Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تلاش مذبوحانهء دشمنان افغانستان

تهيه شده توسط محمدرضا گلکوهی
شنبه 19 قوس 1390 ساعت 10:52

تلاش مذبوحانهء دشمنان افغانستان

حمله‏ های مرگ‏بار انتحاری در روز عاشورا در تاریخ افغانستان بی سابقه بوده و میزان تلفات آن نیز در تاریخ حملات انتحاری، پیشینه‏ نداشته است.

مردم افغانستان با اعتقاد راسخ به قیام عاشورا و نهضت حضرت امام حسین (ع) همه ساله سالگرد این نهضت بزرگ را گرامی داشته و پیروان مذاهب شیعه و سنی به انواع مختلف یاد و خاطره‏ء شهدای کربلا را گرامی می دارند.

ایمان به عاشورا و حرکت ضد استبدادی امام حسین که در برابر انحراف مسیر خلافت اسلامی انجام شد، شیعه و سنی نمی شناسد و تمام مردم افغانستان به پیروی از اهداف و انگیزه‏های این حرکت، روزعاشورا را یک روز مقدس دانسته و از آن یکپارچه تجلیل می کنند.

با این وجود، پس از حادثه‏ء خونین روز عاشورا در سه شهر بزرگ کابل، قندهار و مزارشریف که منجر به کشته شدن نزدیک به صد نفر و زخمی شدن صدها تن گردید، اولین پرسشی که به وجود آمد این بود که این کار ناجوانمردانه و غیر اسلامی، تلاش مذبوحانهء چه کسانی است؟

همانگونه که کسی جرئت به عهده گرفتن این حمله‏ها را به خود نداد، مردم نیز به این باورند که سازماندهی این حمله در داخل افغانستان صورت نگرفته و هیچ کسی به خویشتن اجازه نمی دهد که در چنین روز بزرگ و مورد اعتقاد تمام فرقه‏های اسلامی خون صدها مسلمان را به زمین بریزد.

محمدالله که یکی بستگان دورش در این حادثه جانش را از دست داده است، براین باور است که این عمل غیرانسانی تلاشی است از بیرون مرزهای افغانستان، که برای دور ساختن پیروان مذاهب افغانستان صورت گرفته و سعی می گردد تا اختلاف‏های مذهبی را در کشور دامن بزند.

با این حال، به باور مردم و آگاهان امور، این هدف در پیامد این حمله‏های مرگ‏بار به دست نخواهد آمد.

فریداحمد، از ساکنان شهر کابل که از مشاهده‏ء صحنه‎های هولناک حملهء انتحاری در مقال زیارت ابوالفضل در کابل، به شدت متأثر است، این حمله را کار عناصری از بیرون افغانستان می داند که نمی خواهند این کشور روی آرامش را دیده و امنیت و اتحاد در میان مردم آن حاکم گردد.

محمدعلی فیاض؛ از کارشناسان امور دینی و روحانی اهل تشیع نیز با تأیید این گفته‏ها معتقد است که کشتن افراد عزادار و مسلمان در روز عاشورا که یک روز مقدس در نزد تمام مسلمانان به حساب می آید، در هیچ فرقه‏ء اسلامی جایز نبوده و هیچ مسلمانی به خود اجازه نخواهد داد تا چنین عمل زشت و وقیحانه را در چنین روز مبارک مرتکب شود.

به باور وی، این عمل را هیچ مسلمانی از داخل افغانستان انجام نخواهد داد؛ لذا می توان گفت که این جنایت، از جانب دشمنان مردم افغانستان و به هدف ایجاد اختلاف، ناامنی و وحشت انجام شده است.

بنابراین، همگان با جرئت تمام براین باور اند که کشتن به دلایل مذهبی، در افغانستان از سوی مردم این کشور حمایت نمی شود.

هرچند تا هنوز شواهد موثقی در دست نیست اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان بلافاصله پس از وقوع این انفجار با نشر اعلامیهء این حمله را محکوم نموده و کشتن در روز عاشورا را کار دشمنان افغانستان دانسته است.

حمله‏های انتحاری مرگ‏بار روز عاشورا در سه شهر کشور از سوی رییس جمهور، دفتر یوناما در کابل، و تعداد زیادی ازنهادهای مختلف سیاسی، مدنی و فرهنگی داخل و خارج کشور محکوم گردید و کشورهای اسلامی و غیراسلامی نیز آن را نکوهش نمودند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که قرار بود شام روز سه شنبه (۶ دسامبر) رهسپار بریتانیا شود، سفر خود را به این کشور لغو کرده و به افغانستان بازگشته است.

حملات روز عاشورا در کابل، مزار شریف و قندهار تلفات بی سابقه‏ء را در پی داشت. در کابل یک انفجار انتحاری در زیارتگاه حضرت ابوالفضل، یکی از مزدحم ترین زیارتگاه‏های کابل، که در مرکز شهر موقعیت دارد، منجر به کشته شدن ۵۴ نفر و زخمی شدن ۱۶۴ تن دیگر شد که احتمال افزایش تلفات نیز متصور است.

در انفجار دیگری در مزار شریف نیز شش عزادار کشته و نزدیک به ۲۰ نفر دیگر زخمی شده اند. یک حادثهء دیگر در شهر قندهار در جنوب کشور پنج نفر را زخمی ساخت.

درهمین حال، بسم الله محمدی، وزیر داخلهء کشور پس از این انفجار در یک نشست خبری حضور یافت و گفت که این حادثه زمانی روی داد که گروهی از عزاداران از این زیارتگاه خارج شده و گروهی دیگر قصد ورود به آن را داشتند.

جنرال عبدالظاهر، رئیس تحقیقات جنایی پولیس کابل نیز اظهار داشت که احتمال دارد فرد بمب‏گذار به همراه گروهی از عزاداران از جنوب کابل (ولایت لوگر) به این زیارتگاه آمده باشد.

درحالی‏که در یک اطلاعیه ریاست جمهوری آمده که حامد کرزی این حملات را کار کسانی دانسته که دشمن اسلام و افغانستان هستند و قصد دارند آرامش مردم این کشور را برهم بزنند؛ شورای علمای شیعه افغانستان نیز از مردم خواست  تا آرامش خود را حفظ کنند و از هر کاری که باعث دامن زدن به اختلافات شود، خودداری کنند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، این حمله را محکوم کرده و گفته است حمله به غیرنظامیان در روز عاشورا هیچ دلیلی ندارد. دفتر فرستاده ویژه سازمان ملل در کابل همچنان گفته که با سازمان دهندگان چنین حملات خونین باید "برخورد حسابی" صورت گیرد .

جنرال جان آلن قومندان عمومی نیروهای بین المللی و سیمون گاس نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان نیز این حملات را به شدت محکوم کرده اند.

درحالی‏که موجی از محکومیت‏ها علیه این حمله‏های خونین ادامه دارد، مردی که خود را سخنگوی یک گروه افراطی موسوم به لشکر جنگوی العالمی معرفی کرده، درتماس با دفتر بی بی سی درپاکستان گفته است که گروه وی حملات انتحاری کابل را انجام داده است.

خبرنگاران می گویند، لشکر جنگوی العالمی یک گروه کوچک ناشناخته شده است که درمناطق قبیله نشین پاکستان فعالیت می کند و شاخه ای از گروه به شدت تندروی لشکرجنگوی پاکستان می باشد که با طالبان پاکستانی والقاعده ارتباط دارد.

لشکر جنگوی که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده، به ضد شیعه بودن معروف است و بارها اهل تشیع را در پاکستان هدف حملات خونین خود قرارداده است.

در همین حال، وزیر داخله در کنفرانس خبری خود گفت که قرار بوده است که در روز عاشورا چندین راکت پرتاب شود و در چند محل انفجار صورت بگیرد، اما نیروهای امنیتی از این حوادث جلوگیری کردند و چند تن را در این مورد دستگیر کرده اند.

بسم الله محمدی گفت که قرار است پس از تحقیقات از این افراد، جزئیات بیشتری در این مورد انتشار یابد و آنها خود هم در رسانه ها نشان داده خواهند شد.

هرچند به لحاظ ترکیب مذهبی در افغانستان، بیشترم مردم سنی مذهب اند؛ اما تمام سنی های افغانستان احترام عمیق و جدی به حضرت حسین و قیام عاشورا دارند.

حیات الله، مرد 38 ساله و پیرو مذهب حنفی که در روز عاشورا مشغول توزیع شربت و شیر بود، به محض شنیدن این خبر، به شدت متأثر شده و اظهار داشت: چنین عملی از نظر هر مسلمانی مردود بوده و مخالف با دستورهای اسلامی می باشد.

به گفتهء وی، سنی های افغانستان روز عاشورا را گرامی می دارند، آنها در این روز نذر می کنند و به زیارت اهل قبور می روند. مناظر جمعیت در شهدای صالحین و سایر قبرستان‏ها به خوبی شاهد ایمان و اعتقاد پیروان مذهب اهل سنت به این آیین دینی می باشد.

آگاهان امور، نبود تعصب مذهبی در خصوص انجام مراسم دینی را یک امر نیکو در افغانستان می دانند که این مسأله مانع از انجام چنین حمله‏ها خواهد شد.

امان الله جوادی، از علمای اهل تشیع می گوید: رویکرد مردم نسبت به پیشوایان مذهبی، در افغانستان چیزی است که این کشور را از کشورهای همسایه اش از جمله پاکستان متمایز می سازد. در پاکستان گروه هایی هستند که به کشتن فرقه های مذهبی دیگر افتخار می کنند و رسما مسئولیت قتل هایی با انگیزه های مذهبی را عهده می گیرند.

به هرحال، مردم افغانستان؛ اعم از شیعه و سنی خواهان تحقیق و پیگیری جدی این حادثه بوده و شناسایی عاملان و سازماندهندگان آن را یک ضرورت جدی می دانند.

هرچند نهادهای امنیتی همواره از ایجاد تدابیر شدید امنیتی در چنین‏ روزهایی سخن می گویند؛ اما در روز حادثه نیز تعدادی از شاهدان عینی از عدم تدابیر جدی و نبود سیستم بازرسی و تلاشی در محل زیارتگاه ابوالفضل شکایت داشتند.

به هرترتیب، با آن که هراس جدی از وجود تنش مذهبی در پی این حمله کم‏تر متصور است، لزوم تحقیق پیرامون این حادثه یک ضرورت انکار ناپذیر به شمار می رود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر