Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

كشتن امدادگران، عمل ناروا

تهيه شده توسط محمد رضا گلگوهی
دوشنبه 25 اسد 1389 ساعت 15:03

كشتن امدادگران، عمل ناروا

 

كشته شدن ده كارمند يك مؤسسه كمك رساني صحي در ولايت بدخشان بار ديگر مددكاران خارجي و داخلي را تكان داد.

اين قربانيان كه شامل يك زن آلماني نيز مي باشد، در منطقه "كران و منجان" ولايت بدخشان كه در مرز ولايت نورستان موقعيت دارد، به قتل رسيده اند.

موسسه خيريه "آی ای ام" یا هیات معاونت بین المللی یک موسسهء خیریهء که در بخش تداوی چشم فعالیت می کند گفته است که این کارمندان آن موسسه به دنبال ارایه خدمات صحی به مردم در ولایت نورستان از راه بدخشان به سوی کابل در حرکت بودند.

این گروه 12 نفری شامل شش امریکایی، یک بریتانیایی، یک آلمانی و چهار افغان بوده است. از مجموع آنها تنها دو کارمند افغان از اين حمله جان سالم بدر برده اند.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می کند گفته است این گروه را به خاطری هدف قرار داده اند که برای دین مسیحیت تبلیغ می کردند. طالبان و حزب اسلامی حکمتیار هر دو ادعاي مسوولیت این واقعه را به عهده گرفته اند.

اما مقامات در بدخشان و نورستان این ادعا طالبان را رد کرده اند. مقامات دولت مركزي و محلي در جريان چگونگي فعاليت اين موسسه بوده و ادعاي طالبان از جانب آنان رد شده است.

صفی الله یکی از دو افغان که از این حادثه جان به سلامت برده نیز گفته است که این افراد تنها در تلاش ارایه خدمات صحی به مردم بودند. اين همكار افغان تيم صحي قرباني شده اطلاعات دقيق از خدمات رساني موسسه "آي اي ام" در اختيار داشته است.

البته اين اولين باري نيست كه كاركنان مؤسسات خيريه مورد حمله قرار گرفته و كشته مي شوند. دليل بسياري از اين حملات روشن نبوده و به نظر بسياري از شهروندان انگيزهء اصلي از اين كار ايجاد وحشت ميان مردم و نيروهاي خارجي در كشور مي باشد.

اسدالله يك شهروند ساكن كابل با محكوميت اين كار، كشتن كارمندان مؤسسات كمك رسان را يك عمل خلاف انساني دانسته مي گويد: "اين از فرهنگ اسلامي و ملي ما دور است  كسي را كه براي ما كمك مي كند، به قتل برسانيم." در گذشته نيز تيم هاي ديگر كمك رساني يا اختطاف شده و در بدل پول آزاد شده اند و يا هم اينكه پس از اختطاف به قتل رسيده اند.

اينكه گفته مي شود آنها براي تبليغ مسيحيت كار مي كرده اند، نيز به خوبي مشخص نبوده و شايد توجيهي براي فرار از محكوميت ها باشد. تا هنوز تعدادي از کشورها اين حمله بر کارمندان یک موسسه خیریه در مرز میان ولایت بدخشان و نورستان را محکوم کرده اند. تاكنون موجي از اعتراضات عليه كشته شدن اين تيم صحي صورت گرفته است.

دیرک فرانس رییس این موسسه علاوه بر اطلاع دهي از پيدا شدن اجساد كاركنان صحي اين مؤسسه گفت:"از طریق موسسه آنها، همه ساله در حدود 250 هزار افغان مورد تداوی قرار می گیرند و بازهم امیدواري است که این رویداد، فعالیت های موسسه آنها را برای همیشه در افغانستان مسدود نکند."

در بسياري از مناطقي كه فعاليت هاي صحي دولتي كمتر به چشم مي خورد، مؤسسات صحي فعال تر بوده و خدمات صحي بيشتر از طريق اين موسسات ارايه مي گردد.


ضرورت تحقيق

محكوميت هاي محلي و جهاني بازگو كنندهء يك نظريهء واحد در قبال اين واقعه است و آن اينكه كشتن افراد كمك رسان به هيچ وجه در چارچوب منطق انساني نمي گنجد.

کایتلین هایدین سخنگوی سفارت ايالات متحده امريكا در كابل و حکومت آلمان با انتشار بیانیهء خواهان مجازات عاملین این واقعه شده است.

كشور انگلستان نيز وعده داده است كه پيرامون اين واقعه يك تحقيق فراگير انجام خواهد داد.

كارشناسان نيز براين باور اند كه يك تحقيق همه جانبه در محور موضوع  فوق لازم است. رحيم سرچشمه ي؛ روزنامه نگار آزاد به اين عقيده است كه اگر پيرامون اين قضيه تحقيق كامل صورت نگيرد، انگيزهء كمك رساني در مناطق دور افتاده كاهش يافته و ضرر آن به مردم افغانستان مي رسد. وي براين باور است كه "صرفا ادعاي طالبان را نمي توان ملاك قرار داد و بر فرض صحت چنين ادعا، كشتن و قتل آنان مخالف موازين حقوق بشري و اسلامي است."

به عقيدهء وي رسيدگي بر هرگونه تبليغ منافي با عنعنات مردمي و ملي، صلاحيت دستگاههاي حقوقي و قضايي است كه به آن رسيدگي كند نه اينكه به محض ايجاد شك در مورد كاركرد يك مؤسسه، كاركنان آن كشته شود.

هرچند رئيس موسسه "آي اي ام" اعلام نموده است كه اين عمل مانع از ادامهء كار آنان نخواهد شد، اما يقينا در كاهش انگيزه براي كمك رساني تأثير ناگواري خواهد داشت.

شميلا ؛ محصل حقوق پوهنتون كابل مي گويد: " مصوونيت جان امدادگران در افغانستان وظيفه دولت و حكومت افغانستان است. اگر همين امدادگران نباشد، چه كسي حاضر خواهد شد تا در دورترين نقطهء بدخشان براي خدمات رساني صحي سفر كند." به نظر وي رخداد هاي خونيني كه براي كمك رسانان خارجي اتفاق مي افتد، انگيزه هاي انساني امدادگري را در مفكورهء بسياري از نهادها و كاركنان آنان سلب خواهد كرد."

بنابراين؛ اين وظيفه دولت است تا اولا از شفافيت كار مؤسسات اطمينان حاصل نموده و درصورت اثبات كار آنان مجوز صادر نمايد و ثانيا براي مصوونيت و امنيت آنان نهايت تلاش نمايد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر