Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ربوده شدن زمینهٔ کاری از جوانان بلخ

تهيه شده توسط رسالت
چهارشنبه 19 عقرب 1389 ساعت 12:27

ربوده شدن زمینهٔ کاری از جوانان بلخ

فساد اداری، کیفیت پایین تعلیمی و تحصیلی، پیش‌شرط‌های سخت کاری وعدم توجه به توانایی جوانان، باعث حضور کمرنگی و بی تأثیری جوانان در جامعه شده است.

علاوه بر آن، جوانان با مشکلات فراوان دیگری چون بی‌کاری، تعصبات وعنعنات ناپسند مواجه اند.

اکنون یک دهه از عمر حکومت می‌گذرد، اما هنوز هم اقشار مختلف در کشور با مشکلات متعددی دست به گریبان می‌باشند به خصوص جوانان که از دهه‌های قبل نیز کمتر سعی شده از نیروی فعال آنان استفاده شود .

ولایت بلخ نیز از این امر مستثنی نبوده و به باور جوانان این ولایت بی کاری، مشکلات تحصیلی و اقتصادی باعث بروز مشکلات برای شان می‌گردد .

محمد آصف رضوان، نبود ارتباط را در بین جوانان سبب منزوی شدن و سهم نگرفتن در امور می‌داند.

وی می‌افزاید، این امر سبب عدم ایجاد ارتباط معنوی گردیده و باعث می‌شود تا جوانان از مشکلات سایر افراد جامعه بی خبر مانده و کمتر علاقمند اشتراک در گرد همایی‌ها و اجتماعات مرتبط با جوانان گردند .

مانیلا باشنده ولایت بلخ پایین بودن سطح تحصیل را مشکل عمده جوانان دانسته می‌گوید: با وجود این که از مراکز تعلیمی فارغ می‌گردند از دانش امروزی بهره کافی نداشته و در قسمت کاریابی به مشکل مواجه می‌شوند.

عباس یکی دیگر از جوانان ضعف در سیستم معارف را یکی از عوامل پایین بودن سطح تعلیمی جوانان دانسته اظهار می‌دارد، این موضوع آیندۀ جوانان و در نتیجه آیندۀ جامعه را به خطر مواجه می‌سازد. وی اضافه می‌کند در بسیاری از مکاتب یا استادان حاضر نمی باشند و یا اگر حاضر هم باشند، تسلط کافی بالای درس ندارند .

به گفته حمیده سادات علوی جوانان باید دست به دست هم دا ده و بر همۀ مشکلات پیروز شوند و تلاش کنند تا ظرفیت‌های علمی و فرهنگی خود را بالا برده و صادقانه کار کنند.

اما عظیم الحق عظیمی، مدیر امور جوانان در ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ می‌گوید: عمده ترین مشکل امروزی جوانان را بی کاری، مشکلات اقتصادی وعدم درآمد مناسب، نبود امکانات در زمینۀ تحصیل، صحت، عرف و عنعنات ناپسند، مواد مخدر و ظرفیت‌های پایین تشکیل می‌دهد.

نجیبه نظری یکی از محصلان در شهر مزار شریف باور دارد که تعداد زیادی از دختران به دلیل شرایط حاکم در جامعه با وجود لیاقت و تحصیل نمی توانند کار مناسب حال شان بیابند.

این در حالیست که نیمی از پیکر جامعه را خانم‌ها به ویژه دختران تشکیل می‌دهند که به دلایل گوناگون از ایفای نقش در اجتماع محروم اند.

به باور کارشناسان با در نظرداشت نیرو و توانایی جوانان باید از آنان در روند رشد و توسعه جامعه استفاده بیشتر به عمل آید.

کارشناسان معتقد اند که اکثر حوادث و اتفاق‌های که رخ می‌دهند و به گونه ای جوانان در آن دخیل اند ناشی از بی کاری این قشر می‌باشد که می‌توان از مهاجرت، پیوستن با مخالفان و یا پناه بردن به مواد مخدر نام برد.

محمد نادرجوانی است که در سال 1386 از پوهنزی زراعت پوهنتون بلخ فارغ گردیده و طی این مدت بی کار است: "در همه درها سر زده و به هرجایی رفته تا کاری به دست آورم، اما از همه، جواب رد شنیدم."

وی می‌گوید که بارها به کمیسیون اصلاحات اداری سر زده تا با مسئولان این اداره در مورد کاریابی صحبت نماید، اما موفق نشده است.

او خود اعتراف می‌کند، بی کاری مادر همه بد بختی‌ها است. به گفته وی یکی از بدبختی‌های که پس از فراغت جوانان احساس می‌کنند همانا توهین و تحقیر دوستان و اقارب شان می‌باشد. او علاوه می‌کند که هیچ ارزش و احترامی نزد خانواده اش ندارد: " خانواده ام به علت این که پس از سال‌ها درس، تعلیم و تحصیل بی کارم، برادر خوردم را نیز از رفتن به مکتب منع نموده اند، خانواده ام به برادرم طعنه می‌دهند که پس از شانزده سال برادر بزرگت چه کرده که خودت هم انجام خواهی داد، درس برایت نان نمی دهد، برو کار کن و نان آور باش!"

این درحالیست که همین اکنون در ولایت بلخ صدها شهروند خارجی در شرکت‌ها ومؤسسه‌های داخلی و بین المللی مصروف کار می‌باشند .

خانم فوزیه حمیدی، رئیس ریاست کار و امور اجتماعی بلخ نیز تأیید نموده می‌افزاید: واقعاً رنج آور است که خیلی جوانان با استعداد و تحصیل یافتهٔ افغان بی کار اند، اما به جای آنان افرادی از کشورهای مختلف در بلخ کار می‌کنند و پول‌های هنگفتی را به جیب می‌زنند .

فوزیه حمیدی، علاوه می‌کند که چندین بار از مؤسسه‌ها و شرکت‌های ساختمانی درخواست نموده تا به جای کارگران خارجی، جوانان کشور را استخدام نمایند، اما به درخواست این اداره توجهی صورت نگرفته است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر