Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افغانستان قربانی تنش

تهيه شده توسط محمدرضا گلکوهی
شنبه 12 قوس 1390 ساعت 10:13

افغانستان قربانی تنش

حملهء مرگبار ناتو بر مناطق قبایلی پاکستان که منجر به مرگ 24 تن گردید، دور جدیدی از تنش‏ها را در منطقه رقم زد و جغرافیای آشوب خیز افغانستان را نیز متأثر ساخت.

کارشناسان تأثیر این تنش‏ها میان دوستان استراتیژیک (امریکا و پاکستان) را که هر از گاهی رابطه دوستی شان را برهم زده و به دشمنی مبدل می سازد، بر افغانستان ناگوار ارزیابی می کنند.

به باور آنان ابزارهای فشار پاکستان بر نیروهای ناتو به رهبری امریکا بر قلمرو افغانستان به لحاظ امنیتی و اقتصادی تأثیر گذاشته و فرایند تأمین امنیت را دچار سکتگی خواهد کرد، آن گونه که در مسدود ساختن مسیر انتقال تدارکات ناتو از مسیر پاکستان به افغانستان این امر به اثبات رسید.

محمدرضا خوشک وطن دوست؛ نماینده مردم هرات در ولسی جرگه بر این نظر است که هرگونه تنش میان کشورهای غربی و پاکستان باعث خواهد شد تا آسیب آن به افغانستان برسد و این امر بهانه‏ی باشد، برای ایجاد اخلال بیشتر از جانب پاکستان در قلمرو افغانستان.

به اعتقاد این عضو ولسی جرگه، باید جامعه جهانی و در رأس آن ایالات متحده امریکا کوشش نمایند تا حکومت پاکستان را بر اعمال فشار از طریق قانونی و بدون ایجاد نزاع و جنگ متقاعد سازد، تا پیامدهای آن بر افغانستان و منطقه، آسیب وارد نکند.

هر چند تعدادی از مردم افغانستان خواهان وارد آمدن فشار بر کشور پاکستان جهت خشکاندن ریشه‏های تروریزم در این کشور می باشند؛ اما عده‏ء دیگری اعمال فشار نظامی را باعث ایجاد ذهنیت منفی نسبت به پاکستان در داخل خاک پاکستان دانسته و آن را موجب گسترش حوزهء نفوذ گروه‏های خشونت گرا در ذهنیت تعداد دیگری از مردم پاکستان می‏دانند.

به اعتقاد آنان این امر وسیله یی برای گروه‏های افراطی می گردد تا تبلیغات ضد غربی و امریکایی شان را بیشتر از پیش دامن زده و احساسات مردم را علیه نیروهای غربی در افغانستان تحریک نمایند.

احمد شعیب؛ محصل پوهنتون کابل براین نظر است که فشار نظامی بر پاکستان از یک سو باعث واکنش سرسختانه‏ء این کشور در برابر کشورهای غربی در افغانستان گردیده و پیامدهای مخرب را در پی خواهد داشت و از سویی نیز موج ضد امریکایی را در پاکستان دامن خواهد زد.

وی، حمله‏های راکتی پاکستان بر نقاط مرزی افغانستان در ولایت‏های کنر و جلال آباد را که در واکنش به حمله‏های طیارهء بدون سرنشین امریکایی در ماه‏های گذشته صورت گرفته بود، یکی از این پیامدها می داند.

این امر درخصوص حملهء 27 نوامبر نیز صادق است؛ زیرا این حمله عامل تحریک احساسات مردم پاکستان گردید و در شهر کراچی هزاران نفر با تظاهرات گسترده به اعتراض پرداختند.

آنان اقدام به آتش زدن بیرق ایالات متحده امریکا نموده و این امر ذهنیت ضد امریکایی را در پاکستان گسترده‏تر ساخت. همچنین پاکستان در واکنش به این مسأله اعلام نمود که در نشست بن دوم با محور حل قضیه افغانستان شرکت نخواهد کرد، درحالی‏که جاوید لودین؛ معاون سیاسی وزارت خارجه، جایگاه پاکستان در این نشست را مهم ارزیابی نمود.

با این وصف، کارشناسان عدم شرکت پاکستان به نشست بن دوم را نوعی عقب نشینی تکتیکی می پندارند و حمله بر خاک پاکستان را وسیله ‏ای برای این سوء استفاده می دانند.

آنان این امر را نوعی بهانه جویی از جانب پاکستان در جهت ایجاد شکاف عمیق‏تر در دیوار امنیتی و ثبات افغانستان تلقی می کنند.

شامحمود نوری؛ آگاه امور روابط بین الملل براین نظر است که حمله بر مناطق قبایلی پاکستان بهانه‏ء برای عدم شرکت این کشور در نشست بن دوم می باشد؛ زیرا این نشست برای افغانستان سرنوشت ساز بوده و به امنیت افغانستان در آینده سخت تأثیر گزار خواهد بود.

به باور وی به این دلیل پاکستان به دنبال بهانه جهت ایجاد اخلال در روند تأمین امنیت در افغانستان می باشد که ثبات در این منطقه باعث خواهد شد تا پاکستان به آسیب‏های درونی اش دامن زده شود و ریشهء بسیاری از اختلاف سرحدی مورد پیگیری قرار گیرد.

به اعتقاد نوری، هر چند فشار نظامی آخرین راه حل معضل تروریزم در خاک پاکستان است؛ اما این امر موجب نمی‏شود تا پاکستان از شرکت در نشست‏های تأثیرگزار برای افغانستان امتناع ورزد.

در مجموع آگاهان امور تأکید بیشتری بر اعمال فشارها از طریق گزینه‏های غیرنظامی بر پاکستان جهت مبارزه با تروریزم در خاک این کشور دارند.

به اعتقاد آنان مهم‏ترین مسأله در این خصوص ایجاد اعتماد همه جانبه میان نیروهای ناتو، قوای امنیتی افغانستان و پاکستان درخصوص مبارزهء یک دست و هماهنگ در راستای محو تروریزم می باشد.

شهنواز تنی؛ کارشناس مسایل سیاسی معتقد است که جامعه جهانی در طول ده سال گذشته نتوانسته، یک جبهه‏ء هماهنگ اجرایی مشترک در منطقه ایجاد نموده و این تیم مشترک را در جهت جنگ با گروه‏های تروریستی در افغانستان و پاکستان سازماندهی نماید. به اعتقاد این کارشناس مسایل سیاسی، اگر چنین ناهماهنگی در آینده نیز رخ دهد، فضای موجود سیاسی بیش از پیش تنش آلود شده و ضرر این تنش بیشتر از هرجایی به افغانستان خواهد رسید.

از سوی دیگر، آگاهان امور براین باورند که در صورت اعمال فشار نظامی بر پاکستان، حاکمان این کشور به قدرت‏های رقیب امریکا در منطقه توسل خواهد جست و عکس العمل آنان در برابر ایالات متحده امریکا را بر خواهد انگیخت. چنانچه در خصوص حمله بر پوسته های پاکستان، چین نیز واکنش شدیدی نشان داد.

لی یانگ جو؛ سخنگوی وزیرخارجهء چین ضمن این که خواستار عدم تکرار چنین حملات در خاک پاکستان شد، از ناتو خواست تا در این خصوص تحقیق جدی نموده و این مسأله را مورد پیگرد قرار دهد. حکومت چین ابراز این نگرانی را بیشتر در راستای اعلام همدردی با متحد استراتژیک خویش؛ پاکستان بیان داشت.

احمد مختار پدرام؛ آگاه امور و گزارشگر خبرگزاری بخدی، هرگونه ایجاد تنش و فشار نظامی بر پاکستان را ابزاری می داند که در راستای ترویج سیاست خشونت در منطقه و بهانه جویی عوامل منطقه‏یی که خواهان گسترش حوزه نفوذ ایالات متحده در منطقه نمی باشند.

وی واکنش چین را نیز در همین راستا مورد تحلیل قرار داده می گوید: به هیچ وجه نمی توان از قدرت چین در منطقه چشم پوشی نموده و حضور و نفوذ این کشور را در منطقه انکار نمود. به این دلیل لازم است تا واکنش چین در این خصوص جدی تلقی شود و این معنا را از آن برداشت کرد که چین کم کم به دنبال رقابت با امریکا در منطقه است.

کارشناسان افغان، تنش‏های موجود را به نحوی موجب ایجاد جو ضد امریکایی در پاکستان و منطقه می دانند، که سایه‏های آن در افکار عمومی جامعه افغانستان نیز فراگیر خواهد شد. آنان این امر را عامل کندی روند امضای سند استراتژیک میان ایالات متحده امریکا و افغانستان می دانند.

عبدالعظیم میثم؛ کارشناس مسایل سیاسی بر این عقیده است که مخدوش ساختن فضای سیاسی در شرایط حاضر میان امریکا و پاکستان به سود کسانی تمام خواهد شد که حضور امریکا را در منطقه، در راستای گسترش هژمونی این کشور در منطقه تفسیر نموده و امضای سند استراتژیک با ایالات متحده از جانب افغانستان را موجب افزایش تنش می دانند.

به اعتقاد وی، این مسأله تیغ مخالفان امضای سند استراتژیک را نیز تیزتر نموده و بهانه جویی آنان را افزایش خواهد داد.

به هرحال، نیروهای ناتو و مقام‏های سفارت امریکا در افغانستان نیز این حمله را مایهء تأسف خوانده و قول تحقیق پیرامون آن را داده اند.

با این وجود، پرسش اصلی این است که در نهایت، راه متقاعد ساختن پاکستان جهت ریشه کن ساختن پایه‏های تروریزم در این کشور چه خواهد بود؟

تأکید کارشناسان، بیشتر بر اعمال فشار دپلوماتیک بر سیاست‏مردان پاکستان و ایجاد یک صف نیرومند و هماهنگ در برابر موج گروه‏های افراطی و تروریستی در پاکستان می باشد.

شامحمود نوری، تصریح می کند که متقاعد ساختن پاکستان و قدرت‏هایی مثل چین که ادعای اتحاد با این کشور را دارند، براین مسأله که موج خشونت گرای کنونی در پاکستان، به سود هیچ کسی نیست، پیمودن راه مبارزه با تروریزم را تا حدودی آسان ترخواهد ساخت.

به اعتقاد وی این امر از طریق دیالوگ و مذاکره پیرامون این موضوع به شکل بهتری قابل حل خواهد بود تا اجرای طرح‏های حملهء نظامی، آن هم بدون هماهنگی که موجب کشتار افراد زیادی گردد.

به باور کارشناسان، اگر روند روابط میان امریکا و پاکستان مجرای دپلوماتیک خویش را باز نیابد و در مسیر درست و دپلوماتیک آن هدایت نگردد، نتایج زیان باری را در منطقه، جهان و بخصوص افغانستان در پی خواهد داشت.

به این دلیل، پیشنهاد کارشناسان بر این مسأله است که باید پیرامون حملهء اخیر بر پاکستان، تحقیق همه جانبه و شفاف صورت پذیرد و زمینه‏های مشارکت حکومت این کشور در روند مبارزه با تروریزم و تأمین امنیت در منطقه به صورت مسالمت آمیز و دپلوماتیک فراهم گردد. درغیر آن، پیامد آن در راستای مبارزه با تروریزم نه تنها باعث کسب دستاورد نمی گردد، بلکه برآیند معکوس داده و مسیر مبارزه با خشونت را در این کشور، صعب العبور خواهد ساخت که گذر از آن به آسانی میسر نخواهد شد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر