Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

شاهراه بدخشان ‌ـ‌ سینکیانگ

تهيه شده توسط داکتر رسولی
شنبه 15 عقرب 1389 ساعت 09:56

شاهراه بدخشان ‌ـ‌ سینکیانگ

بدخشان ولایت كوهستانی و دور افتاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در شمالشرق كشور با مساحت 47403 كیلومتر مربع و جمعیت حدود بیش از یك ملیون نفر در مسیر راه قدیمی ابریشم قرار دارد.

در گذشته برای بازسازی و عمران این ولایت توجه كمتری صورت گرفته و نسبت نبود سرك‌های موتر رو از مركز این ولایت به ولسوالی‌های آن منابع زیر زمینی و معادن بزرگ چون لاجورد، طلا، لعل، یاقوت، آهن، سرب، گوگرد، مس و نمک  دست ناخورده باقی مانده و به اهمیت آن افزوده است.

همچنان سرحد مشترک با سه کشور همسایه، از جمله پاکستان، تاجکستان و چین را دارا می‌باشد. جادۀ ابریشم قدیمی ترین راه بین چین، کشورهای آسیای میانه و اروپا محسوب می‌شد. این جاده که در قرن اول قبل از میلاد مسیر کاروان‌های تجاری چینی بود، بیشتر پارچه‌های ابریشمی ساخت چین را به کشور‌های آسیا، مصر و حتی اروپا انتقال می‌داد به همین لحاظ  شهرت جادۀ ابریشم را به خود کسب نمود.

حال چینی‌ها می‌خواهند با مصرف 600 ملیون دالر و احداث جاده ای بزرگ، بار دیگر این مسیر را به روی کاروان‌های تجاری گشوده و ایالت سین کیانگ چین را با ولایت بدخشان افغانستان وصل کنند.

گفتنی است که عقد قرارداد با وزارت معادن افغانستان به خاطر استخراج معدن مس عینک لوگر، گسترش تجارت میان چین، افغانستان و همچنین کشور‌های آسیای میانه و حتی ایران، تركیه و اروپا، دولت چین را بر آن واداشت که در صدد راه جدیدی شود تا از یک سو تأمین رابطه از طریق زمین محدود به خاک پاکستان نماند و از جانب دیگر مسیر کوتاه برای انتقال اموال تجاری را با کشورهای نامبرده برگزیده باشد.

منافع اقتصادی دولت افغانستان نیز ایجاب می‌کرد تا جهت توسعۀ تجارت و کاهش وابستگی به راه‌های پاکستان در صدد راه جدیدی با کشور چین شود. روی این منظور دولت افغانستان در 29 سرطان سال 1387 هیئتی متشکل از چند ارگان را جهت ارزیابی و مطالعه به ولسوالی واخان اعزام کرد. نظرهیئت مذکور در رابطهٔ احداث جادهٔ فیض آباد – سین کیانگ خوش بینانه بود و احداث این جاده را به سود هر دو کشور به خصوص مردم افغانستان دانست. هیئت پیشنهاد ساخت و قیر ریزی این جاده را نمود و متذکر شد که بندری نیز در منطقهٔ واخجیر ساخته شود.

اگر دولت افغانستان موفق شود تا اعتماد دولت چین را به ساختن این شاهراه حیاتی حاصل كند و خود نیز سهمی در آن بگیرد، به یقین می‌توان گفت که احداث این شاهراه، بزرگترین دستاورد طی 9 سال در عرصهٔ سرک سازی خواهد بود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • دوشنبه 18 جوزا 1394 ساعت 02:29 | ایرج راستی
    با سلام از مدتها قبل دوست داشتم به تاجیکستان سفر کنم ولی مقدور نمیشد ، تا اینکه با نام بدخشان آشنا شدم و مطالعه کمی کردم ، دیدم مردم بسیاردوست داشتنی دارد لذا تصمیم گرفتم بعد از ماه مبارک رمضان به بدخشان بیایم . در رابطه با بزرگراه بسیار فکر خوبی است و در سایر موارد مثل استخراج معادن و ساخت کارخانجات مرتبط نظرم را جلب کرد ، امکان همکاری و سرمایه گذاری ایرانیها در بدخشان بسیار زیاد است ، چون برای بار اول هست که به تاجیکستان سفر میکنم لذا خواهشمند است مرا راهنمائی بفرمائید از مشهد مقدس به دوشنبه خواهم آمد از دوشنبه تا بدخشان و اقامت حدود 10 روز در آنجا را بفرمائید چیکار کنم ، شاید بهتر باشم که مزاحم یکی از اهالی محترم بدخشان شوم که به فرودگاه دوشنبه بیایند و باتفاق ایشان بیائیم ، مطمئن باشید آمدن اینجانب به بدخشان باعث خیر و برکت خواهد شد. ارادتمند ایرج راستی - ایران - عسلویه تلفن 00989126085521 میباشد ، منتظر تماس و راهنمائی جنابعالی هستم.

نوشتن نظر