Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قطع کمک 800 میلیون دالری امریکا به پاکستان

تهيه شده توسط سجاد محمدی
پنجشنبه 23 سرطان 1390 ساعت 10:27

قطع کمک 800 میلیون دالری امریکا به پاکستان

در واکنش به تعلیق 800 میلیون دالر کمک ایالات متحده امریکا به پاکستان؛ وزیر دفاع این کشور هشدار داده است که پاکستان نیروهایش را از مرز با افغانستان  عقب خواهد کشید.

احمد مختار وزیر دفاع پاکستان گفته است که بدون این کمک؛ آنان توانایی مالی نگهداری نیروهایش در مناطق دورافتادهء  مرزی را ندارند.

اما دولت افغانستان بیرون کشیدن سربازان پاکستانی از مرز با افغانستان را در مبارزه با تروریزم اثر گذار نمی داند.

ایالات متحدهء امریکا سالانه دو میلیارد دالر به منظور مبارزه با تروریزم به پاکستان کمک می کند؛ اما روز یکشنبه بیل دیلی رئیس دفتر باراک اوباما اعلام کرد، هرچند پاکستان یکی از مهم ترین متحدان ما در جنگ علیه تروریزم است اما به دلیل اقداماتی که اخیراً این کشور انجام داده، تصمیم گرفتیم بخشی از کمک های خود را به پاکستان متوقف کنیم.

هیلاری کلنتون وزیر خارجه امریکا نیز از این اقدام کشورش دفاع کرده و تاکید کرده است؛ تا زمانی که مشکل میان دو کشور حل نگردد، این روند ادامه خواهد داشت.

روابط میان امریکا و پاکستان پس از کشته شدن اسامه بن لادن از سوی نیروهای ویژه امریکا در ابیت آباد، به تیرگی گرائیده است و اخیراً پاکستان 100 مربی نظامی امریکا را از این کشور اخراج کرد و خواستار خروج امریکایی ها از پایگاه نظامی "شمسی" در ایالت بلوچستان گردید.

پاکستان مدعی است که 80 هزار نیرو را به منظور مبارزه با تروریزم در مرز با افغانستان جابجا کرده، اما این کشور از سوی امریکا و جامعه جهانی مورد انتقاد قرار دارد که اقدامات لازم را در برابر تروریستان انجام نمی دهد.

درهمین حال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که مراکز تجهیز، تمویل و سازماندهی تروریستان در وزیرستان شمالی قرار دارد اما اردوی پاکستان با وجود دریافت کمک های هنگفت مالی از امریکا به بهانه مبارزه با تروریزم؛ هیچگاهی در این مناطق عملیات انجام نداده است.

وی بیرون  شدن سربازان پاکستانی از مرز با افغانستان را در مبارزه با تروریزم بی تاثیر می خواند.

لطف الله مشعل سخنگوی امنیت ملی نیز روز سه شنبه در یک نشست خبری گفت که پاکستان هیچگاه بر ضد گروهای مخالف مسلح دولت افغانستان که در پاکستان قرار دارند عملیات نمی کند و تنها تحریک طالبان پاکستانی که برضد دولت این کشور می جنگد را مورد حمله قرار می دهد.

پاکستان درحالی هشدار به بیرون کردن نیروهایش از مرز با افغانستان می دهد که نیروهای بین المللی خروج شان را از افغانستان آغاز می کنند.

درهمین حال شماری از کارشناسان با تاکید بر اینکه در زمان استقرار حدود 80 هزار نیروی پاکستانی نیز تروریستان از پاکستان به افغانستان عبور می کردند، عقب نشینی این نیروها از مناطق مرزی را در وضعیت افغانستان تاثیر گذار نمی دانند، اما می گویند که پاکستان با عنوان این مسئله از آن برای فشار علیه امریکا کار می گیرد.

جنرال عتیق الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی می گوید که تا اکنون حضور حدود 80 هزار نیروی پاکستانی در مرز با افغانستان نه تنها در جلوگیری از ورود تروریستان و مبارزه با آنها موثر نبوده، بلکه در موارد زیاد از جمله اخیراً خود این نیروها با تروریستان همکاری کرده و یا مستقیماً به افغانستان حمله کرده اند.

به گفته وی، پاکستان با هشدار کشیدن نیروهایش از مرز با افغانستان به امریکا می خواهد نشان دهد که این کشور نیز وسایلی در اختیار دارد تا در مقابل فشارهای امریکا از آنها کار بگیرد.

وی می افزاید که تعلیق این مقدار کمک امریکا به پاکستان، بیشر هند را خرسند ساخته است، زیرا این دو کشور در حالت جنگی با یکدیگر قرار دارند و تعلیق این کمک ها باعث می شود که پاکستان نتواند سلاح های جدید خریداری کند.

این درحالیست که اس ام کریشنا وزیر خارجه هند با استقبال از این اقدام امریکا گفته است که این به نفع منطقه نیست که یکی از کشورها توسط امریکا تا دندان تجهیز گردد، زیرا این موضوع تعادل نظامی را در منطقه خدشه دار می سازد.

در این حال آقای امرخیل تعلیق 800 میلیون دالر کمک امریکا به پاکستان را جزئی می داند و تاکید می کند درصورتی که امریکا خواستار ازبین رفتن تروریستان در پاکستان است باید فشار های بیشتر اقتصادی و نظامی را برپاکستان وارد کند.

در همین حال داوود کلکانی عضو کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه و میربت خان منگل یکی دیگر از اعضای این مجلس نیز با استقبال از قطع 800 میلیون دالر کمک ایالات متحده امریکا به پاکستان، می گویند که این کشور از یک سو به بهانه مبارزه با تروریزم از امریکا باج می گیرد و از سوی دیگر با فریب جامعه جهانی به تقویت و کمک تروریستان می پردازد.

آنان همچنان بیرون شدن سربازان پاکستانی از مرز با افغانستان را بی تاثیر عنوان می کنند.

این نمایندگان تاکید می کنند که باید دولت افغانستان از فشار که هم اکنون از سوی جامعه جهانی بر پاکستان وارد شده است، به نفع کشور استفاده کند.

امریکا سالانه حدود دو میلیارد دالر به منظور مبارزه با تروریزم به پاکستان کمک می کند؛ اما اخیراً جامعه جهانی به خصوص امریکا پاکستان را تحت فشار قرار داده که این کشور اقدامات اساسی بخاطر نابودی تروریستان به ویژه در وزیرستان شمالی انجام نمی دهد.

از سوی دیگر روابط میان امریکا و پاکستان پس از آنکه نیروهای ویژه ایالات متحده امریکا بدون درجریان گذاشتن دولت پاکستان اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده را در یک عملیات کشتند، به تیرگی گرائید و اخیراً پاکستان 100 مربی نظامی امریکا را از این کشور اخراج کرد.

نیویارک تایمز از قول یک مقام امریکایی نوشته است که قطع 800 میلیون دالر کمک امریکا به پاکستان نیز به دلیل اخراج مربیان امریکایی و همچنان به منظور فشار برپاکستان برای تلاش بیشتر در مبارزه با تروریزم صورت گرفته است.

دولت افغانستان نیز همواره با تاکید بر موجودیت پناهگاه های تروریستان و مخالفان مسلح دولت در پاکستان؛ گفته است که پاکستان با وجود دریافت میلیارد ها دالر کمک از جامعه جهانی به بهانه مبارزه با تروریزم و جابجایی ده ها هزار سرباز در مناطق قبیلوی؛ اما هیچ اقدام اساسی در ازبین بردن تروریستان انجام نداده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر