Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افغانستان میان دو سنگ آسیاب

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهي
شنبه 16 ميزان 1390 ساعت 10:33

افغانستان میان دو سنگ آسیاب

هرازگاهی روابط افغانستان و پاکستان به تنش شدید آغشته می گردد و این امر موجب وارد شدن ضرر و زیان فراوان در عرصه حیات اجتماعی مردم افغانستان می گردد.

کارشناسان براین باورند که پاکستان همواره در برقراری روابط با افغانستان دست بالا داشته و توانسته است با ایجاد تنش در روابط خارجی دو کشور، سکوی پرواز برای رسیدن به اهداف خویش ایجاد نماید.

احمد سعیدی؛ تحلیل‏گر مسایل سیاسی معتقد است که پاکستان تا کنون توانسته در صورت ایجاد تنش در روابط امریکا و این کشور، از افغانستان به عنوان یک اهرم فشار استفاده نماید. وی از مسدود ساختن مرز تجارتی این کشور در ماه گذشته به عنوان نمونه‏هایی از وارد نمودن فشار توسط پاکستان به افغانستان یاد می کند.

به گفته‏ء سعیدی، دستگاه سیاست خارجی افغانستان در تعامل با پاکستان ضعیف عمل نموده و نتوانسته از حامیان بین المللی خویش در راستای وارد کردن فشار برپاکستان استفاده نماید.

با این وجود، طی روزهای گذشته، فضای تعاملات سیاسی میان دو کشور حالت دیگری به خود گرفت.

هم‏زمان با ایجاد تنش میان افغانستان و پاکستان، رویکرد ایالات متحده امریکا نیز به پاکستان، حالت بدبینانه‏ء را به نمایش گذاشت. این کشور که پیش از این به صورت جدی در رویارویی با پاکستان قرار نگرفته و به یادآوری‏های دولت‏مردان افغانستان در این خصوص که پاکستان حامی تروریزم است نیز توجه جدی نکرده بود؛ این بار سیاست متفاوت‏تری اتخاذ نمود.

کارشناسان، این تغییر رویکرد ایالات متحده امریکا را ناشی از عدم صداقت این کشور در امر مبارزه با تروریزم می داند.

عباس محمدی؛ آگاه امور سیاسی براین باور است، تنشی که در روابط بین امریکا و پاکستان، طی یک سال گذشته در پشت درهای بسته رو به افزایش بوده است، اکنون کاملا علنی شده است.

به اعقتاد وی امریکا معتقد است که دولت پاکستان آن طور که باید با گروه های تندرو در داخل پاکستان مبارزه نمی کنند و حتا باورمند است این کشور تمایلی به عملیات نظامی علیه شبکه حقانی ندارد و همچنین سازمان استخباراتی پاکستان با این گروه تندرو همکاری دارد.

اخیرا پاکستان به صورت آشکار به ارتباط با شبکه حقانی اعتراف نمود. یوسف رضا گیلانی؛ صدراعظم این کشور آشکارا اعلام کرد که دولت پاکستان از ارتباط استخباراتی با چنین شبکه‏هایی سود می برد.

این اظهارات خشم متحد سابق پاکستان؛ امریکا را به دنبال داشته و آن کشور اعلام داشت که اقدام‏ها علیه پاکستان تا سرحد عملیات نظامی نیز قابل تصور است. هم‏زمان با این کشمکش در روابط دو کشور امریکا و پاکستان که دوستان دیرین هم‏دیگر به حساب می آیند، ترور استاد برهان الدین ربانی؛ رییس شورای عالی صلح در افغانستان و افشای این امر که طرح ترور وی در پاکستان ریخته شده، روابط میان افغانستان و پاکستان را تیره ساخت. افغانستان با ارائه اسناد این ترور به سفارت پاکستان در کابل، از دولت پاکستان خواهان همکاری برای دستگیری عوامل این ترور گردید که در پاکستان بوده و اعضای شورای کویته می باشند؛ اما پاکستان این ادعا را رد نمود.

این جنجال به جایی رسید که حکومت افغانستان سفر صدراعظم پاکستان را به کابل نپذیرفت. سفر یوسف رضا گیلانی به افغانستان برای نشست کمسیون صلح دو کشور و نشست سه جانبهء افغانستان، پاکستان و امریکا به تعلیق در آمد.

جانان موسی زی سخنگوی وزارت امور خارجه با تأیید این موضوعات افزود که افغانستان در تلاش است تا با حفظ روابط دوستانه و صمیمانه، چالش های افغانستان و پاکستان را حل سازد.

در حالی که پیش از این وی از لغو سفر گیلانی به کابل خبر داده بود؛ اما در نشست خبری روز یکشنبه دهم میزان گفت: در برنامهء سفر صدراعظم پاکستان، تاریخ معین مشخص نشده بود و به همین خاطر لغو یا تعلیق آن هیچ مطرح نیست.

هم‏زمان با تیرگی روابط دیپلوماتیک میان دو کشور، پاکستان به اقدام نظامی و راکت اندازی های نیز شروع نمود و این امر باعث تحریک احساسات ملی و افزایش خشم مردم نسبت به پاکستان گردید.

تا جایی که والی کنر اعلام کرد که نیروهای امنیتی را در این ولایت و در نقاط مرز با پاکستان به حالت آماده‏باش درآورده است.

با این وصف، پرسش اصلی این است که افغانستان در این کشمکش‏ها چه نقشی را باید بازی نماید تا بتواند در نتیجه‏ی قابل قبول و بدور از آسیب دست یابد؟

آگاهان امور براین باورند که افغانستان در مرحله‏ی کنونی از آسیب پذیری بیشتری نسبت به پاکستان برخودار است؛ لذا باید تا حد زیادی از ایجاد تنش خود داری نموده و در صورت بروز آن میان همسایه‏ها و حامیان بین المللی، بر ایفای نقش دپلوماتیک بیشتر متکی باشد تا اعمال فشار نظامی یا گزینه‏های دیگر.

محمود صیقل با اشاره به ایفای نقش دپلوماتیک و متکی به حمایت بین المللی از جانب افغانستان می افزاید: تنش موجود میان پاکستان و ایالات متحده امریکا بی سابقه است و افغانستان و هند که تاکنون بیش از دیگر کشورهای منطقه از سیاست‎های خصمانه پاکستان متضرر شده‌اند، باید فعالیت خود را همزمان با جامعه جهانی برای تحت فشار قراردادن دولت پاکستان بیشتر کند.

از جانب دیگر، تعدادی از کارشناسان به ایجاد یک چارچوب روشن از جانب دولت افغانستان در تعامل با پاکستان تأکید دارند. آنان معتقدند که پاکستان با اعلام دشمنی آشکار و حمله‏های نظامی به خاک افغانستان از یک‏سو و تربیت و صدور تروریزم به افغانستان از سوی دیگر، همواره نقش یک دشمن را برای افغانستان ایفا نموده است. لذا آنان خواهان برخورد جدی با پاکستان از جانب افغانستان می باشند.

هارون مير؛ تحليل‏گرمسايل سياسى معقتد است که منبع تمام مشکلات در افغانستان، پاکستان  است؛ لذا افغانستان بايد درارتباط با پاکستان، سیاست روشنی را اتخاذ نماید. وی معتقد است که  از لازمهء این سیاست شفاف؛ همکاری و همدری جامعه جهانی بخصوص ناتو با افغانستان است.

به باور این کارشناس، ایجاد تغيير در موضع حکومت در خصوص پروسه‏ی مذاکرات صلح یک امر مثبت در رویکرد سیاست خارجی افغانستان نسبت به پاکستان است.

در این اواخر و در پی ترور استاد ربانی، رییس جمهور کرزی اعلام کرد که افغانستان باید با پاکستان مذاکره نماید نه طالبان.

این تصمیم رییس جمهور با استقبال رهبران جهادی و تعداد از اعضای مجلس سنا نیز مواجه شد.

در نهایت می توان گفت که فشارهای سیاسی بر پاکستان پاسخگو بوده است؛ چرا که دولت‏مردان این کشور در روزهای اخیر لحن انعطاف پذیرتری گرفتند.

یوسف رضا گیلانی؛ صدراعظم پاکستان از رئیس جمهور کرزی خواست تا اختلافات با اسلام آباد را کنار گذاشته و به دشمن مشترک دو ملت فکر کند.

یوسف رضا گیلانی در سخنانی خطاب به حامد کرزی از وی خواست تا درباره دشمن مشترک دو کشور آگاهانه عمل کند و به پاکستان برای ایجاد یک صلح پایدار در منطقه دست یاری بدهد.

گیلانی در سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: نیروهای معینی در تلاش هستند تا افغانستان را بی ثبات کرده و کرزی نباید به بازیچه دست آنها تبدیل شود. در عوض ما باید متحد شویم تا دسیسه های آنها را خنثی کنیم.

وی افزود: صلح، بهروزی، اقتدار، استقلال، و ثبات برای دولت پاکستان در اولویت هستند. این اظهارات درحالی ابراز می گردد که پاکستان به ترور رییس شورای عالی صلح متهم بوده و همچنین در سال جاری بیش از 1100 راکت را به خاک افغانستان فیر کرده است.

کارشناسان، این اظهارات را غیر صادقانه دانسته و نوعی انحراف افکار عمومی از فضای تنش آلود جاری و اتهام‏های وارد شده به این کشور می دانند.

هرچند سیاست‏مردان هرسه کشور امریکا، افغانستان و پاکستان هم اکنون به ترمیم فضای تنش آلود فعلی معتقدند؛ اما هرکدام گزینه‏های سخت تری را نیز در نظر دارند.

یوسف رضا گیلانی در سخنان خویش با اشاره به این که پاکستان یک کشور هسته‏ای است، به نوعی قدرت نمایی کرد؛ اما افزود: ما تلاش خود را بر اساس اعتماد و منافع متقابل برای بهبود روابط به عمل می آوریم.

به همین گونه، جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز از تعامل و همکاری با پاکستان برای کشف عوامل ترور استاد ربانی سخن گفت، درعین حال، مقام‏های امنیتی از توانمندی نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت سرحدات خبر دادند.

در همین حال، منابع خبري ازبكستان روزيكشنبه، دهم میزان نوشتند: امریکا و ازبكستان افزايش مسيرهاي انتقال نيرو به افغانستان را بررسي كردند. در این نشست، احتمال انتخاب مسیر اکمالات ناتو از کشورهای آسیای میانه و ازبکستان نیز بررسی شده است.

در نهایت، کارشناسان معتقد اند که افغانستان نباید مجال آسیب پذیری از این تنش‏ها را داده و از روابط موجود با جامعه جهانی در راستای سود سیاسی استفاده نماید.

هارون میر می گوید که روابط افغانستان با پاکستان، نياز به گفتمان و جرگهء ملى دارد و بايد به خاطر اين موضوع، لويه جرگه تشکيل شود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر