Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

انتقال حجاج؛ خدمات زيارتي يا معامله تجارتي

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهي/عبدالعزيزشكوري
شنبه 16 اسد 1389 ساعت 14:16

انتقال حجاج؛ خدمات زيارتي يا معامله تجارتي

قرارداد دريافت پول از كساني كه عازم حج مي باشند، آنهم قبل از قرعه كشي، توسط كابل بانك، بدون پروسه داوطلبي به اجرا درآمده است.

بانك هاي دولتي و تعدادي از بانك هاي خصوصي مي گويند هيچ اطلاعي از اين پروسه نداشته و بعضا نيز اصل پروسه را ناعادلانه مي خوانند.

براساس قرارداد امضا شده ميان وزارت حج، اوقاف و ارشاد اسلامي و كابل بانك، بايد هركسي كه قصد شامل شدن درقرعه كشي را دارد، دو ماه پيش از شروع رسمي پروسهء حج، مبلغ 2825 دالر به كابل بانك واريز نمايند. از طريق اين قرارداد، درخواست كنندگان زيارت حج ميتوانند با تحويل پول به اين بانك و اخذ آويز، در پروسه قرعه كشي اشتراك نمايند.

اما مسوولين وزارت حج و او قاف، ادعا مي كنند که مسوولیت واگذاری تحویل پول حجاج را در یک پروسه ی شفاف به داوطلبی گذاشته اند که کابل بانک برندهء این پروسه شناخته شده است.

به گفتهء داكترمحمديوسف نيازي وزير حج واوقاف، در پروسهء داوطلبي اين قرارداد از تمام بانك هاي دولتي و خصوصي به شمول"د افغانستان بانک" دعوت شده بود که در نتيجه کابل بانک، با پذیرفتن شرطنامهء وزارت برنده گردید.

وي مي گويد: "ما اولين مكتوب را به د افغانستان بانك فرستاديم و نمايندهء اين بانك با حضور درمجلس، از قبول شرطنامه امتناع ورزيد."

به استناد گفتهء اين مقام وزارت حج، اوقاف  و ارشاد اسلامي، دليل عدم پذيرفتن اين مسئله از سوي ديگر بانك ها شايد دريافت نكردن مبلغ 800 افغاني كميشن از هر حاجي بوده است كه سالهاي گذشته اجرا مي شد.

داكترمحمد يوسف نيازي، طي كنفرانس خبري اول اسد، گفت كه اين قرارداد بصورت داوطلبانه به بانك هاي خصوصي و دولتي گذاشته شده بود و كابل بانك حاضر به موافقت گرديد.

نيازي، همچنان در مورد ولاياتي كه سهميه آنان كمتر از متقاضيان حج است گفت كه در اين ولايات  نياز به قرعه كشي نيست.

به گفتهء نيازي، هدف اين قرار داد فراهم آوري در تسهيلات براي حجاج و اخذ دوبارهء پول حاجيان كه اسامي شان در قرعه كشي ظاهر نگردند، مي باشد.

مسوولان اين وزارت مي گويد كه در سال روان حدود 30 هزار حاجي ميتوانند غرض اداي مناسك حج به عربستان سعودي سفر نمايند.

خليل الله فيروزي رئيس كابل بانك، نيز در اين كنفرانس خبري از آمادگي هاي لازم كابل بانك  براي اجراي قرارداد خبر داد.

پروسه تحويلي پول حجاج از تاريخ 2 اسد سال روان آغاز و الي 11 اسد ادامه يافت.


داوطلبي در غياب چند بانك

مسوولين وزارت حج، اوقاف و ارشاد اسلامي مي گويند، تعدادي از بانك هاي خصوصي و دولتي حاضر به شركت در اين مناقصه نشدند.

وزير حج و اوقاف مي گويد: "پروسه داوطلبي با دعوت از بانك هاي خصوصي و دولتي در حضور محمد كريم خليلي معاون دوم رئيس جمهور كه مسووليت رهبري كميته ملي حج را نيز به عهده دارد، برگزار شد كه تعدادي از بانك ها در اين جلسه داوطلبي شركت نه كردند."

آقاي نيازي، حضور نمايندگان عزيزي بانك و دافغانستان بانك را در اين جلسه تأييد نموده مي گويد: "شرايط ما اين بود كه تحويل گيري و تحويلي دهي پول علاوه بر انتقال آن به عربستان و تسعير به نرخ روز، پول بدون دريافت كميشن اجرا شود كه اين شرايط را فقط كابل بانك پذيرفت."

اما شماری از بانک ها از جمله پشتنی بانک که یک بانک دولتي است از پروسهء داوطلبی در این خصوص ابراز بی اطلاعی نموده و شديدا انتقاد دارد.

گل مقصود ثابت؛ رئيس پشتني بانك مي گويد:" تا حال هيچ مكتوب و یا دعوت نامهء از طرف وزارت حج و اوقاف به هدف شركت در داوطلبي اين قرارداد دريافت نكرده اند."

آقاي ثابت پروسهء درست دعوت به داوطلبي را از طريق رسانه ها دانسته مي گويد:" تا حال هيچ اطلاعيهء از جانب وزارت حج و اوقاف در كدام روزنامه يا تلويزيون و يا ديگر رسانه ها به نشر نرسيده است."

وي دعوت از دافغانستان بانك را دليل بي خبري اين وزارت از كاركرد اين بانك دولتي دانسته مي گويد: "وظيفه اصلي دافغانستان بانك يا بانك مركزي انجام قرادادهاي تجاري نمي باشد. اين بانك حق هيچگونه تجارت را نداشته و به افتتاح حساب بانكي اشخاص نيز اقدام نمي تواند؛ بايد وزارت مذكور، پشتني بانك يا بانك ملي را از ميان بانك هاي دولتي در اين پروسه داوطلبي دعوت مي كرد."

رئيس پشتني بانك، با اعلام آمادگي براي پذيرفتن اين قرارداد بدون كميشن، از امانت داري و مصوونيت دارايي هاي مردم در اين بانك اطمينان مي دهد. به باور وي دراينكه هيچگونه كميشن يا سود تجاري در اين قرارداد مطرح نباشد، جاي ترديد است. آقاي ثابت مي گويد: " در اين قرارداد حتما به شكل مخفيانه، كميشن پرداخت شده و يا اينكه كدام منافع تجاري ديگر در نظر است؛ اما پشتني بانك حاضر بود اين پروسه را بعنوان يك حق در برابر مردم افغانستان بدون اخذ هيچگونه كميشن قبول نمايد."


تجارت با پول حجاج

خليل الله فيروزي رئيس كابل بانك می گوید:"كابل بانك بدون اخذ پول اضافي حاضر به عرضه خدمات بانكي به حجاج مي باشد." بنا به اظهارات آقاي فيرزوي، كابل بانك با داشتن نمايندگي ها در بسياري از ولايات پر نفوس افغانستان، حاضر شده است تمام مراحل تحويل گيري، تحويل دهي و انتقال پول حجاج را بطور رايگان و بدون اخذ كميشن به عهده بگيرد.

آقاي فيروزي مي گويد: " در نمايندگي هاي كابل بانك شعبه هاي جداگانه براي اين كار درست شده كه يك تيم صد نفري دراين پروسه كارخواهند كرد و در ولسوالي هاي دور افتاده ما حاضريم تيم سيار خويش را با هليكوپتر براي دريافت پول حجاج بفرستيم."

درعین حال حاجي علي اكبر ژوندی؛ معاون عزيزي بانك می گوید كه عزيزي بانك نیز از سهولت مشابه كه كابل بانك فراهم می سازد برخوردار است.

وي اظهار مي دارد: "ماعين پيشنهاد كابل بانك را داده و امكانات مشابه را در اختيار داشتيم؛ اما اينكه چرا اين قرارداد به كابل بانك داده شد، دليل آن براي ما مبهم است." به عقيدهء وي بايد اين قرارداد به طور مناصفه در ولايات به كابل بانك و عزيزي بانك واگذار مي شد تا سهولت بيشتر براي حجاج فراهم مي گرديد. آقاي ژوندی به نكتهء ديگري نيز اشاره نموده و معتقد است كه اصل اين پروسه نادرست و غيرعادلانه است. وي مي گويد:"اينكه از هركسي كه عريضه مي كند، قبل از قرعه كشي پول گرفته شود، يك كار خلاف قانون است."

به باور وي اينكه در حدود سي هزار نفر به حج مي رود؛ اما از يكصدهزار نفر پول گرفته شود، كار نادرست و غيرمنصفانه مي باشد.

آقاي ژوندي مي گويد: "يك مبلغ كلان از سرمايه هاي مردم كه چيزي در حدود 300 مليون دالر مي شود، مدت سه ماه راكد مي ماند."  كه اين مبلغ مي تواند مورد استفاده هاي تجاري با سود هنگفت قرار گيرد.

از جانب ديگر بازپس گيري پول از جانب كساني كه اسامي شان در قرعه كشي نيامده باشد نيز نوعي سرگرداني را براي مردم خلق خواهد كرد.

داكتر محمد يوسف نيازي؛ وزير حج واوقاف می گوید، قرعه كشي حجاج  بعد از تحویل پول و داشتن آويزهاي بانكي صورت خواهد گرفت؛ اما تعدادي از كساني كه امسال قصد اداي مناسك حج را داشته و تصميم گرفته اند از طريق برنامه دولتي عازم حج شوند از اين پروسه شكايت دارند.

شاولي نورزاد، يكي از كساني است كه سال گذشته نيز از پروسه قرعه كشي حج بازمانده مي گويد:" قطعا در طول اين سه ماه مي توان معاملات زيادي را با اين پول كلان انجام داده و سود هنگفتي از آن برد."

عبدالفتاح نيز كه امسال قصد عازم شدن به حج را دارد، مي گويد: "اينكه پيش از قرعه كشي و در حالت بلاتكليفي پول از كساني كه قصد زيارت مكهء مكرمه را دارند، اخذ ميشود، يك تعامل ناعادلانه است."

قابل ياد آوري است كه پروسهء انتقال حجاج افغانی به عربستان سعودی یکی از مسایل جنجالی  در افغانستان به شمار می رود.

طی سالهای گذشته دو وزیر؛ حبیب الله قادری وزیر ترانسپورت در سال 1387 بعد از متهم شدن به اختلاس در پروسه انتقال حجاج به څارنوالی معرفی گردید و صدیق چکری؛ وزیر حج و اوقاف نيز در سال گذشته  به اختلاس صدها هزار دالر در پروسه انتقال حجاج  متهم گردید که بعد از اعلام اتهام وعليرغم اينکه از سوی څارنوالی ممنوع الخروج اعلام گردیده بود، موفق به فرار از افغانستان شد.

به گفتهء لوی څارنوالی تلاش برای دستگیری وی به همکاری پولیس بین المللی انترپول ادامه دارد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر