Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

با خواسته های حکومت توافق می شود؟

تهيه شده توسط احمد ضیا انتظار
چهارشنبه 23 سرطان 1389 ساعت 16:15

با خواسته های حکومت توافق می شود؟

 

قرار است روزسه شنبه هفته اينده كنفرانس بين المللي كابل با ميزباني دولت افغانستان دركابل برگزارگردد.

در اين كنفرانس بيش از هفتاد كشور و 46 وزير خارجه، سرمنشي سازمان ملل متحد و چندين سازمان بين المللي بشمول سران كشورهاي همسايه و سازمان هاي اسلامي و نهادهاي اقتصادي ديگر داخلي و خارجي شركت مي كنند.

مقام هاي حكومت افغانستان گفته اند، هدف اصلي حكومت افغانستان در اين كنفرانس رسيدن به محورهاي توسعه اقتصادي، تأمين امنيت و حكومت داري خوب می باشد.

اين درحاليستكه به گفته اگاهان امور حكومت كرزي از اغاز تاكنون در چهارچوب یک حكومت داري خوب قناعت مردم وجامعه جهاني را حاصل نمايد.

به گفته اگاهان بیش از هشت سال از حکومت کرزی می‎ گذرد ولی این حکومت نتوانست وعده ای که برای طرح های رفاهی و اجتماعی و حکومت داری خوب به جامعه جهانی داده بود را عملی کند.

این ضعف در برخی موارد به میزانی بوده که حتی خود همکاران بین‎المللی کرزی حکومت کابل را ناکام، ناکارآمد، ضعیف و فاسد عنوان نموده اند.

دومين سروي كه توسط ديده بان اصالت افغانستان صورت گرفته نشان ميدهد، فساد اداري سومين مشكل عمده بعد از ناامني و بيكاري در كشور است.

بر بنیاد يافته هاي اين ارگان ساکانان افغانستان در سال 2009 دو برابر بيشتر نسبت به سال 2006 ميلادي رشوه داده است و مقداري كه درسال 2007 توسط مردم به حيث رشوه پرداخت شده به 466 ميليون دالرامريكايي تخمين ميگردد. درحاليكه سروي فعلي نشان ميدهد، ‌اين رقم نزديك به ميليارد دالرامريكايي است

سنجرسهيل روزنامه نگاروتحليل گردرمسايل سياسي كشور مي گويد: تشكيل كابينه كارا و كابينه ای كه بتواند به وعده هاي مردم وفا نمايد، بخش مهم درحكومت داري خوب محسوب مي گردد كه به عقيده شماري اگاهان امورمتاسفانه ريس جمهور كرزي در اين خصوص ناكام بوده است.

با اينحال گل بادشاه مجددي يك از نماينده گان مردم در ولسي جرگه معتقد است،  مردم از كرزي منحيث يك ريیس جمهور خوب اميد بران داشتند تا حكومت داري خوب را به وجود بياورد ولی برعكس تامين امنيت و نظم عامه كه مهم ترين بخش حكومت داري را تشكيل ميدهد همچنان رو ب وخامت است.

از سوی دیگر مقامات افغان بارها و برخی خارجی‎ها نیز اعتراف کرده‎اند، که بخش عمده دلیل عدم موفقیت در بخش حكومت داري خوب مرتبط به پلان‎ها و فعالیت‎های دونرها و به عبارتی دیگر همکاران بین‎المللی افغانستان می‎باشد.

چنانچه درگذشته يگانه شكايت دولت افغانستان اين بوده كه كمك هاي انجام شده با اولويت بندي دولت افغانستان به مصرف نمي رسد، بلكه تنها 20 درصد از اين كمك ها در اختيار دولت افغانستان قرار گرفته و در خصوص مصرف آن نيز تصميم گيرندهء اصلي كشورهاي كمك كننده است.

بنا به گفتهء اشرف غني احمد زي كه ریاست كنفرانس بين المللي كابل برعهده اوست، "تأكيد دولت افغانستان در اين كنفرانس بيشتر براين نكته خواهد بود كه 50 درصد كمك ها مستقيما به دولت افغانستان واگذار گردد و در نحوهء مصرف 80 درصد آن نيز تصميم گيرنده اصلي حكومت و دولت افغانستان باشد.

به عقيدهء وي اين امر باعث خواهد شد تا حاكميت ملي در افغانستان تحكيم يافته و كمك ها بنا به نياز افغانستان و در پروژه هاي زيربنايي به مصرف برسد.

ولی پرسش اساسي اين است كه با توجه به اتهامات شديدي كه نسبت به دولت و حكومت افغانستان وارد است و سطح فساد و ناكارآمدي در حكومت داري آقاي كرزي به درجهء بلندي مطرح مي گردد، چگونه مي توان اعتماد جامعهء جهاني را براي واگذاري اين كمك ها تا ميزان 50 درصد جلب نمود و اختيار تصميم گيري 80 درصد آن را نيز به حكومت افغانستان داد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر