Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

حق دسترسی به اطلاعات

تهيه شده توسط ح. خوش نگار
چهارشنبه 05 عقرب 1389 ساعت 14:51

حق دسترسی به اطلاعات

حق دسترسی به اطلاعات، از حقوق اساسی هر انسان است. این حق، بیانگر آن است که هر انسان حق دارد به اطلاعاتی که به شکلی با او در ارتباط است و زندگی او را متأثر می‌سازد، دسترسی پیدا کند.

در گذشته، حق دسترسی به اطلاعات برای شهروندان به رسمیت شناخته نمی‌شد و تصور می‌شد که دولت‌ها و زمامداران، بر اطلاعات، به صورت انحصاری تملک دارند و می‌توانند مطابق میل شان و به صورت گزینشی، اطلاعات را در اختیار شهروندان قرار دهند.

از این رو، آن‌ها جریان آزاد اطلاعات را به شدت کنترول می‌کردند و حتا کسانی که محدودیت‌های وضع‌شده توسط آنان را در نشر اطلاعات و حتا دریافت اطلاعات رعایت نمی‌کردند، به مُجازات بسیار سنگینی مواجه می‌شدند.

برای درک نوع برخورد نظام‌های استبدادی گذشته، اطلاعات را در دو نوع تقسیم‌بندی می‌کنیم:

1.    اطلاعات علمی، فرهنگی، تاریخی و ...

2.    اطلاعات سیاسی و اجتماعی.

اهمیت این تقسیم بندی در این است که نظام‌های استبدادی در مقابل اطلاعات سیاسی و اجتماعی بسیار حساس بودند و تا حد امکان از نشر آن جلوگیری می‌کردند؛ زیرا این اطلاعات، قدرت مطلقۀ آنان را تهدید می‌نمود. اما اطلاعات علمی، فرهنگی و تاریخی، اکثراً حساسیت آن‌ها را برنمی انگیخت، با آن که این اطلاعات نیز دامنه‌های قدرت مطلقۀ آنان را تهدید می‌کرد.

اما براساس اصول دموکراتیک، در زمینۀ اطلاعات علمی و فرهنگی و تاریخی، محدودیت‌ها به طور کامل برداشته شده است و اطلاعات سیاسی و اجتماعی نیز محدودیت‌های بسیار اندک دارند.

حق دسترسی به اطلاعات سیاسی و اجتماعی، به ویژه در زمان ما، از اهمیت بسیار فوق العاده برخوردار است؛ زیرا شهروندان، به نیروهای فعال اجتماعی و سیاسی در جامعه تبدیل شده اند. آن‌ها زمانی می‌توانند تصمیم دقیق و مناسب بگیرند که از مسایل جاری و اتفاقات، آگاهی داشته باشند.

حق دسترسی به اطلاعات به دلیل این اهمیت خود، هم در اسناد حقوق بشری و هم در قانون اساسی افغانستان به صراحت، تضمین شده است.


حق دسترسی به اطلاعات در بعضی از اسناد حقوق بشر

مادۀ 11 اعلامیۀ حقوق بشر و شهروند فرانسه، مصوب 21 اگست 1789 می‌نگارد:

–    آزادی آگاهی از افکار و عقاید، از گران‌بهاترین حقوق بشر است. بنا بر این، هریک از افراد کشور می‌توانند هرچه می‌خواهند آزادانه بگویند، بنویسند، به چاپ برسانند، مگر در مواردی که قانون تعیین کرده باشد. در آن صورت، تجاوز از آزادی مزبور مستلزم مسؤلیت خواهد بود.

مادۀ 19 اعلامیۀ جهانی حقوق بشر، مصوب 10 دسامبر 1948 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تصریح می‌کند:

–    هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن با تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.

مادۀ نوزدهم میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب 16 دسامبر 1966 مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌گوید:

–    هرکس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل، بدون توجه به سرحدات، خواه شفاهی و یا به صورت نوشته یا چاپ یا به صورت هنری، یا به هر وسیلۀ دیگر، به انتخاب خود شخص می‌باشد.

–    اعمال حقوقی مذکور در بند دوم این ماده، مستلزم حقوق و مسؤلیت های خاص است؛ لذا ممکن است تابع محدودیت‌های معینی گردد که در قانون تصریح شده و برای امور ذیل ضرورت داشته باشد:

ا. احترام حقوق یا حیثیت دیگران

ب. حفظ امنیت ملی یا نظم عمومی یا اخلاق عمومی

 

حق دسترسی به اطلاعات در قانون اساسی افغانستان

قانون اساسی کشور نیز حق دسترسی به اطلاعات را برای شهروندان خود به رسمیت شناخته و بر دسترسی به آگاهی‌های علمی و تلاش دولت در جهت رشد آگاهی‌های علمی تأکید شده است.

آگاهی‌های سیاسی و دسترسی به اطلاعات دولتی نیز، در محدودۀ قانون، حق شهروندان افغانستان شناخته شده است.

این قانون در یکی از بندهای مادۀ پنجاهم خود، چنین می‌نگارد:

–    اتباع افغانستان حق دسترسی به اطلاعات از ادارات دولتی را در حدود احکام قانون دارا می‌باشند.

بنا بر این، حق دسترسی به اطلاعات، همه به تصریح اسناد بین المللی حقوق بشر و هم به تصریح قانون اساسی افغانستان، در محدودۀ احکام قانون، از حقوق مسلم هرشهروند شمرده می‌شود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر