Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تبادله افغانستان و ایران؛ یک توافق، چند پرسش

تهيه شده توسط محمد رضایی
شنبه 16 ثور 1391 ساعت 10:47

تبادله افغانستان و ایران؛ یک توافق، چند پرسش

درحالی‏که با گذشت هر روز، زمینه‏ی زندگی برای مهاجران افغان در ایران بدتر از پیش می‏شود، مقام‏های وزارت خارجه اعلام نموده اند که توافق دو کشور در خصوص تبادله زندانیان نهایی شده است.

جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت خارجه در 7 ثور سال جاری ابراز داشت که افغانستان و ایران برای تبادلهء زندانیان دو کشور، به توافق نهایی رسیده اند.

این توافقنامه در سال 1385 از سوی وزرای عدلیه افغانستان و ایران امضا شده بود، سپس شورای ملی افغانستان آن را تصویب کرد و به امضای حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان نیز رسید.

به گفتهء موسی زی این توافق توسط محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران امضا شده است. او افزود که حدود سه هزار مهاجر افغان در ایران زندانی می باشند، اما شمار ایرانی‏هایی که در زندان‏های افغانستان به سر می برند، معلوم نیست.

آمار زندانیان افغان در ایران همواره به صورت تخمینی بیان می‏گردد و تعداد دقیق آن مشخص نیست. این درحالی است که وزارت خارجهء دوسال پیش درخواست اعلام آمار دقیق زندانیان افغان را از سوی ایران کرده بود.

احمد ظاهرفقیری؛ سخنگوی وقت وزارت امورخارجه در یازدهم جدی سال 1389 گفته بود: "در ملاقات‏هایی که وزیر خارجه با همتای ایرانی خود داشت این مسأله را مطرح کرد تا شمار دقیق زندانیان افغان و شمار دقیق محکومان به اعدام را برای ما مشخص بسازند که آن‎‏ها برای ما وعده کردند که این آمار را در اختیار ما قرار می‏دهند؛ ما انتظار داریم که زودتر این کار صورت بگیرد."

به هرحال، اکنون سخنگوی وزارت خارجه گفته است که براساس این موافقتنامه، زندانیان دو کشور می‏توانند به تقاضای خود یا خانواده‏های‏شان، مدت زمان باقی مانده حبس‏شان را در کشور متبوع‏شان سپری کنند. هم‏چنان وزارت خارجه گفته است که آن عده زندانیان افغان از مفاد این موافقتنامه استفاده کرده می‏توانند که به حکم قطعی محاکم سه‏گانه ایران به حبس محکوم گردیده و زمان باقی مانده‏ی حبس‏شان بیش‏تر از شش ماه باشد.

بیش‏ترین افغان‏هایی که در ایران زندانی می باشند، به قاچاق مواد مخدر محکوم شده اند؛ اما بسیاری از مهاجران و برخی نمایندگان پارلمان می‏گویند که مهاجران زندانی شده در ایران، به وکیل مدافع دسترسی ندارند و محاکمه‏ء آنها منصفانه نمی‏باشد.

چندی پیش ولسی جرگه با تشکیل جلسه روی موضوع اعدام افغان‏ها در ایران نسبت به این مسأله ابراز نگرانی نمود.

علم گل کوچی؛ عضو ولسی جرگه با اعتراض به اعدام افغان‏ها بدون داشتن وکیل مدافع و طی مراحل قانونی آن، معتقد است که "این عمل دولت ایران بر ضد ملت افغانستان است که در طی دو شب جسد ۴۵ نفر از جوانان افغان را به افغانستان فرستاده است."

وی با انتقاد از بی اطلاعی دولت افغانستان از ستم‏هایی که بر مهاجران افغان در ایران روا داشته می‏شود، می گوید: "این چه معنی دارد که تا کنون حکومت افغانستان در جریان موضوع نیست؟"

گل احمد امینی، عضو دیگر ولسی جرگه، اینگونه برخوردها با مهاجران افغان در ایران را جفا دانسته می‏افزاید: "این ظلم است که جوانان افغان در ایران خفه می‌شوند و هیچ کسی نیست تا بپرسد موضوع چیست؟"

گفته می‏شود در حال حاضر شش هزار زندانی افغان در ایران وجود دارد که سه هزار تن از آنها به اعدام محکوم شده‌اند.

مهاجرانی که مدتی را در ایران سپری کرده اند از برخوردهای غیرمنصفانه و حتا غیرانسانی مسوولان ایران با مهاجران افغان شکایت دارند.

راضی محبی؛ فلم ساز افغان که روزگاری را در ایران سپری نموده و زمانی برای یک ماجرا از سوی پولیس احضار شده است، برخورد پولیس ایران را اینگونه بیان می‏کند: "فردای آن روز ما پنج نفر افغان و هشت نفر لر (قومی در ایران) برای شهادت به پاسگاه (پوسته پولیس) رفتیم. پس از انتظاری طولانی، رییس پاسگاه احضارمان کرد و گفت:"خوب شاهدان‏تان را بفرستید."

گفتیم : "سرکار (صاحب منصب) ما همگی شاهدیم، با چشمان خودمان دیدیم." سرکار با خشم و توهین فریاد زد:"ما برای شهادت چهار انسان عاقل و بالغ می خواهیم نه هشت لر و یک لشکر افغانی."اینجا بود که از خودم پرسیدم پس من که هستم، مگر انسان نیستم."

جواد صدیقی؛ کارشناس مسایل حقوقی معتقد است که "رسیدگی به دوسیهء جرمی متهم بدون حضور وکیل مدافع و حق دفاع مغایر با حقوق ملی و بین‎المللی است."

وی می‏افزاید: "چنین چیزی برای افغان‏های مقیم ایران جایگاه عینی نداشته و متهمان افغان از داشتن این حق محروم اند."

مناطق ممنوعه

این وضعیت به انواع گوناگونی در خصوص مهاجران افغانی که در ایران حضور دارند، به مشاهده می‏رسد.

ممنوعیت ورود مهاجران افغان به پارکی در ولایت اصفهان ایران در روزهای نوروز، واکنش‏های گسترده‏ی را در پی داشته و پس از آن نیز این کشور ورود افغان‏ها را به ولایت مازندران ممنوع کرد.

خبرگزاری فارس با نشر این خبر افزوده است که "این قانون برای تمامی افغان های مجرد، متاهل، دارای مجوز، غیرمجوز و حتا دارای پاسپورت (اجرا) می شود."

هرچند پیش از این نیز مکان‏هایی در ایران وجود داشتند که افغان‏ها نمی‏توانستند خانه کرایه کنند یا فرزندان‏شان به مکتب بروند؛ اما این نخستین باری است که به شکل رسمی، حضور افغان‏ها در مازندران در هر صورت آن، ممنوع اعلام می‏شود.

شهروندان کشور از مراجع مسوول خواستار آن هستند تا برخوردها با مهاجران افغان در ایران قانونمند شده و با رعایت اصول و موازین قانونی و انسانی، دوسیه‏های آنان روی دست گرفته شود. این مسأله در زمینه‏ء برخوردهای اجتماعی در سطح جامعه نیز مطرح است.

جاوید نجیبی 26 ساله که پنج سال را در ایران به سر برده، می‏گوید: "در هیچ جایی از ایران با ما برخورد انسانی صورت نمی‏گرفت. این ذهنیت را دولت ایران به مردم می‏داد؛ چون تصویر نادرست از افغان‏ها در رسانه‏ها ارایه می‏شد و بسیاری از جرم‏های ناکرده به نام افغان‏ها رقم زده می‏شد."

با این وصف، فرامرز تمنا؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه می‏گوید که حکومت افغانستان در این زمینه با حکومت ایران در تماس است تا "هرگونه تصمیم و موضعی که دوستان همسایهء ما ایران در قبال مهاجران افغان می گیرند، براساس عرف انسانی و اسلامی باشد."

مسألهء حضور مهاجران افغان در ایران میان دو کشور به یک معضل حل ناشدنی تبدیل شد است. هرچند بارها مقام‎‏های ایران اعلام کرده اند که حضور افغان‏ها دراین کشور قانونمند می‏شود؛ اما این پروسه تاکنون عملی نگردیده است.

آخرین بار، در 28 ماه حمل سال جاری، جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: "روند ثبت مهاجران افغان مقیم ایران از مدتی بدینسو آغاز شده است و قرار است تا ماه جوزای سال جاری برای حدود ۱۸ هزار فامیلی که ۹۰ هزار نفر را شامل می‏شود پاسپورت افغانی صادر شود."

به گفتهء وی، بر اساس توافق صورت گرفته میان ایران و افغانستان تمامی مهاجران مجرد افغانی پس از برگشت به افغانستان با دریافت پاسپورت می توانند دوباره به ایران سفر نمایند.

وی خاطرنشان ساخت که بر اساس این توافق آن عده از فامیل‏های افغان که در ایران مهاجر اند می توانند پاسپورت افغانی را از نمایندگی‏های سفارت افغانستان مقیم ایران به دست آورند.

با این وجود، بسیاری از کارشناسان براین باوراند که چنین تعهداتی در عمل مورد اجرا و پای‏بندی قرار نخواهد گرفت.

به باور آنان، مهاجران افغان در ایران به عنوان یک ابزار سیاسی فشار بر افغانستان استفاده می‏کند؛ بخصوص اینکه اکنون حضور غربی‏ها در افغانستان برخلاف خواست ایران است و در صورت احساس ناراحتی سیاسی از این سو، تمام این معاهدات لغو خواهد شد. همین دلیل نیز باعث تصمیم‏های

معاون سخنگوی وزارت خارجه نیز با پذیرش این موضوع می گوید: "هرچند وقت یک بار تصمیم‏هایی را جمهوری اسلامی ایران در قبال مهاجران می گیرد، اما ما امیدواریم که هرگونه تصمیمی که در این رابطه گرفته می شود، در تفاهم متقابل دو کشور باشد."

در همین حال، خبرگزاری فارس ایران به نقل از مقام‏های وزارت مهاجران و عودت کنندگان افغانستان گزارش داده است که قرار است ایران، پاکستان و افغانستان توافقنامه ای در مورد مهاجران امضا کنند.

به گزارش فارس، صمد حامی؛ معاون وزیر مهاجران و عودت کنندگان افغانستان گفته است: "براساس این توافق، مهاجران افغان می توانند تا سال 2017 در ایران و پاکستان باقی بمانند."

او افزوده است، توافق جدید حاکی است که افغان‏‎ها نباید به زور از پاکستان و ایران اخراج گردند.

این خبر درحالی اعلام می‏گردد که وزارت خارجه افغانستان از وجود چنین توافق‏نامه اظهار بی اطلاعی می‏نماید. معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان اظهار می‏دارد که این وزارت از چنین تصمیمی اطلاع ندارد.

با این وجود، اینکه توافق تبادلهء زندانیان افغانستان و ایران چگونه اجرایی می شود، نیازمند زمان و جدیت جانب افغانستان در راستای دفاع از حقوق شهروندان کشور دارد؛ زیرا هراس از آن می‏رود که این توافق نیز به صورت یک جانبه و یا غیرعادلانه اعمال گردد.

میراحمد بخشی؛ از شهروندان کابل با ابراز این نگرانی می‏گوید: "ممکن است ایران، مهاجران بدون مدرک را به جای زندانیان متهم خویش در افغانستان آزاد نموده و به این صورت، جریان تبادله را اجرایی سازند."

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • شنبه 12 اسد 1392 ساعت 04:13 | اسدالله
    خوایش ما از دولت این است که زندانیان افغان درایران است به زود ترین وقت تبادله آن صورت گیرد زندانیان هر ولایت به زندان ولایات خود سپرده شود حبس خودرا درولایات خود تیرکند وسلام مع الخیر برید مل اسد الله

نوشتن نظر