخدر دربلخ 110 هزارتن اعلان شده بود و اکنون مقامات تائید میکنند که آمار نسبت به سروی قبلی افزایش یافته است.

داکتر مبین سلطان خیل رئیس قبلی شفاخانه بیست بستر معتادان به مواد مخدر به کلید گفت که با افزایش چند برابر معتادان اکنون بیشتر از 200 هزارمعتاد دربلخ زندگي می کنند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر