Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

دخالت ایران در اعمار بند کمال خان

تهيه شده توسط محمدرضا گلکوهی
يكشنبه 27 سنبله 1390 ساعت 11:43

دخالت ایران در اعمار بند کمال خان

مقام‏های ایرانی در این اواخر نسبت به کاهش آب دریای هلمند که از اعمار بند کمال خان در ولایت نیمروز ناشی می شود، ابراز نگرانی نموده اند.

این نگرانی درحدی بود که در شورای ملی ایران نیز بازتاب یافت و 21 سنبله رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران با بیان اینکه اهمیت دریاچهء هامون کمتر از ارومیه نیست گفت: "در دریاچه هامون به علت کم شدن آب از سمت افغانستان با یک فاجعهء زیست محیطی مواجه ایم."

پیش از آن نیزقنسولگری افغانستان در مشهد طی مکتوب شماره ٨٧٥ مورخ ١٢ اسد به وزارت خارجهء کشور نگاشته بود که کارشناسان ایرانی نسبت به کاهش آب دریای هلمند در نتیجه‏ء اعمار بند کمال خان تشویش داشته و گفته اند که نباید حق آب ایران از این دریا نادیده گرفته شود.

در مکتوب ارسالی به وزارت خارجه آمده است که این نگرانی از جانب احمدعلی کیخا؛ نمایندهء مردم ولایت زابل ایران در شورای ملی آن کشور و مسئول کمسیون زراعتی در پارلمان ایران مطرح شده است. در پی ارسال این مکتوب، وزارت خارجه نیز این نگرانی را با ارسال مکتوب شماره 991 مورخ 24 اسد و ضمیمه کردن مکتوب قنسولگری مشهد به وزارت انرژی و آب انعکاس داده و خواستار پیگیری آن شد.

گفته می شود که نمایندهء مردم زابل ایران حق آب دریای هلمند را حق مردم ایران دانسته و از وزارت خارجهء ایران خواسته است تا در این خصوص اقدام جدی نماید. همچنان در این مکتوب از مسئلهء یاد آوری شده که در اظهارات مدیرعامل شرکت آب سیستان و بلوچستان ابراز گردیده است.

حميد قزويني، مدير عامل شرکت آب در سيستان و بلوچستان ايران گفته است که بر اساس معاهدۀ سال ١٣٥١ بين هردو کشور، افغانستان بايد به ايران سالانه ٨٢٠ مليون متر مکعب آب بدهد؛ ولى به گفتهء وی، افغانستان به بهانهء خشکسالى از حق ايران چشم پوشی می کند.

آنگونه که دیده می شود این مسئله در روابط دپلوماتیک دو کشور نیز سایه افگنده و باعث اعتراض کشور ایران شده است. هرچند در مکتوب وزارت خارجه به وزارت انرژی و آب از سهمیهء قانونی ایران درخصوص آب دریای هلمند یاد آوری نشده است؛ اما مسئولان وزارت انرژی و آب کشور می گویند: "اظهارات ايران در مورد اعمار بند کمال خان بردرياى هلمند، نادرست و بیجا بوده و اعمار بند کمال خان جزئی از حقوق مسلم افغانستان می باشد."

براساس معاهدهء امضا شده در سال ١٣٥١ میان اميرعباس هويدا؛ صدراعظم وقت ايران و محمدموسى شفيق؛ صدراعظم وقت افغانستان، در هنگام طغيان درياى هلمند، افغانستان باید در هر ثانيه ٢٦ متر مکعب و در هنگام خشکسالى، کمتر از  يک متر مکعب آب به ايران بدهد. این معاهده که دادن آب به ایران را مشروط می سازد، به افغانستان این حق را داده است تا درصورت مواجه شدن با خشکسالی در خصوص کاهش آب اقدام لازم را انجام دهد.

در همین حال، کارشناسان براین باوراند که وزارت خارجهء کشور می باید مکتوب و اسناد خویش را مستند به معاهدهء مذکور نموده و براساس آن هرگونه دستور مطابق با قانون را به وزارت انرژی و آب صادر می کرد.

حبيب الله رفيع؛ محقق وعضو اکادمى علوم کشور معقتد است که "وزارت خارجه، بايد قبل از آنکه اين مکتوب را به وزارت آب وبرق بفرستد، پاسخ خویش را مبتنی بر معاهدهء امضا شده میان دو کشور در سال 1351 می کرد."

به باور وی اگر جواب وزارت خارجهء افغانستان و پیگیری وزارت انرژی و آب مبتنی بر مواد مندرج در معاهدهء مذکور باشد، آنگاه ارایهء پاسخ مناسب و منطقی برای ایرانی ها ممکن و متصور خواهد بود.

با این حال، وزارت خارجهء کشور بدون مراجعه و استناد به مواد معاهدهء ارسال آب به ایران چنین اقدامی را روی دست گرفته و سخنگوی این وزارت آن را یک تعامل قانونی جهت شریک ساختن معلومات همدیگر می داند.

جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت امور خارجهء کشور دراین خصوص اظهار می دارد: "افغانستان متعهد است تا بر اساس مواد دوم، سوم و چهارم معاهدۀ سال ١٣٥١ منعقده ميان دو کشور، به شکل نورمال حق آب ايران را بدهد."

موسی زی درخصوص اعمار بند کمال خان می گوید: "آب باقى ماندهء درياى هلمند، سرمايهء ملى مردم افغانستان است و بر  اساس بند دوم، ماده پنجم اين معاهده، افغانستان مى تواند به هرشکل از اين آب استفاده نمايد."

بنا به گفتهء سخنگوی وزارت خارجهء کشور، ایران به هیچ وجه نمی تواند خارج از مقتضای این معاهده که مخالف با ماده‏های آن باشد، ادعایی را مطرح نماید.

در این میان وزارت انرژی و آب کشور ابراز نظری صریحی در خصوص مکتوب ارسالی وزارت خارجه نداشته است. اما محمد اسماعيل خان؛ سرپرست وزارت آب وبرق در این خصوص تنها به این اظهار نظر اکتفا نموده است که "تشويش ايران درمورد آب درياى هلمند، درحالى مطرح مى گردد که هم اکنون در اين دريا براى مردم نيمروز افغانستان، آب آشاميدنى نيز وجود ندارد."

سرپرست انرژی و آب افزود: "حالا دراين دريا آب وجود ندارد و باشندگان نيمروز، آب آشاميدنى خود را از ايران و از طريق نل تقريباً يک اینچ تامين مى کنند." به گفتهء وی در سال‏هاى گذشته، وقتى که دراين دريا آب وجود داشت، تمام آب دریا به ايران سرازير مى شد.

گفتهء وی به مشکلی اشاره دارد که بارها مردم ولایت نیمروز از آن شکایت داشته اند. دهقانان این ولایت درحالی از نبود آب و کمبود آن برای کشت و کار مناسب شکایت دارند که در آن سوی مرز و در خاک ایران، آب هلمند باعث سرسبزی آن منطقه گردیده است.

پير محمد و حفیظ الله، ساکنان ولسوالی های فیروزگی و چخانسور، نمونه های روشنی از کسانی است که از کمبود آب رنج برده و شکایت دارند. آنان که در ولایت نیمروز مشغول دهقانی اند، می گویند: "در طول جنگ‏هاى گذشته ، هزاران جريب زمين زراعتى بر اثر طوفان‏هاى ريگى و خشکسالى به خاره مبدل شده است." تقاضای آنان از دولت این است که زمینهء کشت و کار بهتری را از طریق فراهم آوری آب دریای هلمند فراهم سازد.

به هرحال، سرپرست وزارت انرژی و آب اعمار بند کمال خان را در راستای استراتژی تنظیم آب کشور دانسته می گوید: "اعمار بند کمال خان بر درياى هلمند، حق افغانستان است و آن را اعمار مى نمايد."

براساس اظهارات مسئولان وزارت انرژی و آب، کار سروى بند کمال خان، در هنگام حکمروايى محمد داوود خان صورت گرفته بود، ولى کودتاى ٧ ثور ١٣٥٧ باعث گرديد که کار اعمار بند، به تعويق افتد. این توقف تا سال جار ادامه یافته و کار اين بند، در نوزدهم اسد سال روان، آغاز گرديده است که در يک سال آينده تکميل خواهد شد.

در همین حال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ايران غرض جلوگيرى از کار اعمار اين بند، همواره تلاش داشته و سعی بر ایجاد مانع فراروی پیشرفت اعمار این بند می کند.

سمونيار محمد غوث مليار، آمر امنيت قوماندانى امنيۀ فراه، در اواخر ماه گذشته گزارش داده بود که نیروهای امنیتی در ولسوالى جوين و در مرز با ولايت نيمروز، يک قومندان طالبان را به نام حيدرى که از جانب ايران جهت جلوگيرى از کار اعمار بند کمال خان توظيف شده بود، گرفتار کرده است.

به گفتهء این مقام امنیتی محلی در ولایت نیمروز، این قومندان، اعتراف نموده است که ايران از وى حمايت مى کرد و آن کشور برايش وظيفه سپرده بود که مانع  کار اعمار بندکمال خان در ولایت نيمروز گردد."

دریای هلمند که براساس قراداد امضا شده میان دو کشور در سال 1351 به معامله گذاشته شد، همواره باعث جنجال میان دو همسایه شده و حس زیاده خواهی حاکمان ایرانی را برای گرفتن آب بیشتر تحریک نموده است.

درياى هلمند، از کوه هاى هندوکش و بابا سرچشمه مى گيرد که ارتفاع هفت هزار مترى آن باعث جارى شدن آب فراوان گرديده و میزان آب آن در سال‏هایی که برفباری بیشتر باشد، فراوان تر می گردد. این دریا از بند کجکى ولايت هلمند  که ٦٧٠ ميليون متر مکعب آب گنجايش دارد، عبور نموده و در نهایت بخش اعظم آن در سال‏های گذشته به حوزه آب ریز ایران سرازیر شده است.

اين دريا در دشت هاى طولانى ولايت نيمروز در کنار سرحد پاکستان و ايران و با عبور از بند کمال خان در مرکز ولسوالى چهاربرجک، دوباره به مرکز ولايت نيمروز، و از آنجا به ولسوالى هاى کنگ و بعد چخانسور اين ولايت سرازیر می گردد.

در سال‏های جنگ و ناامنی بیشتر آب دریای هلمند از راه کنگ به خاک ايران ریخته و ايرانيان در نزديکى سرحد نيمروز با ايجاد کانال ها، از اين آب براى نوشيدن و آبيارى کشتزارهاى خود بهره های فراوانی برده اند.

اکنون با پا گرفتن حکومت در افغانستان، انتظار مردم افغانستان این است که دولت با جلب حمایت سرمایه گذاران بتواند از هدر رفتن این آب جلوگیری نموده و با مهار و تنظیم آن، مردم ساکن در مسیر دریای هلمند را از حق قانونی شان بهره مند سازد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

  • شنبه 13 سنبله 1395 ساعت 02:14 | محمد فاروقی
    ننگ باد بر ع که مانع سر ماه ایستادن دولت مقتدر میشود که نتواند بندها ی خودرا بسازد کشورهای بیگانه از آب ما بهره بیشتر ببرند ادعای بیجا بکنند مثل ایران که از بند کم ال خان دارد و مردم نیمروز از تشنگی رنج می برند
  • دوشنبه 24 جوزا 1395 ساعت 02:01 | ناشناس
    باسلام خدمت دولت مردان افغانستان تغازادارم ازدولت کشورم ک ب فکر مردم رنجدید خودباشد و بندهای ابی کشور را بسازد تاکشورمان ابادشود ما نیروی کاری جوانداریم نیازی ب مهاجرت نداریم ساختن بندهای ابی باعس هزاران شغل برای جوان های بیکار میشود تغازادار م ازدولت که ساخت بند های ابی را جدی بگیرد باتشکر

نوشتن نظر