Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پولیس کدام مواد را حریق می کند؟

تهيه شده توسط کلید
يكشنبه 03 اسد 1389 ساعت 09:38

"زمانيكه مواد مخدر توسط نيروي هاي امنيتي ضبط مي گردد، هيچ تضميني وجود ندارد كه به مرجع اصلي اش تسليم داده شود. سوال اصلي اينست كه بعد از سپري شدن چندين ماه، آيا واقعا همان مواد ضبط شده حريق مي گردد یا خیر؟"

اين اظهارات را عبدالقيوم كه خود را باشندهء ولسوالي غوريان ولايت هرات معرفي مي كند، اظهار داشت.

مسوولین مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات نیزمی گویند، مواد مخدر کشف شده قبل از حریق تبديل شده و به جای مواد اصلی مواد شبيه به آن سوزانده می شود.

غلام جيلاني دقيق؛ ریيس مبارزه با مواد مخدر ولايت هرات درین مورد به كليد گفت:"شواهدي وجود دارد که مواد مخدر کشف شده از نزد قاچاقبران، حین سوزاندن تعویض می گردد."

وی تاکید کرد كه "تعويض اين مواد پس از نمونه گيري مجدد در هنگام حريق افشا شده است."

آقاي دقيق مثال هاي روشني از اين عمل را ياد آور مي شود.

وي مي گويد: " دو سال پيش که جدیداً دراین پست مقررشدم، موادي بنام "كريستال" ضبط شد، وقتی از آن سمپل گيري گردید، "قروت" برآمد که سربازان مي جويدند."

در همين حال مقامات پولیس در غرب كشور مدعي اند كه حريق مواد مخدر با حضور نمايندگاني از نهادهاي امنيتي، پوليس سرحدي، پوليس قومانداني امنيه، امنيت ملي  و رياست  څارنوالي ولايت هرات صورت مي گيرد.

عبدالرووف احمدي؛ مسوول مطبوعاتي پوليس زون 606 انصار به كليد گفت:"مواردي وجود دارد که به جاي مواد مخدر، مواد ديگرحريق گرديده، مگر با این تفاوت كه خود مواد بدست آمده از نزد قاچاقبران غیراصلی بوده است."

شهروندان هرات نيز از اينكه مواد اصلي ضبط شده حريق گردد، ابراز ترديد مي كنند.

عبدالقادر؛ باشندهء  ناحيه هفتم شهرهرات عقيده دارد كه دست داشتن برخي حلقات دولتي در ترويج، ترافيك و قاچاق مواد مخدرعامل بزرگی در افزایش آن به حساب می آید.

به نظر وي در بعضي موارد نيروهاي امنيتي نيز در قاچاق مواد مخدر دست دارند. "چنانكه به تازگي جنرال ملهم، قوماندان قواي چهارسرحدي در زون غرب به جرم دست داشتن در قاچاق مواد مخدردستگیرشده كه هم اكنون تحت توقيف قرار دارد."

اين اظهارات در حالي صورت مي گيرد كه چندي پيش مسوولین مبارزه با مواد مخدر این ولایت، ازعاري شدن هرات از مواد مخدر درجريان سال روان سخن گفته و از پاكسازي و تخريب بيش از 1000 جريب زمين زير كشت تریاک، خبردادند.

در عين حال برخي از اهالی هرات به اين باورند كه هنوزهم مناطقي در ولسوالي هاي ناامن هرات از جمله شيندند و كشك كهنه زيرپوشش كشت تریاک قراردارند.

چنانچه ولي محمد حديد؛ يك تن از خبرنگاران حوزه غرب مي گويد، در ولسوالي شيندند، در چند متري پايگاه نيروهاي خارجي، كشت كوكنار به خوبی مشاهده می شود. وي ادامه مي دهد:"من  از آنها سوال كردم كه شما هميشه مواد مخدر را بعنوان یکی از منابع تمویل کنندهء طالبان مي خوانيد،  پس چرا در مورد اين مواد كه جلو چشمان تان كشت مي گردد اقدام نمي كنيد؟ جواب دادند كه ما با كشت مواد مخدركاري نداريم."

در همين حال ریيس مبارزه با مواد مخدر با تاييد این مطلب که تا هنوز در برخی از نقاط ولايت هرات کشت تریاک وجود دارد، خاطرنشان ساخت:"ولاياتي كه درآن تا 100هكتارزمين، تریاک کشت شده باشد، جزء از ولايات های عاري از كشت كوكنار محسوب مي شود."

وي با اشاره به تخريب بيش از 1000جريب زمين كشت كوكنار در ولسوالي شيندند ياد آورشد:"هم اكنون به صورت محدود کشت تریاک درمیان باغ  و باغچه های این ولسوالی وجود دارد که بسیار اندک است."

عدهء از باشندگان ولایت هرات معتقد اند که قاچاق مواد مخدر، بیش از کشت آن دراین ولایت مهم است.

همايون نظري؛ معاون مركز ژورناليزم افغان درهرات می گوید:"هم مرزبودن با كشور ايران باعث شده است تا قاچاق مواد مخدر از اين ولايت همواره صورت گيرد، تا زمانيكه جامعه جهاني و دولت افغانستان مشتركا درين عرصه وارد مبارزه جدي و هماهنگ نشوند اين مشكل همچنان پا برجا خواهد بود."

به اين ترتيب، اگر حكومت افغانستان بتواند از چنين معامله هاي نادرست در روند مبارزه با مواد مخدر جلوگيري نمايد، بدون شك توليد اين مادهء شرم آور كه اكنون به عنوان يك لكهء ننگين براي افغانستان به حساب مي آيد، كاهش يافته و كشور از ناحيهء آن كمتر مورد آسيب قرار خواهد گرفت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر