Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تفكيك ليست سياه و ضرورت سازماندهي بهتر

تهيه شده توسط محمدرضاگلكوهي
شنبه 04 سرطان 1390 ساعت 11:18

تفكيك ليست سياه و ضرورت سازماندهي بهتر

تفكيك ليست طالبان و القاعده ( كه در نشست هفدهم ماه جون، رأي اعتماد پانزده عضو شوراي امنيت را كسب نمود) گام مثبت براي تأمين صلح در افغانستان پنداشته مي شود.

به موجب اين توافق، دو لیست جداگانه در باره ممنوعيت های مسافرتی و انسداد دارايي های اعضای القاعده و طالبان تشكيل خواهد شد. ايالات متحده معتقد است نوع جديد تحريم‏هايی که قرار است عليه طالبان و اعضای القاعده اعمال شود، نقش به سزايی در راستای تحقق آشتی ملی افغانستان ايفا مي كند.

ديويد دان، قایم مقام نماينده ايالات متحده در شورای امنيت، پس از تصويب قطعنامه گفت:" شورای امنيت با انجام اين اصلاحات اذعان می کند، ماهيت خطرهای که افغانستان را تهديد می کنند، تغيير کرده است. شورای امنيت با اين کار  نشان داد که شورا برای عادلانه بودن قضاوت‏های خود و ايجاد تغيير و مرور قطعنامه های قبلی خود، از جمله قطعنامه ۱۲۶۷ ظرفيت انجام اقدامات بزرگ را دارد."

ايالات متحده با اين حرکت نشان داد، با علم به اينکه طالبان در سال ۲۰۰۱، در زمان وقوع حملات ۱۱ سپتامبر ميزبانی اسامه بن لادن، رهبر القاعده را برعهده داشت، اکنون ماهيت اين دو گروه را متفاوت از يکديگر می داند.

علي رغم درخواست مكرر دولت افغانستان براي خروج نام شماری از طالبان تا كنون نيز ۱۳۸ نفر از اعضای طالبان و ۲۵۳ نفر از اسامی اعضای القاعده در دو فهرست سياه شورای امنيت هستند.

اما حالا، ظاهر طنین، سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد، اين تصميم را يك گام مهم براي آوردن آشتي پنداشته افزوده است:" ما از جدا کردن فهرست القاعده و طالبان پشتیبانی کردیم و این ابتکار را گام مهم در جهت یک نقش بزرگ تر برای دولت افغانستان در رابطه با رژیم تحریم ها علیه طالبان تلقی می کنیم".

سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد براين باور است كه در ارتباط با مسئله طالبان باید از این زاویه دیده شود که تلاش وجود دارد تا راه حل سیاسی در افغانستان پیدا شود. یک راه حل نظامی وجود ندارد. تعدادی از طالبان اگر شرایط فراهم شود می توانند به روند صلح بپیوندند."

سوزان رایس؛ سفیر امریکا در سازمان ملل متحد نيز اقدام شورای امنیت را مهم توصیف کرده است. خانم رايس گفته است که این اقدام می تواند به روند آشتی ملی و منزوی کردن افراطی ها در افغانستان کمک کند.

خوش‏بيني‏ها نسبت به اين تصميم شورای امنيت سازمان ملل درحالي ابراز مي گردد كه قرار است در ماه جولاي تعدادي از نظاميان امريكايي افغانستان را ترك گفته و روند خروج 97 هزار نيروي نظامي امريكا و واگذاري مسئوليت‏ها به نيروهاي افغان آغاز گردد. از سوي ديگر، اين تصميم در آستانه‏ء برگزاري نشست "بن" دوم عملي مي گردد. نشستی كه قرار است به طالبان نيز نقش داده شود و آنان به عنوان اعضاي تصميم گيرنده در آن حضور يابند.

اهميت اين تصميم شوراي امنيت سازمان ملل متحد نيز دراين است كه به لحاظ زماني مقطع خاصي را احتوا نموده است. در حالي‏كه اين تصميم اجرايي مي شود، گفتگوها با طالبان از جانب‏هاي مختلف نيز جريان دارد. شوراي عالي صلح و ايالات متحده امريكا هركدام سعي برآن دارند تا با متقاعد ساختن گروه طالبان بر مذاكره و گفتگو، آنان را براي پذيرش مذاكره آماده سازند.

به طور مثال رابرت گیتس، وزیر دفاع امریکا براي اولين بار تایید کرد که ایالات متحده امريكا با اعضای گروه طالبان گفتگو کرده است. این بار نخست است که امریکا پس از اعلام رییس جمهور كرزي جهت آغاز گفتگوهاي صلح به طور جدي، مذاكره مستقيم با طالبان را مي پذيرد.

آقای گیتس  در مصاحبه نوزدهم ماه جون خود با شبکه تلویزیونی سی ان ان پذيرفت که تعدادی از کشورها از جمله امریکا با اعضای واقعی و بانفوذ طالبان تماس گرفته اند، ولي وي تصريح نمود كه اين گفتگوها، مقدماتي بوده اند.

شوراي عالي صلح افغانستان نيز از اين اقدام شوراي امنيت خرسند بوده و خشنودي اش را نسبت به تأثيرگزاري مثبت اين اقدام در خصوص پيشرفت روند مذاكرات ابراز مي دارد. اين نگاه، بيشتر معطوف به اين مسئله مي باشد كه تفكيك ميان طالبان و القاعده در ليست سياه، منجر به رفع محدوديت‎هاي مسافرت و برداشتن تحريم‏هاي مالي مي شود و سران طالبان را نسبت به مسافرت به كشورهاي ديگر جهت پيش‎‏برد روند مذاكره قادر مي سازد.

محمداسماعيل قاسميار، سخنگوي و عضو شوراي عالي صلح معقتد است:" افراد شامل ليست سياه از حلقه‏هاي رهبري طالبان اند. حذف نام اين افراد از ليست سياه كمك مي كند كه آنان به نقاط مختلف جهت مذاكره سفر نمايند و در مذاكره‏هاي صلح در خارج از افغانستان شركت نمايند." قاسميار مي افزايد كه درج نام اين افراد در ليست سياه يا  قطعنامه 1267 مانع از حضور آنان در بسياري از مذاكرات مي شد كه اكنون اين محدوديت برداشته شده است.

چه كساني حذف مي شوند؟

پيش از اين نيز دولت افغانستان از شورای امنيت درخواست کرده بود، نام ۲۰ نفر از اعضای طالبان را از فهرست سياه بردارد، اما همواره اين امر مشروط به پذيرش قانون اساسي افغانستان از جانب اعضاي طالبان و عدم مخالفت با پروسهء حكومت داري دانسته شده است. چيزي كه امروزه نيز تأكيد حكومت مردان افغانستان و دغدغه مردم نيز مي باشد. ریيس جمهور كرزي بارها به اين مسئله اشاره داشته و در هفتهء گذشته نيز ( در سخنراني روز نوزدهم جون در كنفرانس ملي جوانان) هرگونه مذاكره را مشروط به پذيرش قانون اساسي افغانستان دانست.

شماری از اعضاي ولسي جرگه نيز با ابراز خوش‏بيني از اين مسئله آن را يك گام مثبت براي تحكيم صلح دانسته، ولي شرط آن را پذيرش قانون اساسي افغانستان از جانب افراد مندرج در ليست سياه مي دانند.

محمد نواب منگل؛ عضو ولسي جرگه باورمند است كه همگان طرف‏دار صلح اند و صلح را مي خواهند، ولي بايد افراد حذف شده از ليست سياه قانون اساسي افغانستان را بپذيرند." اين عضو ولسي جرگه معتقد است:" حذف نام اين افراد درصورت پذيرش قانون اساسي و اشتراك در روند مذاكره تأثير مثبتي در مسئله آشتي سازي در كشور مي گذارد."

از جانب ديگر، مسئله عمده و مهم در راستاي تأمين صلح اين است كه افراد تفكيك شده يا حذف شده از ليست سياه شامل چه كساني خواهد شد؟ آگاهان امور اين مسئله را مهم دانسته به اين امر اشاره مي كنند كه در گذشته نيز چنين اقدامي انجام شده، اما افراد حذف شده از جمله مهره‏هاي كليدي نبوده اند.

ميربت خان منگل؛ عضو ولسي جرگه اعتقاد دارد كه اين اقدام در صورتي مؤثر واقع خواهد شد كه افراد حذف شده از ليست، از جمله كساني باشند كه مسئوليت مستقيم در مخالفت‏هاي كنوني با حكومت دارند. وي با اشاره به اين موضوع كه در گذشته افراد حذف شده بيشتر از كساني بوده اند كه در مخالفت‏ها سهيم نبوده اند. وی مي تاکید می کند: " درصورت اين اقدام تأثير مثبت خواهد داشت كه افراد حذف شده از ليست سياه از ميان مسئولان درجه اول جنگ با حكومت و دولت انتخاب شده و براي اشتراك آنان در روند مذاكره نيز كوشش‏هاي منظم و منسجم صورت گيرد."

اين درحالي است كه كوشش‏ها براي تشويق و ترغيب طالبان در جهت پيوستن به روند مذاكره و صلح درگذشته به صورت پراكنده و نامنظم انجام مي شده است. به اين معنی كه نهادهاي مختلف ملي و بين المللي هركدام به سهم خويشتن و با برنامه‏هاي جداگانه برنامه صلح و مذاكره با طالبان را دنبال نموده است.

وحيد مژده؛ كارشناس مسايل سياسي اقدام كنوني شوراي امنيت را نيز دچار چنين پراكندگي دانسته و حكومت افغانستان و شوراي امنيت را متهم به فريب سياسي مي كند. مژده مي افزايد:" ليست پيشنهادي از جانب حكومت افغانستان به شوراي امنيت كساني را شامل مي شود كه ده سال است در كابل زندگي مي كنند و مخالفت صريح با حكومت ندارند. يا اينكه ايالات متحده امريكا با "سيد طيب آغا" در آلمان مذاكره مي كند كه شخص وي قانون اساسي افغانستان را قبول داشته و در مخالفت جدي با حكومت افغانستان قرار ندارد."

مژده معتقد است كه بايد شوراي امنيت اقدامي را روي دست قرار دهد كه نوعي حالت تشويقي براي مخالفان مسلح افغانستان را داشته و آنان را براي پيوستن به پروسهء صلح ترغيب نمايد.

درهمين حال، جانان موسي زي، سخنگوي وزارت امور خارجه از اين اقدام شوراي امنيت استقبال نموده و آن را واكنش مثبت و مؤثر به تقاضاي حكومت افغانستان در راستاي تحكيم ثبات و تأمين امنيت مي داند.

به عقيده موسي‌زي، اين اقدام مي تواند طالبان را براي مشاركت در برنامه آشتي سازي تشويق نموده و مسير را براي حركت به سوي صلح از جانب آنان باز خواهد كرد.

آگاهان امور براين نكته نيز تأكيد مي ورزند كه اگر تفكيك اين ليست از سوي شوراي امنيت بتواند حلقه‏هاي داخلي طالبان را از عوامل و حاميان خارجي و پشت پرده جدا سازد، تأثير آن در امر آشتي سازي از اهميت به سزايي برخوردار خواهد بود.

سيدجواد حسيني؛ ریيس سازمان افغانستان جوان و آگاه امور سياسي معتقد است كه رسيدن به اين هدف (جداساختن طالبان از شبكه‏هاي خارجي) بيشتر به اين مسئله بستگي دارد كه طالبان افغان تا چه اندازه به اهداف ملي باورمند شده و عزم ملي و اعتقاد دروني شان نسبت به ساختار نظام آينده افغانستان چگونه تبيين مي گردد؟" وي تصريح مي كند:" اگر طالبان هم‏چنان به دنبال نفي ارزش‏هاي دموكراتيك و اجراي شريعت در سرزمين افغانستان باشند، اين پروسه نيز به ناكامي خواهد انجاميد."

به هرصورت، مديريت اين كار دشوار، مسئوليت حكومت بوده و به سازماندهي بهتر نیاز دارد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر