Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پیشرفت‌های چشمگیر نیروهای ناتو و افغان

تهيه شده توسط احمد ضیا انتظار
سه شنبه 30 قوس 1389 ساعت 15:43

پیشرفت‌های چشمگیر نیروهای ناتو و افغان

طالبان درافغانستان با شکست مواجه اند. این بخش از اظهارات جنرال مک مولن، لوی درستیز نیروهای امنیتی امریکا در افغانستان است.

وی در پی انتشار گزارش بازنگری استراتیژی امریکا درجنگ افغانستان گفته است که پیشرفت نیروهای امریکایی و افغان در جریان سال گذشته، به خصوص در مناطق جنوب وشرق افغانستان چشمگیر بوده است.

وی همچنان گفته است: بر اساس این بازنگری هنوز هم پاکستان مخفیگاه امن برای گروه القاعده شمرده می‌شود واعضای این گروه درآن جا آموزش و تجهیز می‌شوند.

اندرس فوگ راسموسن سرمنشی سازمان ناتو نیزگفته است: بازنگری سالانه امریکا در مورد جنگ افغانستان و امور داخلی پاکستان نشان می‌دهد که استراتیژی در افغانستان درست در مسیر خود در حال حرکت است.

در این بررسی که توسط اعضای شورای امنیت ملی امریکا انجام شده، آمده است که رهبری القاعده که در پاکستان مستقر است، ضعیف تر شده و نسبت به هر زمان دیگری تحت فشار قرار دارد.

این در حالی است که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، این اظهارات مقامات ناتو و امریکایی را در مورد گزارش بازنگری استراتیژی جنگ افغانستان، تبلیغات با هدف خوشنودی جامعه جهانی خوانده است.

با این حال برخی از آگاهان امور می‌گویند: با وجود آن که مقامات نیروهای امریکایی از تضعیف گروه طالبان و القاعده خبر می‌دهند وآن را موفقیت بزرگ استراتیژی امریکا در جنگ افغانستان می‌دانند، دامنه نا امنی‌ها از جنوب به شمال کشور کشانده شده است.

وحید مژده، تحلیل گر مسایل سیاسی می‌گوید: با توجه به کشته شدن تعداد زیادی از نیروهای خارجی و مصارف میلیون‌ها دالر، استراتیژی امریکا در جنگ با القاعده و گروه طالبان موفق نبوده است.

وی می‌گوید: استراتیژی امریکا در جنگ افغانستان در زمانی مورد بازنگری قرارمی گیرد که هوا سرد شده و جنگ‌ها در افغانستان به حد اقل خود رسیده و این نمی تواند دلیل برای تضعیف وشکست گروه طالبان باشد.

با آن که مقام‌های امنیتی کشور، از پیشرفت‌هایی که جهت مبارزه با القاعده و تروریزم توسط جامعه جهانی به خصوص ایالات متحده امریکا در افغانستان صورت گرفته است، راضی اند، اما می‌گویند: در زمینهٔ تجهیز اردوی ملی که بخشی از این استراتیژی را تشکیل می‌دهد، آن گونه که توقع می‌رفت، توجهی جدی صورت نگرفته است.

ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع کشورمی گوید: فشار بر مراکز تمویل و آموزش القاعده وتروریزم ازسوی امریکا بیشتر شده و تلفات افراد ملکی نیز کاهش یافته است اما هنوزهم کمبودهایی وجود دارد.

گزارش کاخ سفید در حالی منتشر می‌شود که امریکا در نظر دارد در سال 2014 میلادی عملیات نظامی در افغانستان را خاتمه دهد و مسئولیت عملیات نظامی را بر دوش نیروهای افغان بسپارد.

عتیق الله امرخیل، کارشناس مسایل نظامی می‌گوید: امریکا باید در خصوص تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغان توجه بیشتر نماید؛ در غیر آن، جنگ‌های داخلی یک بار دیگر آغاز خواهد شد.

نتایج بررسی استراتژی امریکا در حالی منتشر می‌شود که به نظر می‌رسد صبر مردم آمریکا نسبت به جنگ افغانستان کمتر شده است.

بر اساس یک نظرسنجی تازه توسط "ای بی سی نیوز" و واشنگتن پوست، اکنون 60 درصد مردم امریکا مخالف جنگ در افغانستان اند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر