Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

صلح قربانی قدرت طلبي

تهيه شده توسط محمدرضاگلكوهي
يكشنبه 15 جوزا 1390 ساعت 09:15

صلح قربانی قدرت طلبي

در حالي‏كه روند مذاكرات صلح (به همکاری مستقيم امريكا با طالبان) جدي‏تر مي شود، ناامني مانع پيشرفت اين پروسه شده و نگراني فزايندهء را خلق نموده است.

باور عمومي مردم و آگاهان امور سياسي بر اين است كه جنگ جاري در افغانستان توسط دستگاه‏هاي استخباراتي بيروني و عمدتاً پاكستان سازماندهي مي شود؛ کشوری كه آشوب را در افغانستان به نفع خويش مي داند. به عقيدهء كارشناسان، بسياري از رويدادهاي ناگوار اخير در همين راستا قابل تفسير است.

وحيد عمر، سخنگوي ریيس جمهور نيز يك روز پس از رخداد خونين تخار كه منجر به كشته شدن جنرال داوود داوود، قومندان زون صفحات شمال پوليس و شاه جهان نوري، قومندان امنيه ولايت تخار و چندين نظامي ديگر شد، اين عمل وقيحانه را كار دشمنان افغانستان خواند كه براي دامن زدن به آشوب در داخل كشور راه اندازي مي شود. وي با خواندن پيام ریيس جمهور، خواستار اعمال فشار بيشتر بر منابع تمويل و تربيت تروريزم شد. اين تقاضا بارها از جانب حكومت افغانستان مطرح گرديده و در نگاه آنان حكومت و دولت پاكستان، حاميان اصلي كساني خوانده شده كه در بستر سياسي – اجتماعي افغانستان ناامني را دامن مي زنند.

گفته مي شود پس از مرگ اسامه بن لادن، فشارهاي غرب به خصوص ايالات متحدهء امريكا بر دولتمردان پاكستان افزايش يافته كه مذاكره مستقيم با طالبان و سفر يك هفته پيش هيلری كلنتن، وزيرامورخارجه امريكا نيز در راستاي همين مسئله صورت پذيرفت. پيش از سفر كلنتن، جان كري، سناتور ارشد كنگره و برخي مقامات سياسي و نظامي امريكا از پاكستان ديدارهايي داشته‌ اند.

از سوي ديگر، به باور كارشناسان سياسي، دولتمردان  امريكا به ويژه شخص اوباما كه خود را برای آغاز مبارزات انتخاباتي آماده مي‌كنند، تحولات افغانستان را از برگ‌ هاي برندهء خود مي‌ دانند.

به باوركارشناسان، كاخ سفيد به دنبال اهداف گسترده تري مي‌باشد و آن مقصر جلوه دادن پاكستان به عنوان عامل ده سال ناكامي امريكا در عرصهء مبارزه با تروريزم است. امريكايي‌ها برآنند تا با افزايش فشارها بر پاكستان و سوق دادن آن به اجراي اهداف شان وانمود سازند كه بخشي از موانع مبارزه با تروريزم را رفع كرده‌اند. در طرح آنها كسب مجوز براي انجام عمليات‌هاي جديد و نيز پذيرش مذاكره امريكا با طالبان نيز مشاهده مي‌شود.

در نقطهء مقابل، پاكستان اقدامات و خواسته‌هاي امريكا را مغاير با تماميت ارضي و منافع ملي خود مي‌داند و خواستار پايان تحركات يك جانبه امريكا ( به خصوص تشديد حملات هوايي به خاك اين كشور و نيز لغو تبليغات منفي در زمينهء نقش اسلام آباد در مبارزه با تروريزم) است.

وحيد مژده، كارشناس مسايل سياسي معقتد است كه مجموعهء اين تحولات، رويارويي امريكا و پاكستان را به همراه داشته و افغانستان به عنوان بستر اين رويارويي قرباني بي شماري را خواهد داد. هر چند كه امريكا با سياست فشار همچنان به دنبال كسب امتياز از پاكستان است اما اسلام آباد نيز با رويكرد به روسيه و چين عملا هزينه‌هاي واشنگتن براي تحقق مطالباتش را افزايش داده است.

بر اساس اظهارات، احمد سعيدي، تحليلگرمسايل سياسي:" يكي از اهداف سفر هيلری كلينتن نيز اين است كه امريكا اكنون استراتیژي مذاكره و امتيازدهي را در خصوص پاكستان در پيش گرفته تا شايد بتواند پاكستان را به سمت اهداف خويش سوق داده و با متقاعد ساختن پاكستان براي عدم حمايت از گروه‏هاي افراطي مسلح، نشان دهد كه دولت اوباما گامي براي پيشرفت جنگ عليه تروريزم برداشته است."

علي رغم اينكه طرفين از بهبود مناسبات پس از این سفر به پاكستان خبر مي‌دهند، اما اعتراض‏هاي شديد مردم پاكستان به روابط كشورشان با امريكا و بي اعتمادي دو كشور به نحوهء پاي‏بندي يكديگر به تعهدات شان، عملاً فضاي منفي را در روابط دو كشور همراه داشته است.

در اين ميان، كارشناسان باور دارند كه پاكستان از هر ابزاري براي اعمال فشار بر افغانستان و حاميان حكومت آن كار خواهد گرفت تا در روابط شان نقش پاكستان را برجسته‏تر مد نظر قرار دهند.

وحيد مژده، با اشاره به اين مسئله كه پاكستان در صدد سبقت گرفتن از رقيب تاريخي اش (هند) در افغانستان است، تصريح مي كند كه پاكستان قصد دارد نفوذ خود را در افغانستان قانوني سازد و از افغانستان بخواهد تا ميان هند و پاكستان، پاكستان را انتخاب كند.

به همين دليل نيز ابزارهاي فشار سياسي بر پاكستان تأثير زيادي نگذاشت و تنها عملكرد مثبت اين كشور پس از كشته شدن اسامه، اعلام اخراج ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان از خاك اين كشور بود كه با دسيسه‏ كاري‏هاي بعدي بي اثر جلوه كرد.

مولوي عبدالخبير، عضو پيشين ولسي جرگه و كارشناس مسايل سياسي، انجام مذاكره مستقيم دولت امريكا با طالبان را در آلمان نيز فشاري بر پاكستان مي داند. به عقيدهء وي اين عمل در راستاي تثبيت اين مسئله است كه  بدون پا درمياني پاكستان نيز مي توان پروسهء صلح را در افغانستان به پيش برد.

اما برخلاف اين تفسيرها نه سفر كلنتن و نه هم هشدارهاي ايالات متحده امريكا برپاكستان، هيچ‏ كدام نتيجهء عملي بربهبود اوضاع افغانستان و پيشرفت پروسه صلح نداشت. باگذشت زمان، اوضاع امنيتي بدتر شد و هر روز مردم افغانستان شاهد يك رويداد ناگوار هستند. حمله طالبان بر ولسوالي دوآب ولايت نورستان و تصرف آن، حمله انتحاري بر شفاخانه چهارصد بستر كابل و خونبارترين مورد آن نيز حمله برجان جنرال داوود بود كه منجر به تنش‏هاي سياسي و نگراني‏هاي مردمي گرديد. پس از آن نيز حمله انتحاري در شهر هرات جان ده‏ها نفر را گرفت و مردم افغانستان هر لحظه منتظر وقوع رويداد ناگوار ديگري مي باشند.

به عقيدهء آگاهان امور، تمام اين موارد با دخالت قدرت طلبان بيروني صورت پذيرفته كه نبايد ردپاي استخبارات پاكستان (آي اس آي) را ناديده گرفت.

جنرال عتيق الله امرخيل، كارشناس مسايل نظامي معتقد است:" برنامه ريزي حمله‏هاي سازمان يافتهء اخير از توان گروه طالبان مدرسه‏ای افغانستان خارج است و قطعاً چنين حمله‏ها توسط سازمان‏هاي استخباراتي بيروني طرح ريزي گرديده است." منظور وي و ساير كارشناسان ديگري كه به اين موضوع اشاره مي كنند، بيشتر حكومت پاكستان است.

اين موضوع، مورد تأييد شوراي عالي صلح نيز بوده و اعضاي آن براين مسئله اذعان مي كنند.

مولوي پيرمحمد روحاني، عضو شوراي صلح، كشورهاي همسايه را يگانه مانع تامين صلح و ثبات در افغانستان مي داند و ايجاد موانع امنيتي فراروي ثبات كشور را كار كشورهايي چون پاكستان مي داند.

محمد اسماعيل قاسميار، عضو شوراي عالي صلح، نيز با تصريح بر نقش تخريب كنندهء كشورهاي همسايه در پروسه صلح اظهار مي دارد:" حلقه‏هاي هستند در درون و بيرون از افغانستان كه دشمنان دوست نما براي افغانستان مي باشند. اين حلقه‏ها، سود شان را در زيان مردم ما، توانايي شان را در ناتواني مردم ما و آباداني خانهء شان را در ويراني كاشانهء ما مي دانند. اين حلقه‏ها ثروت‏هاي باد آوردهء از جنگ و قراردادهاي جنگي به دست مي آورند. اين حلقه‏ها پيشرفت پروسه صلح را در راستاي رسيدن به اهداف آزمندانهء خويش نمي بينند." به نظر وي، دوام حمله‏هاي انتحاري، ضعيف نشان دادن حكومت افغانستان، ايجاد عدم اعتماد ميان حكومت و مخالفان مسلح، عدم اطمينان به پروسه صلح، وجود فساد اداري و فقر در جامعه، دخالت‌ها توسط مهره‏هاي تروريستي قابل دسترس توسط اين كشورها و ساير موارد را از موانع عمده فراروي پروسهء صلح مي باشند.

در همين حال، عبدالسلام ضعيف، سفيرپيشين حكومت طالبان در پاكستان، راه پيشرفت پروسهء صلح را اعتماد آفريني ميان حكومت و مخالفان مسلح دانسته و كمرنگ ساختن نقش خارجي‏ها را در اين پروسه مؤثر مي پندارد. وي "تروريست" خواندن طالبان را ستمي درحق اين افراد مي داند و به عقيدهء وي قاتلان افراد ملكي مصداق اصلي تروريست مي باشند.

به هرحال، با وجودي‏كه تمام انگشت‏هاي انتقاد به جانب كشورهاي همسايه و به طور مشخص پاكستان اشاره می رود، راهكار مقابله با اين وضعيت چه بوده و حكومت افغانستان براي بهبود وضعيت كنوني چه اقدامي را مي تواند انجام دهد؟

اسدالله ولوالجي، كارشناس امور سياسي راه حل اساسي را در تقويت نهادهاي استخباراتي كشور دانسته مي افزايد:"باتربيت و تجهيز بهتر نهادهاي امنيتي و نفوذ آنان در ميان مخالفان حكومت مي توان از ميزان حمله‏هاي جاري در كشور كاهش داد."

جنرال امرخيل نيز براين نظر است كه تنها راه كاهش حمله‏هاي مرگبار انتحاري، تقويت نهادهاي استخباراتي كشور و نفوذ آنان در صفوف مخالفان است تا با گزارش دهي از طرح حمله‏ها، بتوان جلو اجراي آن را گرفت. وي معقتد است كه بايد حكومت در شرايط كنوني چترهاي امنيتي را تقويت نموده و با اعلام "احضارات" درجه اول، ميزان ناامني را كاهش دهد.

به هر صورت، در نگاه كارشناسان، وضعيت نا بسامان كنوني و ايجاد موانع فراروي ثبات و صلح در افغانستان محصول قدرت طلبي‏هاي منطقه‏ای و خارجي مي باشد. آنچه در اين ميان قرباني مي گردد سرنوشت مردم افغانستان است كه پيشگيري از اين وضعيت، نيازمند اقدام‏هاي جدي و قاطعانهء نخبه‏گان سياسي و دولتمردان كشور است.

با اين وجود، احتمال سقوط دوبارهء كشور در كام هرج و مرج و زورآزمايي روز افزون كشورهاي بيروني، تصوري است كه باعث نگراني بسياري از شهروندان كشور گرديده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر