Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

رای مشورتی حقوقی کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی

تهيه شده توسط سجاد محمدی
پنجشنبه 09 سرطان 1390 ساعت 10:53

رای مشورتی حقوقی کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی

کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی در یک مشورهء حقوقی سه مادهء نظرش را در مورد جنجال ها و اختلافات بر سر انتخابات ولسی جرگه اعلان کرد.

این کمیسیون؛ انتخابات پارلمانی سال 1389 را همراه با ماهیت جرمی دانسته و تاکید می کند که لوی سارنوالی حق تحقیق و اقامهء دعوا را در موضوعات جرمی دارد و می تواند در نتیجهء تحقیق، افراد را متهم تشخیص داده و در پیشگاه محکمه با صلاحیت علیه آنها اقامه دعوا کند.

در ماده دوم این مشوره حقوقی آمده است که جهت تخصصی بودن دعاوی انتخاباتی و عاجل بودن موضوع، ستره محکمه صلاحیت دارد محکمه و یا دیوانی را مطابق حکم مواد 40 و 50 قانون تشکیل و صلاحیت محاکم قوه قضائیه تاسیس نماید.

کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی در ماده سوم تاکید کرده است ، آثار حقوقی که بر اسناد جعلی و تزویری انتخابات، اعمال خلاف قانون، تخلف از وظیفهء قانونی و اهمال در تطبیق آن مرتب می گردد، مطابق قانون انتخابات و قوانین نافذه دیگر بعد از حکم قطعی محکمه باصلاحیت قابل تطبیق می باشد. کمیسیون مستقل انتخابات موظف به تطبیق آثار متذکره در خصوص آرای کاندیدان اعم از نمایندگان برحال و معترضان می باشد.

گلرحمان قاضی رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، این مشوره حقوقی را تنها راه حل مناسب برای پایان دادن به بحران پیش آمده بر سر انتخابات ولسی جرگه می داند و از تمام نهادها به خصوص رئیس جمهور خواستار حمایت از طرح این کمیسیون است.

وی علاوه می کند که محکومیت اشخاص به ارتکاب جرم با حکم قطعی محکمهء با صلاحیت به معنای باطل بودن انتخابات نیست.

درهمین حال داکتر امین احمدی منشی کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی در مورد قانونی بودن محکمه اختصاصی می گوید که  این محکمه از نظر شکلی غیرقانونیست.

درعین حال تابش فروغ معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، فیصله محکمهء اختصاصی به این کمیسیون رسیده است اما او این فیصله را غیرقانونی و سیاسی می داند.

وی می گوید که مسئولان کمیسیون انتخابات حاضر اند در یک بحث حقوقی در مورد اینکه عملکرد کدام نهاد در مورد انتخابات، قانونی بوده و یا غیرقانونی، همراه با رئیس ستره محکمه، رئیس محکمه اختصاصی و لوی سارنوال اشتراک کنند.

این درحالیست که پیش از این هیئت اداری ولسی جرگه اعلام کرده بود که رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی در دیدار با آنان، ایجاد محکمهء اختصاصی را غیرقانونی خوانده است.

جنجال های انتخاباتی پس از اعلام نتیجه محکمه اختصاصی، به صورت گستردهء افزایش یافته است؛ درحالیکه ولسی جرگه موجودیت و فیصله محکمه اختصاصی را غیرقانونی می داند، لوی سارنوالی و محکمهء اختصاصی، خواستار بیرون شدن 62 عضو فعلی ولسی جرگه و ورود 62 نامزد معترض به ولسی جرگه هستند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر