Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

هشدار در مورد تخریب سواحل آمو در قرقین

تهيه شده توسط حامد نواب زاده
يكشنبه 25 جدي 1390 ساعت 08:47

هشدار در مورد تخریب سواحل آمو در قرقین

 

در صورتی که جلو تخریبات سواحل دریای آمو در ولسوالی قرقین ولایت جوزجان گرفته نشود؛ این ولسوالی از محدوده جغرافیای افغانستان محو خواهد شد.

به گزارش رادیو کلید مزار شریف و به گفته مسؤلان این ولسوالی، از یکماه بدینسو از اثر آبخیزی های دریای آمو 80 خانه مسکونی تخریب و بیشتر از دو صد جریب زمین زراعتی به بستر دریا تبدیل شده و این تخریبات همچنان ادامه دارد.

ولسوالی های قرقین و خمیاب از ولسوالی های ولایت جوزجان است که در کنار دریای آمو قرار دارمد و همه ساله از اثر آبخیزی ها و یا هم موج دریا  ساحات زراعتی مبدل به بستر دریا می شود.

محمد نظر نوید ولسوال ولسوالی قرقین ولایت جوزجان در تماس تلیفونی به رادیو کلید نسبت به تخریبات سواحل دریای آمو اظهار نگرانی کرده گفت، از یکماه بدینسو تخریبات دریا بیشتر شده و از اثر آن 80 خانه مسکونی تخریب و ساکنان آن به خانه های همسایه و یا سایر نقاط آواره شده اند.

به گفته ولسوال قرقین، هرچند موانع در مسیر تخریب ایجاد شده اما موثر واقع نشده و سه قریه به نام های خان تیپه، خانارق و شغنارق در تهدید قرارداشته و بیشتر قریه خان تیپه خساره مند شده است.

در ولسوالی خمیاب نیز سواحل دریای آمو تخریبات داشته که به گفته سرپرست آن ولسوالی 25 الی 30 در صد از باشنده گان شماری از قریه جاتی که در سواحل دریا موقعیت دارند آسیب دیده اند.

محمد اسماعیل سرپرست ولسوالی خمیاب با تائید تخریبات سواحل دریای آمو گفت، قریه جات سید اسماعیل، نوآباد و دراجین در تهدید قرار داشته و بیشتر باشنده گان این قریه جات متضرر گردیده اند.

مسؤلان این دو ولسوالی از دولت خواسته اند تا تحکیم کاری اساسی صورت گیرد.

باشنده گان ولسوالی قرقین می گویند، از یکماه بدنیسو پنجاه خانه تخریب شده و ساکنان این خانه ها مجبور به ترک محل و منطقه شده اند.

محمد رحیم یکتن از باشندهگان قریه خان تیپه ولسوالی قرقین به کلید گفت، در جریان یکماه پنجاه فامیل از اثر تخریبات دریا آواره شده اند  و تا حال کمکی از سوی دولت صورت نگرفته است.

به گفته وی، سه بار زمین و خانه وی از اثر آبخیزی ها و تخریبات دریای آمو از بین رفته و در حال حاضر در یکی از خانه های اقارب خود شب و روز را سپری می کند.

مراد یکی دیگر از باشنده گان قریه دینار ولسوالی قرقین می گوید که بیشتر از یکصد جریب زمین زراعتی وی مبدل به بستر دریا شده و جای  مشخص برای زنده گی کردن ندارد.

مولوی عبدالحی حیات رئیس شورای ولایتی جوزجان از بابت تخریبات دریای آمو نگرانی کرده می گوید، اگر جلو تخریبات سواحل دریای آمو در ولسوالی قرقین گرفته نشود، این ولسوالی در چند سال آینده از نقشه افغانستان محو شده به بستر دریا مبدل خواهد شد.

به گفته وی، گرچند برای تحکیم بندی سواحل این منطقه کار هایی از سوی دولت مرکزی صورت گرفته اما مؤثر واقع نشده است.

به گفته وی شماری از شرکت هایی که در مرکز برای تحکیم بندی سواحل دریا عقد قرار داد کرده اند کار شان از کیفیت خوب برخوردار نبوده و درعین حال ولایت نمی تواند از روند کار آن بدلیل عقد قرارداد در مرکز، نظارت کند.

رئیس شورای ولایتی جوزجان همچنین می گوید، در سال گذشته بیشتر از سه صد فامیل بیجا و صد ها جریب زمین زراعتی مردم تخریب گردیده  و هنوز هم تخریبات آن جریان دارد.

در عین حال هیئت از مقام ولایت و ریاست آماده گی مبارزه با حوادث طبیعی وضعیت این دو ولسوالی را مشاهده کرده و مقادیری مواد خوراکی و غیر خوراکی را برای آسیب دیده گان تدارک دیده اند.

عزیزالرحمن ایماق ریئس ادارۀ آماده گی مبارزۀ با حوادث طبیعی می گوید، از اثر تخریبات سواحل در قریه خان تیپه 40 فامیل، از قریه کهنارق 27 فامیل و از قریه دینار 7 فامیل بی جا شده اند.

به گفته ایماق، مواد کمکی اماده شده شامل مواد خوراکی و غیر خوراکی شامل البسه زمستانی بوده که ازسوی مؤسسه دبلیو اف پی و آی او ام و ریاست آماده گی مبارزه با حوادث آماده شده است.

تخریبات در ساحل دریای آمو یکی از معضله جدی در  شمال بوده  که همه ساله بیشتر از صد ها جریب زمین و ده ها منازل مسکونی را تخریب می کند.

باید گفت بیشترین این تخریبات در مرز با کشور ازبکستان و ترکمنستان بوده و آنسوی سواحل دریا استحکام بندی شده که این امر باعث سرازیر شدن آب به این سوی دریا شده سالانه صد ها جریب زمین مبدل به بستر دریا می گردد.

این معضل در ولایت بلخ نیز وجود دارد که ولسوالی های کلدار، شورتیپه و شهرک بندری حیرتان شامل آن میگردد.

قبلا ریاست شهرک بندری حیرتان و باشنده گان ولسوالی کلدار به دولت مرکزی هشدار داده بودند که اگر به استحکام سواحل توجه صورت نگیرد این مناطق از محدوده جغرافیای افغانستان حذف و به بستر دریا تبدیل می شوند.

از جانب دیگر همسایگان آنسوی دریا نیز با ایجاد دکه های قوی، جهت جریان آب را به جانب افغانستان هدایت می دهند و بدین طریق زمین های وسیع در اختیار آنان قرار می گیرد

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر