Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

جنگ سخت و صلح دشوار

تهيه شده توسط محمدرضا گلکوهی
شنبه 24 جدي 1390 ساعت 10:25

جنگ سخت و صلح دشوار

یک دهه از جنگ مبارزه با تروریزم می گذرد. علی رغم پیروزی‏ها در این زمینه؛ اما تا هنوز افغانستان شاهد جنگ و خشونت‏های مستمر است.

با این حال، پرسش اصلی این است که آیا آغاز روند مذاکره از منظر جدید با مخالفان مسلح دولت و طالبان، پیمودن مسیر صلح را آسان‏ترخواهد ساخت یا میدان جنگ را وسیع‏تر و خونین تر؟

به باور کارشناسان، پیش‏بینی و تصور هردو فرضیه امکان پذیر است؛ زیرا راه گفتگو، موافقان و مخالفانی خود را دارد که هر کدام از آنان، می توانند آفریننده‏ی مشکل یا آورندهء صلح در این مسیر باشند.

میراحمد سیرت؛ استاد پوهنتون کابل بر این باور است که " مذاکره با مخالفان مسلح دولت و ایجاد دفتر رسمی برای طالبان در قطر، دو زاویه‏ی عمده دارد؛ شکست و پیروزی، که هرکدام نیز در بسترهای خاص و عوامل مختص خویش جا داشته و حامیان ویژه دارند."

این استاد پوهنتون با ابراز خوش‏بینی نسبت به رویکرد دولت و طالبان نسبت به این پروسه؛ این حمایت‏ها را عامل موفقیت این روند می‏داند. درعین حال، وی هرگونه مشکل آفرینی از سوی پاکستان را مانعی فراروی این روند دانسته و تحریک‏های انجام شده از سوی کشورهای همسایه را عامل جنگ سخت و مستمر می‏پندارد.

هم‏زمان با آغاز مذاکره و جدی شدن افتتاح دفتر رسمی برای طالبان در قطر، حمله‏های متوالی انتحاری از سوی طالبان در قندهار، ننگرهار و بادغیس، این پیام جدی را به کابل رساند که هرچند صلح؛ آخرین خواسته ی آنان است ولی جنگ را هنوز هم یگانه راه رسیدن به آن می دانند.

تعدادی از مردم با استناد به این حمله‏ها، این آتش آفرینی طالبان را کار پاکستان دانسته و دور ماندن اسلام آباد از روند مذاکرات صلح را باعث ایجاد چنین خون ریزی هایی می‏دانند.

خیرالله؛ لباس فروش در شهر کابل می گوید: "هرگاه پاکستان از وضعیت جاری در افغانستان ناراض بوده و خشنودی او حاصل نگردد، دیده شده که موجی از خشونت‏های سازمان یافته و مکرر در کشور راه افتاده و با راه اندازی حمله‏های کشنده، فضای ترس و ارعاب میان مردم ایجاد شده است."

به باور این شهروند کابل، حمله‏های انتحاری در روزهایی که روند مذاکره جدی‏تر می‏شود، حرکت مذبوحانه پاکستان برای اخلال بیشتر روند صلح است.

با این وجود، تعدادی از کارشناسان درحالی جدی شدن روند مذاکره را مایه‏ء خوش‏بینی می دانند که در صدد تحکیم جایگاه مردمی در گفت‏وگوهای صلح می باشند.

سید محمدعلی رضوانی؛ مدیرمسئول هفته نامه اقتدار ملی و کارشناس مسایل سیاسی اظهار می‏دارد: "بدون شك افغانستان نيازمند فوري، دايمي و هميشگي به صلح است؛ اما آن‏چه  در اين ميان مهم می‏باشد پاسخ به این پرسش‏هاست كه اولا برقراري امنيت و مصالحه با گروه‏هاي مخالف مسلح كشور به چه قيمتي تمام خواهد شد؟ و دوم اینکه در زمينه مصالحه با طالبان، حلقه‏ی مفقودي به نام مردم چه جایگاهی دارد؟"

وی براین باور است که"تا كنون زمينه سازي‏هاي مذاكره به گونه‏ء بوده كه حكومت و جامعه جهاني اين جاده را يك‏طرفه رفته‏اند. بيرون آوردن نام‏های رهبران طالبان از فهرست سياه ملل متحد، مذاكره‏های پنهاني، دادن مصئونيت امنيتي در صورت آمدن طالبان به داخل افغانستان، بررسي آزادي زندانيان طالب از گوانتانامو و بالاخره باز كردن يك دفتر سياسي براي آن‏ها در قطر و مشروعيت بخش سياسي، امتيازهایي هستند كه بدون هيچ قول و تعهد رسمي گروه‏هاي مخالف مسلح دولت به آن‏ها داده شده است. اين‏ها در حالي انجام مي‏شوند كه طالبان و حزب اسلامي به صراحت اعلام كرده‏اند كه حكومت را داراي صلاحيت مذاكره نمي‏دانند. از این رو، در تمام اعلاميه‏هاي رسمي گروه‏هاي مخالف مسلح دولت افغانستان هيچ جايي براي دولت در روند مذاكره وجود ندارد. در نتيجه دولت افغانستان برعكس طالبان هر روز مشروعيت خود را از دست داده و منزوي مي‏گردد و سبب موفقيت راه‏بردی مشروعيت‏زدايي طالبان از دولت افغانستان مي‏گردد."

با این وصف، اعتقاد این آگاه امور سیاسی این است که "يك بار ديگر حقوق اساسي و انساني مردم، وجه‏المصالحه روند مذاكره با گروه‏هاي مخالف دولت افغانستان قرار مي‏گيرد."

به باور رضوانی، آزادي بيان، حق شهروندي، انتخابات، حق تشكيل احزاب سياسي و ده‏ها مقوله‏ی سياسي و اجتماعي ارزش‏هايي هستند كه اميد مردم به زندگي را افزايش داده و در واقع به آن معنا مي‏بخشد. اگر اين حقوق به هر دليلي قرباني تعامل‏های سياسي و بده و بستان‏هاي قدرت شود، فاجعه تاسف بار در زمينه تامين حقوق انساني شهروندان افغانستان اتفاق خواهد افتاد و اين گمانه كه كشور ما مقوله‏هاي مدرن و مدني را برنمي‏تابد و فاقد ظرفيت پذيرش آن‏هاست ‌به شدت افزايش مي‏يابد."

کارشناسان با تأکید برجایگاه مردم و حفظ حقوق آنان تصریح می کنند که مصالحه و مذاكره با طالبان بايد به گونه‏ ای باشد كه مردم در محوريت آن قرار داشته باشند. ورنه اين مصالحه جز فرار از وضع كنوني و گذاشتن افغانستان در يك شرايط گنگ و مبهم معناي ديگري ندارد.

بعضی از چهره‏های دولتی و نهادهای سیاسی دیگر نیز با انتقاد از روند موجود خواهان مراجعه به مردم شده و سهم مردمی را در گفت‏وگوهای صلح مهم و سازنده می دانند.

والى بلخ، بامذاکرات امريکا و طالبان مخالفت کرده، مي‏گويد که هيچ کسى و يا کشورى حق ندارد که در مورد صلح با طالبان، بدون مشورت با مردم افغانستان تصميم بگيرد.

عطا محمد نور؛ والى بلخ در این خصوص اظهار داشت: "من نمي‏خواهم در مورد موافقت و تصميم رييس جمهور حرف بزنم و از جانبى هم اين توافق ميان امريکا و طالبان است، ولى نظر شخصى من اين است که اگر طالبان جنگ کردند، کشتار نمودند و يا ناقضان حقوق بشرهستند، طرف مقابل آن ملت افغانستان قرار دارد."

وى که يکى از قومندان هاى سابق جهادى مربوط جمعيت اسلامى بوده، علاوه کرد که هيچ کس و يا کشورى، حق و صلاحيت آن را ندارد که در مورد صلح با طالبان، بدون مشوره بامردم افغانستان تصميم بگيرد.

نور تاکيد نمود: "مردم، قربانى و تکاليف زياد را متقبل شده اند و حق دارند که در اين مورد تصميم بگيرند؛ اما هيچ کس ديگر نمي تواند در اين زمينه داورى نمايد و يا تصميم گيرنده باشد."

والى بلخ گفت که امريکا و يا هرکشور ديگرى که در اين زمينه تصميم مي‏گيرد، پاليسى و استراتيژى خودشان است و اگر منظور، آوردن صلح در افغانستان باشد، جداً بايد با مردم مشوره صورت بگيرد.

به باور وى، اگر با مردم مشورت نشود، صلح دايمى و بنيادى، صلحى که ديگرهيچ فرزند افغان کشته نشود و ديگر خونی در کشور جارى نشود، در افغانستان تامين نخواهد شد؛ مردم طرفدار صلحى هستند که به قيمت جان و مال شان تمام نشود.

موصوف با اشاره به لويه جرگه عنعنوى گفت که همه شاهد تدوير لويه جرگهء عنعنوى بودند، که در آنجا مردم نظريات شان ‏را باشرايط ارائه کردند، در مورد مذاکره با طالبان نيز نظر مردم شرط است.

والى بلخ گفت: "باهرکسی که مذاکره و يا صلح مي شود، بايد دستاوردهاى ده سال اخير که به بهاى خون مردم و کمک و حمايت جامعۀ جهانى به دست آمده است، به باد مسخره گرفته نشود و از آن حمايت شود."

عطا محمد نور در مورد صلح دولت با حزب اسلامى به رهبرى گلبدين حکمتيار گفت: وى به اين عقيده است هرطرفى که صادقانه از قانون اساسى حمايت کند و سلاح خود را برزمين بگذارد و در يک جامعهء قانونمند، قانون را بپذيرد و يک زندگى عادى داشته باشد و در بازى هاى انتخاباتى و فضاى باز و مصون، منحيث يک شهروند سهيم باشد، هيچ کسى صلح با آن را رد نمي‏کند.

با این وجود، کارشناسان با تأکید برجایگاه مردم و حفظ حقوق آنان در پیامد مذاکره و مصالحه، عدم تحقق این خواسته‏ها و حقوق را موانع عمده فراروی موفقیت پروسهء صلح می‏دانند.

این نگرانی ها تنها در داخل افغانستان ختم نمی شود بلکه نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نیز همواره ابراز نگرانی کرده اند تا مبادا حقوق بشر و آزادی های شهروندان افغانستان در این مذاکرات نادیده انگاشته شود.

کیت آلن رییس سازمان عفو بین المللی در پیامی اعلام داشته است، مذاکرات با طالبان جهت ختم جنگ در افغانستان نباید چشم پوشی هایی را از حقوق بشر در بر داشته باشد.

به گفته این عضو سازمان عفو بین المل، اول آن عده رهبران طالبان که دست شان به خون مردم افغانستان آغشته است، نباید عفو گردیده و معافیت حاصل نمایند.

به باور کیت آلن، در هر نوع مذاکره با طالبان باید، نقاط واضح و آشکار در مورد حقوق زنان، دختران، اقلیت های مذهبی و قومی موجود باشد. دوم اینکه حقوق این گروه ها  نباید تحت شعاع یک صلح نا معلوم قرار بگیرند. سوم، به طالبان نباید اجازه داده شود از فعالیت گروه های حقوق بشری، خبرنگاران، مدافعان حقوق زنان و کارمندان خیریه بین المللی، جلوگیری کنند.

این درحالیست که همین اکنون نیز وضعیت حقوق بشر در افغانستان چندان مطلوب نیست. محدودیت آزادی بیان و وجود فساد اداری در افغانستان زندگی شهروندان کشور را ناخوشایند ساخته است.

به این ترتیب، توجه به هرکدام از موانع داخلی در سطح خواسته‏های مردمی و تقاضاهای کشورهای هم‏جوار می‏تواند کمکی به روند صلح به شمار آمده و دورداشتن این نکات از چشم انداز مذاکره، تهدیدی فراروی پیروزی دراین عرصه به حساب می آید.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر