Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مراحل آموزش عساكر اردوی ملي و نگرانی ها

تهيه شده توسط ضيا‌ء انتظار و محمدرضا گلكوهی
شنبه 13 سنبله 1389 ساعت 10:49

قومانداني تعليم و تربيه اردوی ملی در هر دو ماه يك كندك از نيروهای تازه وارد را آموزش نظامی داده و آنان از اين مركز فارغ می شوند.

جوانان آموزش ديده پس از فراغت از اين مركز در مناطق مختلف كشور برای مقابله با مخالفان مسلح دولت توظيف می گردند.

قوماندان عمومي تعليم و تربيه اردوی ملي كشور می گويد: "شرايط جذب داوطلبان اردو برای جوانان كشور، داشتن تابعيت افغانستان، تكميل سن هجده سال و ارائه ضمانت معتبر وفاداری و تعهد می باشد."

بازديد از اين مركز برای تهيهء گزارش درحالي انجام شد كه 420 تن از جواناني كه در اول ماه سرطان سال جاری دورهء هشت هفتهء آموزش نظامی را آغاز نموده بودند، با علاقمندي تمام منتظر دريافت لباس نظامي و آموزش مراحل ديگر و پيوستن به صفوف نظاميان بودند.

رمضان 21 ساله از ولايت کندز كه بي صبرانه منتظر دريافت لباس نظامي درین مرکز بود، احساس اش را اينگونه با کلید بازگو مي كند: " امروز براي ما در مورد نظافت، محل آموزش و پوشيدن لباس نظامي آموزش داده شد. من بسيار احساس خوشي دارم از اينكه لباس نظامي به تن نموده و به صفت يك نظامي فعاليت كنم."

مراحل آموزش

درمحل آموزش مراحل مقدماتی، مربی مربوطه به سربازان نحوهء استفاده از سلاح را آموزش می دهد تا برای جنگ با مخالفان آماده شوند.

رمضان نيز در جمع ديگر هم قطارانش مشغول فرا گرفتن اين فنون نظامي است و به دقت به سخنان استادش گوش فرا می دهد.

رمضان پس از خروج از محل آموزش و تعلیم و تربیه سربازان، در مورد آموزش هاي هفتهء اول مي گويد كه در اين هفته فن(( ښی ګرځ او کیڼ ګرځ)) و باز و بسته كردن سلاح خفيف را همراه با نحوه استفاده و فیر آن آموخته است.

هفتهء سوم، اين سربازان براي استفاده از سلاح، فير و نشانه گيري و هم چنين پروت و دفاع از خود شان به منطقه پليگون پلچرخي انتقال داده مي شوند. سربازان درحاليكه مشغول نشانه گيري دقيق محل هدف و فير بالاي آن هستند، هركدام مي كوشند تا بصورت دقيق اين كار را انجام دهند و نشان زنی کنند.

هفته چهارم و پنجم نيز مراحل پيشرفته تراستفاده از سلاح و آشنايي با سلاح ثقيل آموزش داده مي شود كه اين مراحل شامل تلاشي منازل، افراد و دستگيري دشمن نيز مي گردد.

هفتهء ششم زماني است كه نيروهاي تحت آموزش سوگند وفاداري ياد مي كنند. سوگند وفاداري با مضامين دفاع از تماميت ارضي، استقلال ملي و خواسته هاي اسلامي به زبان هركدام از اين عساكر آموزش ديده تكرار مي شود.

با سپري كردن اين مرحله، عساكر تازه آموزش ديده، كم كم به آرزوهاي شان نزديك مي شوند. رمضان كه آرزوي هميشگي اش اين بوده است كه زماني يك عسكر نظامی باشد، بيشتر از همه هيجان زده به نظر مي رسد.

وي كه تصور اين روز برايش بسیار سخت بود، با احساس سرور و خوشي مي گويد:"من به حدي خوشحال هستم كه اندازهء آن را هيچ گفته نمي توانم. حالا من يك عسكر صحتمند در اردوی قوي و تعليم ديدهء افغانستان هستم و خدمت میکنم."

نگراني ها

مراحل آموزش عساكر اردوی ملی با گذشت هشت هفته به پايان مي رسد و هركدام از اين عساكر مي كوشند تا فنون مورد نظر را با كمال و تمام فرا گيرند و از ان عملا استفاده نمایند. اما قرار اظهارات مقامات تعليمي و كارشناسان نظامي، در اين ميان نگراني هايی نيز وجود دارد و كاستي هايي نيز در جريان آموزش اين عساكر رخ می دهد که عواقب چندان خوشایندی ندارند.

محمد حامد؛ بريدمن كندك چهار تعليمي و مربي عساكر جديد الشمول از اين نگراني ها اينگونه ياد مي كند: " در گذشته در هركندك تا حدود 200 فراري نيز وجود داشت؛ اما اكنون اين تعداد به 40 تا 50 نفر مي رسد."

اين استاد آموزش عساكر اردوي ملي، هرچند با پروسهء فعلي جذب عسكر در اردوي ملي تا حدودي موافق به نظر مي رسد، اما تأكيد مي كند كه براي جلوگيري از ورود مخالفين مسلح دولت، بايد در مورد اين پروسه بازنگري بيشتري صورت گيرد.

وي در مورد اضافه مي كند:" همين حالا ما خبر داريم كه دشمنان ما 50 نفر را تربيت نموده و مي خواهد وارد اردوي ملي كند."

به نظر وي بايد فلترهاي دقيق تري براي تصفيهء اينگونه نيروهای خرابکار مد نظر گرفته شود.

جنرال امان الله امان؛ يكي از افسران زمان داكتر نجيب الله و كارشناس مسايل نظامي از روند تعليم و تربيه اردوي ملي شكايت نموده و كم بودن مدت زمان تربيت، نبود قواي هوايي، نبود كندك توپچي و عدم تكميل ظرفيت كمي و كيفي اردو را جزئي از اين نواقص و نگراني ها مي شمارد.

وي از پرنسيب حاكم در دوره های گذشته چنين ياد آوري مي كند: " ما در گذشته تطبيقات پرنسيبي، تطبيقات تانك هاي شبانه، انداخت توپ و ساير عمليات ها را داشتيم، فعلا به اين عساكر فقط يك سلاح ساده آموزش داده مي شود."

وي به نكتهء ديگري نيز اشاره نموده مي گويد: "بايد روزانه يك يا دو ساعت به لحاظ جغرافيايي، سياسي، تاريخي و عقيدتي به اين عساكر انگيزه داده شود تا روحيهء آنان تقويت گردد."

اما دگر جنرال امان الله كريم؛ قوماندان عمومي مركز تعليم و تربيت اردوي ملي ضمن اينكه از روند آموزش عساكر تازه وارد اردوي ملي کاملا رضايت دارد، مدت زمان آموزش را نيز كافي مي داند.

وي مي افزايد: "برعلاوهء هشت هفته تعليمات تهدابي، آنان تحت تعليمات جداگانه براي غنامند شدن بهتر اين آموزش ها با مراحل پيشرفته تري از كاربرد سلاح و مبارزه آشنايي حاصل مي كنند. يك عسكر با پشت سرگذاشتن اين مراحل كاملا براي مبارزه و جنگ با مخالفان مسلح دولت آماده مي شود."

جنرال كريم؛ يكي از علت های فرار 50 نفر فراری را اعتياد آنان به مواد مخدر مي داند. وي مي گويد: "ممكن است حين ورود، اين افراد به درستي تشخيص نشوند؛ اما در جريان تعليم وقتي مشخص مي شود كه آنان معتاد به مواد مخدر مي باشند، به كلينيك هاي مخصوص تداوي ارجاع داده شده و از این طريق از اردو خارج مي شوند."

گفتني است كه ايالات متحده امريكا يكي از بزرگترين حمايت كننده هاي تربيت اردو و پوليس ملي است.

جان فاردي؛ معاون برنامه هاي آموزش نظاميان اين كشور در افغانستان مي گويد: "ما از روند آموزش نيروهاي اردوي ملي راضي هستيم، امروزه درحدود 134 هزار نفر وارد اردوي ملي افغانستان شده اند كه اين رقم قابل توجهي است."

وي با ابراز رضايتمندي از روند آموزش عساكر اردوي ملي، بي سواد بودن بسياري از اين عساكر را يك مشكل عمده مي داند كه به عنوان يك مشكل در حين آموزش ظاهر مي شود.

اين نگراني ها درحالي مطرح مي گردد كه گفته مي شود ايالات متحده امريكا براي تربيت اردو و پوليس ملي كشور از سال 2003 تا 2009 بيست مليارد دالر مساعدت نموده و قرار است تا سال 2011 بيست مليارد دالر ديگر را نيز كمك نمايد.

دگروال لرى اويرى (larry Avery) رئيس دفتر کمک هاى امنيتى افغانستان، اظهار داشته است كه "بخاطر تجهيز، تسليح و آموزش نيروهاى اردو و پوليس درسال ٢٠١١ ميلادى  ٣٠ مليارد دالرامريکايى به مصرف ميرسد."

به گفتهء وي "پول مذکور به اساس توافقنامهء که ميان دولت افغانستان و جامعه جهانى صورت گرفته است، بخاطر تجهيز، تسليح، آموزش و معاش تازه شاملين اردو و پوليس ملى و تجهيز بهتر وزارت دفاع و داخله به مصرف خواهد رسيد."

بنا به اظهارات وي قرار است در سال جارى نيز، بخاطرتسليح و تجهيز و آموزش نيروهاى امنيتى اردو و پوليس يک مليارد دالر به مصرف برسد.

همچنين سي مليارد دالر به خاطراستخدام نيروهاى بيشتر، آموزش هاى مسلکى و تجهيز بهتر اين نيروها هزينه مي شود.

قرار اظهارات مقام هاي مسوول؛ تهيه يونيفورم، غذا، فرنيچر، روغنيات و اعمار تعميرات نيز جزئي از مصارفي است كه از مبلغ ياد شده تأمين خواهد شد.

در همين حال قرار است تعداد افراد اردو تا سپتمبر ٢٠١١ به ١٧١٦٠٠ تن و از پوليس نيز در زمان ياد شده به ١٣٤ هزار تن برسد. اين رقم به اساس توافقنامهء که ميان جامعه جهانى و دولت افغانستان صورت گرفته است، استخدام خواهند شد.

به هرصورت، درحاليكه دولت افغانستان تعهد سپرده است كه تا سال 2014 توان تأمين امنيت كشور را پيدا نموده و نيروهاي اردو و پوليس ملي مي توانند جاگزين نيروهاي بين المللي شوند، آموزش اين نيروها بصورت دقيق و كافي يكي از نگراني هاي عمده براي مردم افغانستان مي باشد.

اين نگراني به اين دليل است كه مردم هراس دارند تا مبادا با واگذاري مسووليت تأمين امنيت به نيروهاي افغان، اين پروسه به خوبي به پيش برده نشده و بار ديگر نهادهاي نظامي كشور به كام ناامني روز افزون و فشارهاي ناشي از عوامل مخل امنيت در داخل كشور و مناطق همجوار فرو رفته و به سقوط مواجه گردد.

انتظاري كه اكنون از نحوهء تربيت اردو و پوليس ملي برده مي شود، ترتيب قواي مسلح كشور در سطحي است كه بتواند با كشورهاي منطقه قابل مقايسه باشد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر