Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ایران؛ تهدید جدی فرا روی پناهجویان

تهيه شده توسط قلعه نوی
شنبه 02 دلو 1389 ساعت 15:33

ایران؛ تهدید جدی فرا روی پناهجویان

مسئولان قونسلگری ایران در هرات، ضمن تأیید مواردی از كشته شدن اتباع افغان در خاك آن كشور، ورود غیر قانونی را عامل اصلی این گونه رویدادها، قلمداد می نمایند .

رحیم محمدی یكتا، سرقونسل حکومت ایران درهرات، در گفتگوی ویژهء كه با رادیو كلید داشت، تصریح نمود كه روزانه صدها تن از اتباع افغان به صورت قاچاقی وارد آن كشور می گردند كه تداوم همین روند، هر از گاهی با چنین پیامدهای به همراه می باشد.

از سوی هم مقام های امنیتی در ولایت نیمروز با آنكه به موارد متعددی از كشته شدن افغان ها در خاك ایران اشاره می نمایند، نگران تكرارهمچو حادثات نیز می باشند .

سمنوال غلام حیدر، قومندان پولیس سرحدی در نیمروز می گوید: "در تازه ترین مورد به شمول سه كشته، چندین تن نیز زخمی شده اند كه این حادثه ها عملاً  در خاك ایران اتفاق افتاده است."

اعتراف مسئولان قونسلگری ایران به كشته شدن اتباع افغان كه به صورت غیر قانونی وارد آن كشور می گردند در حالی صورت می گیرد، كه مقام های كمسیون حقوق بشر درغرب كشور، ضمن تقبیح كشتار اتباع غیر نظامی در داخل و خارج افغانستان، آن را نقض حقوق بشری می خوانند.

سید عبدالقادر رحیمی، رئیس كمسیون مستقل حقوق بشر در هرات می گوید: "نظارت از حقوق اتباع داخلی كشور جزء وظایف كمسیون مستقل حقوق بشر بوده، مگر به نسبت برخی ملحوظات، كمسیون مستقل حقوق بشر، توانایی نظارت از حقوق اتباع افغان در خارج از كشور را ندارد."

موضوع كشته شدن اتباع افغان در خارج از مرزهای این كشور، صرفاً مشكل افغان ها نبوده و اخراج دسته جمعی شان از سوی مقام های ایرانی و برخی دیگر كشورها نیز از مشکلات فرا روی این پناهجویان محسوب می شود.

چنانچه در تازه ترین مورد، حدود پنجاه تن از پناهجویان افغان شامل اطفال و كودكان از طریق سرحد اسلام قلعه، اخراج گردیدند.

عین الدین اسلمی، آمر حمایهء حقوقی ریاست عودت مهاجران هرات با بیان این مطلب به كلید گفت: "در بین اخراج شدگان افرادی هم شامل می باشند كه توسط نیروهای امنینی ایران زنجیر و دست بند زده شده وبعد رد مرز گردیده اند."

در همین حال تعدادی از اخراج شدگان ضمن عدم رضایت از بر خورد نا مطلوب مقام های امنیتی ایران، مدعی اند كه حتا اجازه دست یابی به حق الزحمه های شان را نیز از دست داده اند.

ریحانه، خانمی می باشد كه اخیرا همراه با برادر 12 ساله اش از اصفهان دستگیر و رد مرز شده است.  وی كه خود را باشندهء ولایت تخار معرفی می كند، عملكرد مقام های ایرانی را خلاف اصول و مقررات پناهندگی خوانده و خواهان برخورد جدی دولت در این راستا می باشد.

هر چند مقام های ایرانی، ورود غیرقانونی افغان ها و همچنان نفوذ قاچاقبران به خاك ایران را از عوامل بروز چنین حادثات عنوان می نمایند، مگر آنچه صاحب نظران و مسئولان كمسیون مستقل حقوق بشر بدان معتقدند، نقض صریح حقوق بشر بوده كه باید از آن به صورت جدی جلوگیری شود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر