Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مسموميت، عامل دوري از مكتب

تهيه شده توسط فرخ لقاء سلطانی
شنبه 13 سنبله 1389 ساعت 10:35

مسموميت، عامل دوري از مكتب

روز شنبه 6 سنبله سال جاري،  48 شاگرد مكتب ذبيح الله" عصمتي" كه بيشتر آنان دختران بودند، توسط مواد زهري كه از سوي افراد نامعلوم به داخل مكتب انداخته شده بود، مسموم شدند.

طي دو هفتهِ اخير، اين سومين واقعه بعد از مسموم شدن دختران در مكاتب درخاني و توتيا واقع نواحي 4 و 8 شهر كابل بود كه به وقوع پيوست.

‌به گفتهء مسوولان وزارت معارف، از شروع سال جاري، اين يازده همين مورد ازاين گونه واقعات است كه در كشور رخ مي دهد.

منيژه"مختاري" يكي از معلمين مكتب ذبيح الله عصمتي،شروع حادثه را چنين شرح مي دهد:" ساعت دوم درسي جـريان داشت و من با معاون تدريسي در دهليز مكتب بودم كه بد بويي خفيفي را احساس كرديم، همان بود كه شاگردان يكي بعد ديگر بي حال شدند."

سالمه؛ متعلم صنف هشتم مي گويد: "در دهليز بوي بود، ما را سرفه گرفت و همهِ  صنفي هايم بيرون شدنــد و لحظات بعد مسموم شديم. من فـــــكر مي كنم، اگر در صنف مي بوديم، شايد مي مرديم."

داكتر ذبيح الله موظف در كلينيك رحمان مينه ناحيه هشتم با تاييد مسموميت شاگردان مكتب، اظهارداشت:" واقعات مسموميت اين شاگردان، مانند مكتب توتيا كه سيستم تنفسي شاگردان را مختل كرده بود، تشخيص شده است."

‌اما عبدالبصير"ولايتي" داكتر در بخش امراض ساري سازمان صحي جهان، مي گويد: "بيانات شاگردان  كه  بعضي اظهار مي دارند؛ بوي بد بود و تعدادي ادعا دارند بوي عطر، حشره كش يا گاز بود، موضوع را براي ما مشكل نموده، ولي نمونه هاي از خون مسموم شده گان را به شعبه مركزي سازمان صحي جهان در كشور مصر به منظور تحقيقات بيشتر مي فرستيم و همچنين معلومات را با وزارت صحت شريك مي سازيم."

به گفته آگاهان امور، فرستادن نمونه ها به خارج از كشور آن هم با امكانات موجود سازمان صحي جهان نشانده آن است كه مواد مسموم كننده خيلي پيشرفته بوده و تشخيص آن در داخل كشور امكان پذير نيست.

در همين حال زمري "بشري" سخنگوي وزارت داخله، مي گويد: "امنيت طوري نيست كه در پشت هر مكتب، پوليس را جابجا نماييم، مگر تحقيقات براي واضح ساختن اين حادثه جريان دارد. توقع ما اين است تا هر مخالف دولت، تاسيسات ملكي، مثل شفاخانه، كلينيك و مكتب را مورد حمله قرار ندهد و وزارت داخله به پوليس وظيفه سپرده تا تدابير خاص امنيتي را در نظر داشته باشند."

گل آغا "احمدي" سخنگوي وزارت معارف در مورد چنين مي گويد:" اين گونه واقعات در كشور، خيلي عادي و معمولي است. ما هداياتي زير را به ادارات عمومي صادر كرده ايم. نمبرهاي خاص تيلفون را در اختيار مسوولين مكاتب قرار داده و همچنان، پيشنهاد بلند نمودن ارتفاعات ديوارهاي مكاتب را نموده ايم در ضمن به محافظان مكاتب وظيفه داده شده تا اشخاص مشكوك را در اطراف و داخل مكتب نگذارند و نيروهاي امنيتي را نيز در جريان قرار داده ايم تا هرچه بيشتر در حفظ و نگهداري مكاتب توجه نمايند."

كارشناسان امور اجتماعي، اينگونه واقعات را تاثير گذار بـــــالاي اذهان مردم دانــــسته تاكيد مي كنند كه اين واقعات، باعث مي شوند تا رجوع مردم به آموزش و پرورش محدود گردد و خانواده ها مانع رفتن اطفال شان به مكتب شوند.

محمد جواد" سلطاني" كار شناس مسايل اجتماعي مي گويد :" امكانات آموزشي محدود در كشوراز يك طرف، كيفيت پايين آموزش از سوي ديگرو در كناراين همه، فضاي نا امن مكاتب و مدرسه ها؛ يكبار ديگر، افغانستان را به حوزه جهالت و دانش سنتي بر مي گرداند وهدف اساسي ازاينگونه اعمال، تاثيرگذاري بر افكار عمومي است تا دسترسي همگان را بـــه آموزش عمومــــي، محدود سازند."

وي در مورد راه حل اين مسئله بيان داشت: "بايد در جامعه، فرهنگ سازي شود تا دانش مدرن به دانش مشروع تبديل گردد. بايد در جامعه تفهيم گردد كه علم، علم است فارغ از اينكه در كدام جغرافيا، تمدن و فرهنگ قرار داريـــــم و آموختن، حـــــق هرانسان است." ‌

به باور وي تا زمانيكه گروه هاي تروريستي فعال در نقاط مختلف كشور، از نظـــر امنيتي و نظامي تضعيف نشوند، امنيت تامين نخواهد شد.

اما اين واقعات، بيشتر مايــــه نگراني شاگردان و خانواده هاي شان گرديده است.

‌فايزه متعلم صنف ششم مكتب ذبيح الله"عصمتي" نگراني خود را چنين بيان مي كند :"صنفي هايم مسموم شدند و شايد بار ديگر، من هم شوم. من ديگر مكتب نمي روم." ‌ ‌

بر اساس آمار رسمي، بيش از هفت مليون شاگرد در چوكات وزارت معارف به آموزش مشغول اند كه طي سال جاري، دهها شاگرد مكتب به دلايل مختلف، از سوي افراد ناشناس تهديد شده اند.

به گفته مسوولين وزارت معارف، دهها مكتب دختران، عمدتاً در نواحي جنوب و شرق افغانستان به دليل ناامني مسدود شده اند. اين در حاليست كه تا اكنون هيچ گروه يا فردي، مسووليت اين اعمال را بــــــر عهده نــــــگرفته است، امــــا هميشه انتقاد ها متوجه گــــــروه هاي مخالف آموزش دختران مي باشند.

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر