Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

امرالله صالح: من قربانی آی اِس آی نشدم

تهيه شده توسط احمد ضیا انتظار
چهارشنبه 19 جوزا 1389 ساعت 08:51

امرالله صالح: من قربانی آی اِس آی نشدم

در پی استعفای دو مقام بلند پایه امنیتی از سمت هایشان گمانه زنی های فراوانی در مورد دلایل استعفای این دو مقام مطرح شد.

در اعلامیه ای که از سوی ریاست جمهوری در روز استعفای این دو مقام ارایه گردید دلیل استعفای امرالله صالح از ریاست عمومی امنیت ملی و محمد حنیف اتمر از سمت وزیر امور داخله کشور عدم قناعت رییس جمهور از پاسخ آنها در مورد جلوگیری از حملات تروریستی در دوازدهم جوزا، روز اول برگزاری جرگه مشورتی صلح در کابل، اعلام شد.

ولی امر الله صالح در مصاحبه اختصاصی با رادیو کلید گفت: ناکامی امنیتی در روز برگزاری جرگه مشورتی صلح جرقه و دلیل دیگری بود که او خواست از سمتش استعفا دهد.

امر الله صالح در مورد فرمان بررسی دوسیه زندانیان توسط رییس جمهور کرزی که یکی از خواسته های جرگه مشورتی صلح بود نیز گفت: "در این مورد رییس جمهور مطابق قانون اساسی صلاحیت تعیین کمیسیون بررسی دوسیه ها برای تفکیک زندانیان بیگناه از مجرم و حتی رهایی آنها را دارد".

ولی با این حال آقای صالح انتقاد کرد که در این کمیسیون هیچ نقشی به نهادهای امنیتی داده نشده بود و وی نیز اعتراض خود را در جلسه شورای امنیت مطرح کرده گفته است، "اداره عمومی امنیت ملی ارگانیست که می تواند به درستی دوسیه زندانیان را تفکیک کند ولی زمانیکه رییس جمهور تصمیم گرفت، سازمان امنیت، در این کمیسیون نقش نداشته باشد، من هم حق داشتم استعفا دهم".

رییس مستعفی ریاست عمومی امنیت ملی ضمن رد این موضوع که او قربانی سیاست های مداخله جویانه پاکستان در افغانستان شده گفت: "از سقوط طالبان تاکنون، پاکستان از کشورهایی بوده که نگذاشته افغانستان صاحب یک نظام قوی شود ولی به هیچ من قربانی سیاست های (آی اس آی) در افغانستان نشده ام".

آقای صالح در پاسخ به این سوال که سیاست های جدی اش علیه مداخلات آی اس ای پاکستان در افغانستان یکی از دلایل استعفای او بوده گفت: "مخالفت من با سیاست های (آی اس آی) سازمان استخباراتی پاکستان در افغانستان موضوع شخصی نبود زیرا این سازمان دشمنی با احساسات ملی گرایانه مردم کشورم دارد".

آقای صالح افزود:"همیشه مصلحت های جوامع به صورتی بوده که شما در برابر هر چیزی نمی توانید شمشیر بکشید چرا که این کار همیشه عملی نیست".

وی گفت:" شرایط موجود چالش های طبیعی در برابر هر مقام ارشد در افغانستان است ولی انسان به مرحله ای می رسد که حس می کند، آرزوی ها و خواسته هایش با خواسته های آمر اش تفاوت دارد پس باید استعفا دهد و من نیز چنین کاری را انجام دادم".

او همچنین به موارد زیادی از دستگیری عوامل آی اس آی در افغانستان اشاره کرده افزود، طالبان همواره از سوی پاکستان و سازمان استخباراتی آن کمک می شده اند و ملت ما نقش تخریبی آی اس آی را احساس می کنند و من نیز بارها از مجرای رسمی و با ارایه دلایل این موضوع را ثابت ساختم.

وی چند مرتبه تاکید کرد که" من هنوز هم پاسدار اسرار ملت و نظام افغانستان هستم و خود را در هیچ فشار و اجباری نمی بینم تا تمام دلایل برای استعفای خود را مطرح کنم".

آقای صالح می گوید: بیش از شش و نیم سال در سمت های امنیتی افغانستان ایفای وظیفه کرده و از آغاز با دو مشکل مهم مواجه بوده است. اول مداخله احزاب داخلی در سازمان اداره امنیت ملی افغانستان و دوم تلاش برخی کشورهای همسایه برای داشتن آجندای نفوذی در استخابات افغانستان، تا از این طریق بتوانند سیاست گذاری ها را بر اساس منافع خود در افغانستان تغییر دهند.

امر الله صالح تصریح کرد، اداره عمومی امنیت ملی توانست ظرف شش و نیم سال گذشته در میان این کشمکش ها منافع ملی افغانستان را برجسته سازد و این نفوذ را به کمترین حد آن برساند.

وی در مورد اینکه او قصد دارد پس از این در سمت های دولتی کار کند یا خیر؟ گفت: از پایین ترین رتبه تا بالاترین رتبه که در ان برای خدمت به مردم کار انجام شود دریغ نخواهد کرد و او حتی یک ثانیه هم به فکر ترک افغانستان و ملت خود نیست.

استعفای دو مقام بلند پایه دولتی از سمت هایشان در حالی مطرح می شود که به نقل از رسانه های خارجی مقامات غربی استعفای این دو مقام را سیلی محکمی بر صورت غرب دانسته اند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر