Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

انتقاد اسپنتا از سیاست های دوگانه منطقه

تهيه شده توسط احمدضيا انتظار
چهارشنبه 03 سنبله 1389 ساعت 11:08

انتقاد اسپنتا از سیاست های دوگانه منطقه مقاله يك مقام بلند پايه امنيتي كشورتحت نام مرزميان دوست و دشمن مغشوش است سوالات زيادي را به جود اورده است.

اقاي اسپنتا وزيرپيشين خارجه که در حال حاضر مشاور امنيت ملي حامد كرزي می باشد درمقاله ای مغشوش بودن مرز ميان دوست و دشمن را عامل طولاني شدن مبارزه علیه تروريزم عنوان نموده تاكيد ورزيده كه دادن قرباني در جنگ حد و مرزي دارد پس بايد واقعيت گرا بود.

به گفته اقاي سپنتا بعضي سازمانهاي نظامي و اطلاعاتي در منطقه از يك جانب در درون كشور خود ما با افراط گري خود پرورده مواجه اند و از سوي ديگر مهماندار شوراي كويته و شبكه حقاني و حزب اسلامي گلبدين حكمتيار هستند.

اين مشاور امنيت ملي ريس جمهور كرزي مي افزايد، اين سازمانهاي اطلاعاتي و نظامي به اين گروه ها اموزش نظامي و پول ميدهند.

گرچه اگاهان امور مي گويند، در محتواي اين مقاله آقاي سپنتا چيزي تازه نيست و از سالها بدينسو جانب افغانستان در اين مورد اظهاراتی داشته ولی بعد از افشاي بعضي از موضوعات پشت پرده توسط  ویب سایت ويكی ليكس در خصوص جنگ افغانستان اين مسله چهره ديگري را به خود گرفت  و با اسناد واضع شد كه جنگ علیه تروريزم به دليل عدم صادقانه بودن پاكستان در اين خصوص به سوی ناكامي در حرکت است.

با این حال غفور ليوال ريس مركز مطالعات استراتيژيك منطقه ایي معتقد است، یکی از موضوعات بحث برانگیز در مقاله  اقاي اسپنتا اين است كه ايا غرب بخصوص ايالات متحده امريكا خودش نيز شامل اين اجندا است يا به اصطلاح ديگر نقش غيرصادقانه پاكستان در جنگ علیه تروريزم ازديد جامعه جهاني منجمله ايالات متحده امريكا پوشيده است؟ يا اينكه مطابق برنامه هاي امريكا و جامعه جهاني به پيش ميرود

وي مي افزاید، بر بنیاد اظهارات يك مقام استخباراتي پاكستان كه اخيرا در مطبوعات درز كرده طوري وانمود شده كه استخبارات پاكستان، امريكايي ها را در خصوص قضيه گرفتاري ملابرادر كه گفته مي شود بدون اجازه پاكستان مي خواست به روندصلح شامل گردد فريب داده اند.

درحاليكه با توجه به سازبرگ هاي اطلاعاتي و امكانات تكنالوژي امريكا نمي توان گفت، امريكا فريب خورد باشد.

اقاي ليوال مي گويد، يك مسله كه تاكنون پيچيده به نظرميرسد اين است كه ايا جنگ علیه تروريزم هدف است يا وسيله؟

ايا امريكايي ها اهداف استراتيژيك و بلند مدتی را در اين منطقه دنبال مي كنند و حركت ها و حوادث كه همه شاهد ان هستند تكتيك هاي اين كشور بخاطر رسيدن به اهداف خاص اش مي باشد؟

به گفته اقاي ليوال نبود يك ديپلوماسي فعال درحكومت كرزي بعضا باعث شده تا چنین سوء استفاده هایی از ضعف سیاست کابل صورت گیرد.

با اينحال وحيد مژده تحليلگر مسايل سياسي كشور مي گويد، متاسفانه از ابتدا مبارزه علیه تروريزم تعريف خاصي نداشته و زمانی که نيروهاي خارجي به خصوص امريكايي ها وارد افغانستان شدند و رژيم طالبان ازهم پاشيد مشخص شد که باید مبارزه علیه تروريزم به دليل راندن القاعده و طالبان از افغانستان به بيرون مرز كشانده شود ولی برخلاف آن جنگ تنها در داخل افغانستان شروع شد.

این انتقادها درحالي ازسوي يك مقام ارشد امنيتي كشور در خصوص عدم مبارزه صادقانه سازمانهاي استخباراتي و نظامي منطقه در مبارزه عليه تروريزم مطرح مي گردد كه اخيرا سايت خبري ويك ليكس بيش از 90 هزار سند محرمانه را كه دال به عدم صادقانه بودن پاكستان بخصوص بخش استخباراتي اين كشور در خصوص مبارزه علیه تروريزم بود افشا نمود و هشدار داده است که 15 هزار سند دیگر را نیز افشا خواهد کرد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر