Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

جايگاه منافع ملي در پيمان استراتیژيك با امريكا

تهيه شده توسط سجادمحمدي و محمدرضاگلكوهي
شنبه 27 حمل 1390 ساعت 14:45

جايگاه منافع ملي در پيمان استراتیژيك با امريكا

امضاي سند معاهده استراتیژيك افغانستان با ايالات متحده امريكا، مسئله‏ای است كه چشم انداز روابط  دو كشور را مشخص خواهد كرد.

اين كه تا چه اندازه اين امر واقعيت عملي پيدا خواهد كرد، ميزان امتيازي است كه هركدام از اين دو كشور از امضاي اين سند كسب خواهند كرد. با اين وجود، پرسش اساسي اين است كه آيا افغانستان خواهد توانست سندي را به تصويب برساند كه منافع ملي افغانستان را ضمانت کند.؟

گفته مي شود شوراي امنيت ملي كشور براي آماده سازي اين سند با معيارهاي استراتیژيك افغانستان نشستي را برگزار كرده و مسئوليت تدوين اين سند مهم را برعهده گرفته اند. پس از برگزاری نشست شورای امنیت ملی در مورد آماده سازی سند معاهده استراتیژیک افغانستان با امریکا، رییس جمهور کرزی به تاريخ 23 ماه جاري در یک کنفرانس خبری از برگزاری لویه جرگه تا دو - سه ماه آینده در این خصوص خبر داد. وي هدف اصلي از برگزاري لويه جرگه را تصويب اين سند استراتیژيك دانست.

آقای کرزی گفت که دولت امریکا دو هفته قبل سندی را در مورد معاهده همکاری درازمدت استراتیژیک به دولت افغانستان ارایه کرده و هم اکنون کمسیونی از سوی دولت افغانستان ( برای مشخص کردن شرایط و خواسته‏های کشور) در زمینه طرح و تدوين مسودۀ این سند کار می کند.

حامد كرزي، ریيس جمهور با اشاره به محورهاي اصلي اين طرح گفت:" چگونگي حضور خارجي‏ها در قالب يك پيمان استراتیژيك و معياد حضور شان، مورد بحث ما قرار مي گيرد." آقاي كرزي با اطمينان از اين كه در آيندهء نزديك اين طرح آماده شده و اطلاعات مربوط به آن در اختيار رسانه‏ها قرار خواهد گرفت، افزود كه تصميم نهايي را در اين خصوص لويه جرگه خواهد گرفت. وي تصريح كرد:" ما آمادگي‏ها را براي برگزاري لويه جرگه گرفتيم و ليست شركت كنندگان آن نيز مشخص شده است."

رییس جمهور کرزی، آوردن صلح و امنیت، قانونمند شدن حضور نیروهای خارجی، برداشتن موانع در برابر رشد دولت داری در افغانستان، چگونگی ادامۀ کمک و فعالیت امریکا در کشور و درنظر گرفتن  حالات منطقوی را از عمده ترین شرایط افغانستان برای امضای این سند خواند.

وي تأكيد نمود كه اين رابطهء استراتیژيك با امريكا در مطابقت كامل با شرايط افغانستان و منطقه خواهد بود و طبيعی است كه به منفعت افغانستان تمام خواهد شد." ریيس جمهور با لحن اطمينان آميزي افزود:" شرايط بسيار سرشان مانديم، خوب دست و پاي شان را بسته كديم. گفتيم كه پول چقدر مي خواهيم، كمك‏ها بايد صورت بگيرد با كدام شرايط آن‏ها در افغانستان فعاليت دارند و خودسري عسكرهاي شان چگونه جلوگيري شود. تمام منفعت‏هاي افغانستان، شرايط منطقه و كشور در اين سند مد نظر گرفته شده و ازهمه مهم‏تر اين كه شرط اول امضاي معاهده استراتیژيك با امريكا، آوردن صلح در افغانستان است."

وقتي ریيس جمهور با ميزان اطمينان بالا از گذاشتن شرايط سخن مي‎گويد، حرف اصلي اين است كه نويسندگان اين سند استراتیژيك بايد کدام اولويت‏هايي را مد نظر قرار دهند تا در پي آن، منافع ملي افغانستان به دست آيد؟

کارشناسان، داشتن همکاری‏های درازمدت با امریکا را با درنظر داشت ضعف اقتصادی افغانستان و نیت سوء کشورهای همسایه، ضروری می دانند، اما خواستار دقت و درنظر گرفتن منافع ملی در این معاهده مي باشند.

محمد هاشم وطنوال، معاون کمسیون امور دفاعی و تمامیت ارضی ولسی جرگه می‏گوید که نباید با امضای این معاهده، منافع ملی و استقلال کشور زیر سوال رود.

اما آقای وطنوال، امضای معاهده استراتیژیک با امریکا را به عنوان شریک استراتیژیک بین المللی برای افغانستان از تأثير زيادي براي رشد و پيشرفت كشور برخوردار مي داند.

معاون كمسيون امور دفاعي و تماميت ارضي ولسي جرگه مي‎افزايد:" افغانستان بايد متحدان جهانی خود را حفظ نموده و پشتوانه نظامي بين المللي داشته باشد. پس درصورتي كه منافع ملي در اين سند مد نظر قرار گرفته شود، امضاي اين سند باعث حفظ تماميت ارضي و استقلال افغانستان خواهد شد."

از سوی دیگر غفور لیوال، رییس مرکز مطالعات منطقوی افغانستان به اين باور است:" افرادی که براي تدوين اين سند وظیفه گرفته اند، باید با دقت تمام به جمع آوری معلومات و تحقیق در مورد نتایج پیمان‏های استراتیژیک امریکا با سایر کشورها پرداخته و با استفاده از پيامدهاي اجرايي، نكته‏هاي سودمندي را در راستاي رسيدن به منافع ملي افغانستان مد نظر قرار دهند."

ليوال با اشاره به اهداف ايالات متحده امريكا از امضاي اين سند، مي‏گويد:" اين اولين باري نيست كه امريكا در افغانستان اقدام به امضاي چنين سند استراتیژيك مي كند. ميان بعضي از كشورهاي ديگر آسيايي و اروپايي با امريكا نيز چنين پيمان‏هايي وجود داشته، شناخت دقيق از جزئيات اين پيمان‏ها كمك خواهد كرد تا نويسندگان اين پيمان به نحو بهتري بتوانند در تدوين اين سند موارد مفيدتري را درج نمايند. مطالعه اين اسناد كمك مي كند تا به خوبي دانسته شود كه مصالح مردم افغانستان در اين سند چه بوده و منافع ملي كشور چه مواردي را ايجاب مي كند."

لیوال، درنظرگرفتن برخی حساسیت‏ها، مطمئن ساختن کشورهای همسایه، حضور نظامی غیر محسوس امريكا و هم پيمانان وي،  منفعت اقتصادی و اعمار زیربناها در کشور را از شرایطی می داند که باید دولت افغانستان این موارد را در پیمان استراتیژیک با امریکا درنظر داشته باشد.

ليوال، در نظر داشتن حساسيت‏هاي منطقوي و خواست كشورهاي همسايه را نيز در اين سند مهم مي داند. وي تصريح مي كند:" بايد در اين سند مشخص شود كه اين معاهده تا چه اندازه موجب خلق حساسيت‏ كشورهاي همسايه خواهد شد و حضور خارجي‏ها بايد به گونهء غيرمحسوس باشد تا اين كشورها از ناحيه حضور خارجي‏ها احساس خطر نكنند."

مسئلهء بازسازي زيربناهاي كشور از موارد ديگري است كه به نظر آقاي ليوال بايد در اين معاهده مشخص شود. وي تأكيد مي كند كه بايد دولتمردان افغان به دنبال اين باشند كه چگونه مي‎شود كمك‏هاي اقتصادي امريكا را براي بازسازي كشور جذب كرد؟

درهمین حال به باور نور اکبری، معاون کمسیون امور بین‎المللی ولسی جرگه، دولت افغانستان و دولت امریکا در پی گنجاندن منافع ملی و مواد مورد علاقهء شان در این معاهده هستند.

وی نیز همکاری‏های دوام دار امریکا با افغانستان را در عرصه‏های اقتصادی و مبارزه با تروریزم با درنظر داشت منافع ملی افغانستان مهم مي‎داند. اين نماينده مردم در ولسي جرگه تصريح مي‎كند كه درچنين پيمان‏ها هركدام از دو طرف به دنبال تثبيت موقعيت و منافع ملي شان مي باشند. پس بايد افغانستان سعي خويش را براين امر متمركز نمايد كه چگونه مي توان كمك‏هاي اقتصادي و مشاركت درازمدت امريكا را در راستاي بازسازي همه جانبه افغانستان در اين معاهده جلب نمايد."

رییس جمهور کرزی نیز می‏گوید که دولت افغانستان در این معاهده، منافع ملی را درنظر گرفته و درصورتی که امریکا خواستار همکاری استراتیژیک با افغانستان است باید شرایط افغانستان را بپذیرد. وي اذعان نمود:" ما شرایطي را كه در تضاد با منافع ملي نباشد می پذیریم."

گفته مي شود شوراي امنيت ملي به تاريخ 21 حمل جلسهء را براي تهيه و تدوين سند استراتیژيك افغانستان با ايالات متحده امريكا ترتيب داده است. تصميم گيري اين جلسه براين امر محقق شده كه قرار است تا ده روز ديگر، طرح پيمان استراتیژيك با ايالات متحده امريكا آمادهء امضا گردد.

در نهايت، با آن که رییس جمهور کرزی در مورد ایجاد پایگاه‎های دایمی امریکا در افغانستان در کنفرانس خبری 22 حمل خويش اشاره‎ای نکرد، اما  احتمال می رود که ایجاد پایگاه‏های دایمی امریکا از مسایل عمده در معاهده استراتیژیک افغانستان و امریکا باشد.

احمد سعيدي، تحليل‏گر مسايل سياسي به اين باور است كه هدف اصلي از امضاي اين معاهده، ايجاد پايگاه نظامي دايمي امريكا در كشور است كه اكنون كوشش مي شود به شكل ديگري توجيه شده و اجرايي گردد.

اين درحالي است كه پیش از این، چگونگی امضای معاهده استراتیژیک با امریکا به خصوص ایجاد پایگاه های دایمی این کشور در افغانستان با واکنش‎های موافق و مخالف زيادي در ميان مردم و دولت افغانستان روبرو شده بود. طرح بحث ايجاد پايگاه دايمي نشان داد كه تا هنوز اذهان عامه و افكار دولتمردان افغانستان براي پذيرش اين پديده آمادگي لازم را ندارند.

به هر صورت، كارشناسان به اين باور اند كه امضاي اين سند مي‏تواند از اهميت زيادي برخوردار باشد. اين سند در واقع چشم انداز اصلي چگونگي حضور امريكايي‎ها در افغانستان و نحوۀ همكاري ميان اين دو كشور را مشخص خواهد كرد. از سوي ديگر، امضاي اين سند به ميزان زيادي از اهداف حضور امريكا در افغانستان و منطقه رونمايي خواهد كرد كه مي تواند زواياي زيادي از جنگ جاري را در افغانستان نيز روشن جلوه دهد.

به نظر كارشناسان، تاكيد مقامات امريكايي نيز براي امضاي اين معاهده از اين رواست كه اين سند در واقع به حضور درازمدت نیروهای خارجی مشروعيت خواهد بخشيد. به خصوص اين كه مهر تاييد آن توسط لويه جرگه ( كه يك نهاد مورد اعتبار در افغانستان است) زده مي شود.

به همين دليل، چندی پيش باراک اوباما، رییس جمهور امریکا در کنفرانس ویدیویی با رییس جمهور کرزی در مورد این معاهده صحبت کرده و خواستار امضای آن از سوی دو کشور شده بود.

به هرصورت، جايگاه منافع ملي افغانستان در اين سند زماني مشخص خواهد شد كه دولتمردان افغانستان با نگاه دلسوزانه و ملي به مسئله نگاه نموده و به صورت دقيق، بر زواياي مهم مصالح مردمي در اين سند استراتیژيك، تاكيد نموده و پافشاري كنند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (3)

  • شنبه 17 سرطان 1391 ساعت 03:06 | سيد يعقوب
    از اينكه همسايگان دلسوز داريم مجبور شديم پيمان استراتيژيك با يك ابر قدرت را داشته باشيم . ما اگر دوستان خوب در نزديك مان داشتيم امروز مجبور نبوديم با آنطرف كره زمين پيمان ببنديم.
  • چهارشنبه 27 ثور 1391 ساعت 09:59 | بحری
    ماه همه به اين باور است كه هدف اصلي از امضاي اين معاهده، ايجاد پايگاه نظامي دايمي امريكا در كشور است كه اكنون كوشش مي شود به شكل ديگري توجيه شده و اجرايي گردد. وآقای کرزی میخواهد که از حزب خود درآینده ریس جمهور تاین شود ولی کور خوانده
  • چهارشنبه 27 ثور 1391 ساعت 09:57 | بهرام شاه
    به نظر من استراتیژیک با امریکا کاملا اشتباه گرایانه است زیرا که این باید به منافع افغانستان می بود ولی برعکس شد کرزی نباید بدون تصویب مجلس نمایندگان کدام تصمیم غیر قانونی را امضا بکند این حالا تذکر خواهد شدکه ریس جمهور ما جوابگو مجلس ومردم ما خواهد بود این یک مفکوره کاملا خراب از دیدگاه قانون اساسی ما است

نوشتن نظر