Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

خروج نیروهای خارجی و بار سنگین انتقال مسئولیت

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهي و سجاد محمدي
سه شنبه 31 جوزا 1390 ساعت 08:57

خروج نیروهای خارجی و بار سنگین انتقال مسئولیت

باخروج نظاميان امريكايي از افغانستان آیا اردوي ملي مي تواند جاگزين مناسب صحنه‏هاي جنگ عليه مخالفان مسلح باشد؟

اين پرسش نگراني بسياري از افغان‏هایی را بر انگیخته است که دهه‏هاي سياه جنگ و ناآرامي را تجربه نموده اند.

در حالي‏كه قرار است ایالات متحدهء امریکا خروج نیروهایش را از افغانستان در اوایل ماه آیندهء میلادی آغاز کند، اين دغدغه بيشتر شده و مردم را به نگراني شديدي واداشته است.

محمد نظري كه دريكي از وزارت‏خانه هاي دولتي مشغول كار است با بیان اين نگراني اظهار مي دارد:"هم اكنون باوجود نيروهاي خارجي و حضور آنان در صحنه‏هاي جنگ امكان رفتن به بسياري از ولايت‏ها ناممكن است."

وي مي افزايد: "من تاحالا بيش از چهارماه است كه در خانه ام كه در ولسوالي قره باغ ولايت غزني است، رفته نتوانسته ام. هراسم از اين است كه مبادا مخالفان مسلح در مسير راه جانم را بگيرد." چنين اتفاقي در هفته گذشته در مسير باميان رخ داد و در نتيجهء آن جواد ضحاك، ریيس شوراي ولايتي باميان توسط طالبان كشته شد.

در همين حال، آگاهان امور براين باور اند كه هرچند ذهنيت مردم با گذشت هر روز و با افزايش تلفات ملكي نسبت به نيروهاي خارجي بدتر مي شود، اما از اين امر نيز واهمه دارند كه خروج نظاميان خارجي و امريكايي منجر به خرابي بيشتر اوضاع نگردد.  شماری از آنان عقيده دارند كه اگر اردوي ملي و ساير نهادهاي امنيتي تجهيز و تقويت شوند، بهتر مي توانند در سازماندهي اوضاع مؤثر واقع شوند.

فضل الله مجددي، ولسی جرگه گذشته و كارشناس امورسياسي معقتد است كه  مردم افغانستان در حال حاضر بين دو لبه تيغ قرار گرفته اند؛ در يك سو دشمنان مسلح قرار دارند كه پابند به هيچ قانوني نيستند و در طرف ديگر نيروهاي خارجي مست و مغرور، كه بدون در نظرداشت قوانين اين كشور به عمليات‌ها و حملات خود ادامه مي‏دهند. وي درعين حال خاطر نشان مي‌كند كه در صورت خروج نيروهاي خارجي از شهرها و قريه‏ها و واگذاري مسئوليت تأمين امنيت به نيروهاي افغان، مردم اين كشور شاهد رهايي از خفقان خواهند بود.

از سوي ديگر، نحوهء تطبيق برنامه خروج و روند واگذاري مسئوليت تأمين امنيت به نيروهاي افغان نيز تأثير به سزايي در خصوص موفقيت نيروهاي افغان براي تأمين امنيت كشور دارد. تأكيد كارشناسان بيشتر براين است كه روند خروج نظاميان امريكايي و خارجي بايد به شكل تدريجي انجام پذيرد و همزمان براي تقويت همه جانبه نهادهاي امنيتي نيز كار مستمر صورت پذيرد.

با اين حال، تا کنون آمارهای متفاوتی در مورد میزان نیروهای که قرار است در مرحلهء اول افغانستان را ترک کنند، ارائه شده است. روزنامهء نیویارک تایمز درهفته گذشته نوشته بود، در طرحي كه هم‌ اكنون تيم امنيت ملي قصرسفيد تحت بررسي دارد، گستردگي خروج نظاميان امريكايي از افغانستان بيشتر از ميزاني مد نظر گرفته شده كه طي هفته‌هاي گذشته به بحث گذاشته شده بود.

این روزنامه، دلیل مطرح شدن خروج گستردهء نیروهای امریکایی از افغانستان را توسط تیم امنیت ملی قصر سفید، افزایش میزان بودجهء جنگ و کشته شدن اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده عنوان کرده است. امریکا در حال حاضر در افغانستان حدود 100 هزار نیرو دارد.

از سوی دیگر؛ انتظار می رود، بارک اوباما در پایان ماه جاری میلادی در سخنرانی خود خطاب به مردم امریکا، تصمیم اش در مورد میزان و چگونگی کاهش نیروهای این کشور را از افغانستان اعلام کند. اوباما در سفر خود به آلمان نيز مسئله واگذاري مسئوليت امنيت را به نيروهاي افغان با انگیلا مركل؛ صدراعظم آن كشور در ميان گذاشته و گفته بود:"باكشته شدن اسامه بن لادن، كمر طالبان شكسته شد." ریيس جمهور امريكا پيش از اين نيز در نشست با مشاوران امنيتي كاخ سفيد گفته بود كه زمان واگذاری مسؤلیت‏ها فرا رسیده است. وي تاکیده کرده بود که می‌خواهد به وعده هایی که دراین راستا به مردم امریکا داده است عمل کند. با کشتن بن لادن و با بی ثبات ساختن بیشتر بخش‏های افغانستان بگونه ای که طالبان می‏توانند به آنجا برگردند حالا زمان آن رسیده است تا مسؤلیت ها را به افغان‌ها واگذاریم.

شماری از آگاهان امور ادعاهاي ریيس جمهور اوباما را نوعي فعاليت انتخاباتي براي تغيير ذهنيت مردم نسبت به وي در انتخابات سال 2012 مي دانند.

واثق حسيني، استاد پوهنتون كابل مي گويد:"در حالي‏كه اوضاع در افغانستان طي ماه‏هاي اخير به بدترين حال خود رسيده، سخن گفتن از پيشرفت توسط ریيس جمهور اوباما ادعايي بيش نمي باشد." به نظر وي، طرح خروج نيز به خاطر تغيير ذهنيت مردم امريكا است؛ زيرا هرگاه نيرو كمتر باشد، جنگ‏هاي فرسايشی كاهش يافته و تلفات عساكر امريكايي نيز كم‏تر خواهد شد. در نتيجه ریيس جمهور اوباما چانس بيشتري را براي موفقيت در انتخابات آتي امريكا خواهد داشت.

تحليل‏گران نظامي، براين باور اند كه بايد روند واگذاري مسئوليت‏ها به نيروهاي افغان به شكل تدريجي و با در اختيار گرفتن منطقه‏هاي كوچك، با دارا بودن تجهيزات لازم و قدرت مناسب انجام شود.

نور الحق علومی؛ کارشناس مسایل نظامی می گوید، خروج کمتر از ده هزار عسکر امریکایی که مسئولیت پیشبرد جنگ را ندارند، بر وضعیت تاثیر نخواهد گذاشت اما بیرون شدن بیشتر از این رقم که عملاً در جنگ قرار دارند، در حالی که نیروهای امنیتی افغان با ضعف های متعدد روبرو هستند، پیامدهای منفی به دنبال خواهد داشت.

به گفتهءعلومی، مقام های دولت افغانستان نیز به دلیل وضعیت موجود در کشور نمی خواهند تا نیروهای خارجی به صورت کامل افغانستان را ترک کنند و بخشی از نیروهای موجود امریکا در قالب استقرار در پایگاه دایمی، پس از سال 2014 نیز در افغانستان باقی خواهند ماند.

وی می گوید، دشمن قوی نیست، اما آنان از خالیگاه موجود به دلیل ضعف نیروهای امنیتی استفاده می کنند.

آقای علومی تاکید می کند که برای جلب اعتماد مردم، باید از مناطقی که نیروهای خارجی بیرون می شوند، ادارات سالم در آنجا مستقر شود و همچنان نیروهای امنیتی افغان از تجهیزات و آموزش‌های لازم برخوردار شوند و در راس این نیروها افراد سالم و با تجربه گماشته شود.

درهمین حال، جاوید کوهستانی تحلیلگر نظامی می گوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، وابسته به شرایط امنیتی است و به همین دلیل امریکا بین دو تا پنج هزار نیروی نظامی خود را از افغانستان بیرون خواهد کرد.

آقای کوهستانی می گوید، درصورتی که بیشتر از این میزان نیروی امریکایی(به خصوص اگر از مناطق جنگی بیرون گردد) مخالفان مسلح حملات شان را بیشتر کرده و وضعیت بدتر خواهد شد.

کوهستانی درحالی خروج نیروهای خارجی را از مناطق جنگی؛ مانند ولایت قندهار و هلمند باعث تقویت مخالفان و افزایش ورود تروریستان از بیرون به داخل کشور می خواند. سخنگوی ایساف نیز گفت که هنوز هم عبور و مرور تروریستان از پاکستان به افغانستان ادامه دارد.

این درحالیست که رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحدهء امریکا در سفرش به افغانستان، گفت که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مسئولانه صورت خواهد گرفت.

شماری از اعضای ولسی جرگه در واکنش به خروج نیروهای خارجی از افغانستان، می گویند که وضعیت امنیتی در کشور نسبت به گذشته بدتر شده و در حال حاضر شرایط برای خروج نیروهای خارجی مساعد نیست.

سید علی کاظمی؛ عضو کمسیون امور بین المللی ولسی جرگه و شیر ولی وردک یکی دیگر از اعضای این جرگه، بر خود کفا شدن نیروهای امنیتی افغان و ایجاد ظرفیت و انگیزه در این نیروها تاکید می کنند.

بر اساس توافق دولت افغانستان و ناتو، قرار است نیروهای بین المللی خروج شان را از ماه جولای سال جاری میلادی آغاز  کند و تا سال 2014  تمام مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان واگذار گردد.

در عين حال، وزارت دفاع اعلام نموده است كه برنامه انتقال امنیت که قرار است تا یک ماه دیگر آغاز شود، برگشت نا‌پذیر است.

جنرال محمد ظاهر عظیمی، سخن‌گوی وزارت دفاع می گوید، آمادگی‌ها برای مسؤلیت‌گیری امنیت تکمیل شده و حتی در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند این برنامه پیش از زمان مقرر آغاز شده است.

اما جنرال عظیمی گفت، عملیات هژده ماهه در سراسر افغانستان آغاز شده و یکی از اهداف آن سرکوبی مخالفان در ولایت‌های که انتقال امنیت از آن آغاز می‌گردد، است.

این در حالی ا‌ست که هفته‏هاي گذشته مخالفان چندین عملیات را در ولایت‌های که قرار است انتقال از آن آغاز شود راه‌اندازی کردند و در آخرین مورد یک مقام محلی بامیان را سر بریدند.

لطف‌الله مشعل؛ سخن‌گوی ریاست امنیت ملی نيز گفته است، مخالفان می‌خواهند امنیت مناطقی را که قرار است، انتقال امنیت از آن آغاز شود را به‌هم بزند.

از سوي ديگر، درحالي‏كه ضعف استخباراتي و اطلاعاتی از ضعف‏هاي نيروهاي خارجي به شمار مي رود، مقام‌هاي نظامي امريكا گفته اند كه 80 مامور ضد جاسوسي به افغانستان اعزام خواهد شد. به گزارش  روزنامه نيويارك تايمز‌، اين متخصصان استخباراتی تحقيقات مربوط به استخدام سربازان در نيروهاي نظامي افغان را بهبود خواهند بخشيد‌، دوسیه های سربازاني را كه اكنون در حال آموزش ديدن هستند‌ بازبيني خواهند كرد و به طور كلي رويه را سخت‌تر خواهند كرد تا افرادي را كه در برابرافراط گرايان آسيب پذير هستند‌، شناسايي كنند.

ديويد سيمونز‌، سخنگوي هيات آموزش ناتو در افغانستان گفت:" برخي از اين ماموران هم اكنون وارد افغانستان شده‌اند و انتظار مي‌رود بقيه آنها نيز به زودي وارد اين كشور شوند."

به هرصورت، به باور آگاهان، نيروهاي امنيتي افغان، به خصوص اردوي ملي زماني در راستاي تأمين امنيت موفق شده و بديل مناسبي براي نيروهاي خارجي خواهند شد كه به لحاظ، تجيزات، استخبارات و ايجاد انگيزه و تربيت درست مورد حمايت نهادهاي مربوطه ملي و كشورهاي حامي خراجي قرار گيرند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر