Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

جايگاه قانون اساسي پس از هفت سال

تهيه شده توسط بهنام فرديس
چهارشنبه 15 جدي 1389 ساعت 16:44

جايگاه قانون اساسي پس از هفت سال

با آن كه مدت هفت سال از تصويب قانون اساسي افغانستان مي گذرد، اما هنوز اين قانون به صورت گسترده از سوي دولت و ارگان هاي حراست از قانون، نقض مي گردد.

در مراسمی که به منا سبت تجلیل از هفتمین سالروز تصویب قانون اساسی افغانستان، روز گذشته چهاردهم جدي به اشتراک شماری از مقام های دولتی در کابل بر گزار گردید، رئيس جمهور کرزی قانون اساسی موجود را یک قانون مناسب توصیف کرد و گفت که از هفت سال به این طرف برای تطبیق آن تلاش های زیادي از سوي دولت صورت گرفته است.

رییس جمهور كشور افزود که خارجی ها در راستای تطبیق قانون اساسی این کشور مداخله می کنند.

آقاي كرزي هم چنان گفت: از دوستان خارجی می خواهیم که آن ها در تطبیق و پیاده کردن این قرارداد اجتماعی مردم افغانستان از مداخله دست بكشند.

اين در حالي است كه شماري از آگاهان امور، مقامات حكومتي  را به نقض قانون اساسي متهم كرده، معتقد اند كه نقض قانون، مصئونيت اجتماعي را در كشور با خطر مواجه ساخته است.

محمد صديق مير، تحليل گر امور سياسي در هرات مي گويد: نقض گسترده قانون به وسيله مسئولان حكومتي باعث قانون شكني، قانون گريزي و افزايش فساد اداري در كشور شده است.

شماري از آگاهان امور نيز قانون اساسي را جامع ترین قانون اساسی و یکی از مظاهر دموکراسی در کشور دانسته مي گويند: همه شهروندان کشور مکلفیت دارند که برای حراست از آن تلاش کنند.

محمد فقيري روز نامه نگار درهرات، قانون اساسي را جامع ترين قانون در كشور خوانده مي گويد: علاوه بر اين كه دولت نتوانسته است از اين قانون جامع حراست نمايد، آن را مورد نقض نيز قرار داده است.

حبیب الله غالب وزیر عدلیه كشور  نيز گفته است: کمبود نیروی متخصص در نهاد های عدلي و قضایی و شماری دیگر از ادارات دولتی سبب شده است تا قوانین به صورت درست و آن گونه که لازم است اجرا نشود.

آقاي غالب افزوده است:‌ شماری از قوانین کشور نیاز به بازنگری دارند و در برخي از موارد لازم است تا قوانین تازه ای از سوی ولسی جرگه تصویب شود.

جمشيد نيكجو عزيزي، استاد حقوق وعلوم سياسي پوهنتون هرات ميگويد: تنها نهادی که حق دارد قانون اساسی افغانستان را تغییر دهد یا ماده هایی از آن را تعد یل کند، لوی جرگه است.

بايد گفت كه لوی جرگه در قانون اساسی افغانستان به عنوان عالی ترین نهاد تصمیم گیری تعریف شده و اعضای آن نیز مشخص شده است.

در عين حال شماري از شهروندان هرات مي گويند: نقض قانون و عدم تطبيق آن از سوي ارگان هاي مسئول باعث افزايش ناامني ها وفساد اداري در كشور شده و لازم است تا مسئولان امور، در راستاي تطبيق قوانين به ويژه حراست از قانون اساسي تلاش نمايند.

قانون اساسی فعلي دارای 12 فصل و 162 ماده است كه در جریان حاکمیت دولت انتقالی، به تاریخ 14 جدی 1382 هجری شمسی از سوی نماینده های مردم در خیمه لویه جرگه در کابل، تصویب شد و سپس از سوی رییس جمهور کرزی توشیح گردید.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر