Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ولايت باميان، پیشگام در تعليم دختران

تهيه شده توسط محمد رضا گل کوهی
دوشنبه 28 سرطان 1389 ساعت 15:46

با اينكه در بسياري از نقاط  ولايت باميان تعمير مناسب وجود ندارد و شاگردان زير آفتاب درس مي خوانند، آمار دختران مكتبي در اين ولايت بيشتر از ساير مناطق است.

باميان به لحاظ فراگيري علم و تحصيل دانش يكي از ولايت هاي خوب كشور است كه مردم آن علاقمندي فراواني به اين امر نشان مي دهند. در بسياري از نقاط اين ولايت علي رغم نبود تعمير مناسب، شاگردان حاضر اند زير خيمه و يا در هواي آزاد درس بخوانند. تعليم دختران نيز از جانب والدين يا ديگر افراد و نهادهاي اجتماعي با موانع خاصي مواجه نبوده و با اين امر مخالفت چنداني صورت نمي گيرد.

به عقيدهء خانم سرابي والی بامیان"با توجه به سالهای قبل علاقمندی دختران بامیانی برای درس خواندن بیش از توقع افزایش یافته و این امر به دليل وجود امنیت و همچنين صلح دوستی مردم این ‏ولایت است."‏

خانم حبيبه سرابي والی بامیان مي گويد: بسيار خرسندم كه مردم شریف بامیان اهمیت سواد و تعلیم و تربيت را درک نموده و بدون تبعیض ‏فرزندان خود را به مکتب شامل می‌نمایند.‏

محمد رضا ادا؛ رییس معارف بامیان نيز اين موضوع را تأييد نموده مي گويد:"طبق آماری که از طریق وزارت معارف به دست داریم، شمار دختران در مکاتب بامیان به 43 درصد می رسد. این تعداد دختران در مکاتب بامیان، نسبت به تمام ولایت های دیگر افغانستان، به شمول کابل، بالا است."

محمد حسین؛ سر معلم يك مكتب دخترانه كه به تازگي از جانب سفارت جاپان ساخته شده می گوید: "پیش از این که ساختمان این مکتب دخترانه، به بهره برداری سپرده شود، شاگردان این مکتب، در فضای آزاد درس می خواندند و حتي خیمه هم نداشتند که از گرمی و سردی شاگردان ما را محافظت کند."

در ولایت بامیان 303 باب مکتب وجود دارد که 81 مکتب آن لیسه است. تعدادی شاگردان معارف در این ولایت به یک 120 هزار نفر می رسد.

سيد ضيا دانش؛ روزنامه نگار و كارشناس مسايل اجتماعي كه خود از مردم محلي باميان است مي گويد: "علي رغم اينكه ساختار اجتماعي ولايت باميان با مؤلفه هاي سنتي شكل گرفته؛ اما در برابر آموزش دختران حساسيت خاصي نشان داده نمي شود."

مشكلات معارف باميان

وجود مشكلات در وضعيت معارف باميان عامل عمدهء است كه مانع دسترسي بسياري از شاگردان به تعليم و تربيت مي شود.

در گذشته توجه جدي در خصوص رسيدگي به معارف باميان صورت نگرفته و اين امر باعث شده تا امروزه معارف باميان به سرمايه گزاري و كار وسيع نياز داشته باشد.

محمد رضا فياض بامياني كه به شغل معلمي در اين ولايت مصروف است نيز از كمبود امكانات تعليمي شكايت دارد. به عقيدهء وي"بايد براي اين ولايت كه زمينه هاي امنيتي و تعليمي فراهم است، توجه بيشتري در خصوص غنامند شدن معارف صورت گيرد."

به گفتهء رئیس معارف ولایت بامیان از مجموع 303 باب مکتب 85 مکتب آن فاقد تعمیر اند و در طی سه سال اخیر 89 مکتب جدید اعمار ‏گردیده است.‏

رئيس معارف اين ولايت مي گويد:"در حال حاضر از مجموع 3554 صنف درسی، 1332 صنف دارای تعمیر و 2222 صنف ‏درسی ديگر بدون تعمیر میباشد." ‏

به گفتهء مسئولین اين ولایت، علاوه بر مکاتب عمومی، 6 باب مدرسه دینی، یک باب دارالمعلمين و یک باب لیسه ‏مسلکی زراعت نیز در اين ولايت فعال می ‌باشد.‏

با اين حال دربعضي از ولسوالي هاي باميان نيز مشكلات متعددي براي تعليم و تربيت وجود دارد. وضعيت معارف در ولسوالي ورس؛ در عين اين علاقهء شديد مردم به معارف چندان خوب توصيف نمي گردد.

ورس باداشتن یک صدوشصت هزار نفوس دردورترین موقعیت ولایت بامیان قراردارد که این ولسولی از چشم حکومت همیشه به دور بوده وچندان توجهی به آن صورت نگرفته است. ورس داری تقریبا 97 باب مکتب بوده که 13باب آن به سویه لیسه بوده ومتباقی آن به سویه متوسطه وابتدائیه میباشد.

فقرشدید،مانع تعليم

مسوولان معارف ولایت بامیان می گویند فقر شدید در این ولایت مانع تحصیل شمار زیادی از کودکان شده است.

محمد رضا ادا، رئیس اداره معارف بامیان در گزارشی به بی بی سی گفته که فقر، چانس تحصیل را از فرزندان خانواده های فقیر بامیانی گرفته است.

وی افزود: والدینی که توانایی مالی خوبی ندارند؛ فرزندان خود را به جای فرستادن به مکاتب به مزارع می برند و در مواردی هم آنها را به کارهای دامداری مشغول می کنند.

رئیس معارف درادامه گفت: برخی از داوطلبان کنکور که سال گذشته قبول شده بودند نیز از ادامه تحصیل در پوهنتون ها به دلیل فقر خانواده های خود منصرف شده و به کارهای دیگر رو آورده اند.

به طور تخمینی حدود ۶۰ درصد از کودکان بامیان با فقر شدید مواجه هستند و یافتن نان در رده نخست اولویت های خانواده های آنها قرار گرفته است.

درهمین حال عبد الاحد فرزام، مسوول دفتر کمیسیون حقوق بشر نیز از وضعیت کودکان فقیر در بامیان ابراز نگرانی نموده، مي گويد:"بسياري از اطفال فقیر در این ولایت از رفتن به مکتب باز می مانند."

گفتنی است که بهبود زمینه های تعليم برای اطفال فقیر از جمله موضوعات مهمی است که دولت باید به طور جدي آن را پیگیری کند.

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر