Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

امتحان دشوار، سال 2014 میلادی

تهيه شده توسط محمد رضا گل کوهی
شنبه 09 اسد 1389 ساعت 09:46

امتحان دشوار، سال 2014 میلادی

 

سال 2014 فصل خروج كامل نظاميان خارجي از افغانستان نخواهد بود؛ بلكه زمان استقرار آنان به پايگاه هاي نظامي خارج از شهر ها و نقش آنان، تقويت نيروهاي امنيتي داخلي به گونهء يك چتر حمايتي خواهد بود.

اين مطلب از اظهارات جنرال ظاهر عظيمي؛ سخنگوي وزارت دفاع ملي برمي آيد.

قبلا رئيس جمهور كرزي در كنفرانس بين المللي كابل اعلام آمادگي نموده بود كه نيروهاي امنيتي كشور توان تأمين امنيت كامل افغانستان تا سال 2014 را پيدا نموده و امنيت كامل و سراسري كشور را به عهده خواهند گرفت.

اما جنرال ظاهر عظيمي؛ سخنگوي وزارت دفاع ملي كشور روند خروج نظاميان كمك به امنيت در افغانستان را يك برنامهء تدريجي خوانده و از آغاز اجرايي شدن اين پروسه به صورت دقيق اظهار بي اطلاعي مي كند. وي مي گويد:"اين پروسه، ولايت به ولايت پيشبرده خواهد شد، كما اينكه اكنون اين وظيفه توسط نيروهاي امنيتي افغان در ولايت كابل اجرايي شده است."

اين درحالي است كه قبلا هيلري کلينتون؛ وزير خارجه ايالات متحده امريکا در کنفرانس کابل گفته بود که روند بيرون شدن نيروهاي امريکايي از افغانستان در سال 2011 آغاز ميشود. به همين دليل، نيروهاي افغانستان بايد در مدت زمان باقي مانده، از نظر تجهيزات و کميت تقويت گردند. به نظر خانم كلينتون "مدت زماني باقي مانده تا سال 2014، براي افغانستان فرصت کوتاه اما مهم پنداشته ميشود."

جنرال منير منگل؛ معين امنيتي وزارت داخله كشور نيز ضمن حمایت از طرح انتقال مسووليت امنيتي از نظاميان خارجي به نيروهاي افغان مي گويد که"طرح انتقال مسووليت امنيتی از نظاميان خارجی به نيروهای افغان از سال آينده به صورت ولایت به ولایت، اجرا خواهد شد."

با اين حال، آنچه مهم است آمادگي لازم جهت گرفتن مسووليت مهم تأمين امنيت توسط نيروهاي داخلي میباشد. اینکه چه مشكلات فراروي اين نهادها قرار داشته و چگونه نيروهاي امنيتي كشور خواهند توانست مسووليت خطير تأمين امنيت و مقابله با عوامل ناامني را به خوبي به پيش ببرد؟  پي بردن به اين موضوع از آن رو مهم است كه هم اكنون هراس از اين مي رود كه با خروج نظاميان خارجي از كشور، افغانستان بار ديگر به صحنهء انارشي گري تبديل شده و خود سري هاي ويران كننده توسط جناح هاي مختلف داخلي، كشور را به كام هرج و مرج فرو برده و با سقوط مواجه سازد.

عاطفه احمدي؛ روزنامه نگار آزاد در شهر كابل مي گويد:"آرزوي هر افغان است كه امنيت كشورش توسط نيروهاي ملي تأمين شود؛ اما با توجه به مشكلات موجود، بسيار سخت است كه اين وظيفه توسط نيروهاي داخلي به پيش برده شود؛ چرا كه اين ارگان ها با مشكلات فراواني مواجه مي باشند."


انگيزهء ملي

به نظركارشناسان امور، مهم ترين عامل در توانايي نيروهاي نظامي يك كشور، داشتن انگيزه و احساس ملي است.

هلال الدين هلال؛ نماينده مردم ولايت بغلان در ولسي جرگه و كارشناس امور نظامي مي گويد:" وقتي يك عضو امنيتي كشور متعهد به منافع ملي باشد، با كمترين تجهيزات نيز سخت ترين ماموريت را به پيش خواهد برد."

اما به نظر وي" افراد بيش از آنكه با انگيزه هاي ملي و دفاع از حيثيت و استقلال كشور وارد صفوف پوليس و اردو شوند، به هدف تأمين معاش و برآورده ساختن نيازهاي مادي به اين نهاد ها مي پيوندند."

محمد حنيف وطنيار از ولايت غزني اين نقيصه را تأييد نموده و از مشكلات امنيتي در ولايت غزني شكايت نموده مي گويد:"دراين ولايت روز به روز اعتماد مردم نسبت به نيروهاي امنيتي كمتر مي شود. هم اكنون و در آستانهء انتخابات كه بايد امنيت در اين ولايت تأمين شود، در بسياري از ولسوالي ها اصلا امنيت وجود ندارد و نيروهاي امنيتي كشور توان مقابله با ناامني را در اين ولسوالي ها ندارند."

به باور اين شهروند ساكن غزني"با توجه به وضعيت كنوني نيروهاي امنيتي كشور، بسيار سخت است كه باوركنيم نيروهاي امنيتي داخلي مي توانند بصورت كامل تا سال 2014 براي به عهده گرفتن اين مسووليت خطير آماده شوند."

اما جنرال ظاهر عظيمي؛ انگيزهء ملي را در ميان سربازان اردو خوب توصيف نموده مي گويد:"بدون يك تعهد ملي و انگيزهء دروني به هيچ وجه كسي حاضر نخواهد شد تا جان خويش را به خطر انداخته و در يك جنگ رويارويي شركت كند."

وي از پروسهء ورود سربازان اردوي ملي ياد نموده و آن را تضميني براي تعهد سربازان اردوي ملي مي داند.

به گفتهء جنرال عظيمي از هر سربازي كه جديدا وارد اردوي ملي مي شود، دو نفر ضامن مطمئن گرفته مي گردد. لذا"هيچكسي حاضر نخواهد شد تا با دست زدن به كاري، باعث پيگيري قانوني افراد ضامن و دوستان نزديك وي شود."

در نحوهء جذب نيروهاي پوليس ملي نيز چنين ميكانيزمي مد نظر گرفته مي شود. جنرال گل نبي احمدزي؛ رئيس عمومي تعليم و تربيت پوليس وزارت داخله مي گويد:" يكي ديگر از شرايط داوطلبان ورود به پوليس اين است كه تضمين گرفته شود كه در آينده جرم و جنايتي مرتكب نشود و در صورت ارتكاب؛ مجازات شود، سابقه جرمي نداشته، شهرت بد نداشته باشد و با سازمان هاي مخرب ارتباط نداشته باشد. تمام اين مراحل طي يك عمليات دقيق از طرف ارگان هاي كشفي و جنايي صورت مي گيرد."

جنرال عظيمي بعضي از تحركات افراد اردو را نتيجهء تأثيرات رواني جنگ و عقده هاي شخصي مي داند و آن را دليل نفوذ افراد غير متعهد در چوكات اردوي ملي بحساب نمي آورد.

به نظر كارشناسان امور، مشكل ديگري كه به نوعي مانع از ورود افراد شايسته و با انگيزه در صفوف نيروهاي امنيتي مي شود، رعايت توازن به لحاظ تركيب قومي است كه موجب ايجاد بعضي از تنگناها در خصوص رعايت شايستگي هاي اساسي مي گردد.

داود سلطانزوی؛ نماينده مردم غزني در ولسي جرگه می‌گوید:« زمانی میتوانیم یک اردوی ملی و یک پولیس ملی داشته باشیم که بتوانیم سیستم استخدام در پولیس و اردو را به شکلی عیار کنیم که به اساس معیارهای ملی باشد، نه جیره‌ بندی‌های قومی که فعلا وجود دارد.»

ولي جنرال عظيمي مسئله واقعيت هاي جامعه افغانستان را مهم دانسته و مي گويد در حال حاضر تركيب قومي در اردوي ملي رضايت بخش بوده و براساس شايستگي نيز انتخاب مي شود، هرچند ميزان اشتراك مردم از ولايت هاي ناامن بدليل هراس از نيروهاي مخالف مسلح دولت كمتر است.


تعليم و تجهيز

جنرال ظاهر عظيمي تأكيد ميكند كه اعلام آمادگي براي تأمين امنيت در سال 2014  براساس يك ارزيابي دقيق از توانمندي هاي اردوي ملي ازجانب رئيس جمهوركرزي در كنفرانس كابل ابراز گرديده است.

وي با توجه به روند فعلي جذب، آموزش و تجهيز اردوي ملي اطمينان مي دهد كه" سال 2014 توان تأمين امنيت در نيروهاي امنيتي افغان ايجاد خواهد شد."

اما وي از مشكلاتي نيز ياد ميكند كه فراروي اردوي ملي قرار دارد. وي مي گويد:" مشكل اول ما مشكل قواي هوايي و تجهيزات لازم براي اين قوا است كه قرار است با كمك جامعه جهاني اين مشكل نيز حل شود. آغاز اين روند در سال گذشته با كمك طياره هاي c27، ساخت مشترك ايالات متحده امريكا و ايتاليا آغاز شد. فعلا كمبود طياره هاي حمايوي آتش، طياره هاي بمباردمان، طياره هاي كشف، طياره هاي تعليم و تربيت و ساير تجهيزات مورد نياز در قواي هوايي است كه با جامعه جهاني به توافق رسيديم در جريان چهارسال آينده تأمين شود. در خصوص مشكلات نيروهاي زميني؛ مشكل عمده ما نداشتن تانك است. اما جامعه جهاني فكر مي كند كه اولويت هاي ديگري وجود دارد كه فراهم آوري تانك به مرحلهء ديگري واگذار مي گردد. اين مرحله نيز خارج از همين چهار سال آينده نيست."

در عين حال جنرال عظيمي اطمينان مي دهد كه"براساس توافق جديد با جامعه جهاني قرار است آمار اردوي ملي به 134 هزار نفر برسد و تمام اين افراد به شكل معياري آموزش داده شده و تجهيز شوند."

بنا به گفتهء جنرال منيرمنگل" تا پایان سال جاری شمار مجموعه نیروهای پولیس به 122 هزار نفر خواهد رسید."

وی افزود، در نظر است تا این رقم در سال آینده به 134 هزار تن برسد. به باور جنرال منگل دو اصل مهم؛ امنيت و قانون پذيري در روند واگذاري امنيت تدريجي به نيروهاي داخلي تأثير گذار خواهد بود.

درعين حال آقاي منگل تأكيد ميكند كه"مطابق پلاني که چهار تا پنج سال را در بر خواهد گرفت، قوتهاي امنيتي افغانستان اين قابليت را پيدا خواهند كرد که مسووليت امنيت را به عهده بگيرند و در جايي که بازسازي و حکومتداري خوب باشد در آنجا امنيت هم خود به خود تامين شده میتواند".

اما آقاي هلال معتقد است كه:«با آغاز پروسه انتقال مسووليت تأمين امنيت، میتوانیم تعیین کنیم که پس از چهار سال، توانایی تسلیم گیری برخی مناطق و تامین امنیت آن را داریم ولی برای تسلیم ‌گیری کل مناطق و تامین امنیت آن‌ها، کاری غیرعملی است.»

شهروندان كشور نيز از اينكه افغانستان بتواند داراي يك نيروي امنيتي مجهز ملي، تعليم يافته و توانمند باشد، استقبال مي نمايند.

محمد نصيرفدايي؛ محصل سال اول علوم سياسي پوهنتون خاتم النبین مي گويد:"اگرحكومت افغانستان بتواند نهادهاي امنيتي را از فساد پاكسازي نموده و مشكلات موجود را از فرا راه آن بردارد، بطوريكه توان تأمين امنيت در سال 2014 را پيدا نمايد، يك اعتماد ملي نسبت به اين نيروها ايجاد شده و باعث افتخار هر افغان خواهد بود."

قابل یادآوریست که از سال 2001 تا كنون براي تعليم و تجهيز اردوي ملي كشور 17 مليارد دالر سرمايه گذاري گرديده كه ايالات متحده امريكا قول مساعدت 16 مليارد دالر ديگر را نيز داده است.

قواي هوايي اردوي ملي نيز تاكنون 22 بال هلي كوپتر و 4 بال طياره ان 32 دارد كه از مجموع 20 طياره سي 27 وعده داده شده توسط ايالات متحده امريكا و ايتاليا تنها سه بال آن به اين قوا تحويل داده شده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر