Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

کشتار پنجوایی؛ عمل فردی یا گروهی؟

تهيه شده توسط محمدرضا گلکوهی
شنبه 05 حمل 1391 ساعت 10:17

کشتار پنجوایی؛ عمل فردی یا گروهی؟

افشای نام سربازی که متهم به قتل 16 تن از افراد ملکی در ولسوالی پنجوایی قندهار است، بار دیگر این قضیه را سرزبان‏ها مطرح ساخت. به گفتهء یک مقام نظامی امریکایی، این فرد "رابرت بیلز" نام دارد ولی اطلاعات بیشتری درباره او منتشر نشده است.

این نظامی امریکایی متهم است که دوشنبه هفته گذشته، 22 حوت پس از ترک پایگاه خود در ولایت قندهار، ۱۶غیرنظامی از جمله ۹ کودک را در قریه‏ای در ولسوالی پنجوایی کشته است.

این رخداد، در روابط افغانستان و ایالات متحده امریکا تنش‏های شدیدی را خلق نموده و بر روابط دو کشور که برای امضای پیمان استراتیژیک نزدیک شده اند، صدمه وارد کرد.

حامد کرزی؛ رئیس جمهور کشور روز جمعهء گذشته امریکا را به عدم همکاری با هیأت افغانی برای تحقیق در این زمینه متهم کرد.

او در دیدار با خانواده‏های قربانیان حادثه قندهار گفت، پاسخی ندارد و در جلوگیری از حوادثی که سبب مرگ غیرنظامیان شده ناتوان بوده است.

در این دیدار که شماری از خبرنگاران نیز حضور داشتند، آقای کرزی در برابر هر انتقادی که اعضای خانوادهء قربانیان مطرح می‏کردند، می گفت: "جوابی ندارد و ملامت است."

یکی از بازمانده‏های قربانیان به آقای کرزی گفت: "امروز امریکایی‏ها می‏آیند و در خانهء من همسر من را با سیلی می‏زنند من پاسخ آن را می‏خواهم چه کسی باید به من پاسخ بدهد؟ جوابی دارید؟ آقای کرزی از خودت می‏خواهم جواب‏دهی چرا چنین می‏شود."

یک تن دیگر از اعضای قربانیان این حادثه که 11 نفر از اعضای خانواده اش را از دست داده، گفت: " یازده عضو خانواده ام را کشتند. این کار یک فرد نیست و یک فرد چنین کاری را نمی‏تواند. امروز با من چنین کاری شده فردا نوبت شما است و بالاخره درحق همه چنین جنایتی خواهد شد."

حامد کرزی پس از شنیدن اظهارات بستگان قربانیان حادثه قندهار گفت: "این اظهارات نشان می دهد که در این حادثه بیشتر از یک سرباز امریکایی دست داشته است."

اظهار نظرهای دیگری نیز از شاهدان عینی قضیه حکایت از این دارد که احتمال دست داشتن تعداد زیادی از سربازان دراین حادثه موجود است.

حاجی عبدالله از ساکنان منطقه پنجوایی، قریهء "نجیبیان" نیز در گفت‏وگو با رسانه‏ها گفته است: "نیمه‌های شب بود که صدای انفجار را شنیدم، لحظاتی بعد هلی‏کوپترهای نظامیان خارجی بر فضای منطقه به پرواز درآمدند، سپس صدای فیر به مدت نیم ساعت به گوش رسید."

وی افزود: "نظامیان امریکایی شبانه پس از ورود به منزل یکی از دوستانم در این قریه، همه را از خواب بیدار کرده و سپس آنان را مورد حمله مسلحانه قراردادند که بر اثر آن ۱۱ تن از اعضای یک خانواده کشته شدند."

عبدالله تصریح کرد: "نظامیان امریکایی پس از این که زنان و کودکان را کشتند، همه اجساد را در داخل یک اتاق جمع کرده، سپس لباس‌ها، کمپل و وسایل خانه را بر روی اجساد انداخته و به آتش کشیدند."

قریهء نجیبیان، الکوزی و زنگ آباد، در ۵۰۰ متری پایگاه نظامی امریکایی‎ها قرار دارد.

رئیس جمهور کرزی در دیدارش با بازماندگان حادثه هم‏چنین از نیروهای امریکایی شکایت کرد که همکاری لازم برای انجام تحقیقات در مورد حادثه قندهار نکرده اند.

شیر محمد کریمی؛ لوی درستیز وزارت دفاع که رهبری هیأت تحقیق افغانی در این زمینه را به عهده داشت، به خبرنگاران گفت: "هیأت ما سه ساعت با آنها (امریکایی ها) مذاکره کرد، اما آنها هیچ همکاری نکردند."

اظهارات لوی درستیز قوای مسلح در حضور خبرنگاران و اعضای خانواده قربانیان، همراه با تعجب بود و بار دیگر پرسید همکاری نکردند؟ شیرمحمد کریمی در پاسخ گفت:" نه همکاری نکردند، آنها فکر می کردند و این و آن می گفتند".

رئیس جمهور کرزی پس از شنیدن این اظهارات بار دیگر بر انجام تحقیقات کامل در مورد حادثه قندهار تاکید کرد و گفت: " جنجال و اختلاف ما با دولت امریکا روشن است. از نظر ما و مردم ما این عملی که انجام شد کار یک دیوانه نبوده و عمداً صورت گرفته است. افغانستان خواهان رسیدگی به این قضیه و مجازات برای عامل آن است".

حامد کرزی در بخش دیگری از سخنانش گفت که باراک اوباما پذیرفته است که تمامی مسئولیت‏های امنیتی را تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی یعنی یک سال پیش از زمان تعیین شده آن، به نیروهای افغان بسپارند.

آقای کرزی گفت که رئیس جمهوری امریکا در یک تماس تیلفونی به او گفته است که در این مورد در کنفرانس شیکاکو که قرار است تا دو ماه دیگر برگزار شود، مذاکره خواهد کرد.

حادثهء اخیر قندهار نارضایتی از حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را که اخیراً با حادثه بی حرمتی به قرآن در پایگاه هوایی بگرام آغاز شده بود، افزایش داد.

هرچند مقام‏های نظامی و ملکی امریکا بارها به محاکمهء این سرباز در آن کشور تعهد سپرده اند؛ اما مقام‏های دولتی افغانستان؛ از جمله نمایندگان ولسی جرگه و مشرانوجرگه خواهان محاکمهء وی در افغانستان و مطابق با قوانین داخلی کشور می‏باشند.

استدلال مقام‏های کاخ سفید براین امر استوار است که براساس معاهدهء امضا شده میان امریکا و دولت افغانستان در زمان اداره موقت، محاکمهء تبعهء امریکا در داخل خاک افغانستان مجاز نیست. برهمین اساس نمایندگان مردم در ولسی جرگه امضا کنندگان این قانون را خاینان ملی خواندند.

شکریه بارکزی؛ رییس کمسیون امور دفاعی ولسی جرگه گفت: " اگر چنین سندی امضا شده باشد، امضا کنندگان آن خاینان ملی هستند."

این در حالی است که شماری از اعضای ولسی جرگه می گویند که معاهده‏ی نظامی ناتو و نیروهای امریکایی با دولت افغانستان که در دروان دولت موقت امضا شده بود، از سوی این مجلس ملغا اعلان شده است و این پیمان نزد مردم و دولت افغانستان اعتبار ندارد.

درحالی‏که اعضای ولسی جرگه خواهان محاکمهء عامل این رخداد در افغانستان هستند، دگر جنرال "کرتیس سکپروتی" که دومین قومندان ارشد نیروهای ناتو در افغانستان می باشد، در مورد انتقال این عسکر امریکایی به کویت و سپس به امریکا گفت: "ما به خاطر اینکه از این عسکر تحقیقات درست کنیم و پروسهء قضایی را به طور مناسب به پیش ببریم، او را به زندان دیگر انتقال داده ایم."

جنرال سکپروتی در پاسخ به سوالی که آیا انتقال این عسکر امریکایی از افغانستان در روابط دو کشور کدام تاثیر را وارد نمی کند، گفت: "ما به حکومت افغانستان خبر داده بودیم که این سرباز را از افغانستان به خارج انتقال می دهیم. پاسخ حکومت افغانستان این بود که چنین موضوعی قابل درک می باشد."

درهمین حال، عبدالخالق بارکزی نماینده مردم قندهار در ولسی جرگه گفت، مناسب بود که این امریکایی در افغانستان محاکمه می شد زیرا به این ترتیب مردم باور می کردند که امریکا واقعاً می خواهد تا این قاتل محاکمه شود.

محمد نعیم لالی حمیدزی یک نماینده دیگر ولسی جرگه هشدار داد که انتقال این قاتل از افغانستان، تأثر مردم افغانستان را بر می‏انگیزد.

از سوی دیگر، اعضای هیأت اعزامی ولسی جرگه به قندهار می‌گویند که 15 سرباز امریکایی در دو گروه عامل کشتار مردم پنجوایی هستند.

ولسی جرگه یک هیأت پنج نفره‏ء جداگانه را برای بررسی و تحقیق دربارهء کشتار افراد ملکی در ولسوالی پنجوایی قندهار از سوی سربازان امریکایی، فرستاده بود و این هیأت گزارشی را ارایه کرد که بر اساس آن 15 سرباز امریکایی در این حادثه به صورت سازمان یافته، دست دارند.

شکیبا هاشمی؛ عضو ولسی جرگه که گزارش این هیأت را به مجلس عمومی ارایه کرد، می گوید که اظهارات توریالی ویسا؛ والی قندهار و قومندان نیروهای امریکایی در قندهار به مردم و دولت افغانستان دروغ است که گویا یک سرباز امریکایی در کشتار مردم پنجوایی دست دارد.

او افزود که کشتار اعضای سه خانواده در پنجوایی از سوی دو گروه که شامل پانزده تا بیست سرباز امریکایی صورت گرفته است، توسط دو هلی‏کوپتر همراهی شده است.

سه سرباز اردوی ملی به این هیأت گفته اند که آن‏ها در موقع بیرون شدن سربازان امریکایی از پایگاه نظامی‏شان، مرکز قومندانی امریکا را در جریان قرار دادند، اما قومندانی امریکا توجه نکرده است.

این هیأت از دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا خواست که سربازان امریکایی باید در قندهار و یا یکی دیگر از ولایات افغانستان به صورت علنی محاکمه شود.

با این حال، چیزی که تاکنون نیز درخصوص آن نیاز به تحقیق بیشتر است، دو نکته می‏باشد. اول اینکه باید روشن شود که کشتار افراد ملکی توسط یک فرد صورت گرفته یا به صورت دسته جمعی و سازمان یافته بوده است. پس از آن نیز اگر مشخص شود که عامل این کشتار تنها یک سرباز بوده است، باید وی به سزای عملش برسد، ورنه این حادثه موجب خدشه دار شدن روابط میان دو کشور خواهد شد.

کارشناسان می‏گویند، براساس قوانین عدلی- نظامی ایالات متحده، زمانی‏که وکلا اطلاعات کافی از حادثه را دریابند دوسیه به یک قومندان نظامی رجوع می‏شود و این قومندان می‏تواند قضاوت کند که جرمی ارتکاب یافته و متهم باید محاکمه گردد و دوسیه را به مراجع قانونی بسپارد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر