Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مصاحبه ویژه با معاون سفارت ایالات متحده

تهيه شده توسط عبدالغیور وزیری
دوشنبه 18 ميزان 1390 ساعت 09:03

مصاحبه ویژه با معاون سفارت ایالات متحده

 

معاون سفارت امریکا در کابل در مصاحبه اختصاصی با رادیو کلید بر ادامه همکاری و مشارکت ایالات متحده در بخش های امنیت، كمك های انكشافی و حكومتداری بعد از سال 2014 تاکید کرد.

بعد از یازده سمپتمبر و حمله نظامی امریکا به پایگاه های القاعده و طالبان در افغانستان؛ حضور نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا در کشور به منظور مبارزه جهانی با تروریزم به درازا کشید. این جنگ فرسایشی که قرار بود به سرعت پایان یابد، نگرانی هایی را از پیروزی امریکا در آن به جود آورد. قرار است نیروهای نظامی آیساف تا سال 2014 افغانستان را ترک کنند و همزمان روند انتقال مسئولیت های امنیتی به افغان ها سپرده شود. امری که تا به حال با مشکلات فراوانی چون ترور استاد ربانی و حمله به سفارت امریکا روبرو بوده است. پیمان استراتژیک بین افغانستان و امریکا نیز هنوز بر روی میز مذاکره قرار دارد و تا عملی شدن آن راه درازی را در پیش روی خواهد داشت و به نظر می رسد که هم دولت و هم امریکا برای امضای آن باید از موانعی زیادی چون پارلمان و کشورهای همسایه عبور کنند. رابطه بین کابل و اسلام آباد نیز این روزها تیره است و جنگ استخباراتی جدیدی نیز بین این دو از یک سو و سی آی ای امریکا از سوی دیگر، منطقه را در تب و تاب تحولات جدیدی قرار خواهد داد.

تمام این ها ما را بر آن ساخت تا مصاحبه ای را با معاون عمومی سفارت امریکا در کابل انجام دهیم.  در ادامه متن مصاحبه ای را خواهید خواند که همکار مان عبدالغیور وزیری با جمیز کینن انجام داده است:

کلید: شما ده سال حضور نظامی خویش را كه برای تامین صلح و مبارزه با تروریزم در افغانستان بوده چگونه ارزیابی می كنید ؟

جیمز کیننهم: فکر می کنم چیزی که ما در همکاری با همکاران افغان خود بدست آوردیم موفقیت اولین مرحله پروسه انتقال است، توقع داریم که مرحله دوم آن نیز موفقانه تمام شود. هم اكنون قابلیت نیروی های افغان در حال رشد است، ظرفیت آنها نیز روز به روز بالا می رود.

همچنان باور و آگاهی در میان افغان ها نیز افزایش یافته است و آنها فكر می كنند كه روند انتقال امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای افغان یك پدیده مثبت است نه منفی.

روند انتقال امنیت به نیروهای افغان بدین معنی نیست كه جامعه جهانی و ایالات متحده بعد از تكمیل شدن این پروسه افغانستان را ترک می کنند، ما افغانستان را تنها رها نخواهیم كرد؛ ولی انتقال مسئولیت كه افغان ها خود آینده را رهبری كنند، یک موضوع مهم است و این به نفع افغانستان و مردم آن می باشد.

کلید: نگرانی های مبنی بر حمایت جامعه جهانی پس از 2014  وجود دارد. این حمایت و رابطه جامعه جهانی به ویژه امریكا با افغانستان چگونه خواهد بود؟

جیمز کیننهم: ما و سایر عناصر بین المللی در اینجا به عنوان همکاران ماندگار و قوی برای افغانستان و مردم آن خواهیم ماند.

گفتنی است كه پروسه انتقال خاتمه نیافته و این آغاز شکل دهی مجدد مشارکت و روابط دراز مدت و پایدار ما است و این مشارکت از سوی امریکا موارد زیادی را در بر خواهد داشت.

این پروسه الی 2014 تمام خواهد شد اما همکاری و مشارکت ما در بخش های امنیت، كمك های انكشافی و حكومتداری ادامه خواهد داشت.

کلید: بعد از سال 2014 این حضور باز هم نظامی خواهد بود، یا ملکی و یا هم هردو؟

جیمز کیننهم: هم اکنون این بخشی از مذاكرات ما با مقامات كشور شما است، من فكر می كنم كه حضور نظامی امریکا نیز ادامه خواهد داشت؛ اما نمی دانم که به کدام شکل و چگونه. ما سه سال از این نكته فاصله داریم ولی موضوع مهم این است که ما کمک های خود را برای دولت و مردم افغانستان ادامه خواهیم داد.

کلید: شما گفتید نیروهای امنیتی افغان برای پذیرفتن مسؤلیت امنیتی آماده اند اما دیده می شود كه این نیروها تا هنوز درست تجهیز نشده اند، به خصوص در بخش هوایی؟ از سویی دیگر حاكمیت ملی افغانستان با سه بار حملات راكتی پاكستان نقض شده، آیا این برای امریكا نگران کننده نیست؟

جیمز کیننهم: من گفتم که توانایی ها در حال رشد است و ما برنامه های آموزشی پیشرفته برای این نیروها داریم.

همچنان مقداری از تجهیزاتی كه در نظرگرفته شده است طی چند سال آینده به این نیروها تسلیم می شود و ما توقع داریم که در اواخر سال 2013 و 2014 شاهد یك نیروی امنیتی كاملا توانا و قوی باشیم .

در قسمت حملات راكتی پاكستان باید گفت که البته ما از حملات آن سوی مرز نگران هستیم. ما با دولت افغانستان و پاکستان در حال گفتگو و مذاكره هستیم و از راه های نظامی و دیپلوماتیك در تلاشیم تا راه حل منازعات و درگیری های مرزی را دریابیم.

کلید: آیا پس از 2014 توانایی های نظامی افغانستان مانند کشورهای منطقه؛ پاکستان و ایران خواهد بود؟

جیمز کیننهم: خوب هر کشور مشکلات امنیتی برای آنها در نزد خود دارد كه چگونه با آن باید بسازد .

من نمی خواهم از سوی خود بگویم که تصامیم دولت شما برای سال های آینده چه خواهد بود. ولی من مطمئن هستم که نیروهای امنیتی شما توانایی ها و آموزش های لازم برای امنیت افغانستان را به دست خواهند آورد.

کلید: نقش شما در حال و آینده حملات راکتی پاکستان چی خواهد بود؟

جیمز کیننهم: طوری که گفتم ما در حال گفتگو از کانال های نظامی و دیپلوماتیک با هر دو دولت هستیم تا راه حلی را پیدا کنیم که مانع حملات دو طرفه شود.

کلید: در این اواخر حملات انتحاری در پایتخت به شدت افزایش یافته است. و بیشتر این حملات نیز بر مناطق بسیار امنی چون سفارت امریكا، مركز سی آی ای در كابل و سایر نهاد های مربوط به امریكا صورت گرفته است، دلیل آن را شما در چه می بینید؟

جیمز کیننهم: فکر می کنم قصد این حملات، ارعاب و ترور افغان ها و دیگر اعضای جامعه بین المللی است. ولی من نشانه های چنین اتفاقی را نمی بینم. دولت شما و دولت من در اهداف شان روشن هستند.

بر خلاف و علی رغم حملات، اهداف و تعهدات ما باقی می ماند، که همانا تامین امنیت در افغانستان است. همچنان برای شکست دشمنان خویش نیازمندیم كه راه های صلح را نیز باز نگهداریم و فكر می كنم این ممكن است.

کلید: یك سال از كار شورای عالی صلح می گذرد، اما تا هنوز این شورا دست آوردی نداشته است و حتی رییس آن هم قربانی گفتگوی صلح  شد. نقش امریكا قبل از ترور ربانی در قسمت صلح چگونه بوده؟ آیا امریكا بعد از كشته شدن ربانی هنوز هم خواهان ادامه گفتگو های صلح با مخالفان مسلح دولت افغانستان است؟

جیمز کیننهم: ما از ترور پروفیسور ربانی متاسفیم، موضع ما قبلا همین بوده و باقی خواهد ماند که مذاکره به رهبری افغان ها باید ادامه داشته باشد. این مذاكره در حقیقت گفتگو میان افغان هاست که نقش هر یك کلیدی می باشد و ما این را حمایت کردیم و به حمایت خود از راهی که می توانیم ادامه خواهیم داد.

کلید: ولی خبرهای در این اواخر به نشر رسیده كه از مذاکرات مخفی میان طالبان و امریکا خبر می دهد. آیا این خبرها حقیقت دارند یا خیر؟

جیمز کیننهم: ما ارتباطات فروانی با اشخاص زیادی در منطقه داریم.

کلید: این اشخاص کی ها اند؟

جیمز کیننهم: تنها می خواهم بگویم كه ما ارتباطات فراوانی داریم و این موضوع مهمی نیست، مهم این است که افغان ها با افغان ها گفتگو می کنند، نه گفتگوهای که ما داریم. ما کوشش می کنیم تا مفید باشیم، در جایی که امکان دارد تا راه حل صلح آمیز را دریابیم.

کلید: پس این به این معنی است که امریکا تا حال خواهان ادامه مذاکره است؟

جیمز کیننهم: خوب به نوعی ترتیبات صلح آمیزی وجود خواهد داشت، نمی دانم چه مدتی طول خواهد کشید ولی راه حل سیاسی باید باشد.

کلید: بیشتر انتقاد های امریكا و سایر كشور های متحد آن بر شبكه حقانی و رابطه آن با پاكستان است، در حالیكه رهبر شبكه حقانی(سراج الدین حقانی) گفته اگر طالبان به مذاكرات صلح حاضر شوند ما نیز از آن حمایت کرده و حاضر می شویم. ‌حال هر گاه برای صلح با مخالفین مسلح زمینه مساعد شود،‌ آیا با شبكه حقانی نیز صلح و گفتگو خواهد شد؟

جیمز کیننهم: خوب این به ما بر نمی گردد، بلکه بر می گردد به شبکه حقانی. افراد درگیر از طرف افغانستان باید پیشقدم شوند.

ما نگرانی خود را برای فعالیت های شبکه حقانی ابراز کردیم و فعالیت آنها و مسئولیت این فعالیت ها برمی گردد به آنان، نه به ما.

کلید: اشخاص نزدیک به ربانی می گویند که آنها مذاکرات صلح با طالبان را نمی خواهند. چه فکر می کنید، اگر امریکا خواهان مذاکرات صلح باشد و آنها مخالف باشند چه وضعیت پیش خواهد آمد؟

جیمز کیننهم: خوب این درک می شود که تعداد زیادی از افغان ها در مورد آنچه رخ داده نگران و عصبانی باشند؛ اما واقعیت این است که پروفیسور ربانی بخش از زندگی خود را وقف و خود را قربانی دریافت راهی به سوی نتیجه صلح آمیز کرد، فکر می کنم که پروسه مذاكرات صلح باید ادامه یابد چون ادامه آن یاد بود از خدمات ربانی را در راستای صلح زنده نگه می دارد .

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر