Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قطر؛ كوره راه ديگر

تهيه شده توسط محمدرضاگلکوهی
شنبه 03 جدي 1390 ساعت 11:00

قطر؛ كوره راه ديگر

در حالي‏كه حكومت افغانستان سعي دارد كه ابتكار مصالحه با طالبان را خود در دست داشته باشد، تلاش براي ايجاد دفتر نمايندگي اين گروه در قطر، چالش ديگري را در اين راستا خلق نموده است.

در قطعنامهء نشست بن دوم، پروسهء صلح با مدیریت افغاني مورد تأكيد قرار گرفت و پس از آن نيز متنفذان قومي و رهبران جهادي در ارگ رياست جمهوري برعدم مداخلهء مراجع خارجي در امر مذاكره با طالبان تصريح نمودند.

در همين حال، خبر ايجاد دفتر نمايندگي رسمي براي طالبان در قطر جديت بيشتري يافته و اين مسأله از سوي كاخ سفيد كه عمل رياست مبارزه با تروريزم و ايجاد صلح در افغانستان را برعهده دارد، مورد تأييد قرار گرفت. نه تنها اين امر، بلكه مذاكره‏هاي پيشين نيز از جانب دولت‏مردان ايالات متحده امريكا قابل پذيرش دانسته شد. گفته مي شود اين تلاش‏ها عمدتا از سوي ايالات متحده امريكا و آلمان صورت مي گيرد.

پرسش و هراس عمده از جانب حكومت افغانستان و افكارعمومي در كشور اين است كه جايگاه حكومت و مردم افغانستان در اين پروسه چگونه قابل تعريف است؟

حكومت افغانستان همواره بر محوريت حكومت افغانستان تأكيد داشته و خواسته‏های خود را در امر مذاكرات مهم مي داند.

زلمي رسول؛ وزير امور خارجه كشور مي گويد هر نوع مذاكره‏اي كه از سوي كشورهاي كمك كننده در رابطه به مسألهء مصالحه و مذاكره با طالبان صوردت مي‏گيرد بايد با هماهنگي دولت افغانستان انجام شود.

وزير خارجه كشور تاكيد مي‏كند هر نوع تلاش كشورهاي كمك كننده در راستاي گفت‏وگو و مذاكره با طالبان بدون هماهنگي و رهبري افغان ها موفق نخواهد بود.

در خبرنامه‏ء ریاست جمهوری نيز گفته شده است كه اگر در افغانستان شرایط برای ایجاد این دفتر مساعد نباشد، ترجیح داده می شود تا این دفتر در ترکیه و یا عربستان سعودی ایجاد شود. در اين خبرنامه آمده است كه این دفتر صرف برای گفتگو با مخالفان و پیش‏برد روند صلح ایجاد خواهد شد.

از سوي ديگر، جاوید لودین معاون وزارت امور خارجه اظهار داشت كه دفتر نمایندگی طالبان در قطر ایجاد نشده و گفت‏و‏گو در مورد ایجاد دفتری در قطر برای پیش‏برد مذاکرات صلح، ادامه دارد.

به گفتهء لودين مقام های قطر در مورد ایجاد دفتری که تسهیل کنندهء مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان باشد، با جانب افغانستان مشورت کافی نکرده‌اند.

هرچند گفته مي‏شود فراخواندن سفير افغانستان از قطر نيز به نحوي واكنشي در برابر اين عمل سياسي بوده است؛ اما معاون وزیر خارجه تاکید نمود که فراخوانی سفیر افغانستان از قطر، به رسم اعتراض نبوده؛ بلکه سفیر افغانستان از قطر به کابل فرا خوانده شده تا با او در مورد ایجاد یک دفتر تسهیل کنندهء مذاکره با طالبان در قطر و پیامدها و تاثیرات آن، مشورت شود.

در نهادهاي مربوط به مسألهء مصالحه و مذاكره در افغانستان نيز موضع واحدي وجود ندارد. در حالي‏كه واكنش حكومت افغانستان به اين مسأله مخالفت صريح را دربرداشته است، شوراي عالی صلح، از ايجاد اين دفتر استقبال نموده است.

محمد اسماعيل قاسم‏يار؛ مشاور بين المللي شوراي عالي صلح در يك مصاحبهء ويژه با راديو كليد با آن كه ايجاد نمايندگي طالبان را در افغانستان بهتر از قطر مي‏داند؛ اما وي مي گويد كه گشايش نمايندگي طالبان در قطر خواهد توانست دست اندازي‏هاي حكومت پاكستان را نسبت به كنترول طالبان كوتاه سازد.

گفته مي‏شود اين امر بيشتر مد نظر مسئولان امريكايي و آلماني بوده و دليل ديگر اين امر، سكونت درازمدت بيشتر مقامات طالبان در قطر دانسته شده است.

قاسميار درعين حالي‏كه به مسألهء عدم نفوذ پاكستان اشاره مي كند، مي‏افزايد: خواست شوراي عالي صلح اين است كه هر كشوري كه نمايندگي طالبان را در خاك خود ايجاد مي‏كند، بايد ماهيت و چگونگي آن معلوم باشد و درهماهنگي با دولت افغانستان ايجاد شود و زمينه را براي مذاكره و گفتگو با دولت مساعد سازد.

مشاور شوراي عالي صلح مسألهء سوء استفاده از سوي كشورهاي ميزبان مذاكره را يك امر عمده در اين پروسه مي داند. به باور وي بيشتر سران طالبان و اکثر گروه ‏های مسلح رهبری و فامیل های شان همانجا بوده اند. این که مهمان ناخوانده می خواند یا نمی خواند همه می‏دانند که میزبان صلاحیت زیادی بالای مهمان دارد.

قاسم‏يار، اين صلاحيت‏ها را در گذشته زمينه ساز بعضي از استفاده‏هاي ابزاري از مخالفان مسلح دانسته و مي افزايد كه به هراندازه كه بستر گفت‏وگو و مذاكره فارغ از تسلط و دست اندازي كشور ميزبان يا عوامل خارجي ديگر باشد، زمينه براي مذاكرهء بين الافغاني از سهولت بيشتري برخوردار بوده و پيشرفت خوبي نيزخواهد داشت.

به هرحال، درصورت موافقت حكومت افغانستان و جانب ديگر مذاكره كه طالبان است، ايجاد دفتر رسمي براي اين گروه در قطر تا چه اندازه خواهد توانست در امر مصالحه و تأمين ثبات در افغانستان مؤثر واقع شود؟

شماری از آگاهان امور سیاسی براین باوراند که داشتن یک آدرس مشخص برای طالبان می تواند نقش مهمي در زمینهء پيشرفت تلاش های صلح در افغانستان داشته باشد.

فاروق بشر؛ آگاه امور سياسي معتقد است كه تلاش‏هاي حكومت افغانستان از سال‏ها بدين‏سو به‏ دلیل مذاكره و گفت وگو با مخالفان دولت جريان داشته؛ اما به دليل دست اندازي و مداخلهء كشورهاي همسايهء افغانستان اين تلاش‏ها موفقيتي را به دنبال نداشته است.

درعين حال، آگاهان امور بر ضرورت هماهنگي حكومت و دولت افغانستان با جامعهء جهاني در خصوص مصالحه و مذاكره با مخالفان مسلح دولت و مشخصا طالبان تأكيد مي ورزند.

فاروق بشر تصريح مي كند: تا زماني‏كه دولت افغانستان يك استراتيژي مشخص با همكاري جامعه جهاني و بخصوص ايالات متحده امريكا روي چگونگي مصالحه با مخالفان نداشته باشد، آوردن صلح  و ثبات در كشور ناممكن است.

به اعتقاد اين كارشناس سياسي دولت افغانستان بايد در امر مذاكره با نهادهاي بين‏المللي هماهنگ حركت نمايد تا پيامد آن پيروزمندانه تبارز يابد. وي تصريح مي كند: آوردن صلح در افغانستان بسیار مفید است، ولی باید یک استراتیژی مشخص داشته باشیم که با چه کسی در کدام مرجع و چطور صحبت می کنیم؟ آیا سازمان ملل‏متحد، ناتو و امریکا هم شریک باشد یانه؟ چرا تا زمانی‏که آنها حضور نداشته باشند هر برنامه را که اختیار کنیم جنبهء عملی نخواهد داشت؛ زیرا این نیروها به موافقت سازمان ملل متحد به این کشور آمده و موضع شان از دولت افغانستان بهتر است.

از جانب ديگر، آگاهان امور به همان اندازه كه هماهنگي ميان حكومت افغانستان و جامعه جهاني را يك امر لازم در پيش‏برد گفت‏وگوها مي‏دانند، تفاهم با حكومت پاكستان را نيز يك مسألهء مهم مي شناسند.

نجيب محمود؛ استاد پوهتنون كابل مي گويد كه بدون تفاهم و هماهنگي حكومت پاكستان و حمايت جامعهء جهاني در خصوص چگونگي مذاكره و گفتگو با گروه طالبان اين پروسه مشكل ساز خواهد شد.

اين استاد پوهنتون اظهار مي‏دارد كه اگر جامعه جهاني از ايجاد نمانيدگي طالبان در قطر حمايت كند اين بدان معناست كه در سطح بين المللي توافقاتي شكل گرفته كه طالبان بايد وارد نظام شوند. بااين وصف، به باور وي اگر قناعت پاكستان دراين خصوص فراهم نشود، اين كشور تلاش خواهد كرد تا گروه ديگري از ميان گروه هاي افراطي را وارد افغانستان نموده و حركت‏هاي تخريبکارانه را سازماندهي خواهد كرد.

به باور استاد محمد اگر قرار باشد که با طالبان مذاکره صورت گیرد باید قناعت پاکستان فراهم گردد در غیر آن اگر روی یک سلسله دلایل از پاکستان جدا شوند فردا گروه های دیگری سر بلند خواهد کرد، فردا مثلا گروه لشکر جنگوی سر بلند خواهد نمود، چنانچه مسئولیت حملات اخیر را پذیرفته است و باید در هر نوع مذاکره قناعت پاکستان فراهم و زمینه تفاهم و همکاری های اقتصادی منطقوی جستجو گردد تا قناعت همه فراهم شود وصلح پایدار به وجود آید.

درعين حال، تعداد ديگري از كارشناسان گفت‏وگوي مستقيم با حكومت پاكستان را به نحوي كه آنان طرف مذاكره باشد، براي افغانستان خطرناك مي خوانند.

استاد حبيب الله رفيع؛ آگاه امور سياسي هر نوع مذاكره و گفتگو با گروه طالبان را نسبت به مذاكره و گفتگو با حكومت پاكستان بهتر دانسته مي گويد كه مذاكره با حكومت پاكستان منافع آن كشور را تامين خواهد كرد و براي افغان‏ها خطرناك است.

اما ضعف دولت افغانستان در موضع گیری برای مذاکرات در این چند ساله به طور بسیار مشهودی دولتمردان را سردرگم ساخته است به طوری که به باور استاد رفیع همیشه از یک موضع متزلزل مذاکرات صلح صورت می گیرد: همین یک سال پيش دولت افغانستان زمانی از ترکیه، گاهی از قطر و عربستان تقاضا می نمود که آدرس طالبان را برایش مشخص سازند، ولی بعد از کشته شدن ربانی دولت افغانستان متوجه کشور پاکستان شده و می گوید که با طالبان نه بلكه با پاکستان صحبت می کند.

وي تصريح مي‏كند: مذاكره با حکومت پاکستان به نفع افغانستان نیست؛ زیرا این کشور اهداف طولانی مدت و مغرضانه ای در افغانستان دارد و هر نوع مذاکره با آنها علیه منافع کشور خواهد بود، ولی تقاضا های طالبان افغانی بوده و می‏شود که از آن به نفع افغانستان استفاده نمود.

اين تلاش‏ها درحالي انجام مي شود كه تا هنوز گروه طالبان به صورت رسمي ايجاد دفتر نمايندگي قطر را مورد تأييد قرار نداده است.

ذبيح الله مجاهد سخنگوي طالبان، در مورد گزارش تازه پخش شده ای مبنی بر گشایش دفتر سیاسی برای آنها در قطر عکس العمل نشان نداده و در اين باره از دادن اطلاعات خود داري كرده است. به هر ترتيب، تمام اين تلاش‏ها زماني نتيجه خواهد داد كه هماهنگي لازم ميان اطراف ذيدخل در قضيه به وجود آمده و جانب‏هاي مذاكره نيز حاضر به گفت‏وگو در كشور ديگري غير از افغانستان شوند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر