Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ديد گاه ها پيرامون نشست سه جانبه اسلام آباد

تهيه شده توسط قلعه نوی
سه شنبه 02 حوت 1390 ساعت 10:13

ديد گاه ها پيرامون نشست سه جانبه اسلام آباد

سفر رييس جمهور افغانستان به پاكستان و شركت در نشست سه جانبه ميان افغانستان، پاكستان و ايران كه اواخر هفته گذشته صورت گرفت با ديدگاه هاي متفاوتي بهمراه بوده است.

باآنكه حكومت افغانستان نتايج اين سفر را قناعت بخش توصيف مينمايد، ولي از سوي ديگر گزارش هايی منتشر شده حاكي از آنست، كه گويا در جريان مذاكرات اسلام آباد، رييس جمهور افغانستان اين نشست را با نا خرسندي ترك نموده است.

سخنگوي رييس جمهور امروز برسانه گفت: كه حامد كرزي در اين سفر موقف خود را به صورت واضح با مقامات پاكستاني در ميان گذاشت و اين نشست در فضاي دوستانه به پايان رسيده است.

پیش از سفر رييس جمهور كشور به پاکستان، شماری از مقامات افغان گفته بودند که آقای کرزی بالای پاکستان فشار خواهد آورد تا زمینه تماس های او را با رهبران طالبان در شورای کویته فراهم کند، اما در جريان اين سفر،  وزیر خارجه پاکستان گفته است ، ما برای غور روی هرگونه پیشنهاد آماده هستیم اما اگر تقاضا ها غیر معقول و خند آور باشد، دور از امکان است که خود را با جانب مقابل، در یک موضع و موقف قرار دهیم .

در همين حال برخي از كارشناسان سياسي به اين باورند با آنكه اين نشست به هدف تقويت روابط بين كشورها و دور كردن موانع مورد اختلاف برگزار گرديد، ولي براي افغانستان چندان خوشايند نبوده است.

وحيد مژده به مشاجره لفظي بوجود آمده ميان مقامات پاكستاني و آقاي كرزي اشاره نموده همين امر را بر تداوم تنش ميان دوكشور تاثير گذار ميداند.

از سوي هم برخي از نماينده گان مردم در ولسي جرگه معتقدند كه سياست پاكستان درقبال افغانستان واضح و روشن نبوده و سياست دوگانه را به پيش ميبرد.

محمد صالح سلجوقي به سفر چند روز پيش حنا رباني وزير خارجه پاكستان به كابل اشاره  مينمايد كه در ديدارش با مقامات افغان با نشان دادن چراغ سبز در راستا مبارزه با تروريزم وعده همكاري سپرد ، ولي پس ازسفر رييس جمهور كشور به پاكستان همه اين تعهدات به فراموشي سپرده ميشود.

نشست سه جانبه افغانستان ، پاكستان و ايران درحالي بر گذار گرديد كه كشورهاي متذكره در بحران بسر برده و از شرايط متعادلي برخوردار نميباشند.

جنگ هاي داخلي افغانستان و پاكستان از يكسو و متشنج بودن روابط ايران با ايالات متحده امريكا و ديگر كشورهاي غربي از سوي ديگر زمينه را براي برگذاري چنين نشست ها هموار ساخته است.

عبدالغفور ليوال رييس مركز مطالعات منطقوي، نشست اخير سه جانبه رهبران افغانستان، پاكستان و ايران را متفاوت از نشست هاي قبلي خوانده  برمشكلات كنوني اين كشورها تاكيد دارد.

از جانبي هم برخي از نماينده گان  احزاب سياسي در هرات ضمن استقبال از تدوير همچو نشست ها ، ابراز اميد واري ميكنند كه تعهدات اين نشست ها عملي گردد.

نگراني از عملكرد مقامات پاكستاني در مورد عملي نشدن تعهدات آنكشور نسبت به افغانستان در حالي صورت ميگيرد كه اخيرا وزارت دفاع افغانستان اعلام نمود بمنظور پاک کاری اردوی ملی از نفوذ طالبان، به آن عده از عساکر اردوی ملي که خانواده های شان در پاکستان زندگی دارند، هدایت داده شده يا خانواده های شانرا به افغانستان انتقال دهند و یا اینکه اردوی افغانستان را ترک کنند.

با اين وجود برخي از صاحب نظران ضعف دولتمردان افغان را درپيشبرد سياست حكومت، از عوامل تاثير گذار در اين امر خوانده به اين باورند كه تداوم آن ميتواند مشكلات جدي تري را ايجاد نمايد.

نشست سه جانبه رهبران افغانستان پاكستان و ايران روز جمعه با صدور اعلاميه پايان يافت. در اعلامیه مشترک سه رییس جمهور که بعد از ملاقات آنها در اسلام آباد به نشر رسید،موافقه صورت گرفته است که احترام به حاکمیت ملی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی این کشور ها، همکاری در رشد و بازسازی افغانستان، مبارزه با مشکل تولید و قاچاق مواد مخدر و هم چنان توافق شد تا چهارمین نشست سران این سه کشور تا پایان سال 2012 در افغانستان برگزار شود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر