Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

موافقت لویه جرگه با پیمان استراتیژیک

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 30 عقرب 1390 ساعت 16:12

موافقت لویه جرگه با پیمان استراتیژیک

لویه جرگه عنعنوی با موفقیت سیاسی رییس جمهور رییس کرزی خاتمه یافت و 2000 تن از شرکت کنندگان جرگه با جابجا شدن در 40 کمیته کاری با انعقاد پیمان استراتیژیک بین افغانستان و امریکا موافقت کردند.

در قطعنامه پایانی جرگه مشورتی که توسط صفیه صدیقی سخنگوی این جرگه و محمد علم ایزدیار منشی جرگه قرائت شد، شرکت کنندگان نه تنها موافقت خود را با انعقاد قرارداد همکاری های استراتیژیک بین افغانستان و امریکا اعلام کردند بلکه در یکی از ماده های این قطنامه آمده است که مدار اعتبار آن ده سال و قابل تمدید نیز می باشد.

بر اساس این قطعنامه دولت امریکا باید خواسته های دولت افغانستان شامل کمک به استقرار ثبات، ختم عملیات شبانه، تلاشی نکردن خانه ها و نداشتن زندان در افغانستان را تامین کند.

شرکت کنندگان در جرگه از ادامه روند مصالحه با طالبان و مخالفان مسلح دولت نیز حمایت کردند. مردم نیز به این امید هستند که این جرگه سرآغازی برای صلح در کشور باشد و به ثبات در افغانستان کمک کند. آیا این خواست مردم برآورده خواهد شد و یا خیر؟

علیرغم اینکه پیش از برگزاری جرگه، برخی از سیاستمداران به آن مخالفت نشان دادند و بحث هایی در مورد قانونی بودن یا نبودن آن مطرح کردند، این جرگه که به  تاریخ 25 عقرب برگزار شده شامگاه 28 عقرب با صدور  قطعنامۀ ٧٦ ماده ای خاتمه یافت.

رييس جمهور کرزی در سخنرانی اختتامیه خویش به اعضای جرگه، پيشنهادات شرکت کنندگان  جرگه را جامع خوانده، گفت که دولت در پرتو مشوره هاى اعضاى جرگه اقدام خواهد کرد.

حامد کرزى علاوه کرد که اعضاى جرگه،در قطعنامۀ ٧٦ ماده يى که  کردند، نسبت به پيشنهادات دولت، شرايط  بيشتر و سخت ترى را براى عقد پيمان استراتیژيک  افغانستان با امريکا و مصالح ملى پيشکش کرده اند.


شروع هیجانی:

با تام اینها با توجه به ذهنیت مثبت و منفی در برابر لویه جرگه از یک سو و فضای موجود در لویه جرگه از سوی دیگر، این جرگه حرف های زیادی دیگری نیز برای گفتن داشت.

می توان گفت جرگه شروع هیجانی داشت. رئیس جمهور کرزی، سخنانی را مطرح کرد که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت. رئیس جمهور کرزی، افغانستان را شیر خواند و گفت که هر سیاستی که در رابطه به افغانستان اتخاذ می شود، باید با محوریت افغان ها باشد.

کامران حق نگر، از کارشناسان حقوق به این نظر است که در جریان افتتاح لویه جرگه و از سخنرانی رئیس جمهور و سپس اظهارات رئیس لویه جرگه، این واقعیت بسیار آشکار به اثبات رسید که در نزد اکثریت افغان ها به شمول سیاستمداران، این باور به وجود آمده است که باید از حالت وابستگی به فشارهای منطقوی تحمیل شده از سوی همسایگان خارج شد و در اتخاذ سیاست های اساسی باید با گسترش روابط سیاسی، جایگاه بهتری پیدا کرد.

به گفته حق نگر، رئیس جمهور به صورت بسیار واضح و آشکار در افتناح جرگه عنعنوی در کابل گفت که در صورت تثبیت و تامین منافع افغانستان در پیمان استراتیژیک با امریکا، ایالات  متحده امریکا می تواند در افغانستان تاسیسات نظامی داشته باشد. این اظهارات آقای کرزی نشان دهنده این است که افغانستان در نظر دارد در عرصه بازیگری در صحنه سیاسی منطقه ای و بین المللی، گام بلندتری را بردارد و خود را از در سایه قرار داشتن همسایگان خارج کند.

به گفته وی، نکته مثبت دیگر در گفته های کرزی اطمینان منطقی وی به همسایگان بود. کرزی تاکید کرد که پیمان استراتیژیک با امریکا یا سایر کشورهای جهان، به هیچ عنوان به معنای جواز استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر محسوب نمی شود.

محمد حسین منیر عضو انجمن مطالعاتی و تحقیقاتی افغانستان نیز به این نظر است که شفاف گویی رئیس جمهور در خطاب به شرکت کنندگان لویه جرگه مشورتی مبنی بر اینکه امضای پیمان استراتیژیک با امریکا به سود افغانستان است و باعث می شود تا افغانستان از حمایت های این کشور در عرصه های اقتصادی و تجهیز اردوی خود بهره مند گردد، یکی از نکات مثبت جرگه مشورتی کابل بود که می توان آن را مهم شمرد.

به باور وی، سیاستمداران افغانستان باید خارج از فشار کشورهای همسایه، نفع و ضرر افغانستان را در نظر بگیرند. وی همچنین می گوید:" سخنان رئیس لویه جرگه مبنی بر اینکه فشارهای منطقوی باعث شده تا افغانستان در پی انعقاد پیمان های همکاری های استراتیژیک با کشورهای قدرتمند جهان باشد، نشان می دهد که افغانستان در سی سال اخیر با سیاست های سودجویانه همسایگان خود روبرو بوده است."

به گفته وی، همین سبب می شود تا افغانستان خود را ملزم ببیند که با انعقاد قرارداد همکاری با کشورهای تاثیرگذار بر سیاست گذاری های عمومی جهان، به توانمندی لازم برای برابری در سیاستگذاری های منطقه ای دست پیدا کند.


تقسیم به گروپ ها

جرگه بعد از افتتاح و سخنرانی رئیس جمهور، رئیس و معاونان خود را انتخاب کرد و اعضای جرگه سپس به 40 کمیته کاری تقسیم شدند.

نکته قابل توجه در شماره گذاری کمیته های جرگه عنعنوی این بود که اعضای این جرگه حاضر نشدند تا در کمیته 39 عضو شوند. از این رو جرگه عدد 39 را از کمیته های خود حذف و به جای آن عدد 41 را اضافه کرد. در واقع اعضای جرگه به 41 کمیته کاری تقسیم شدند که شمار واقعی آن 40 کمیته بود.

حذف عدد 39 از سوی دست اندرکاران جرگه مورد توجه رسانه ها و مردم قرار گرفت. گل احمد سپاس محصل سال چهارم پوهنحی زمین شناسی پوهنتون کابل، نسبت به این حساسیت معترض است و می گوید، که این کار باعث می شود تا نظر عموم مردم نسبت به عدد 39 منفی شود.

وی می گوید:" نمایندگان جرگه عنعنوی نباید نسبت به کمیته 39 حساسیت نشان می دادند. اکنون این کار باعث می شود تا نگاه خرافی به عدد 39 جدی تر شود و این باعث به وجود آمدن مشکل در آینده حتا در شماره های موبایل یا بلاک منازل و غیره خواهد شد."


جرگه و مخالفت ها:

جرگه در حالی برگزار شد که تعدادی نسبت به آن ابراز مخالفت کرده و از اشتراک در آن خود داری کردند. ائتلاف تغییر و امید به رهبری داکتر عبدالله عبدالله  در گردهمایی تحت نام کنفرانس تحلیل و بررسی پیامد های لویه جرگه عنعنوی، با برگزاری این جرگه ابراز مخالفت کردند.

داکتر عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف تغییر و امید و در این گردهمایی، تدویر این جرگه را خلاف قانون خوانده گفت:" بحث پیرامون سند روابط استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده و مصالحه با مخالفان مسلح دولت به عنوان مسایل کلان ملی ، تنها از صلاحیت های شورای ملی افغانستان است و مطرح نمودن آن در لویه جرگه عنعنوی در واقع قانون شکنی از جانب حکومت  و مداخله در امور شورای ملی کشور است."

وی همچنین عنوان کرد که این جرگه جنبه قانونی ندارد و برخلاف قانون اساسی افغانستان دایر می شود و اهدافش کاملاً مغشوش و پنهانی است و فیصله های که در این جا صورت می گیرد فیصله های مورد قبول مردم افغانستان نخواهد بود.

احمد بهزاد عضو و نایب رئیس دوم ولسی جرگه نیز در مخالفت با این جرگه گفت که رئیس جمهور حامد كزري مي خواهد با امضاي پيمان استراتيژيك يك نوع معاملهء را با امريكايي ها روي تمديد زمان رياست جمهوری نمايد.

اما رئیس جمهور کرزی این ادعا را در روز برگزاری لویه جرگه رد کرد و گفت که در جرگه فقط دو موضوع همکاری با ایالات متحده و صلح با طالبان مطرح می شود و هیچ موضوع دیگری در اجندای جرگه شامل نخواهد شد.

از طرف دیگر نمایندگان حکومتی مشروعیت این جرگه را به ماده 110 قانون مستند ساخته و برگزاری جرگه را جزیی از صلاحیت‏های رییس جمهور می دانند. اسماعیل قاسم‌یار، رییس لوی‌جرگه تصویب قانون اساسی در سال 1382 و عضو رهبری شورای عالی صلح بر این باور است که نظر به مواد قانون، رییس جمهور می‌تواند برای تصمیم‌گیری در مسایل مهم کشوری به آرای مردم رجوع کند؛ اما این مراجعه به آرای مردم تنها جنبه‌ء مشورتی دارد نه مشروعیت اجرایی.

ماده 110 قانون اساسی، لویه جرگه را عالی ترین مظهر اراده مردم افغانستان دانسته و اعضای آن را به ترتیب، متشکل از تمامی اعضای شوارای ملی، روسای شوراهای ولايات و ولسوالي‏ها و وزرا، رئيس و اعضای استره محکمه و لوی سارنوال می داند که وزرا، رئیس و اعضای استره محکمه و لوی سارنوال حق رای ندارند.

هم‏چنین در ماده 111 قانون اساسی آمده که جرگه در سه حالت ذیل دایر می‌گردد:

1) اتخاذ تصمیم در مورد مسایل مربوط به استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و مصالح علیای کشور. 2) تعدیل احکام قانون اساسی. و 3) محاکمهء  رییس جمهور مطابق به حکم مندرج ماده 69 قانون اساسی.


مبهم بودن سند:

در حالی که یکی از موضوعات اصلی، بحث در مورد پیمان استراتیژیک با امریکا بود، اما شماری از شرکت کنندگان در جرگه تا اخیر مدعی بودند که وضاحت کاملی در مورد این موضوع به شرکت کنندگان در جرگه داده نشده بود.

استاد حبیب الله رفیع از شرکت کنندگان در جرگه به رادیو کلید گفت که جزئیات مربوط به خواست های امریکا از افغانستان که در سند پیشنهاد شده به مردم شریک نشده است.

غلام جیلانی حواک از دیگر شرکت کنندگان در جرگه نیز این موضوع را تایید کرد که در خصوص پیشنهادات امریکا کدام معلوماتی ارائه نشد و نمایندگان تنها در مورد خواست کلی امریکا مبنی بر داشتن تاسیسات دایمی و جزئیات ارائه شده در قالب در خواست های دولت افغانستان بحث کرده اند.

جانان موسي زي سخنگوي وزارت امور خارجه پیش از برگزاری لوي جرگه عنعنوي گفته بود که این جرگه به هدف مشوره هاي مهم روي امضاي پيمان استراتيژيك با امريكا صورت مي گيرد و تا هنوزهيچ سندي پيمان استراتيژيك با امريكا نهايي نشده است.

وی گفته بود:" قراری که شما اطلاع دارید و هموطنان اطلاع دارند، لویه جرگه عنعنوی به هدف اجرای مشورت های وسیع با نمایندگان مردم افغانستان از سرتاسر کشور صورت می گیرد، علیرغم این واقعیت که هنوز سند همکاری های دراز مدت ستراتیژیک بین افغانستان و ایالات متحده امریکا نهایی نه شده است، حکومت افغانستان به این باور است که تدویر جلسه عنعنوی به وقت و زمان تعین شده لازم است، تا باشد که نظریات و مشوره های نمایندگان مردم افغانستان از سرتاسر کشور در رابطه به سند نهایت مهم برای آینده افغانستان شنیده شود."


انتظارات مردم:

در رابطه به این جرگه در میان مردم نیز نظریات متفاوتی وجود دارد. شریف یکی از شهریان کابل از خیرخانه مینه در تماس با برنامه چهارپهلوی خبر رادیو کلید، گفت که این جرگه به نفع مردم افغانستان نیست و امضای سند استراتیژیک با امریکا مخالف با استقلال افغانستان می باشد.

اما فضل الرحمن یک تماس گیرنده دیگر به همین برنامه گفت که همکاری با امریکا به نفع افغانستان می باشد، زیرا در غیر آن صورت همسایگان افغانستان، مداخلات خود را در کشور بیشتر می کنند.

سید جمال یکی دیگر از شهریان کابل، به رادیو کلید می گوید، باید از سوی جرگه در قسمت توحید نظریات کمیته ها دقت و نظارت صورت گیرد، تا حکومت به دلخواه خود نظریات را توحید نکند، بلکه همان چیزی که مردم تصمیم گرفته اند، در توحید نظریات وارد گردد.

عبدالله کریمی از شهر کابل، با ابراز موافقت نسبت به جرگه می گوید:" جرگه برگزار شد چی مخالفت کنیم هم برگزار شد که چی موافق باشیم هم برگزار شد، اما خدا کند که تصمیمی گرفته شود که به ثبات در افغانستان منجر گردد و جنگ خاتمه پیدا کند." چیزیکه بعدها جواب خواهد شد.


مشورت به رئیس جمهور:

لویه جرگه عنعنوی، مشورت های خود در مورد مصالحه با طالبان و امضای سند همکاری های استراتیژیک با امریکا را مطرح ساختند. البته اینکه رئیس جمهور چه ترتیبی اثری به این پیشنهادات داده خواهد، در آینده معلوم خواهد گردید.

از فضای لویه جرگه و سخنرانی هایی که عده ای از اعضای این جرگه درجلسه اختتامیه انجام داده اند، چنین برداشت می شود که لویه جرگه از اصل پیمان استراتیژیک با امریکا حمایت کرده است.

فضل الله وحیدی، والی کنر که ریاست کمیته اول جرگه را عهده دار بود، به صورت تقریبا دو پهلو در رابطه به همکاری استراتیژیک با امریکا سخن گفت. وی در سخنان خود بیان داشت که هر چند او با ایجاد پایگاه های دایمی امریکا در کشور مخالف است، اما بر اساس شرایط کنونی کشور، بستن پیمان استراتیژیک با امریکا لازم است.

این مقام دولتی در سخنان خود تاکید کرد که بر اساس این پیمان، باید منافع افغانستان در زمینه های نظامی، سیاسی و اقتصادی مشخص باشد و همچنین نیروهای خارجی در افغانستان باید برای تقویت نیروهای مسلح افغانستان کارهای بیشتری انجام دهند.

این عضو جرگه همچنین دره باره مصالحه با طالبان گفت که با ترور برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان برنامه مصالحه ناقص مانده و حالا باید برنامه عملی در این زمینه روی دست گرفته شود تا مصالحه با طالبان به انجام برسد.

در جرگه این فضا وجود داشت که همکاری هایی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا برقرار باشد، اگرچه برخی از سیاستمداران کوشش می کنند تا چنین تظاهر کنند که علیرغم میل باطنی خویش مبادرت به موافقت با این کار می کنند. اما چیزی که بسیار آشکار است اینکه بر اصل عمل، مخالفت  برجسته ای به چشم نمی آید.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر