Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مرحله سوم انتقال و نگراني هاي امنيتي

تهيه شده توسط نصير بهزاد
يكشنبه 24 ثور 1391 ساعت 09:22

مرحله سوم انتقال و نگراني هاي امنيتي

 

همزمان با نزدیک شدن مرحله سوم پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی نگرانی ها از افزایش  نا امنی ها نیز بیشتر شده است.

کارشناسان نظامی می گویند در حالیکه نیروهای امنیتی افغان با وسایل  جنگی پیشرفته مجهز نمی باشند آغاز مرحله سوم پروسه انتقال اوضاع امنیتی را پیچیده خواهد ساخت .

ادامه جنگ با شورشیان از یک سو و مذاکره آشکار و پنهان با گروه طالبان از سوی دیگر ابهامات زیادی را در جنگ با گروه طالبان بوجود آورده است.

به باور کارشناسان نظامی فساد گسترده اداری، عدم تطبیق قانون و مشکلات اقتصادی می تواند مشکلات امنیتی کشور را افزایش دهد .

نورالحق علومی یکی از این کارشناسا می گوید، برای بهبود اوضاع امنیتی در کنار انتقال مسوولیت های امنیتی باید اصلاحات سیاسی نیز در دستگاه حکومت به میان آید.

علومی علاوه مي كند با آنکه در ده سال گذشته برای آوردن ثبات در کشورگام های جدی برداشته نشده موجودیت نابسامانی در حکومت زندگی شهروندان کشور  را با چالش های زیادی روبرو کرده است.

وی هشدار می دهد در صورتی که حکومت در راستای تطبیق قانون، مبارزه با فساد اداری و ریشه کن کردن کشت مواد مخدر تلاش نکند دست آورد های ده سال گذشته به باد فنا خواهد رفت.

اجان الن قومندان عمومی نیروهای ناتو در کشور روز پنجشنه از چالش های جدی برسر راه مرحله سوم پروسه انتقال یاد کرده اما گفت این چالش ها مانع عملی شدن پروسه انتقال نخواهد شد.

درهمین حال اشرف غنی احمدزی ربیس کمیسیون تنظیم پروسه انتقال  مسوولیت های امنیتی، مرحله سوم پروسه انتقال را پرچالش توصیف نموده گفت، مراحل چهارم و پنجم این روند نیز با چالش های همراه خواهد بود.

با این وجود کارشناسان نظامی می گویند در صورت عملی شدن پروسه انتقال تکتیک های جنگی مخالفان مسلح نیز تغیر خواهد کرد.

جنرال امرالله امان کارشناس نظامی می گوید در حالیکه نیروهای امنیتی افغان با تجهیزات جنگی پیشرقته مجهز نیستند اما مخالفان به سلاح های پیشرفته دست رسی دارند.

گفته شده پود روز يكشنپه اين هفته، زمان عملی شدن مرحله سوم پروسه انتقال مسولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان اعلام کند .

پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان از سال گذشته آغاز شده و قرار است تا سال 1393 پایان یابد.

اما تاکنون روشن نیست که در مرحله سوم پروسه انتقال؛ مسوولیت های امنیتی کدام بخشها از نیروهای خارجی به نیروهای افغان سپرده خواهد شد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

  • دوشنبه 25 ثور 1391 ساعت 02:19 | aahmed41
    شنبه 23 ثور 1391 ساعت 19:54 روزنامه 8صبح در سرمقاله اش بیان می کند : " انتقال مسوولیت‌های امنیتی دارای 5مرحله‌ می‌باشد. مطابق برنامه قرار است تا سال 2014 تمام مسوولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان واگذار شود.......... مرحله‌ی اول و دوم انتقال مسوولیت‌ها از مناطق و ولایات کاملا امن آغاز شد. این برنامه‌ها بیشتر جنبه‌های نمادین داشت؛ برای نمونه در برخی ولایت‌ها، مانند دایکندی، انتقال مسوولیت هیچ معنایی نداشت، چون در این ولایت نیروهای خارجی کدام مسوولیت امنیتی را به عهده نداشتند تا انتقال صورت گیرد. سایر ولایات نیز وضعیت مشابه را داشتند........ اکنون حکومت وارد مرحله‌ی سوم انتقال مسوولیت می‌شود. در این مرحله تمام مراکز ولایت‌ها و 230 ولسوالی شامل است. این مرحله یکی از مهم‌ترین و دشوارترین مرحله‌ها است. .... . هم‌اکنون در برخی ولایت‌ها صرفا ولسوال و فرمانده امنیه در ساختمان ولسوالی‌ها قرار دارند و فراتر از آن حکومت تسلط ندارد. در برخی ولسوالی‌ها حتا ولسوال‌ها و مدیران بخش‌های گوناگون نیز حضور ندارند و به‌صورت خدمتی در مرکز ولایت به‌سر می‌برند. در این ولسوالی‌ها از روی شب، طالبان حکومت می‌کنند و به‌عنوان حکومت سایه حضور دارند. طالبان با ایجاد محکمه‌های شرعی، شعبه‌های نظامی و مالی، عملا در این بخش‌ها حکومت می‌کنند؛ برای نمونه ولایت غزنی را می‌توان نام برد. در این ولایت هم‌اکنون به‌شمول مرکز ولایت غزنی در بسیاری ولسوالی‌ها مکتب‌ها تعطیل‌‌اند، شرکت‌های مخابراتی از فعالیت باز مانده، و مسیر راه‌های عمومی در معرض تهدید طالبان قرار دارد-"
  • دوشنبه 25 ثور 1391 ساعت 02:22 | aahmed41
    این مقالهء بسیار خواندنی و به وقت ِ درست نوشته شده است- به یاد باید گیریم که بعد از خروج ِ ارتش ِ شوروی چه ها مصیبت ها در کشور ِ افغانستان برپا گردید- خروج ِ روس‌ها و تجربهء آن زمان را ، باید در پیش ِ نظر بگیریم - اقدامات ِ لازم را به کار بریم ، تا بار ِ دیگر همین اشتبات ها را تکرار نکنیم-

نوشتن نظر