Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بازار سیاه ویزای ایران

تهيه شده توسط قلعه نوی
يكشنبه 17 دلو 1389 ساعت 13:37

بازار سیاه ویزای ایران

درحاليكه قيمت اصلی ويزای ايران فقط 50 يورو، معادل تقريبا سه هزار افغانی می شود، اما گاهی اوقات مردم برای گرفتن ويزای ايران بالغ بر دوهزار دالر مصرف می كنند.

كسانی كه می خواهند به ايران سفر كنند، با مشكلات زيادی مواجه اند. گرفتن تكت دوطرفه طياره از شركت ايرانی آسمان يكی از پيش شرط های آن است. برخورد خشن و نامناسب، كميشن كاری و دلالی در گرفتن ويزا، تعيين وقت درازمدت برای اخذ ويزا پس از تكميل اسناد و شرايط و... از جمله مواردی اند كه بارها مردم از آن شكوه نموده و از گرفتاری در اين مراحل پر جنجال به ستوه آمده اند.

با تمام اين موارد، مردم مجبور اند برای رفع ضرورت های شان از قبيل تداوی مريض، پيدا كردن كار و ساير موارد به اين كشور سفر نمايند.

اما رحيم محمدی يكتا، سرقنسول ايران درهرات، در مصاحبهء كه با راديو كليد داشت، به صورت قاطعانه از شفافيت روند توزيع ويزای قنسولگری ايران درهرات خبر داده  و بر سوء استفاده درخواست كنندگان، تاكيد نمود.

وی وجود كميشن كاری ها را در خصوص گرفتن ويزا، اين گونه توجيه می كند: وقتي عرضه با تقاضا برابر نباشد زمينه برای بازار سياه ايجاد می گردد. دقيقا اين سؤ استفاده ها توسط كسانی صورت می گيرد، كه عملا از طريق سيستم ها و نهاد هايی كه از ما در خواست ويزا می نمايند، عملي می شود.

سرقنسول ايران درهرات، با اشاره به سوء استفاده كسانی كه از طريق برخی وكلا، تاجران، نهاد های دولتی و موسسات به اين اداره معرفی می شوند، اين روند را مشكل ساز خواند.

بنا به اظهارات اين مقام مسئول در قنسولگری ايران در هرات، بعضی از افراد متنفذ در زمان معرفی افراد برای گرفتن ويزا از آنان سوء استفاده می كنند. بعضی از مسئولان ارگان های دولتی، افراد ذی نفوذ محلی، وكلا، تاجران، و ... از متقاضيان ويزا پول می گيرند و آنان را به قنسولگری ايران معرفی می كنند.

اين اظهارات در حالي صورت می گيرد كه مسئولان رياست صحت عامه هرات ضمن رد اين اتهامات بر قانونمند بودن روند معرفی نيازمندان به ويزا، از طريق اين رياست تاكيد دارند.

محمد رفيق شيرزی، مدير اداری و مسئول مطبوعاتي شفاخانه حوزوي هرات به كليد گفت: "تمام مريضاني كه به قنسولگري معرفي مي شوند، در فورم معرفي درج گرديده و رسما به قنسولگري   ايران رجعت داده مي شوند تا مسئولان قنسولگري با در نظرداشت موارد درج شده اقدام به توزيع ويزا براي فرد مستحق نمايند."

در حال حاضر به دست آوردن ويزا در هرات به يكي از مشكلات حاد، مبدل گرديده كه به گفتهء برخي از شهروندان علاوه بر مصارف بالغ بر دوهزار دالر امريكايي براي كسب ويزا از بازار سيا نيز بايد مدت ها  در انتظار به سر برد.

غلام فاروق، كه خود را باشنده شهرهرات معرفي مي كند، كارشكني ها در همين راستا را تاييد نموده وموجوديت كميشن كاران را يكي از عوامل عمدهء  بازار سياه ويزا مي داند.

گفته مي شود اين كميشن كاران به گونهء با كاركنان قنسولگري در ارتباط بوده و براي گرفتن ويزا و اخذ كميشن با همديگر شريك مي باشند.

تعداد ديگري از شهروندان كه نمي خواهند نامي از آنان گرفته شود، از برخورد نامناسب كاركنان قنسولگري ايران شكايت دارند. آنان مي گويند در زمان گرفتن ويزا به آنان توهين شده و اصلا به توضيحات شان گوش فرا داده نمي شود. گاهي اوقات هم با نوعي ناسزاگويي آنان از محل مصاحبه به بيرون رانده مي شوند.

برخي از تحليلگران در هرات، موجوديت اين گونه مشكلات را عمدي خوانده، بر سؤ استفاده هاي سياسي - اقتصادي تاكيد دارند.

محمد صديق مير، از تحليلگران سياسي در هرات، ايجاد چنين فرصت ها را متعلق به كساني مي داند كه مستقيما در قضيه دخيل اند. به باور وي، ميكانيزم اخذ كميشن از متقاضيان ويزا، يك اقدام عمدي است كه توسط يك حلقه سوء استفاده جو ايجاد مي گردد.

اين تحليلگران معتقداند كه آنچه مسئولان قنسولگري مطرح مي كنند كه گويا برخي اوقات، ويزا را به احترام برخي شخصيت ها و يا هم براي كساني كه معرفينامه مي آورند، مي دهند، در ذات خود خلاف عرف هاي دپلوماتيك تلقي گرديده  و مي تواند با پيامد هايي به همراه باشد. به عقيدهء آنان بايد روند توزيع ويزا عادلانه و بدون درنظرداشت وساطت و معرفي كسان ديگر، صورت گيرد.

به هر ترتيب، وجود مشكلات در گرفتن ويزاي ايران چيزي است كه باعث سرگرداني بسيار شهروندان شده و مراحل خسته كنندهء را در بردارد. قنسولگري ايران نيز بدون اينكه براي رفع اين مشكل اقدام نمايد، مسئوليت آن را به دوش افراد و ارگان هاي معرفي كننده مي اندازد. تنها مرجعي كه بايد اين مشكل را پيگيري نموده و چاره سازي نمايد، ارگان هاي مربوطه در وزارت امور خارجه است.

خواستم تا پيرامون ادعاي مقامات قنسولگري ايران در هرات، گفتگويي را با مسئولان رياست ارتباط خارجه انجام دهم ولي اين مسئولان به نسبت قيودات وضع شده از سوی وزارت خارجه، حاضر به پاسخ گويي نشدند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر