Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پس از اسامه، بستر جنگ تغيير خواهد کرد؟

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهي
شنبه 24 ثور 1390 ساعت 14:15

پس از اسامه، بستر جنگ تغيير خواهد کرد؟

کشته شدن اسامه، فرصت مناسبی برای تغییر جهت جنگ با تروریزم از افغانستان به خاک پاکستان است.

به اعتقاد كارشناسان، حضور شش سالهء رهبر شبکه القاعده در سایه سار سازمان استخباراتی پاکستان، نشان دهندهء این واقعیت است که دولت پاکستان تاکنون اقدام جدی را برای از بین بردن شبکهء القاعده و گروه‏های تروریستی روي دست نگرفته است. هر چند پاکستان از تبانی و همکاری با شبکه‌های تروریستی انکار مي كند، اما بازتاب آن در ذهنيت جامعه جهاني، مصداق همان ضرب المثل معروف است که گفته اند "آفتاب با دو انگشت پنهان نمی شود."

نورالحق علومی، رییس حزب متحد ملی افغانستان و آگاه امور سیاسی براین باور است که با کشته شدن اسامه در شهر "ایبت آباد" پاکستان صداقت زمامداران این کشور علاوه بر متحدان و حامیان دیرین آن؛ یعنی امریکا نیز زیر سوال می‌رود. وی با تأکید بر این مسئله که کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده در موقعیت نزدیک به دستگاه‏های امنیتی و استخباراتی پاکستان، باید جبههء جنگ مبارزه با تروریزم را در پاکستان متمرکز نماید، تحقق این امر را نیازمند جدیت جوانب مختلف ذيدخل در این قضیه می داند.

با این حال پرسش اساسی این است که آیا دولت افغانستان خواهد توانست از فرصت به دست آمده استفادهء مطلوب نموده و ذهنیت جامعه جهانی را به نفع خویشتن رقم زند؟

این درحالی است که انتقادها علیه دستگاه دپلوماسی حکومت از موارد جدی در گذشته بوده و نارسايي‏های بسياري در آن به مشاهده رسيده است.

اما سيامك هروي، يكي از سخنگويان ریيس جمهور كرزي مي گويد:" كشته شدن اسامه در نزديكي پايتخت پاكستان صداقت حكومت افغانستان را در ديدگاه جهاني به اثبات رساند و ما اكنون كوشش مي كنيم تا همكاران بين المللي افغانستان را وادار سازيم كه فشار بيشتري برپاكستان وارد سازند؛ فشارهايي كه اين كشور را وادار سازد تا در راستای محو شبكه‌هاي تروريستي، همكاري بيشتر نمايد."

اين اظهارات در حالي ابراز مي گردد كه كارشناسان معتقداند، در اصول سياست خارجي تنها گفتن، تذكر وهشدار كافي نيست، بلكه بايد حكومت افغانستان در سياست عملي خويش برنامه‏هايي را روي دست گيرد تا ريشه‏هاي تروريزم بخشكد.

داكترعبدالقيوم سجادي، عضو كمسيون روابط بين الملل ولسي جرگه مي گويد:" در سياست خارجي امكانات و فرصت‏ها با استفاده از ظرفيت‏هاي موجود مي تواند عامل موفقيت دپلوماسي يك كشور را شكل بخشد، چيزي كه دستگاه دپلوماسي افغانستان فاقد آن بوده و به اين دليل مدام فرصت‏ها را از دست داده است." به اعتقاد وي، فرصت پيش آمده از كشته شدن اسامه نيز همانند موارد گذشته به هدر خواهد رفت و حكومت از اين فرصت استفاده مطلوب نخواهد کرد.

درحال حاضر زمينهء مناسبي براي بهره برداری به شكل مفيد و مطلوب آن به نفع افغانستان فراهم گرديده و ذهنيت جامعه جهاني اين مسئله را پذيرفته است كه مركز تروريزم در افغانستان قرار ندارد و در پاكستان مي باشد. بسياري از مسئولان كشورهاي بزرگ و تأثير گزار در امر مبارزه با تروريزم، پاكستان را مركز تربيت و ترويج تروريزم خواندند.

به طور مثال، بارک اوباما، رییس جمهور امریکا از پاکستان خواستار تحقیق در مورد شبکه ای گرديد که در دوران اقامت اسامه بن لادن در مخفیگاه اش از او حمایت نموده است. اوباما گفته است كه دولت پاکستان باید افشا کند که کدام یک از مقام‏هاي این کشور از محل زندگی رهبر شبکه القاعده با خبر بوده، ولي پاکستان گفته است که هیچ اطلاعی از حضور بن لادن در این کشور نداشته است.

اوباما گفت که بن لادن حتماً یک شبکه ءحامی در داخل پاکستان داشته، اما  وی  تصریح کرد که نمی داند آیا مقام های دولتی این کشور در این شبکه بوده اند یا نه؟

اندرس فوگ راسموسن، منشي عمومي ناتو نيز مرگ بن لادن را نقطهء عطف عمليات علیه تروریزم خوانده گفته است که این پدیده همچنان تهديدي برای جهان محسوب مي‌شود.

کميرون منتر، سفير امريکا در پاکستان نيز در مصاحبه با یکی از رسانه های پاکستاني ابراز نظر نمود كه اسامه بن لادن، تروريست بين المللى بوده و دست‏هاى وى با خون مردم بيگناه آلوده بود . سفير امريکا در پاکستان تأكيد نموده است که بعد از اسامه، اعضاى شماره دوم، سوم، چهارم و پنجم و ملا محمد عمر رهبر طالبان نيز، بايد از بين برده شوند .وي افزود:" اكنون اين مربوط پاکستان است  که عليه ايمن الظواهرى، معاون اسامه و ملا محمد عمر، رهبر طالبان مسلح عمليات انجام مي دهند، يا ما اين عمليات را  انجام دهيم ."

به گفتۀ وي، دهشت افکنان استقلال پاکستان را با خطر مواجه نموده و امريکا با پاکستان عليه آنان مبارزه خواهد كرد .

از سوي ديگر، حکومت امريکا اظهارات يوسف رضا گيلانى، صدراعظم پاکستان را  رد کرد و تاکید نمود که از پاکستان معذرت نمی خواهد.

صدراعظم پاکستان، در سخنراني 18 "مي" در پارلمان آن کشور از امريکا خواست تا از پاکستان به دليل تعرض درخاك آن كشور به منظور كشتن اسامه بن لادن عذر خواهى نمايد .

اما جى کارنى سخنگوى قصرسفيد، در یک  نشست خبرى اعلام نمود که امريکا کار نادرستى انجام نداده تا بابت آن معذرت بخواهد .

تمام اين موارد تصويري است كه سياست جهاني به ويژه ايالات متحده امريكا را در برابر پاكستان به نمايش مي گذارد. اما آيا اين فرصت به خوبي مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت تا ريشه‏هاي تروريزم در پاكستان بخشكد و افغانستان بيش از اين قرباني جنگ مبارزه با تروريزم نگردد؟

فاطمه عزیز، عضو مجلس نماینده گان مي گويد:" جهان دیگر باید به این معتقد شده باشد که افغانستان مرکز القاعده نیست." به عقيدهء وي، متقاعد ساختن جامعه جهاني نيازمند جديت بيشتر حكومت افغانستان است.

با اين حال، كارشناسان اميدواري چنداني ندارند تا حكومت افغانستان بتواند از اين فرصت، استفاده مطلوب نمايد.

داكترعبدالقيوم سجادي دليل اين ناكامي را دستگاه بيمار دپلوماسي در افغانستان مي داند. وي با اشاره به اينكه در ساير كشورها نهادهاي مختلف علمي و اكادميك شريك تصميم گيرهاي حكومت در سياست خارجي بوده و نهادهاي دولتي را در اتخاذ سياست منطقي در برابر رويدادها حمايت مي كند، تصريح مي كند:" افغانستان فاقد چنين دستگاهي بوده و مجريان سياست خارجي نيز از توانايي لازم براي اجراي برنامه عملي موفق برخوردار نمي باشند."

نورالحق علومي، نيز با ياد آوري موارد ناكامي حكومت افغانستان در سياست خارجي ده سال اخير آن، اظهار مي دارد كه  اين فرصت نيز همانند ساير زمينه‏ها در طول ده سال اخير از دست حكومت افغانستان هدر خواهد رفت. وي اقدام حكومت افغانستان را در خصوص تغيير جهت جنگ مبارزه با تروريزم به سمت پاكستان در حد اظهار نظر مي داند، در حالي ‏كه به باور وي، موفقيت در روابط بين المللي نيازمند برنامه عملي است.

در همين حال، سيامك هروي، از گفتگوها براي استفاده از فرصت موجود سخن گفته مي‌افزايد:" ما بارها نسبت به پايگاه و تربيت‏گاه تروريزم و رهبران آنها در پاكستان به جامعه جهاني ياد آوري نموده و هشدار داديم، اما اين جامعه جهاني بوده كه به اين صدا گوش نداده و بالاخره قتل اسامه در خاك پاكستان اين صداي برحق را ثابت ساخت." به باور وي  با روشن شدن اين موضوع تلاش حكومت افغانستان نيز افزايش خواهد يافت تا پس از اين، مبارزه با تروريزم در پاكستان روند جدي تري به خود گيرد. هروي مي گويد:" درعين حال ما اين موضوع را نيز يادآوري خواهيم كرد كه اگر روند مبارزه با تروريزم در پاكستان به جديت گرفته نشود، حكومت و مردم پاكستان نيز همانند مردم افغانستان قرباني اين پديده شده و حتي وجود سلاح اتمي و احتمال افتادن آن به دست تروريستان، امنيت جهاني را به خطر خواهد انداخت."

پس از كشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده تاكيد رییس جمهور كرزي نيز براين موضوع بود كه با کشته شدن اسامه بن لادن درایبت آباد پاكستان ثابت شد که جنگ تروریزم در دهکده‌ها، قريه‌ها و خانه‌های مردم افغانستان نیست و نبرد در قريه‏ها، قصبات و خانه های مردم نمی تواند كارساز باشد."

رییس جمهور کرزی از ناتو و ایالات متحد امریکا خواست که قربانی‌های مردم افغانستان را باید فراموش نکنند و به آن احترام بگذارند و جنگ را در خارج از خاك افغانستان دنبال نمايند.

اين اظهارات درحالي انجام شد كه پس از آن، تاكيد مقام‏هاي ناتو برحضور در افغانستان بيشتر شده و ميزان شورش در كشور نيز شدت زيادتري يافت.

منشی عمومی ناتو اظهار داشت:" به رغم مرگ اسامه بن لادن، پیمان اتلانتیک  شمالي (ناتو) ماموريت خود را در افغانستان ادامه خواهد داد."

اندرس فوگ راسموسن گفت:‌" اظهارات مبني بر اينكه پس از مرگ اسامه بن لادن، رهبر القاعده نيروهاي خارجي بايد از افغانستان خارج شوند‌ را رد می کند."

از سوي ديگر، جنگ و  رويارويی سه روزه به تاريخ 17 و 19 ماه ثور توسط مخالفان مسلح دولت با نيروهاي امنيتي افغان در ولايت قندهار و پس از آن به تاريخ 20 و 21 همين ماه در نورستان، نشانگر جان گرفتن بيشتر نيروهاي مسلح مخالف دولت افغانستان است.

با اين وجود، بايد ديد كه حكومت افغانستان از وضعيت موجود چگونه به سود خویش استفاده نموده و به منظور بهبود وضعيت كشور، تضعيف مخالفان مسلح و تغيير ذهنيت جامعه جهاني (براي فشار بيشتر برپاكستان )  چه اقداماتی را روی دست دارد؟

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر