Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نگهداري آثار باستاني بلخ در گدام!

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
شنبه 19 سنبله 1390 ساعت 11:10

نگهداري آثار باستاني بلخ در گدام!

بلخ باستان تا هنوز موزیم ندارد و آثار مهم تاريخی آن به صورت غیرفنی درگدام ها نگهداری مي شوند!

تنها مشكل آثار باستاني ولايت بلخ به اين خلاصله نمي شود، بلكه شمار زیادی از آبدات تاریخی که در سالهای پيشين بازسازی شده بودند، اكنون مجددا به مخروبه مبدل گرديده اند.

اين نارسايي درحالي به چشم مي خورد كه بلخ یکی از ولایت‏هاي باستاني با پيشينهء درخشان تمدني به شمار مي آيد.

صالح محمد خلیق، رئیس اطلاعات وفرهنگ بلخ می‏گوید: "بسیاری از آثار تاریخی موجود در بلخ نیاز به ترمیم مجدد دارد و در طول سال جاری چند مرتبه هیئت های مختلف داخلی و خارجی برای بازدید و بررسی ساحات تاریخی به بلخ آمده اند."

وی به سفر هیئتی متشکل از باستان شناسان افغان که تیمی از سفارت امریکا نيز آنان را همراهی می نمود اشاره می كند. به گفتهء‌وي، تیم دیگري از طرف بنیاد کریم آغا خان که تیم باستان شناسی کشور فرانسه آنان را همراهی می كرد به همين منظور به ولايت بلخ سفر نموده است. وی ادامه می دهد که مطالعه تحقیق در اين خصوص آغاز شده و قراراست که بنیاد آغا خان بازسازی یکی از  رواق های مسجد 9 گنبد وهم چنان ترمیم مسجد خواجه ابونصر پارسا را به عهده گیرد. بنابه اظهار نظر خليق، قراراست بعد از تکمیل بررسی ها وسنجش هزینه کار بازسازي و مرمت اين آثار آغاز شود.

وي مي افزايد: " مسجد نه گنبد، مسجد خواجه ابونصر پارسا در ولسوالی بلخ، رواق تنگه شادیان در ولسوالی شادیان و مسجد تنگه چشمه شفا درمسیر راه مزار شریف و ولسوالی شولگره  دراولویت کاری قراردارند. که باید هر چه زود تر ترمیم شوند."

وی به مدرسه سلطان العلماء پدر مولانا جلال الدین محمد بلخی اشاره می کند که قرار بود کشور ترکیه آن را به اتمام برساند، ولی مدتی است که کار آن متوقف گردیده و ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ  تلاش دارد تا دوباره این کار از سوی کشور مذکور ادامه یابد.

موزيم بلخ هم  اكنون بيش از 400 قلم اشيا و آثار تاريخي را در خود جا داده است.

امان الله اکرم زاده؛ مدیر موزیم ملی بلخ با ذكر اين مطلب مي افزايد:"اين آثار در طول سال‏های متمادی از نقاط مخلتف این ولایت با همکاری نهاد های امنیتی کشور از جمله پولیس ملی، امنیت ملی و پولیس محافظ آثار باستانی جمع آوری شده که آخرین مورد آن در سال گذشته به دست آمده است."

نام‏برده مي افزايد: "در حال حاضر این آثار در داخل مدیریت اين موزيم نگهداری می شود." هرچند آنان تلاش دارند تا محیط نگهداری این آثار را به شكلي مهيا سازند که این آثار تخریب نگردد، ولی باز هم آنان به صورت مسلکی و اساسی نمی توانند که ازاین اثار نگهداری نمایند.

اكرم زاده نبود ساختمان موزیم را مشکل اصلي براي نگهداري اين آثار تاریخی دانسته مي افزايد: "بااینکه چندین بار او  به مقامات مسئول این موضوع را گوشزد نموده، ولی تاهنوز در خصوص ایجاد چنین مکانی هیچ اقدامی نشده است."

آگاهان امور فرهنگي براين باورند كه اگر اين آثار باستاني در موزيم‏هاي مناسب به شكل استندرد نگهداري شوند، پيامدهاي مثبت زيادي را در بر خواهد داشت.

عبدالله رویین؛ مدیر افغانتور بلخ ضمن برشمردن مزیت های موزیم برای یک شهر و ولایت مي افزايد: "درصورت وجود موزيم براي اين آثار، ضمن نگهداري درست از آنها، تعداد زيادي از جهانگردان را در اين محل جذب نموده و زمينه براي سرگرمي شهروندان نيز فراهم مي سازد."

به باور وی دولت در زمینهء رشد صنعت توریزم هیچ توجهی ننمود است. به همين دليل ولایت بلخ با دارا بودن بهترین جاذبه‏های توریستی نتوانسته است توجه توریستان خارجی را به شكل قناعت بخشي جلب نمايد. لذا در طول يك سال کمتر از 400 تن توريست از اين ولايت بازديد مي كند.

صفی الله یکی از باشندگان مزار شریف می گوید: "دولت در یک دههء اخیر هیچ توجهی نسبت به آثارتاریخی و باستانی ولایت بلخ ننموده است."

به باور وی آثار تاریخی نشان دهندهء هویت وغنای فرهنگی یک جامعه می باشد و باید در مورد بازسازی و ترمیم مجدد و نگهداري این آثار توجه جدی صورت گیرد.

درهمین حال ساحات باستانی بلخ ضمن اینکه نگهداری نمي شوند، روزانه قسمت های زیادی از آن به دليل عوامل گوناگون تخریب مي شوند که ازآن میان می‏توان دیوارها و برج های تاريخی بالاحصار بلخ را نام برد.

اين روند درحالي ادامه دارد كه در سال‏های قبل نیز هزینه های هنگفت جهت بازسازی آبدات تاریخی به مصرف رسید؛ اما اکنون مشاهده مي شود که بيشترين آن از کیفیت کاری درست برخوردار نبوده است. از آن جمله می‏توان دیوار محوطه باغ جهان نما را نام برد  که درحدود دوسال پيش باز سازی شد؛ اما اکنون آن دیوارها به مخروبهء مبدل شده اند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر