Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

سقوط یا گام استراتیژیک

تهيه شده توسط محمدرضاگلکوهی
چهارشنبه 19 دلو 1390 ساعت 12:47

سقوط یا گام استراتیژیک

سفر رییس جمهور کرزی در هفته‎ی گذشته به هدف امضای سند استراتیژیک با سه کشور اروپایی؛ فرانسه، ایتالیا و انگلیس، پرسش‏های بی‏شماری را در محافل سیاسی خلق کرده است.

ضرورت امضای چنین پیمان‏هایی انکار ناپذیر است؛ اما درخصوص اینکه این سندها به لحاظ حقوقی چه ماهیتی داشته و پیامدهای آن برای افغانستان چه خواهد بود، به نظر می رسد که حکومت اذهان عامه را در بی خبری قرار داده؛ کاری که در این شرایط به نفع کابل نیست.

فرامرز تمنا؛ معاون سخنگوی وزارت امورخارجه هر کدام از این سه سند را دارای ماهیت متفاوت می‏داند.

به گفته‏ء وی، "سند امضا شده با ایتالیا، موافقت‏نامه بوده و مواد حاوی آن شامل همکاری‏های صنعتی و بازسازی افغانستان است که بیشتر حوزه جنوب غرب کشور را شامل می‏شود. این موارد، بازسازی میدان هوایی هرات، کمک به رشد صنعت در آن ولایت و سایر کمک‏ها در این راستا می‏باشد. سندی که توسط رییس جمهور کرزی و سارکوزی؛ رییس جمهور فرانسه امضا گردید، معاهده است و محتوای همکاری آن بیشتر در بخش زراعت است. سند امضا شده در انگلیس سند همکاری‏های درازمدت است که مساعدت این کشور را در بخش انکشاف مسایل نظامی افغانستان شامل می‏گردد."

با این وصف، کارشناسان، نفس چنین روابط و تعامل با کشورها را امر نیک دانسته، اما گنجانیدن موادی را که منافع و مصالح ملی را برآورده سازد، نیازمند مشورت‏های کارشناسانه می‏دانند.

سردار محمد رحمان اوغلی؛ تحلیل‏گر مسایل سیاسی، افغانستان را دارای امتیاز و ظرفیت ژئوپولیتیک در منطقه دانسته و این مسئله را باعث علاقمندی کشورهای دیگر به امضای پیمان استراتیژیک با افغانستان می‏داند.

وی تصریح می کند "افغانستان دارای موقعیت جغرافیایی با اهمیتی در منطقه است؛ آسیای میانه را به کشورهای جنوب آسیا وصل می کند که بر این اساس هر کشوری می خواهد با افغانستان روابط نیک داشته باشد."

با این حال، کارشناسان، مشورت‏های لازم با تیم‏های مسلکی و تخصصی، شورای ملی، بخصوص کمسیون امور بین‏الملل ولسی جرگه را یک امر ضروری می‏دانند.

داکتر جعفر مهدوی؛ عضو کمسیون امور بین الملل ولسی جرگه می‏گوید: "انتظار ولسی جرگه و مردم افغانستان این بود که رییس جمهور در این خصوص با ولسی جرگه مشورت‏های لازم را انجام می‏داد تا موادی که منافع ملی را برآورده می سازد در این پیمان ها درج می گردید."

با این وجود، حکومت مصوبه‏های جرگه عنعنوی را دلیلی بر رضایت مردم دانسته و همکاری‏های غیرنظامی پس از سال 2014 را در پرتو مشورت‏های وکلای مردم در جرگه عنعنوی می‏داند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه، فرمان یازده ماده ‏ای رییس جمهور به وزارت خارجه را در روشنایی مشورت‏های وکلای مردم در جرگه عنعنوی می‏داند که همکاری‏های دراز مدت با کشورهای اروپایی را تقاضا می‏کرد.

فرامرز تمنا، ارسال این سندها را برای طی مراحل تصویب به شورای ملی ضروری دانسته و آن را یک امر الزامی برای نهایی شدن این سندها می‏داند.

مهدوی نیز امضای معاهدات بین المللی را تابع حقوق بین‏الملل دانسته و براین اساس، نظر پارلمان یا شورای ملی را جهت تصویب الزام آور می‏داند.

به هر ترتیب، یکی از پرسش‏های اساسی این است که آیا حکومت افغانستان توانسته با استفاده از توانمندی‏های موجود در تیم کارشناسی وزارت امور خارجه، موادی را که بازگو کنندهء منافع ملی باشد، بگنجاند؟

سردار محمد رحمان اوغلی؛ عضو پیشین ولسی جرگه در این خصوص تردید داشته و حکومت افغانستان را دارای ظرفیتی نمی‏داند که با استفاده از کادرهای مسلکی، اقدام‏های خویش را مبتنی بر نظرهای کارشناسانه روی دست گیرد.

به همین دلیل، رحمان اوغلی تأکید می‏کند که افغانستان باید دارای حکومت کارا باشد تا منفعت مردم را بر کشورهای عقد کنندهء پیمان های استراتیژیک بقبولاند و مفاد این پیمان‏ها در راستای تأمین مصالح مردم به کار گرفته شود.

با این حال، معاون سخنگوی وزارت امورخارجه، این ظرفیت را در وزارت خارجه موجود دانسته و می‏گوید: "وزارت امورخارجه کدر مسلکی دارد و مدیریت درست نشست بن دوم توسط افغانستان، دلیلی بر توانمندی این وزارت به لحاظ تخصص است."

مسئلهء مهم دیگر دراین خصوص، بحث الزام آوری آن است. کارشناسان، میزان الزام آوری را در سند درازمدتی که با انگلیس امضا شده با موافقت‏نامه ی ایتالیا یا معاهدۀ فرانسه، متفاوت دانسته و الزام آوری در معاهده را بیشتر می‏دانند.

با این وجود، فرامرز تمنا؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه تفاوت را در محتوای این سندها دانسته و هر سه سند را دارای الزام‏های خاص می‏داند.

بنابراین، بر فرض درج موادی که مصالح ملی را برآورده سازد، تاچه اندازه امکان اجرایی شدن این مواد از جانب افغانستان وجود دارد و الزام آوری آن تاچه حدی تحقق خواهد یافت؟

به همین دلیل به باور رحمان اوغلی، در شرایط فعلی که حکومت افغانستان از ضعف مفرط سیاسی رنج برده و توانمندی و ظرفیت دفاع از منافع مردم خویش را ندارد، امضای چنین پیمان‏هایی یک عمل‏کرد شتاب آلود است.

به باور وی، در شرایط  فعلی زود است که افغانستان پیمان های استراتیژیک با کشورهای جهان امضا نماید.

این پرسش از آن رو پیش می‏آید که هراس از عدم پای‏بندی کشورهای جانب مقابل وجود دارد.

پیش از این نیز سندهای همکاری‏ میان افغانستان و سایر کشورها به امضا رسیده و تاکنون بهره‏ی مناسب و مشخصی از آن نصیب مردم نگردیده است. چه بسا در مواردی به دلیل عدم تحقق مفاد قراردادها، حکومت افغانستان، رسواتر از پیش به اثبات رسیده و اعتبار بین‏المللی آن کاهش بیابد. تعهد افغانستان به جامعه جهانی نسبت به محو فساد، تروریزم، مواد مخدر و سایر پدیده‏های رایج در کشور، به میزان اندکی تحقق یافته و با امضای این پیمان ها و موافقتنامه ها فشار بیشتری بر حکومت افغانستان وارد خواهد آمد.

کارشناسان اهداف اصلی این معاهدات را مقاصد سیاسی دانسته و شکستن این تعهدات را در صورت عدم برآورده شدن مقاصد سیاسی شان قابل تصور می‏دانند.

نظری پریانی؛ مدیرمسئول روزنامه ماندگار بر این باور است که امضاي پيمان استرتژيك با كشورهاي ايتاليا، فرانسه و حتا بريتانيا، از نوعي بيماريِ مزمن در زمينه‏ی اجرا، برخوردار است؛ زيرا اين كشورها به‌ ويژه ايتاليا و فرانسه، هر نوع توافق و معامله را با توجه به منافع امريكا، سامان مي‌دهند و شكي نيست كه اگر روزي امريكا بخواهد اجراي اين توافق‌نامه‌ها را به حالت تعليق درآورد، اين كار صورت مي‌گيرد.

به اعتقاد وی، "بحث ديگر در مورد عدم ثبات اين توافق‌نامه‌ها، مقطعي عمل كردن و محض سياسي بودن آن است. چنان‌چه چند روز پيش كه سربازان فرانسوي هدف فیر يك سرباز گماشته ی طالبان در صفوف اردوی ملي در ولايت كاپيسا قرار گرفتند، بلافاصله رييس‌جمهور فرانسه از تعليق كمك‌هايش به افغانستان سخن گفت و حتا صحبت از بازگشت نيروهاي فرانسوی به كشورشان، به ميان آمد، تا اين‌كه امريكا پا در مياني كرد و فرانسه را به ادامه‏ء همكاري‌هايش با تروريزم در افغانستان، مجاب ساخت."

به اعتقاد وی، اين نمونه مي‌تواند گواه خوبي براي آينده باشد؛ زيرا ممكن است اتفاق‌هایي از اين بدتر نيز رخ دهد و سایر كشورها را از خير داشتن توافق‌نامه و پيمان با افغانستان، بگذراند.

به این ترتیب، آنچه در خصوص امضای این پیمان‏ها ضروری است، اتخاذ تدابیر لازم جهت خلق ضمانت اجرایی در خصوص تحقق خدماتی است که در این سندها بر آن تعهد شده است.

به اعتقاد کارشناسان، اگر آنگونه که حکومت در تبیین و توصیف معاهدات امضا شده وفادار باقی مانده و پیامد امضای این پیمان‏ها، استمرار مساعدت کشورهای اروپایی در افغانستان باشد، بدون شک، این اقدام حکومت یک گام استراتیژیک به شمار آمده و در راستای پایداری نظام سیاسی در افغانستان مؤثر واقع خواهد شد.

مسئولان وزارت امورخارجه نیز هدف اصلی از امضای این معاهدات را تحکیم پایه‏های روابط بین المللی افغانستان در جهت پایداری نظام می‏دانند. آنان یگانه دلیل این گام را هراس از این مسئله می‏دانند که مبادا افغانستان همانند دههء هفتاد و زمان خروج شوروی بار دیگر در انزوای بین‏المللی قرار گرفته و با خروج نظامیان غربی در سال 2014 افغانستان به یک وادی فراموش شده تبدیل گردد.

نگرانی مردم نیز نسبت به چشم انداز آینده و زمان پس از خروج نظامیان بین‏المللی از افغانستان است.

محمدتقی جعفری؛ محصل سال سوم علوم سیاسی می‏گوید: "اگر این پیمان‏ها صرفاً درجهت بسترسازی ثبات و توسعهء افغانستان پس از سال 2014 باشد، بدون شک یک اقدام نیک به شمار می‏آید؛ اما اگر توانمندی اجرای آن به عهدهء حکومت افغانستان نباشد و پای‏بندی کشورهای اروپایی نیز تضمین نگردد، ثمرهء آن به جز وابستگی بیشتر افغانستان چیز دیگری نخواهد بود."

براين اساس، روشن است كه تأثير مثبت يا منفي اين پيمان‏ها بستگي به جديت حكومت افغانستان در اجرايي ساختن مواد آن داشته و ايجاد ظرفيت‏هاي لازم را در اين خصوص می طلبد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر