Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

سربازکشی؛ بحران اعتماد در نیروهای نظامی

تهيه شده توسط محمد رضا گلکوهی و محمد یاسین یاسین
شنبه 19 حمل 1391 ساعت 10:13

سربازکشی؛ بحران اعتماد در نیروهای نظامی کشته شدن 17 خارجی توسط سربازان افغان، پدیدهء سربازکشی را گسترش داده و با کشتن 9 سرباز پولس محلی در ولایت پکتیکا توسط یکی از هم‏قطاران افغانش، نگرانی دراین خصوص را بیشتر از پیش ساخته است.
به گفتهء مخلص افغان؛ سخنگوی والی پکتیکا این پولیس محلی شب هنگام 11 حمل در ولسوالی یحیی خیل این ولایت زمانی که همکاران او در خواب بودند، آنها را به رگبار بسته و با استفاده از موتر رنجر پولیس فرار کرده است. این سرباز محلی به طالبان مسلح پناهنده شده است.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله گفته است که این فرد ابتدا همکاران خود را مسموم کرده و بعد آنها را به رگبار بسته است.
بر اساس گزارش‏ها، یک برادر این پولیس، قومندان پوسته و دو پسر او هم در میان کشته شدگان هستند.
هنوز انگیزهء این کشتار مشخص نیست، اما مقام‏های دولتی، گروه طالبان را در این حادثه دخیل می‌دانند.
ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان هم تایید کرده که فرد مهاجم با این گروه ارتباط داشته است و به آنان پناهنده شده است.
هرچند مقامات محلی تا هنوز این فرد را دستگیر نکرده اند اما مخلص افغان می‏گوید، در ارتباط به این قضیه دو تن بازداشت شده است.

عمل ناجوانمردانه
یک تن از باشنده‏های محل که از افشای نامش خود داری نمود، به کلید گفته است که نام فرد حمله کننده اسدالله و نام پدرش احسان الله می‏باشد. به گفتهء این ساکن محلی، " چهار تن از کشته شدگان عضو یک فامیل هستند و پیشتر نیز پدر فرد حمله کننده؛ ملا احسان از سوی طالبان به گمان جاسوسی به دولت کشته شد."

بهاول؛ باشنده ولسوالی یحیی خیل ولایت پکتیکا عضو این فامیل (خانواده کشته شدگان) در مصاحبه با کلید، خواستار دستگیری قاتل و سپردن وی به پنجهء قانون شده، می‏گوید: "دولت باید با دقت تمام سربازان امنیتی را استخدام کنند، تا در آینده جلو همچو وقایع گرفته شود."

درهمین حال، محمد ایوب تندر؛ رییس پولیس محلی دراین ولسوالی نیز این عمل را خلاف توقع و ناجوانمردانه دانسته، می‏گوید: "تمام مراحل جلب و جذب و شناسایی دقیق درخصوص این فرد طی شده بود و پس از اطمینان کامل به وی کارت و اسلحه تحویل داده شده است، اما نمی دانم چرا دست به چنین عمل ناجوانمردانه زده است."
ساکنان محل و هم‏قطاران این پولیس در قالب پولیس اربکی نیز این عمل را ناجوانمردانه و خطرناک خوانده و پیامدهای آن را ناگوار می‏دانند.
غفار، از ساکنان ولسوالی یحیی‏خیل که به تازگی به پولیس محلی پیوسته است، می گوید: "این عمل یک کار ناجوانمردانه است که تأثیر بدی را بر روحیهء ساکنان محل و سایر اعضای پولیس محلی و سربازان برجا گذاشته است."

بدترین آفت
این در حالیست که در ظرف سه ماه اخیر، دست کم 10 مورد حمله سربازان افغان به نیروهای ناتو نیز صورت گرفته که در نتیجهء آن، 17سرباز خارجی کشته شده اند.
به همین دلیل، جنرال جکوبسن؛ سخنگوی نظامی ناتو در نشست خبری  14 حمل با تایید این اتفافات، گفت: "باید مسئولان عالی رتبهء امنیتی افغانستان رهبری و مدیریت بهتری را در مراحل مختلف جذب و تربیت نیروهای خود روی دست گیرند."
ریختن خون سربازان همکار توسط یکدیگربه شدت مایهء نگرانی مردم در سراسر کشور گردیده و هراس‏های عمومی در میان آنان ناشی از این مسئله است که مبادا خدشه‏دار شدن اعتماد میان نیروهای خارجی و داخلی و خود نیروهای داخلی افزایش یافته و این نارسایی، روند تعلیم و تربیت نیروهای امنیتی را با اخلال جدی مواجه سازد.
غلام نبی که زمانی در قالب اردوی ملی به عنوان سرباز ایفای وظیفه نموده و اکنون به دلیل مشکلات در زندگی شخصی این وظیفه را ترک گفته است، می‏گوید: "عدم اعتماد یک سرباز به هم قطارش، بدترین آفت برای سلب انگیزهء سربازان خواهد بود."
به اعتقاد وی در وقایع مربوط به خارجی ها "مربیان خارجی در صورت وقوع چنین حوادثی ترس و هراس در دل‏شان جا گرفته و در صورت جلوگیری نکردن از چنین رخدادهایی انگیزه و صداقت آنان نسبت به تربیت و تعلیم سربازان اردو کاهش خواهد یافت."

تیرگی روابط
علی‏رغم اینکه همواره مقام‏های سیاسی و امنیتی افغانستان و سایر کشورهای خارجی به عدم تأثیرگزاری اینگونه رویدادها روی روابط فیمابین تأکید نموده اند؛ اما نگرانی‏ها از خدشه دار شدن روابط در این خصوص وجود داشته است.
در مجموع، حمله‌ به سربازان فرانسوی در کاپیسا، کشته شدن دو مشاور خارجی در وزارت داخله، کشته شدن شش سرباز بریتانیایی در هلمند و سرانجام فیر از سوی یک سرباز امریکایی در کندهار بالای افراد ملکی از مواردی‏اند که موجب خلق نگرانی‏ها در کشور و تیرگی روابط در فضای سیاسی با ایالات متحده امریکا و سایر کشورهای عضو ناتو گردیده است.
آگاهان امور، تیرگی روابط فرانسه با افغانستان را که پس از کشته شدن نیروهای این کشور در ولایت کاپیسا رخ داد، نمونه‏‏یی از این قبیل می‏دانند.
با این حال پرسش این است که چرا چنین نارسایی به وجود آمده و عامل اصلی این بی‏اعتمادی میان نیروهای افغان و خارجی چیست ؟
کارشناسان، این نقیصه را ناشی از عوامل مختلف می‏دانند که عدم هماهنگی میان نیروهای افغان و ناتو، نبود صداقت در عملکرد نیروهای خارجی و دخالت همسایه‏ها را شامل می شود.
جنرال امرالله امان؛ تحلیلگرمسایل نظامی براین باور است که "در 10 سال گذشته حکومت افغانستان و نیروهای خارجی نتوانسته اند، با هماهنگی دوشا دوش هم حرکت کنند. از سوی دیگر نیروهای خارجی که  به عنوان کمک به مردم افغانستان آمده بودند، نه تنها به تعهدات شان عمل نکردند، بلکه در برخی موارد بر خلاف تعهدات شان حرکت کرده اند."
افزون براین موارد، به اعتقاد جنرال امان، "مهم‏ترین شاخصی که باعث به میان آمدن تنش‌ها و بی‌اعتمادی میان خارجی‏ها و حکومت افغانستان گردیده است، سیاست‏های منطقه‌یی است."
این کارشناس مسایل نظامی و سیاسی تصریح می‏کند: "حکومت افغانستان نتوانسته است سیاست‏های منطقه را مهار کنند، متاسفانه سیاست منطقه آن‏قدر دست و بال دارد که اهداف خود را در اینجا (افغانستان) پیاده می‌کند، به ویژه پاکستان و ایران."
جنرال امان می‏افزاید که عدم اجرای سیاست‏های صادقانهء جامعه جهانی و ناتوانی حکومت افغانستان در عملی ساختن تعهدات خود به جامعهء جهانی موجب جنجال‏های بی سابقه گردیده است که فیرعمدی نیروهای افغان و ناتو بریک‏دیگر نمونهء ازین موارد است.

عوامل دیگر
تعداد دیگری از کارشناسان منشاء اصلی این تنش‏های کشتارآمیز را در عملکرد نظامیان خارجی می‏دانند. آنان عدم احترام این سربازان خارجی به ارزش‏های ملی و اسلامی مردم افغانستان را باعث تحریک شدن احساسات سربازان افغان می‏دانند.
جنرال عتیق‌الله امرخیل؛ کارشناس مسایل نظامی معتقد است که منشاء اصلی این اختلافات، خارجی‏هایی هستند که به فرهنگ، مذهب و عنعنات مردم توجه نکرده اند و این مسأله نارضایتی مردم افغانستان را در پی داشته است.
امرخیل نیز دست اندازی کشورهای همسایه را در این قضیه بی تأثیر ندانسته و می‏افزاید: "کشورهای منطقه بخصوص همسایه‌های افغانستان درپی ایجاد تنش در روابط افغانستان با حامیان بین‏المللی آن می‏دانند."
این کارشناس مسایل نظامی تأکید می‏کند که "کشورهای همسایه از خدا می‌خواهند که بی اعمتادی‏ها زیاد شود، در افغانستان دولتی به وجود بیاید که  دست نشاندهء هردوی شان  (پاکستان وایران ) باشند که دست نشاندهء یکی شان رییس جمهور و از دیگرش صدراعظم باشد، اگر این کشورها در افغانستان صدراعظم داشته باشند، می‌توانند افغانستان را به یک مرده تبدیل کنند."
با این وصف، معاون دوم ولسی جرگه معتقد است که روشن شدن دخالت همسایه‏ها در این قضیه نیازمند تحقیق و بررسی بیش‏تر است.
نعمت‌الله غفاری؛ معاون دوم ولسی جرگه با دخیل دانستن عوامل داخلی و خارجی در این مسأله می‌گوید: "باید دقیق بررسی شود که کشورهای خارجی سبب این اختلافات هستند یا خیر؟"
نفوذ دشمن
شمار دیگر از کارشناسان در کنار جاسوسان کشورهای همسایه، نفوذعناصر مخالف دولت را نیز در داخل نیروهای امنیتی خطرناک می‏خوانند.
عبدالهادی خالد؛ معین پیشین وزارت داخله و تحلیل گر مسایل نظامی معقتد است: "نفوذ افراد انتحاری در داخل اردو و حمله بالای متحدان و استخدام افراد اردو بر علیه اردو نشان داد که نفوذ دشمن در داخل اردو وجود دارد."
اما جنرال جکوبسن؛ سخنگوی نظامی ناتو می‏گوید: " فکر نمی‏کنیم سلسله رویدادهای اخیر به نحوی با مخالفان مسلح دولت رابطه داشته باشد و یا هم بخشی از تلاش‏های هماهنگ شدهء آنان باشد."
اما آنها امیدوارند که با اقدامات امنیتی و محافظتی که روی دست گرفته شده، این بی اعتمادی کاهش یابد و یا به صورت کامل از بین برود.
وی در بخش چگونگی محافظت از نیروهای خارجی از این‏گونه تهدیدها معلوماتی نداد، اما گفت که آنها کوشیده اند تا توانمندی‏های ضد استخباراتی را در میان نیروهای افغان افزایش دهند.
بدین ترتیب، کارشناسان تأکید دارند که ایجاد سیستم‏های نظارتی و کنترول بیش‏تر جهت شناسایی داوطلبان شمول در صفوف نیروهای امنیتی یک امر ضروری است که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • سه شنبه 22 حمل 1391 ساعت 02:53 | aahmed41
    agar chay, maa me-danem kay , baraaye behbood-e kishwar ,neeru-e kharijee lazim dareem; taa-hum , haqeeqat-e tareekh een ast kay mardum bay-asaani afwaj-e berunee ra qabool hargiz na-mee-kunnand. Een yek amar-e hal-na-pazeer ast.

نوشتن نظر